Ako nájsť ovládač podľa hardvérového ID (ID, VEN / VID, DEV / PID)

Dobrý deň!

Problém s hľadaním ovládačov s vydaním Windows 8/10 sa stal oveľa ľahším (pretože väčšinu z nich zvyčajne nájde a nainštaluje samotný operačný systém). V niektorých prípadoch však systém nenájde ovládač a samozrejme si to budete musieť urobiť sami ...

V dnešnom článku som chcel podrobnejšie popísať možnosť vyhľadať ovládač podľa jeho kódu (ID *, identifikátor hardvéru). Táto metóda je univerzálna a môže pomôcť aj v najťažších prípadoch.

Čo je ID (kód zariadenia)

Pre zjednodušenie niektoré body je to jednoduchý textový reťazec, v ktorom sú šifrované informácie o výrobcovi (VEN / VID), o modeli zariadenia (DEV / PID) a ďalšie informácie. Príklad takejto linky je uvedený nižšie (poznámka: pre adaptér Bluetooth) .

USB \ VID_0BDA & PID_B00B a REV_0110

Vďaka podobnému kódu (ID) môžete nájsť a nainštalovať ovládač pre takmer akékoľvek zariadenie. To vám navyše umožní vyhnúť sa mnohým problémom (konflikty, nekompatibilita atď.) A nainštalovať si presne ten ovládač, ktorý vaše zariadenie potrebuje.

Teraz o tom, ako nájsť tento kód a ako nainštalovať ovládač pomocou neho ...

*

Vyhľadanie ovládača podľa hardvérového kódu 

KROK 1: vyhľadajte ID kód zariadenia

Ak chcete zistiť ID (ID) zariadenia, musíte otvoriť správcu zariadení . Univerzálny spôsob: stlačte kombináciu Win + R (malo by sa zobraziť okno „Spustiť“), zadajte príkaz  devmgmt.msc a kliknite na OK.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Alternatívnou možnosťou je spustenie Správcu zariadení: stlačte kombináciu tlačidiel Win + X a v zobrazenej ponuke vyberte požadované tlačidlo (na obrazovke nižšie je táto metóda relevantná pre Windows 8/10).

Toto menu vyvoláte - stlačte kombináciu Win + X

Pomôcť!

Niekoľko ďalších možností, ako otvoriť správcu zariadení - //ocomp.info/kak-otkryit-dispetcher-ustroystv.html

Vyhľadajte požadované zariadenie v správcovi zariadení, kliknite naň pravým tlačidlom myši a v kontextovej ponuke vyberte možnosť „Vlastnosti“ .

Upozorňujeme, že zariadenia, pre ktoré v systéme nie je žiadny ovládač, sú označené žltým výkričníkom ako neznáme zariadenie, pozri snímku obrazovky nižšie (môžu byť tiež na karte „Ostatné zariadenia“).

Neznáme zariadenie

Správca zariadení - vlastnosti

Ďalej prejdite na kartu „Podrobnosti“ , v stĺpci „Vlastnosť“ vyberte možnosť „ID zariadenia“ . Mal by sa vám zobraziť zoznam riadkov (ich počet sa môže líšiť, ale ak dávate pozor, údaje v nich sa opakujú).

Podrobnosti - ID zariadenia

Ak chcete skopírovať riadok, jednoducho ho vyberte a kliknite pravým tlačidlom myši, v kontextovej ponuke kliknite na príkaz Kopírovať (alebo použite kombináciu klávesov Ctrl + C) .

Poznámka: Odporúčam najskôr skopírovať a vyhľadať krátky reťazec obsahujúci iba VID a PID (VEN, DEV). Pozri príklad nižšie.

Kopírovať ID zariadenia

Teraz poznáme ID hardvéru ( USB \ VID_0BDA & PID_B00B ) ...

KROK 2: Kde nájsť ovládač hardvéru so znalosťou jeho ID

❶ //devid.info/ru

Stránka s obrovským počtom vodičov (obsahuje desiatky tisíc ovládačov pre najrôznejšie vybavenie). Jediným negatívom je hojnosť reklamy. Nemôžem to však odporučiť!

Hľadanie vodičov na Devid.info

Dr //driverslab.ru/

Podobná stránka. Podľa mňa je to ešte pohodlnejšie, tk. ponúka okamžité stiahnutie archívu s ovládačom (bez predbežného prezerania nepotrebných reklám).

❸ //www.google.ru/

Reťazec ID je možné jednoducho vložiť do ľubovoľného vyhľadávacieho nástroja a vyhľadať ho. Pri hľadaní ovládačov pre vybavenie od málo známych čínskych značiek sa dá ovládač často stiahnuť iba z veľmi „konkrétnych“ stránok.

Doplnenie!

Po stiahnutí archívu (spustiteľného súboru) s ovládačmi odporúčam skontrolovať pomocou špeciálu. tools: //ocomp.info/onlayn-antivirusyi.html#___URL

KROK 3: Ako nainštalovať ovládač, ak neexistuje spustiteľný súbor setup.exe / install.exe

❶ Ak je ovládač zabalený v ZIP, RAR atď.

Najskôr extrahujte obsah archívu (najlepšie archivátory). Archív spravidla obsahuje adresár s veľkým počtom „malých“ súborov a spustiteľný súbor setup.exe , ktorý je potrebné spustiť pri inštalácii ovládača.

Extrahujte súbory / je možné na ne kliknúť

❷ Ak neexistuje spustiteľný súbor setup.exe

Potom otvorte správcu zariadení (ako na to), potom kliknite pravým tlačidlom myši na hardvér a z ponuky vyberte možnosť „Aktualizovať ovládač“ .

Správca zariadení - aktualizácia ovládača

Potom vyberte možnosť „Vyhľadať ovládače v tomto počítači“ .

Vyhľadajte ovládače na tomto počítači

A zadajte priečinok, do ktorého boli uložené súbory ovládača (extrahované z archívu). Potom kliknite na tlačidlo „Ďalej“ .

Vyhľadanie ovládača v tomto počítači

Ďalej systém Windows skontroluje priečinok a ponúkne výber ovládača na inštaláciu. Spravidla zostáva iba čakať na dokončenie inštalácie ...

Výber ovládača pre toto zariadenie

PS

Ak sa vám vyššie uvedený algoritmus zdal komplikovaný, vyskúšajte možnosť automatického vyhľadávania a inštalácie ovládačov. Ak to chcete urobiť, musíte použiť špeciálny. inžinierske siete. Hovoril som o nich v tomto článku: //ocomp.info/update-drivers.html

Inovujte teraz - 21 zariadení! (Aktualizácia ovládača jedným kliknutím v Driver Booster 6)

*

To je zatiaľ všetko. Šťastnú prácu!

?