Najlepšie programy na vytvorenie bootovacích jednotiek USB pre Windows

Dobrý deň všetkým!

Z jedného alebo iného dôvodu sa niekedy musíte uchýliť k použitiu bootovacích flash diskov (tie sa tiež nazývajú inštalačné).

Napríklad došlo k zlyhaniu systému, výmene pevného disku (alebo iného hardvéru), výskytu vírusovej infekcie a teraz je potrebné preinštalovať systém Windows. Áno, dokonca stačí obnoviť bootovacie záznamy (bootloader) poškodené nejakým škodlivým softvérom - a potom bez takejto jednotky flash, a nie tam, a nie tu ?.

V tomto článku predstavím najlepšie nástroje (nástroje), ktoré vám pomôžu ľahko a rýchlo vytvoriť inštalačné médium (vrátane flash diskov) s OS Windows. Pomôcky sú uvedené podľa môjho autora, sú také, s ktorými je pohodlné pracovať a ktoré vás, ako sa hovorí, nesklamú!

? Poznámka!

1) Pre Windows 10: pri sťahovaní ISO obrazu z tohto OS môžete automaticky vytvoriť bootovateľný nával (to vám umožní urobiť špeciálny nástroj od spoločnosti Microsoft).

2) Univerzálne pokyny na vytvorenie bootovacej jednotky USB flash (v rôznych pomôckach).

*

Najlepšie 7 programy a pomôcky na vytváranie bootovacích jednotiek USB

Rúfus ?

Stránka vývojára: //rufus.akeo.ie

Pokyny na prácu s Rufusom: pozrite si sprievodcu (krok za krokom)

Rufus 3.4 - hlavné okno nástroja

Veľmi jednoduchý, bezplatný a ľahký nástroj, ktorý vám umožňuje vytvárať bootovacie USB flash disky (navyše je podporovaný klasický BIOS aj modernejšia verzia UEFI). Podľa môjho skromného názoru: pre súčasnú úlohu je to najlepší program!

Aplikácia automaticky vyhľadá všetky pripojené disky a poskytne vám o nich informácie. Upozorňujeme, že vďaka Rufusu môžete vytvárať inštalačné flash disky so širokou škálou Windows XP / 7/8/10 atď.

Na začiatok: musíte vložiť USB flash disk do USB portu, zvoliť obrázok, systém súborov, typ systémového rozhrania (nastavenia musia byť nastavené podľa toho, aký OS nahrávate a pre aký PC. Odkaz nájdete na začiatku článku, v poznámke) , a stlačte tlačidlo nahrávania. Za 20 - 30 minút bude flash disk pripravený!

Hlavné výhody:

 1. jednoduchá a intuitívna obsluha, všetko sa deje v štýle minimalizmu;
 2. na prácu používa obrázky ISO (štandard);
 3. podporuje takmer všetky značky a typy USB flash diskov, pamäťových kariet, externých pevných diskov;
 4. vysoká rýchlosť a spoľahlivosť práce;
 5. nie je potrebné inštalovať;
 6. Podporované sú Windows XP / 7/8 / 8.1 / 10 (32/64 bitov);
 7. úplne v ruštine.

*

WinSetupFromUSB

Stránka vývojára: //www.winsetupfromusb.com/

Pokyny na používanie tohto pomocného programu: pozrite sprievodcu

WinSetupFromUSB - hlavné okno (príprava bootovacej jednotky USB flash)

Bezplatný nástroj s bohatými funkciami na rýchle vytvorenie bootovacej jednotky USB na inštaláciu systému Windows (XP / Vista / 7) aj ďalších systémov (napríklad Linux).

Program je veľmi univerzálny a bezproblémový, dá sa použiť aj v tých prípadoch a s tými ISO obrazmi, s ktorými iné pomocné programy jednoducho odmietajú pracovať! Celý proces vytvárania inštalačnej jednotky flash prebieha niekoľkými kliknutiami myšou: vyberte obrázok, vykonajte nastavenie a proces nahrávania sa začne ...

Hlavné výhody:

 1. jednoduché a príjemné rozhranie s mnohými nastaveniami;
 2. umožňuje nahrávať rôzne operačné systémy;
 3. vysoká rýchlosť práce spojená s nízkymi požiadavkami na systém;
 4. schopnosť vytvárať multi-boot flash disky!
 5. podporuje obrázky ISO z programov, ako sú: Acronis, Paragon, Defender Offline, Norton Ghost;
 6. môžete vytvoriť bootovacie externé disky (nielen flash disky!);
 7. môžete vytvoriť zavádzaciu jednotku USB flash, ktorá funguje v systémoch BIOS aj UEFI;
 8. zabudované rutiny pre prácu s diskami: MULTIpartitionUSBstick, Grub4DOS, SysLinux;
 9. zaznamenávanie všetkých udalostí.

*

Ventoy ?

Stránka vývojára: //www.ventoy.net/

Návod na obsluhu: pozri príručku

Ventoy - napíšte bootovateľný USB kľúč. Je to jednoduché! ?

Relatívne nová utilita (2019) na čo najjednoduchšie vytváranie bootovacích (a multi-boot) flash diskov a externých diskov. V skutočnosti stačí skopírovať obrázky ISO, z ktorých chcete zaviesť systém, na USB kľúč (zvyšok pripraví Ventoy)!

Určite odporúčam stretnúť sa s vami!

Hlavné výhody:

 1. jednoduché použitie (flash disk sa pripravuje v 2 krokoch);
 2. Podporované Legacy + UEFI (Secure Boot);
 3. Podporované sú súbory ISO väčšie ako 4 GB;
 4. kompatibilný so všetkými populárnymi operačnými systémami Windows, Linux, LiveCD (na webových stránkach vývojára je časť s testovanými obrázkami (už viac ako 250+));
 5. pridať novú inštalačnú ISO na USB flash disk - jednoducho ju do nej skopírujte!

*

Nástroje od spoločnosti Microsoft

Pre Windows 10

? Tento nástroj (obslužný program) je dobrý v tom, že dokáže nielen zapisovať súbor ISO na jednotku USB flash, ale aj ho stiahnuť z oficiálnych stránok (okrem toho vyberie jazyk aj bitovú hĺbku).

Podrobnú poznámku o práci s ním už mám na svojom blogu, odkaz nižšie.

? Pomoc!

Ako stiahnuť ISO obraz z Windows 10 a pripraviť z neho inštalačný flash disk [oficiálne a legálne]

Výber verzie OS (nástroj od spoločnosti Microsoft)

*

Pre Windows 7/8

Webové stránky spoločnosti Microsoft: //www.microsoft.com/  (nástroj na stiahnutie DVD DVD so systémom Windows 7)

Utilita od spoločnosti Microsoft na inštaláciu systému Windows 7.

Veľmi jednoduchý a pohodlný nástroj od spoločnosti Microsoft, pôvodne určený na prípravu inštalačného média so systémom Windows 7. Teraz ho však môžete použiť na prípravu média so systémom Windows 8 (10?).

V čom sa táto utilita líši od ostatných: celý proces prípravy bootovacej USB kľúčenky prechádza krok za krokom etapami s výzvami v každom kroku.

Najskôr musíte vybrať jednotku USB flash (na ktorú sa bude nahrávať), potom musíte určiť obrázok pomocou OS, potvrdiť nastavenia a spustiť nahrávanie. Celkovo na 3-4 kroky a 10-15 minút. čas - vaše médiá budú pripravené!

Obslužný program má jednu nevýhodu: ak má jednotka flash 4 GB, nie je vždy možné do systému zapísať obrázok, dajte jej obslužnú jednotku s kapacitou 8 GB (zatiaľ čo iné pomocné programy to dokážu!).

*

Sardu

Stránka vývojára: //www.sarducd.it/

Hlavné okno Sardu

Táto pomôcka vám umožňuje nielen vytvoriť zavádzaciu jednotku USB flash, ale aj umiestniť na ňu sadu mimoriadne užitočných programov (antivírus, prieskumník, programy na obnovu údajov atď.).

Pred inštaláciou nového OS sa teda môžete pokúsiť obnoviť starý alebo aspoň skopírovať dôležité informácie z disku. Systém Windows môže skutočne pomerne často odmietnuť spustenie systému - v takom prípade je dôležité mať po ruke takéto záchranné médium!

Mimochodom, Sardu vám umožňuje pripraviť inštalačné flash disky nielen s Windows, ale aj s Linuxom. Existujú dve verzie programu:

 1. k bezplatnej aplikácii nemôžete pridať svoje vlastné, obmedzuje sa iba zoznam poskytnutý vývojárom;
 2. Platené - môžete pridať svoje aplikácie na bootovacie médium a môžete s nimi pracovať, keď z nich bootujete.

Všeobecne je táto pomôcka mimoriadne užitočná, odporúčam ju!

*

WintoFlash

Stránka vývojára:  //wintoflash.com/

Kde stiahnuť: //www.majorgeeks.com/

WintoFlash - výber OS pre inštaláciu

Veľmi pohodlná pomôcka, ktorá umožňuje prenos inštalačného programu z ľubovoľného disku na USB flash disk, t.j. vytvorte inštalačné médium s rôznymi verziami systému Windows (pozri snímku obrazovky vyššie). Okrem jednotky USB flash je možné inštalačnú distribúciu s OS preniesť na pamäťovú kartu, externú jednotku alebo akýkoľvek iný disk USB.

Program sa vykonáva vo forme podrobného sprievodcu: najskôr vyberiete inštalačný obraz s operačným systémom, potom určíte jednotku USB flash, nastavíte parametre a spustíte nahrávanie. Pomôcka vám mimochodom povie, ako nastaviť určité parametre.

Hlavné výhody:

 1. schopnosť vytvoriť inštalačný disk so systémom Windows XP / 2003 / Vista / 2008/7/8/10;
 2. podpora formátov ISO, RAR, ARJ, ZIP, 7z, CAB, DMG;
 3. formátovanie disku na FAT16, FAT32, NTFS;
 4. možnosť zvoliť si bootloader: GRUB alebo Standard;
 5. schopnosť skontrolovať jednotku flash na chyby systému súborov (musí sa vykonať po prenose systému Windows na ňu, aby sa zabránilo chybám počas inštalácie systému);
 6. schopnosť prenášať akékoľvek bootovacie obrázky (antivírus, mini-OS atď.) na jednotku USB.

*

WiNToBootic

Stránka vývojára: //www.filecroco.com/

WiNToBootic: hlavné okno

WiNToBootic je univerzálny nástroj na ľahké vytváranie bootovacích USB médií (hlavne flash diskov) s rôznymi distribúciami OS Windows Vista / 7/8/2008/2012, ako aj Windows PE2 / PE3 / PE4 (predinštalačné prostredie).

Program sa od svojich náprotivkov líši tým, že vám umožňuje pracovať s obrazmi diskov Juliet a UDF, priamo s DVD, so zložkami, ktoré obsahujú súpravu na distribúciu systému. Tých. veľmi vyberavý a všestranný!

Pomôcka má veľmi jednoduché rozhranie s minimom možností a nastavení, takže je veľmi ľahké sa s ňou naučiť pracovať. Všetko, čo sa od používateľa vyžaduje, je vložiť jednotku USB flash, zvoliť napríklad zavádzací obraz a spustiť nahrávanie zavádzacieho média.

*

Ultra ISO

Stránka vývojára: //www.ezbsystems.com/

Ultra ISO: hlavné okno

Veľmi výkonný program na prácu s obrázkami ISO: môžete ich upravovať (bez rozbaľovania!) , Komprimovať, napaľovať na disky CD / DVD, napaľovať bootovacie flash disky, kopírovať diskety a oveľa viac. Okrem štandardného ISO obrazu program podporuje aj ďalšie populárne obrazové formáty: BIN, CUE, NRG, MDF, IMG atď.

Mimochodom, okrem nahrávania môže program sám vytvárať aj obrázky diskov CD / DVD a flash diskov (a dokonca aj pevných diskov)! Všeobecne platí, že nenahraditeľný program pre prácu s rôznymi obrázkami odporúčam!

Hlavné výhody:

 1. umožňuje napaľovať obrázky ISO na flash disky, disky, pamäťové karty;
 2. schopnosť optimalizovať obrazy disku na úsporu miesta;
 3. schopnosť emulovať jednotku pre jednotky CD / DVD;
 4. schopnosť vytvárať bootovacie disky a diskety s bootovacími sektormi DOS, Windows NT alebo Syslinux;
 5. schopnosť vytvárať inštalačné USB kľúče s dvojitým režimom USB-HDD a USB-ZIP;
 6. schopnosť extrahovať bootovacie sektory pevného disku alebo diskety;
 7. rozhranie programu je vyrobené v klasickom štýle programov Windows, čo znamená, že je jednoduché a dobre sa s ním pracuje;
 8. Podpora ruského jazyka;
 9. funguje vo všetkých verziách Windows: XP / 7/8/10 (32/64 bitov).

*

Týmto sa článok končí.

Myslím si, že prezentované nástroje sú ešte viac ako užitočné.

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 25.11.2017

Oprava článku: 25.5.2020