Vlnky a pruhy na obrazovke počítača / notebooku (artefakty)

Otázka používateľa

Ahoj!

Nedávno sa na obrazovke môjho počítača začali objavovať pruhy a vlnky, pri prechode vodorovným pruhom sa obraz môže niekedy šklbať.

To sa deje iba v hrách. Pokúsil som sa preinštalovať Windows, zmeniť ovládač videa - efekt je nulový. Toto sú artefakty na grafickej karte (povedali mi to v servisnom stredisku) a je potrebné ich zmeniť. Alebo existujú aj iné možnosti?

Dobrý deň!

Všeobecne je prítomnosť akéhokoľvek skreslenia na obrazovke veľmi alarmujúcim znakom. Pruhy a vlnky na obrazovke sa môžu zobraziť v prípade problémov so softvérom aj v prípade problémov s hardvérom. V tomto článku sa pokúsim rozobrať tie najzákladnejšie veci, ktorým musí človek čeliť, čo je možné urobiť a podniknúť kroky na diagnostiku a nájdenie príčiny (dobre, keď viem podstatu problému, dá sa to často odstrániť samo on) .

Fotografia monitora so zvislými (vodorovnými) pruhmi a vlnami (ako príklad, aby ste pochopili, o čo ide)

Mimochodom, také skreslenia na obrazovke sa často nazývajú artefakty . Na monitoroch možno okrem takýchto defektov často pozorovať biele (niekedy červené alebo modré) svetelné body - ide o mŕtve pixely . Mám o nich samostatný blogový príspevok, odporúčam: //ocomp.info/monitor-bityie-pikseli.html.

Čo robiť, ak sa na obrazovke objavia vlnky a pruhy

KROK 1: Skontrolujte, či je kábel spájajúci monitor s počítačom neporušený

Prvá vec, ktorú chcem začať, je kábel (možno je to trochu banálne, a napriek tomu!). Faktom je, že ho môže náhodne zabiť, pohrýzť (napríklad domáce zviera, mačka) atď.

A vo všeobecnosti veľa používateľov nie vždy skrutkuje VGA kábel (napríklad) pomocou skrutiek, aby sa neodlepil. Problém často vyrieši jednoduchá korekcia zástrčky.

Na fotografii nižšie je poškodený kábel USB (videokabel je poškodený rovnako) ...

Pridám ešte pár poznámok (týkajúcich sa drôtov):

  1. nepoužívajte dlhé káble: ak je dĺžka vášho video kábla viac ako 3 metre, potom sa obraz na obrazovke môže začať skresľovať (tu samozrejme veľa záleží na pripojovacom rozhraní monitora);
  2. skontrolujte, či nie je videokábel prepletený s káblom tlačiarne, nabíjania telefónu, káblovej televízie atď. Faktom je, že také prvky môžu rušiť (najmä bez tienenia). Skúste video kábel umiestniť ďalej od ostatných drôtov.

KROK 2: venujte pozornosť, keď sa objavia artefakty

Ďalšia vec, ktorú by som odporučil rozhodnúť, je zistiť konkrétne, kedy sa na obrazovke objavia artefakty (za akých okolností). Tu je niekoľko možností:

- ihneď po zapnutí počítača, t.j. sú prítomné pri vstupe do systému BIOS (ako doň vstúpiť) a pri načítaní operačného systému a po jeho načítaní vo všetkých aplikáciách a hrách;

- sa zobrazia iba v určitej fáze: napríklad pri načítaní operačného systému a potom zmiznú. Buď keď vstúpite do konkrétnej hry, alebo po nejakom čase strávenom v hre.

Ak je v prvom prípade nemožné vôbec pracovať za PC a potrebujete odstrániť príčinu (môžete si pokaziť zrak), potom napríklad v druhom môžete pokračovať v práci dosť dlho.

Mimochodom, také jednoduché pozorovanie pomôže zistiť príčinu poruchy. Napríklad, ak máte artefakty iba v jednej hre, problém pravdepodobne spočíva v teplote, ovládači, chybách samotnej hry.

Poznamenávam tiež, že v druhom prípade sú šance na vrátenie počítača / notebooku (bez nákladov na materiál) oveľa väčšie!

KROK 3: Pripojte ďalší monitor na diagnostiku

Tento krok je veľmi dôležitý!

Umožní nám to zistiť, či problém s artefaktmi súvisí s nesprávnou funkciou monitora alebo s problémami v systémovej jednotke (grafická karta, základná doska).

Určite v každom dome, kde je počítač, je televízor alebo iná obrazovka ✌. Ak sa napríklad na obrazovke prenosného počítača zobrazia pruhy, pripojte ho k bežnému monitoru a skontrolujte, či nie je obraz skreslený. Teraz je možné akýkoľvek moderný monitor ľahko a rýchlo pripojiť k počítaču pomocou kábla HDMI (predáva sa takmer v každom obchode s počítačmi).

Inštrukcie!

1) Ako pripojiť notebook k televízoru - //ocomp.info/kak-podklyuchit-noutbuk-k-tv.html

2) Ako pripojiť monitor k notebooku - //ocomp.info/kak-podklyuchit-monitor-k-noutbuku.html

Na fotografii nižšie: k notebooku bol pripojený televízor, aby sa zistilo, či na televíznej obrazovke budú artefakty.

Notebook je pripojený k televízoru - obraz sa prenesie na obrazovku

Ak na druhej obrazovke nie sú žiadne artefakty a všetko je v poriadku: problém súvisí s monitorom. Mimochodom, CRT monitory mávali dosť často problém s vodorovnými pruhmi. Všeobecne platí, že ak je za vinu na pruhoch na obrazovke samotný monitor, potom bez skúseností s opravou zariadení nemôžete robiť bez servisného strediska.

Ak sú artefakty prítomné na inom monitore: problém je pravdepodobne vo vašom počítači: problém je buď so softvérom, alebo s hardvérom. Poďme na to prísť ďalej ...

KROK 4: Skontrolujte teplotu komponentov (grafická karta, CPU)

Pri pruhoch na obrazovke je v prvom rade potrebné skontrolovať teplotu grafickej karty. To sa dá urobiť pomocou špeciálov. nástroje: //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html.

Nižšie je uvedený príklad. Skontrolujeme teplotu v pomôcke GPU-Z (pozri riadok „Teplota GPU“).

Všeobecne je ťažké určiť presnú hodnotu  kritickej teploty grafickej karty : tu si musíte pozrieť svoj konkrétny model (použite webovú stránku svojho výrobcu). Ale všeobecne je všetko nad 80 gr. Celzia - mal by vás upozorniť na dôkladnú kontrolu.

Pomôcť!

Ako zistiť prípustnú a kritickú teplotu grafickej karty: //ocomp.info/temperatura-videokartyi-normal.html#i-2

Ak máte podozrenie na prehriatie, odporúča sa najskôr  vyčistiť počítač od prachu a vymeniť tepelnú pastu. Prach často bráni vetracím otvorom a obmedzuje cirkuláciu vzduchu. V dôsledku toho začne stúpať teplota vo vnútri systémovej jednotky (notebooku).

Pomôcť!

Ako vyčistiť počítač od prachu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili.html

Čistenie notebooku od prachu doma - //ocomp.info/kak-pochistit-noutbuk-ot-pyili.html

Mimochodom, v notebookoch je ľahké určiť prehriatie, ak priložíte ruku k vetracím otvorom (zvyčajne sú vľavo): odtiaľ začne vychádzať veľmi horúci vzduch, môžete sa dokonca popáliť.

Mimochodom, tieto nástroje môžu merať teplotu v priebehu vašej hry, sledovať všetky výšky a výšky. Hneď ako si všimnete výskyt artefaktov  , skontrolujte, aká bola teplota.

Pomôcť!

Odporúčam vám záťažový test stability grafickej karty. Odkazy na ich pokyny sú uvedené nižšie.

1) Kontrola výkonu grafickej karty, test spoľahlivosti a stability - //ocomp.info/stress-test-videokartyi.html

2) Ako vykonať záťažový test procesora a systému ako celku, či udrží frekvencie, či nedochádza k prehriatiu - //ocomp.info/kak-vyipolnit-stress-test-videokartyi-noutbuka-v-aida -64.html

Všeobecne venujte osobitnú pozornosť teplote v horúcich letných mesiacoch, keď sú komponenty PC často zahrievané na významné hodnoty. Na zníženie teploty v systémovej jednotke - stačí zložiť bočný kryt a naopak nasadiť bežný ventilátor.

K dispozícii sú špeciály pre notebooky. tácky, ktoré pomáhajú zlepšovať cirkuláciu vzduchu (vďaka čomu je možné znížiť teplotu o 5-10 stupňov Celzia).

Pomôcť! Notebook sa zahrieva, čo robiť - //ocomp.info/greetsya-noutbuk.html

KROK 5: Skontrolujte a aktualizujte ovládače grafickej karty

Vodiči sú hlavou všetkého ...

Ovládače grafickej karty môžu významne ovplyvniť kvalitu obrazu (najmä pri 3D hrách).

Napríklad pred 15 rokmi som mal na grafickej karte ATI Radeon 8200 niekoľko verzií ovládačov (oficiálnych aj nie) (ak sa nemýlim).

Takže na oficiálnych ovládačoch došlo v najnovšej verzii k závade: niektoré prvky v hrách (najmä oheň) sa nezobrazili - namiesto nich bežali nejaké štvorce, na niektorých miestach pruhy ... Pri prechode na inú verziu vodiči, všetko fungovalo, ako sa patrí. Vývojári túto chybu časom napravili ...

Ovládač odporúčam stiahnuť z oficiálnych webových stránok grafickej karty (niekoľko verzií je lepších). Potom odstráňte staré ovládače a nainštalujte nové. Potom skontrolujte, ako sa bude počítač / notebook správať.

Mimochodom, venujte pozornosť tomu, ako bude počítač fungovať, keď odinštalujete ovládače: budú tam pruhy alebo vlnky. Odkaz na článok, ktorý vám pomôže odstrániť a aktualizovať ovládače, je uvedený nižšie.

Pomôcť! 

Ako aktualizovať ovládač grafickej karty AMD, nVidia a Intel HD: od A po Z - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

KROK 6: Niekoľko slov o pretaktovaní grafickej karty

Ak ste svoju grafickú kartu pretaktovali, je pravdepodobné, že by sa mohli objaviť artefakty (najmä ak ste nikdy predtým nič také neurobili a nemáte praktické skúsenosti ?).

Pretaktovanie je v skutočnosti celá veda, kde musíte vedieť a presne cítiť, ako sa bude hardware chovať (a samozrejme, vždy existuje určité riziko).

Pokúste sa resetovať frekvencie a skontrolujte funkčnosť. Spravidla, ak problém súvisel s neúspešným pretaktovaním, je vyriešený.

Screenshot z hry Doom 3: všimnite si biele bodky - výsledok neúspešného pretaktovania

Všeobecne platí, že vo väčšine prípadov v prípade neúspešného pretaktovania softvéru moderné grafické karty, procesory a pamäť resetujú svoje nastavenia na bezpečné.

KROK 7: Skontrolujte, či je podporovaná požadovaná verzia shaderov

Každá grafická karta podporuje určitú verziu shaderov (a hry mimochodom tiež vyžadujú určitú verziu, viď popis každej hry).

Tých. požiadavky na jednu z počítačových hier

Shader je počítačový program určený na vykonávanie procesormi grafických kariet (GPU). Shadery sú zostavené v jednom zo špecializovaných programovacích jazykov (pozri nižšie) a sú zostavené do pokynov pre GPU. Pokračovanie nájdete tu.

Záverom je toto: ak sa pokúšate spustiť novú hru ďaleko od novej grafickej karty, je dosť možné, že nepodporuje požadované shadery pixelov.

Spravidla v takom prípade vás Windows bude informovať, že hru nie je možné spustiť, zobrazí sa chyba. Ale niekedy sa to nestane a hra začína skreslením obrazu (hlavne teraz existujú špeciálne shaderové emulátory, ktoré vám umožňujú spúšťať hry na grafických kartách, ktoré vývojári neschválili).

Preto ak máte problém v niektorej z hier, skontrolujte, či je váš model grafickej karty zahrnutý v zozname podporovaných touto hrou.

Pomôcť!

Ako zistiť veľkosť pamäte grafickej karty, jej typ a ďalšie vlastnosti - //ocomp.info/kak-uznat-obem-pamyati-videokartyi.html

KROK 8: čo ešte hľadať (porucha hardvéru: grafická karta, základná doska)

Spravidla sa v prípade problémov s hardvérom objavujú artefakty všade: v systéme BIOS, pri zavádzaní systému Windows, v hrách alebo v akýchkoľvek iných programoch. V niektorých prípadoch sa artefakty objavia, keď sa grafická karta zahreje na určitú teplotu (napríklad v hrách) atď. Dôvod spočíva najčastejšie v delaminácii grafického čipu alebo prehriatiu pamäťových čipov.

Môžete vyskúšať nasledovné: otvorte systémovú jednotku, vyberte grafickú kartu a skontrolujte ju. Je na ňom viditeľné poškodenie? S najväčšou pravdepodobnosťou na ňom nebudú žiadne vizuálne príznaky poruchy (štatistika z vlastnej skúsenosti).

Napriek tomu s dostatkom prachu a údajmi o vysokej teplote v AIDA, Speccy , odporúčam toto:

1) Najskôr: vyčistite systémovú jednotku od prachu (môžete ju vyfúknuť pomocou bežného vysávača). Ako správne čistiť počítač od prachu.

2) Venujte zvláštnu pozornosť kontaktom grafickej karty. Skúste vyčistiť jeho kontakty bežnou gumičkou (vyčistite časť, ktorá zapadá do základnej dosky). Potom vyfúknite samotný vchod, kde je vložený. Táto metóda pomáha s artefaktmi, ale nie vo všetkých prípadoch.

3) Ak artefakty nezmizli, nebude nadbytočné kontrolovať grafický adaptér na inom fungujúcom počítači (chápem však, že táto rada bežným používateľom pravdepodobne nebude vyhovovať, nie každý má doma 2 počítače ...).

Mimochodom, tiež odporúčam venovať pozornosť kondenzátorom na základnej doske a grafickej karte. Ak sú medzi nimi opuchnuté, môžete ich skúsiť vymeniť za úplne rovnaké (ak máte skúsenosti s spájkovaním ...).

Na fotografii nižšie je znázornené, ako vyzerajú bežné kondenzátory (červené šípky) a opuchnuté (v krúžku).

Základná doska alebo grafická karta môžu tiež zlyhať z dôvodov, ktoré nemôžete ovplyvniť (t. J. Bez pretaktovania). Napríklad preskočila elektrina, porucha továrne, prehriatie atď.

Všeobecne platí, že v prípade problémov so železom (a nedostatku skúseností s opravou) je lepšie obrátiť sa na servisné stredisko.

Je pravda, že vás chcem okamžite varovať:

1. Niektorí remeselníci môžu navrhnúť opravu a výmenu čipu na grafickej karte. Je to drahé (takmer ako nová grafická karta) a nie je známe, ako sa opravy vykonajú a ako sa bude grafická karta správať neskôr. Všeobecne to neodporúčam;

2. Môžu ponúknuť zahriatie grafickej karty (niekedy ju nazývajú horúcou ). Táto téma je konkrétna a rozsiahla. Ale chcem hneď povedať, že takto opravená grafická karta (v lepšom prípade) nebude fungovať dlho, maximálne ďalších šesť mesiacov. Potom to aj tak končí ...

Najvýhodnejšou možnosťou pre tieto problémy je výmena grafickej karty za novú. Nakoniec je to pre peňaženku lacnejšie ... ?

*

Mimochodom, chcem dať pár odkazov na opravu grafickej karty DIY:

//nauka-prosto.ru/page/kak-pochinit-videokartu-v-duhovke - je možné opraviť grafickú kartu v rúre;

//geektimes.ru/post/256898/ - reanimácia starej grafickej karty.

*

To je pre mňa všetko, veľa šťastia!

?

Článok revidovaný: 18. 1. 2019