Ako formátovať pevný disk (inštrukcia)

Otázka používateľa

Ahoj.

Chcem úplne vymazať všetok obsah na disku a potom znova nainštalovať systém. Mám dve jednotky („C:“ a „D:“) - jednu sa mi podarilo naformátovať, ale problém s jednotkou „C:“. Môžete mi povedať, ako môžete formátovať pevný disk systému (na ktorom je nainštalovaný systém Windows 8)?

Dobrý deň!

Všeobecne platí, že v dnešnom modernom systéme nie je spustenie formátovania disku náročná operácia, ba dokonca by som povedal, že jednoduchá (nie taká, aká bola pred 20 rokmi).

Možno vzniknú otázky, iba ak systém Windows disk nevidí, počas formátovania sa vyskytnú chyby alebo keď sa pokúsite naformátovať systémový disk (ako vo vašom prípade).

V článku nižšie analyzujem niekoľko metód formátovania - v závislosti od vašich úloh a konkrétneho problému vyberte ten, ktorý potrebujete.

Takže ...

? Dôležité!

Po naformátovaní disku budú všetky informácie na ňom odstránené! Vopred si urobte kópiu potrebných súborov z disku na médium tretej strany.

*

Spôsoby formátovania pevného disku

Z pod Windows

Cez Môj počítač

Pravdepodobne klasickým a najjednoduchším spôsobom formátovania disku je prejsť do priečinka „Tento počítač“ (alebo „Tento počítač“, v závislosti od verzie vášho operačného systému), nájsť v ňom požadovanú diskovú oblasť. Potom vyberte túto časť, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a v kontextovej ponuke vyberte požadovanú (t. J. Formátovanie, pozri snímku obrazovky nižšie).

Poznámka: ak ikona „Tento počítač“ nie je na pracovnej ploche a neviete, ako ju otvoriť - stlačte kombináciu klávesov WIN + E  - otvorí sa prieskumník: vľavo v ponuke vyberte odkaz na „ Môj počítač / Tento počítač ".

Naformátovať disk // Tento počítač // Windows 10

Ďalej by sa malo otvoriť okno, v ktorom sú vykonané základné nastavenia:

 1. súborový systém: FAT 32, NTFS, exFAT atď. Vo väčšine prípadov je najlepšou voľbou pre pevný disk použitie NTFS;
 2. veľkosť alokačnej jednotky: 4096 bajtov (najlepšia možnosť);
 3. štítok zväzku: názov disku, môžete zadať ľubovoľný (odporúčam použiť latinskú abecedu, pretože niektoré programy nečítajú ruské písmo správne).

Nastavenia pri formátovaní jednotky

Všeobecne sú predvolené nastavenia vhodné pre väčšinu používateľov - môžete okamžite kliknúť na tlačidlo „Štart“ . Za pár minút získate „prázdny“ disk ...

*

Prostredníctvom správy diskov

V prípadoch, keď ste sa presunuli do časti „Tento počítač“ a váš pripojený disk sa mu jednoducho nezobrazí (často sa to stáva u nových diskov, ktoré neboli naformátované), musíte použiť buď špeciálne nástroje, alebo použiť zabudovaný nástroj na správu diskov. do Windows.

Na otvorenie správy diskov potrebujete:

 1. stlačením kombinácie klávesov WIN + R otvorte okno "Spustiť" ;
 2. zadajte príkaz diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter. Mala by sa otvoriť aplikácia Správa diskov .

Ďalej uvidíte nielen všetky pripojené disky, flash disky, pamäťové karty atď., Ale aj to, ktoré oddiely na nich boli vytvorené - t.j. celú štruktúru. Vyberte požadovanú časť a kliknite na ňu pravým tlačidlom myši - v kontextovej ponuke kliknite na položku „Formátovať ...“ (viď červené šípky na snímke obrazovky nižšie).

Správa diskov - vyberte oblasť, ktorú chcete formátovať

Ďalej budete musieť určiť štítok zväzku (tj. Názov disku), systém súborov a veľkosť klastra. Potom súhlaste s vykonanou operáciou. Všetci!

Výber systému súborov, názov zväzku

*

Cez príkazový riadok

V prípadoch, keď prieskumník napríklad zamrzne, môžete tiež skúsiť naformátovať disk pomocou príkazového riadku ?, a to aj v prípade rôznych druhov chýb.

Najskôr ho musíte otvoriť ako správca. Pre to:

 1. otvorte správcu úloh (klávesová skratka Ctrl + Shift + Esc );
 2. potom kliknite na súbor / nová úloha ;
 3. zadajte CMD do riadku „Otvoriť“ , začiarknite políčko, aby mala úloha práva správcu, a stlačte kláves Enter. Mal by sa otvoriť príkazový riadok.

  Príkazový riadok ako správca

Ďalej musíte zadať príkaz:

formát G: / FS: NTFS / q

KDE:

G: - písmeno naformátovaného disku (uveďte opatrne!);

/ FS: NTFS - výber súborového systému;

/ q - rýchle formátovanie.

Formátovanie jednotky G na príkazovom riadku

V zásade je potrebné disk naformátovať.

Vo Windows 10 sa mimochodom môže vyskytnúť malá „chyba“ - systém vás požiada, aby ste určili štítok zväzku disku a potom napísali, že „je zadaný štítok neplatného disku“ (hoci sa zdá, že ste označili všetko príklad uvedený nižšie).

Zadajte štítok zväzku - zadaný štítok disku je neplatný

V takom prípade urobte nasledovné ...

Najskôr z príkazového riadku otvorte jednotku, ktorú chcete formátovať, napríklad jednotku G: (pozri snímku obrazovky nižšie).

Výber jednotky v príkazovom riadku

Ďalej napíšte príkaz vol a stlačte kláves Enter. Získate tak štítok disku a sériové číslo zväzku. (V mojom prípade je označenie disku „Windows 8“, bez úvodzoviek.).

Príkaz VOL - pozrite sa na štítok zväzku

Ďalej zadajte príkaz na formátovanie znova a do poľa štítok disku - štítok, ktorý sme rozpoznali v predchádzajúcom kroku (v mojom prípade - Windows 8). Ďalej vás upozorníme, že počas formátovania budú zničené všetky údaje (súhlasíte zadaním y a stlačením klávesu Enter ).

V ďalšom kroku sa zobrazí výzva na zadanie štítku zväzku - teraz môžete určiť ľubovoľný názov (32 znakov). Pole môžete nechať prázdne stlačením klávesu Enter. Vlastne to je ono - disk bude naformátovaný (obrazovka nižšie).

Formátovanie je dokončené

*

S pomocou špeciálov. inžinierske siete

? Pomoc! Najlepšie programy a nástroje na prácu s pevným diskom.

Teraz existujú stovky rôznych programov a pomôcok na prácu s pevnými diskami. Operácie, ako je formátovanie, rozdelenie, defragmentácia atď., Je možné vykonávať v pohodlnejších programoch, ako sú programy zabudované do systému Windows. Odkaz na článok s najlepšími z nich je uvedený vyššie.

Podľa môjho názoru je jedným z tých, ktoré si zaslúžia pozornosť, AOMEI Partition Assistant.


AOMEI Partition Assistant

Oficiálna webová stránka: //www.disk-partition.com/free-partition-manager.html

Umožňuje vám rýchlo, bezpečne a ľahko vykonať najnutnejšie operácie s diskovými jednotkami:

 1. zmeniť veľkosť svojich oddielov (vrátane formátovania);
 2. presunúť oddiely;
 3. zlúčiť sekcie;
 4. formátovacie jednotky;
 5. zmeňte štítky a ďalšie!

AOMEI Partition Assistant - čo sa dá robiť s diskovým oddielom

Čo je ešte fascinujúce, program má mnoho rôznych sprievodcov krok za krokom - pomôžu vyriešiť problém aj tým používateľom, ktorí sa s počítačom oboznámili iba nedávno. Môžete napríklad previesť súborový systém FAT 32 na NTFS bez straty dát, preniesť Windows z pevného disku na nový SSD atď.

Všeobecne odporúčam!

*

Cez BIOS

(napríklad pre formátovanie systémových oddielov, na ktorých je nainštalovaný Windows)

Ak chcete naformátovať oddiel, na ktorom je nainštalovaný systém Windows, jednoducho to nemôžete urobiť. Záverom je, že musíte zaviesť systém z iného média - napríklad z iného pevného disku (na ktorom je nainštalovaný systém Windows) alebo z ? bootovacej jednotky USB flash a potom disk naformátovať.

Prirodzene, musíte si pripraviť také médium vopred (napríklad inštalačný USB flash disk s Windows) - keďže po naformátovaní systémového oddielu disku sa z neho už Windows nebude zavádzať (kým ho znovu nenainštalujete. zmätene, ale všeobecne si myslím, že je to pochopiteľné ?) ...

Pomocou inštalačného modulu Windows

Najjednoduchší spôsob formátovania oddielu systémového disku je použitie inštalačnej jednotky Windows. Ako ho vytvoriť a pripraviť (ak ho nemáte) sa dozviete z mojich predchádzajúcich článkov (odkazy uvádzam nižšie).

? Pomoc!

1) Pomôcky na vytváranie bootovacích jednotiek USB v systéme Windows.

2) Vytvorte bootovateľný USB kľúč Windows 10.

3) Vytvorenie bootovacej jednotky USB flash pre inštaláciu systému Windows XP, 7, 8, 10 (UEFI a Legacy).

Najjednoduchší spôsob zavedenia z USB flash disku je použitie špeciálnej bootovacej ponuky -  BOOT MENU , ktorú je možné vyvolať ihneď po zapnutí počítača / notebooku (alebo zmenou priority bootovania v BIOSe). Aby som sa tu neopakoval, poskytnem o tom pár odkazov na podrobné články.

? Pomoc!

1) Klávesové skratky na vstup do ponuky BIOS, Boot Menu, obnovenie zo skrytého oddielu.

2) Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z jednotky flash alebo disku (CD / DVD / USB).

Po zavedení z inštalačnej jednotky flash musíte prejsť na výber oddielu na inštaláciu systému Windows. V tomto kroku môžete naformátovať celý disk ako celok (odstrániť všetky oddiely a tiež ich znova vytvoriť) alebo jednotlivé oddiely.

Vyberte oblasť na inštaláciu systému Windows

? Pomoc!

Ak sa vyskytnú ťažkosti a neviete, ako sa k tomuto kroku dostať pri inštalácii systému Windows, odporúčam vám prečítať si tento článok.

*

S pomocou špeciálov. programov

Vezmite si toho istého asistenta oddielov AOMEI, ktorý som odporúčal použiť pri práci z Windows, hneď vyššie v článku. Vo svojom arzenáli má vynikajúci nástroj na vytvorenie špeciálnej pohotovostnej jednotky flash, z ktorej môžete bootovať, keď systém preletel (alebo nie je vôbec nainštalovaný na disku).

? Pomoc!

Na svojom blogu mám článok o programoch na prácu s pevnými diskami (vrátane AOMEI Partition Assistant).

Ak chcete vytvoriť takúto jednotku USB flash, musíte v programe na svojom pracovnom počítači spustiť program „Master / Make Bootable CD-Master“.

Builder zavádzacích médií

Potom už len postupujte podľa pokynov sprievodcu. Spravidla všetko, čo musíte urobiť, je vložiť USB flash disk do USB portu a správne určiť jeho písmeno. Potom pán urobí všetko sám.

Výber jednotky flash

Ak chcete zaviesť z takejto jednotky flash, použite tiež ponuku Boot Menu , odkazy na pokyny boli uvedené vyššie v článku, v predchádzajúcom kroku.

Pri zavádzaní z núdzovej jednotky flash bude ponuka a program podobné tým, ktoré fungujú v systéme Windows. Tiež kliknite na požadovaný disk a vykonajte požadovanú operáciu (snímka obrazovky nižšie).

AOMEI Partition Assistant - formátovanie oddielu

*

To je všetko, pre doplnenie samostatného milosrdenstva.

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 03.12.2017

Oprava: 10.02.2020