Zastaví video na počítači / notebooku, čo mám robiť?

Otázka používateľa

Ahoj. 

Povedzte mi, čo môžete urobiť s týmto problémom: Stiahol som si jeden film vo formáte WMV. Otváram to, snažím sa to prehrať, ale video sa začína strašne spomaľovať, ukazuje, dalo by sa povedať, zmraziť snímky, nedá sa pozerať na film. Skúšal som to s rôznymi hráčmi, ale bolo to všetko márne, prosím niečo poraďte ...

Dobrý deň.

Problém je populárny, okamžite však poznamenám, že videobrzdu je možné pozorovať z niekoľkých dôvodov. Mimochodom, okrem príznakov, ktoré ste uviedli, sa často vyskytuje aj oneskorenie zvuku, jeho koktanie, výskyt artefaktov na obrazovke atď.

V tomto článku sa pokúsim rozobrať hlavné dôvody tohto správania a čo sa dá s tým všetkým robiť.

Takže ...

? Poznámka!

Ak sa vaše online video spomalí (čo sa prehráva v prehliadači, napríklad na YouTube), odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s mojím ďalším podobným článkom

*

Ako odstrániť (znížiť) spomalenie videa

Kodeky a rozlíšenie videa: čo treba hľadať

Možno prvá vec, ktorú možno začať s podobným problémom, je pri kodekoch . Kodeky sú druhom knižníc, ktoré Windows potrebujú na spracovanie a prehrávanie video súborov.

Ak je kodek v systéme, ktorý je potrebný na prehranie súboru, zastaraný, potom sa súbor buď neotvorí, alebo sa bude prehrávať s rôznymi chybami (napríklad spomalí).

Preto v prípade takéhoto problému venujte pozornosť kodekom, skúste ich vymeniť za novšie (je lepšie nainštalovať si niektorú sadu). Odkaz na článok s najlepšími kodekmi pre moderné verzie systému Windows nájdete nižšie.

Na moje vlastné odporúčam výber K-Lite Codec Pack (rozšírená verzia: má všetko, čo potrebujete na prehrávanie väčšiny súborov).

? Pomoc! 

Najlepšie kodeky pre video a zvuk (Windows 7, 8, 10) - moja sada

Tiež by som rád dodal pár slov o rozlíšení videa a kodeku, s ktorým bolo komprimované. Čím vyššie je rozlíšenie videa, tým produktívnejšie musí byť vaše PC na reprodukciu takého súboru vo vysokej kvalite (týka sa to hlavne procesora a grafickej karty).

Napríklad na prehrávanie videa v rozlíšení 4K musí byť počítač 2-krát výkonnejší, než aký vyžaduje 1080p (porovnanie je prehnané, ale stále ...).

? Viac podrobností o kodekoch, formátoch a niektorých z nich. zložitosti sa môžete naučiť z tohto článku - //ocomp.info/kodeki-dlya-video-i-audio.html

*

Optimalizácia nastavení prehrávača

Druhá vec, ktorá môže výrazne ovplyvniť kvalitu prehrávaného súboru, je videoprehrávač . Myslím si, že pre nikoho nie je tajomstvom, že rôzne softvérové ​​produkty vyvíjajú rôzni programátori, používajú sa rôzne algoritmy, riešenia atď.

Rôzni hráči teda môžu pri prehrávaní rovnakého súboru vytvoriť vo vašom systéme inú záťaž!

V jednom zo svojich článkov som už prebral niektoré z najlepších prehrávačov videa pre Windows, nižšie na ne odkazujem.

? Najlepšie videoprehrávače pre Windows - //ocomp.info/free-videoproigryivateli.html

Pre staré počítače / notebooky (na ktorých sa video často spomaľuje) odporúčam zvoliť nasledujúce videoprehrávače:

  • Prehrávač médií Classic;
  • Prehrávač médií VLC;
  • BS.Player;
  • Splash HD Player Lite (všetky nájdete v článku na vyššie uvedenom odkaze).

Pokiaľ ide o prehrávač Media Player Classic ...

Odkaz na popis programu a na stiahnutie: //ocomp.info/free-videoproigryivateli.html#Media_Player_Classic

Pretože tento prehrávač je jedným z najpopulárnejších, navyše je dosť flexibilný a všestranný a pri tom sa zastavím. Vďaka jemnému doladeniu sa dá trochu optimalizovať a dosiahnuť rýchlejšiu prácu. Mimochodom, je veľmi vhodné si ho stiahnuť a nainštalovať z oficiálnych webových stránok.

Po spustení  prehrávača Media Player  otvorte kartu „Zobraziť“ a potom položku „Nastavenia“ (alternatívne: na klávesnici môžete stlačiť kláves „O“).

Prehrávač médií Klasické nastavenia videa

Potom otvorte kartu „Prehrať / Výstup“ . Tu musíte zmeniť riadok „DirectShow Video“ . Odporúčam nastaviť „Sync Renderer“ (ako je zobrazené na mojej snímke obrazovky nižšie).

Dôležité! Táto karta DirectShow Video  má veľmi silný vplyv na prehrávané video. Ak vám program „Sync Renderer“ nepomáhal pri odbrzdení (alebo taký predmet vôbec nemáte) - skúste striedavo tie, ktoré máte.

Záver - Synchronizácia vykreslenia // Prehrávač médií Classic

V mojom prípade, mimochodom, okrem možnosti Sync Render môžete zvoliť: Haali Video Render, staré vykreslenie videa, Video Mixing Renderer 9 atď.

DirectShow video

*

Sú ovládače grafickej karty aktualizované?

Ak všetko vyššie uvedené nepomohlo, odporúčam pozrieť sa na stav grafického ovládača, ako aj na jeho nastavenia. Povedzme teda, že ak ste preinštalovali Windows a neaktualizovali ste ovládače, potom máte s najväčšou pravdepodobnosťou nainštalovaný iba štandardný ovládač (a brzdy v tomto prípade nie sú prekvapujúce ...).

Ak chcete zistiť, či máte ovládač grafickej karty v systéme, otvorené ? Device  manager (buď prostredníctvom ovládacieho panela systému Windows, alebo stlačte klávesy WIN + R a zadajte príkaz devmgmt.msc v okne, ktoré sa otvorí).

V správcovi zariadení musíte otvoriť kartu „Video adaptéry“ : na nej by sa mal nachádzať názov vašej grafickej karty.

Ak je na tejto karte nápis „Štandardný grafický adaptér VGA“ a máte ďalšiu kartu „Ostatné zariadenia“ (ktorá má zariadenia so žltými výkričníkmi) - musíte aktualizovať ovládač! Pozrite si príklad na snímke obrazovky nižšie.

Ovládač videa: 1 - nainštalovaný, 2 - nenainštalovaný // Správca zariadení

Mimochodom , ak máte nainštalované ovládače videa, odkazy na zadanie ich nastavení nájdete v ovládacom paneli systému Windows.

Ak to chcete urobiť, otvorte ovládací panel a prepnite displej na „Malé ikony“ (pozri číslo 1 na snímke obrazovky nižšie) - pre mňa príklad dole zobrazuje dva odkazy na „IntelHD Graphics“ a „NVIDIA Control Panel“ .

Ovládací panel - malé ikony

? Pomoc!

O tom, ako aktualizovať ovládač grafickej karty (a súvisiace otázky), som hovoril v tomto článku.

*

Aká je záťaž procesora, pevného disku?

Video a samotný počítač ako celok sa môžu spomaliť z dôvodu veľkého počtu spustených programov. Mnohé z nich bežia súčasne so sledovaním videa, napríklad hier, grafických editorov a ďalších aplikácií. Zdroje počítača už prirodzene nestačia na vykonávanie zadaných úloh - a brzdy začnú ...

? Mimochodom , s veľkým zaťažením pevného disku (alebo s problémami s ním) - môžu existovať nielen brzdy, ale aj skutočné mrazy (keď sa ani myš nepohybuje). Myslím, že mnohí čelili tomu, keď pripojili napríklad chybný flash disk k počítaču ...

Ak chcete zistiť, koľko procesora a pevného disku je nabitých, stačí otvoriť Správcu úloh (spustíte ho stlačením klávesov Ctrl + Shift + Esc alebo Ctrl + Alt + Del ).

Ďalej sa na karte „Procesy“ pozrite na to, ktoré aplikácie a koľko zaťažia váš procesor, pamäť, disk, sieť. Osobitná pozornosť sa venuje programom, ako sú: torrenty, hry, editori, hráči ...

Procesy // správca úloh // Windows 10

Ak nejaká aplikácia zaťažuje váš počítač ťažko, jednoducho ho zatvorte (z tohto dôvodu v správcovi úloh na ňu kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte ju v zobrazenej ponuke).

Mimochodom, na svojom blogu mám tiež pár článkov o vysokom zaťažení procesora a disku. Odporúčam prečítať si odkazy uvedené nižšie.

? Pomoc!

1) Procesor je načítaný na 100% bez zjavného dôvodu, spomaľuje sa;

2) Pevný disk sa spomalí: 100% načítaný, všetko zamrzne a pracuje pomaly

*

Ako dlho bol systém vyčistený a optimalizovaný?

Výkon systému môžete mierne zvýšiť jeho optimalizáciou, včasným vyčistením od nečistôt a opravou chýb. Takéto akcie budú mať najmä pozitívny vplyv na prehrávanie videa.

Pretože je táto téma dosť rozsiahla, odporúčam vám prečítať si články, na ktoré sú odkazy uvedené nižšie.

1) Optimalizujte Windows 10 // na zrýchlenie počítača.

2) Najlepšie programy a nástroje na zrýchlenie počítača

3) Ako vyčistiť počítač od odpadu - pokyny krok za krokom

*

Skontrolujte teplotu, vyčistite počítač od prachu

Ak ste počítač dlho nečistili od prachu (a musíte to robiť aspoň 1 - 2 krát za rok), je vaša miestnosť horúca, zariadenie pracuje neustále pri vysokom zaťažení - existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť bŕzd v dôsledku prehriatia.

Stáva sa to tak, že prach narúša normálnu cirkuláciu vzduchu v prístroji (upcháva ventilačné otvory). Dôsledok - horúci vzduch prestáva mať čas na opustenie, teplota stúpa a brzdy začnú ...

Odkazy na potrebné články sú uvedené nižšie.

? Ako zistiť teplotu procesora, grafickej karty a pevného disku, čo sa považuje za normálne? Spôsoby zníženia teploty komponentov počítača / notebooku.

? Ako čistiť počítač od prachu. Čistenie monitora, systémovej jednotky, klávesnice.

? Čistenie notebooku od prachu - pokyny krok za krokom

*

Niekoľko slov o vírusoch

S výskytom adware, vírusov, trójskych koní a iných dobrých vecí v počítači môžu súvisieť aj rôzne zamrznutia a brzdy. Preto nebude nadbytočné inštalovať modernú verziu antivírusu, aktualizovať jeho databázy a skontrolovať systém na prítomnosť takejto infekcie ...

1) Najlepšie antivírusy tohto roku - pozri túto kolekciu ->

2) Dodatočná kontrola systému na prítomnosť vírusov (keď antivírus nič „nevidí“) - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

*

Čo iné hľadať?

O jednotkách flash

Ak je váš prehrávaný film na jednotke flash, je dosť možné, že je všetko v poriadku s počítačom aj so samotným filmom, iba prehrávanie je „pomalé“ z dôvodu nedostatočnej rýchlosti jednotky flash.

Skúste najskôr skopírovať film z jednotky USB flash na disk a potom ho prehrať.

? Ak chcete poznať skutočný objem a rýchlosť vášho flash disku, odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s týmto článkom: //ocomp.info/kak-uznat-realnyiy-obem-fleshki.html (teraz existuje veľa Čínske fejky (chodiace okolo).

Video formáty

Nie je žiadnym tajomstvom, že na internete teraz nájdete veľa videí v rôznych formátoch. Ak sa jeden formát spomalí, skúste vyhľadať a stiahnuť videá v inom formáte. Napríklad WMV vyžaduje veľa systémových nákladov v porovnaní s prehrávaním súborov MPEG ...

Patrí sem aj vysoké rozlíšenie: ak sa 4K video spomalí, mali by ste vyskúšať formát HD ...

Nefunkčný súbor (nie je úplne stiahnutý)

Podobný obraz s brzdami možno pozorovať aj pri prehrávaní rozbitých súborov. Môžete sa napríklad pokúsiť prehrať nenaložený film z uTorrentu (chvenie obrazu, koktanie zvuku atď., Pôžitky sú zaručené!).

Preto ak sa spomalí jeden konkrétny súbor, je možné, že s ním nie je všetko v poriadku. Skúste to hrať na inom PC / prehrávači.

*

PS: doplnky sú vítané ako vždy ...

Na túto nôtu sa lúčim.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 14.10.2017

Oprava: 30.01.2020