Notebook zamrzne: čo robiť? Diagnostika a odstránenie príčin zamrznutia

Ahoj.

Táto poznámka bude určená pre tých, ktorí chcú nezávisle nájsť a odstrániť príčinu zamrznutia notebooku. Hneď podotýkam, že to nie je vždy ľahké a rýchle: vo všeobecnosti existuje veľa dôvodov a nie všetky sú zrejmé ...

Ďalším bodom, na ktorý by som chcel upriamiť vašu pozornosť: zamrznutie môže byť spôsobené jednak softvérovými chybami (ktoré je možné zvyčajne opraviť zadarmo), jednak chybnou funkciou hardvéru, ktorá si môže vyžadovať ďalšie. výdavky (napríklad ak sa pevný disk začne „drobiť“ - pomôže iba jeho výmena za nový ...).

A tak, teraz priamo k téme ...

? Pomoc!

Najlepšie nástroje na komplexné čistenie systému a riešenie problémov - //ocomp.info/programmyi-dlya-ochistki-musora.html#i

*

Čo robiť, ak váš notebook zamrzne

Zatiaľ čo Windows beží

Tento článok (podľa môjho skromného názoru) je logicky rozdelený na dve časti (podľa času zavesenia):

 • prvý typ: ak dôjde k zamrznutiu po načítaní systému Windows, keď je spustený (napríklad počas hier, kopírovania súborov atď.);
 • druhý typ: v štádiu načítania systému Windows, t.j. nemôžete sa ani dostať na plochu a niečo spustiť zo softvéru (toto je v druhej časti článku article) ...

KROK 1: Čo ukazuje správca úloh

Ak teda hangout nie je „mŕtvy“ (keď okrem tlačidla Reset nefunguje nič iné), skúste spustiť správcu úloh (skratka: Ctrl + Alt + Del) a zistite, či v ňom nie sú aplikácie, ktoré na ne nereagujú.

Ak existujú aplikácie, ako napríklad na mojej snímke obrazovky nižšie (poznámkový blok nereaguje) - stačí na ne kliknúť pravým tlačidlom myši a v zobrazenej ponuke zvoliť možnosť „Ukončiť úlohu“.

Ctrl + Alt + Del - zavolajte správcovi úloh

Mimochodom, tiež sa odporúča ukončiť tie aplikácie, z ktorých je neprimerane vysoké zaťaženie CPU a pevného disku (pod 90% +).

Poznamenávam, že veľmi často vytvárajú veľkú záťaž torrenty, editory videa, hry, prehliadače (keď otvoríte tucet alebo dve karty). Po reštartovaní aplikácií zaťaženie z nich často klesá a počítač prestane mrznúť a spomaľovať.

? Pomoc!

1) Procesor je načítaný na 100% bez zjavného dôvodu, spomaľuje sa - čo robiť - //ocomp.info/protsessor-zagruzhen-na-100-i-tormozit.html

2) Disk je 100% načítaný v systéme Windows 10. Čo je možné urobiť - //ocomp.info/zhestkiy-disk-zagruzhen-na-100-protsentov.html

KROK 2: diagnostika stavu disku

Ďalej odporúčam použiť špeciály. nástroje na kontrolu stavu disku (HDD / SSD) a sledovanie údajov SMART * (veľmi často dochádza k „mŕtvemu“ zamrznutiu, keď sa disk začne rozpadávať). To je možné vykonať pomocou pomôcok: Hard Disk Sentinel, HDDlife, CrystalDiskInfo atď.

SMART - špeciálne technológia autodiagnostiky disku (určená na zabránenie náhlemu zlyhaniu disku a okamžité upozornenie používateľa na prítomnosť problémov).

Všeobecne sa mi v tomto ohľade najviac páči utilita HDDLife (automaticky analyzuje všetky hodnoty SMART a na základe nich robí záver o stave „zdravia“ disku a poskytuje približnú predpoveď, ako dlho to bude trvať posledný). Pozri snímku obrazovky nižšie.

Vľavo - s diskom je všetko v poriadku, vpravo - ide o spoľahlivosť a výkon

Samozrejme, ak pomôcky na testovanie disku ukážu, že sú s ním problémy, pre diagnostiku sa odporúča vymeniť ho za iný disk a skontrolovať s ním činnosť notebooku. Ak zamrznutie zastaví, musíte si kúpiť nový disk ... ☝

? Pomoc!

Ako zistiť stav a zdravotný stav pevného disku, ako zobraziť SMART hodnoty (HDD, SSD) a odhadnúť, ako dlho disk vydrží - //ocomp.info/kak-uznat-sostoyanie-hdd-ssd.html

KROK 3: diagnostika pásov RAM

Spravidla platí, že ak sa vyskytne problém s lamelami RAM, dôjde k zmrazeniu náhle v ktorejkoľvek fáze operačného systému Windows, programov. Okrem toho v niektorých prípadoch existujú kritické chyby, vzhľad modrej obrazovky atď.

V každom prípade, ak nie je zrejmá príčina problému - jedným z prvých krokov je kontrola pamäte RAM. Dôležitý bod: ak ich máte niekoľko, mali by ste notebook rozobrať a nechať z nich iba jeden (t. J. Otestovať konkrétnu doštičku - ak je s ňou všetko v poriadku, nainštalovať ďalšiu doštičku a znova spustiť test).

Ako otestovať lištu RAM

Windows už má nástroj na kontrolu pamäte (a vo všeobecnosti to nie je dosť zlé). Pre jeho spustenie: stlačte kombináciu Win + R a v okne „Spustiť“ zadajte príkaz  mdsched , stlačte Enter.

mdsched - príkaz na kontrolu RAM (Win + R)

Potom vyberte možnosť začiarknutia (napríklad pri ďalšom zapnutí počítača) a reštartujte zariadenie.

Kontrola pamäte systému Windows

Kontrola je dostatočne rýchla, ak je s lištou všetko v poriadku, zobrazí sa správa, že neboli nájdené žiadne problémy (nenájdené).

Nástroj na diagnostiku pamäte systému Windows

Ak sa nájdu chyby:

 1. pokúste sa dostať lištu zo štrbiny a vyčistiť jej kontakty pružným pásom a štetcom (pozri fotografiu nižšie);

  Čistenie kontaktov pamäte pomocou gumy a štetca

 2. ak máte v notebooku niekoľko slotov, nainštalujte dosku do iného slotu;
 3. potom skúste znova spustiť test pamäte: ak sa chyba potvrdí, tento štítok by sa nemal ďalej používať, práve kvôli nemu (pravdepodobne) dochádza k zamrznutiu ...

? Pomoc!

Test RAM: kontrola chýb RAM - //ocomp.info/testirovanie-operativnoy-pamyati-test-ozu-ram.html

KROK 4: Skontrolujte teplotu (aj pri zaťažení)

Dôvodom zamrznutia a oneskorenia v prenosných počítačoch je veľmi často vysoká teplota procesora (procesora). Prečo?

? Faktom je, že takto funguje špeciál. „ochrana“ (dvojúrovňová) - pri dosiahnutí určitej teplotnej prahovej hodnoty (každý procesor má svoje vlastné údaje) - procesor začne resetovať svoju pracovnú frekvenciu a jeho výkon klesá (kvôli zníženiu teploty).

Ak teplota stále stúpa a dosiahne kritickú hodnotu, laptop sa jednoducho reštartuje alebo vypne ... Preto sa moderné procesory zriedka vypaľujú.

Pomocou špeciálu môžete zistiť teplotu CPU a ďalších komponentov notebooku. inžinierske siete. AIDA 64 na mňa urobí väčší dojem (pozri obrázok nižšie).

Aida 64 - snímače

Pokiaľ ide o teplotný rozsah a to, čo sa považuje za prehriatie

Veľa vecí samozrejme závisí od modelu procesora. Napríklad teraz najpopulárnejší procesor i3, i5, i7 (8., 9. generácia) - normálny prevádzkový rozsah pre ne je 30 ÷ C ° 65 . Ak teplota prekročí 70 ° C  , mali by ste sa bližšie pozrieť na chladiaci systém (jeho prašnosť), tepelnú pastu atď.

? Pomoc! 

Teplota procesora Intel: ako ju nájsť; ktorá sa považuje za normálnu a ktorá sa prehrieva - //ocomp.info/temperatura-protsessora-intel.html

Všeobecne by som na zníženie teploty odporučil nasledujúce:

 1. vyčistiť notebook od prachu;
 2. Podpätie a vypnutie Turbo Boost (to môže veľmi dobre znížiť teplotu až na 20 ° C. Pretože táto rada môže mierne znížiť výkon - mala by sa použiť, keď zlyhajú všetky ostatné);
 3. kúpiť chladiacu podložku;
 4. prístroj používajte iba na čistom, rovnom a suchom povrchu (poznámka: pri používaní notebooku na klíne - vetracie otvory sú často zablokované).

? Pomoc!

Notebook sa zahrieva: čo robiť? Teplota je neustále vysoká: 85 ° C + - //ocomp.info/greetsya-noutbuk.html

KROK 5: Kontrola a aktualizácia ovládačov

Ak prenosný počítač zamrzne ihneď po spustení hier, niektorí editori, je veľmi pravdepodobné, že ste neaktualizovali ovládač grafickej karty (napríklad). Všeobecne všeobecne platí, že nedostatok ovládačov (alebo použitie tých, ktoré „zdvihli“ Windows) často vedie k nestabilnej prevádzke systému.

Mimochodom, na zistenie, či máte nejaké zariadenia, pre ktoré nie je nainštalovaný žiadny ovládač, môžete použiť správcu zariadení.

Poznámka: pre tie zariadenia, vedľa ktorých budú svietiť žlté výkričníky (pozri snímku obrazovky nižšie) - nie sú nainštalované žiadne ovládače!

Správca zariadení - skontrolujte, či je nainštalovaný ovládač

Aktualizácia ovládačov: Odporúčam vám presne určiť model vášho notebooku a potom si natívne ovládače stiahnuť na webových stránkach výrobcu (konkrétne pre váš operačný systém Windows).

Ovládače - snímka obrazovky z webovej stránky spoločnosti HP

Existuje však ľahšia voľba - použite špecializovaný nástroj Driver Booster. Mimochodom, nielenže vyhľadáva a aktualizuje ovládače v automatickom režime, ale kontroluje aj chýbajúce komponenty: Visual C ++, NET FrameWork, DirectX atď.

Driver Booster - nájdených 9 zastaraných ovládačov a 4 herné komponenty

KROK 6: Spustenie systému Windows, optimalizácia a čistenie systému

Najnovšia verzia systému Windows 10 veľmi silno zaťažuje pevný disk (najmä pri štarte) a mnoho používateľov zažíva brzdy a dokonca zamrzne okamžite po zobrazení pracovnej plochy (po zavedení systému OS). To môže trvať asi 2 - 3 minúty, potom systém spravidla začne pracovať relatívne stabilne.

Všeobecne možno podobné príznaky pozorovať u veľkého počtu programov pri štarte systému Windows, systém je „posiaty“ dočasnými súbormi atď.

A tak pre začiatok odporúčam pozrieť sa: čo je v startupe na vlastné oči ?. Použite na to Správcu úloh (Ctrl + Alt + Del) alebo obslužný program AIDA 64.

Správca úloh - spustenie

Odporúčanie : odporúča sa zakázať všetky neznáme programy! (Mimochodom, na diagnostické účely môžete vypnúť všetko, čo je pri štarte - Windows sa bude stále načítať).

AIDA 64 - programy, spustenie

Pokiaľ ide o čistenie systému Windows od odpadkov a opravu chýb, odporúčam použiť obslužný program System Care. Vďaka čomu je pozoruhodný: všetko, čo sa od vás vyžaduje, je stlačiť jedno tlačidlo „ŠTART“ ... ?

Vyčistite a optimalizujte starostlivosť o systém

Ďalej nástroj v automatickom režime nájde chyby v registri, nevyžiadané a dočasné súbory, prázdne adresáre a nefunkčné skratky (atď.) - stačí potvrdiť opravu ...

Problémy zistené po skenovaní v aplikácii System Care

? Dodatok!

Ako vyčistiť počítač od odpadu a urýchliť prácu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-musora.html

Vo fáze zavádzania systému Windows

Krok 1: Pokus o zavedenie systému v núdzovom režime

Ak sa Windows nespúšťajú normálne, skúste použiť Núdzový režim (môžete ho spustiť, aj keď sa OS nespúšťa).

Zvyčajne sa okno s návrhom na zavedenie v bezpečnom režime zobrazí automaticky po 1–2-krát neúspešných pokusoch o zavedenie systému (príklad na snímke obrazovky nižšie).

? Pomoc! Ako vstúpiť do bezpečného režimu (vrátane prípadov, keď sa systém Windows nespustí) - //ocomp.info/kak-zayti-v-bez-rezh-windows.html

Bezpečnostný mód

Ak bolo možné zaviesť systém do bezpečného režimu a prenosný počítač prestal mrznúť: odstráňte všetky aplikácie nainštalované deň predtým a vypnite všetky nepotrebné pri spustení. Môže mať zmysel preinštalovať systém ...

? Mimochodom!

Nie je tiež nadbytočné bootovať z disku LiveCD kvôli diagnostike a kontrole hardvéru ...

Ak sa systém zavedie z disku LiveCD a všetko funguje správne, je veľmi pravdepodobné, že problém so zamrznutím súvisí s pevným diskom (buď sa začal „rozpadať“, alebo má nainštalovaný systém kritické chyby)

KROK 2: skontrolujte disk, RAM

Ak predchádzajúce odporúčania nepomohli, zvyčajne ďalej odpoja všetko nepotrebné od notebooku (myši, joysticky, slúchadlá, disky (vrátane pevného disku so systémom Windows), nechajú 1 lištu RAM) a začnú testovať ...

Začať:

 • musíte skontrolovať pásky RAM. To sa dá urobiť pomocou iného notebooku alebo pomocou špeciálneho. nástroje (funguje bez načítania OS);
 • skontrolovať stav disku (najlepšie na inom PC);
 • obnovte nastavenia systému BIOS (po vypnutí všetkých možností) a pokúste sa načítať tie optimálne.

Ďalej zvyčajne prechádzajú k testovaciemu kamarátovi. dosky, kontrola vstupných výstupných prúdov, stav grafickej karty, CPU atď. Ale tieto otázky sú už dosť zložité a nemá zmysel ich v rámci tohto článku rozoberať ...

*

Dodatky k téme - vitajte ...

Všetko najlepšie!

?