Jednotka flash nie je naformátovaná, čo mám robiť?

Dobrá hodina!

V živote ľubovoľnej jednotky USB flash (a tiež microSD) sa stávajú nepredvídané okamihy: niekedy sa prestane otvárať a žiada o formátovanie.

Podľa zákona podlosti štandardná funkcia formátovania vo Windows nemôže operáciu dokončiť z nejasných dôvodov (príklad na obr. 1 nižšie ?).

Mnoho používateľov si v tomto prípade potrpí na to a kúpi si nový flash disk.

Medzitým vám hovorím, že existuje niekoľko možností obnovenia, ktoré odporúčam urobiť skôr, ako pošlete svoj disk Flash na nevyžiadanú poštu (v mnohých prípadoch sa vám disk podarí oživiť a funguje ako nový ?). Poviem o nich v tomto článku.

Takže ...

Obrázok: 1. Typická chyba „Systém Windows nemôže dokončiť formátovanie“.

*

Jednotka flash nie je naformátovaná: dôvody, metódy obnovy

Je povolená ochrana proti zápisu - „Uzamknúť“

Možno, poviem, triviálny okamih, ale SD-flash disky majú špeciálnu páčku, ktorá blokuje zápis informácií na flash kartu (rovnako ako mazanie a formátovanie). Skontrolujte, či je v uzamknutej polohe (to znamená, že je uzamknutá).

Takáto páka je oveľa menej častá na USB flash diskoch (a zvyčajne na flash diskoch od málo známych čínskych výrobcov). Venujte pozornosť samotnej ikone: ak je páka v polohe „zatvorené uzamknutie“, potom je pamäť Flash zablokována pred zápisom (pozri obr. 2 ?).

Obrázok: 2. Zapnite / vypnite blokovanie na jednotke USB flash

*

Vyskytli sa na jednotke flash chyby? Oprava týchto

Spravidla platí, že ak sa na jednotke flash vyskytnú chyby, samotný Windows ich ponúka na kontrolu a opravu. Pokiaľ nie, odporúčam spustiť skenovanie manuálne pre prípad ...

Metóda 1

  1. Otvorte program Prieskumník a prejdite na „Tento počítač“ („Tento počítač“) ;
  2. Ďalej pripojte jednotku USB flash (počkajte, kým sa zobrazí v časti „Tento počítač“ );
  3. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a v kontextovej ponuke zvoľte možnosť „Vlastnosti“ .

Obrázok: 3. Vlastnosti jednotky flash

Ďalej otvorte kartu „Služba“ a kliknite na tlačidlo „Skontrolovať“ (podnadpis - skontrolujte chyby systému súborov na disku). Pozri obr. 4.

Obrázok: 4. Skontrolujte jednotku USB flash

Počkajte na koniec kontroly a potom skúste pracovať s jednotkou USB flash ...

Metóda 2

Kontrolu disku alebo flash disku môžete spustiť pomocou príkazového riadku (je vhodné ho otvoriť s oprávneniami správcu).

Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Shift + Esc  - mal by sa otvoriť správca úloh . V ňom kliknite na „Súbor / Vytvoriť úlohu“ . V riadku „Otvoriť“ zadajte CMD a začiarknite políčko vedľa položky „Vytvoriť úlohu s právami správcu“ . Kliknite na tlačidlo OK . Pozri obr. 5.?

Obrázok: 5. Spustite príkazový riadok s právami správcu

Na príkazovom riadku zadajte:

chkdsk D: / f a stlačte kláves Enter.

kde D:  je písmeno jednotky flash (budete mať svoje vlastné písmeno jednotky);

/ f  - kľúč (nemeňte!).

Obrázok: 6.kontrolujte disk - chkdsk

*

Formátovanie jednotky USB flash pomocou správy diskov

Stáva sa, že prostredníctvom môjho počítača nie je jednotka flash naformátovaná, ale prostredníctvom správy diskov  - všetko je v poriadku (zjavne ide o skryté procesy, ktoré môžu interagovať s jednotkou flash). Takže odporúčam vyskúšať aj túto metódu.

Otvorenie správy diskov: stlačte tlačidlá WIN + R a do riadku „Open“ zadajte príkaz :  diskmgmt.msc (ako na obr. 7).

Ďalej vyhľadajte v zozname svoju jednotku USB flash, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte príkaz „Formátovať“ (šípky 3 a 4 na obr. 7). Ďalej zostáva len zvoliť štítok zväzku , súborový systém  a súhlasiť s operáciou.

Dôležité! Všetky údaje na jednotke flash sa po naformátovaní odstránia ...

Obrázok: 7. Ako naformátovať jednotku USB flash pomocou správy disku

*

Formátovanie jednotky flash pomocou špeciálneho. inžinierske siete

Ak ho Windows nemôžu naformátovať, môžete to skúsiť urobiť pomocou príkazu special. inžinierske siete. Všeobecne existuje pomerne veľa takýchto nástrojov a všetky z nich nemôžete zohľadniť v jednom článku. Zameriam sa iba na tých najlepších z nich.

Pre USB kľúč 

HP USB Disk Format Format Tool

Vývojár: Hewlett-Packard Company

Nájdete na: //www.softportal.com/software-4709-hp-usb-disk-storage-format-tool.html

HP USB Disk Storage Format Tool je vynikajúci nástroj na formátovanie flash diskov a vytváranie bootovacích médií z nich. Nástroj môže formátovať flash disky do nasledujúcich súborových systémov: NTFS, FAT, FAT32. Podporuje prevádzku cez port USB 2.0. Inštalácia sa nevyžaduje. Kompatibilné s Windows XP, 7, 8, 10.

V mnohých prípadoch "neviditeľnosti" flash diskov, ich nefunkčnosti, nemožnosti formátovania - tento nástroj sa vyrovná so svojou prácou. Odporučiť!

Obrázok: 8. Formátovanie média v nástroji HP USB Disk Storage Format Tool

Pre SD kartu / kartu

SDFormatter

Vývojári: //www.sdcard.org/downloads/formatter/

Tento program formátuje všetky karty SD, SDHC a SDXC. Program je zadarmo a funguje takmer vo všetkých verziách systému Windows. Všeobecne neviem, čo sa k tomu dá ešte dodať - v prípade problémov s SD kartami odporúčam použiť.

Mimochodom, vývojári odporúčajú použiť tento nástroj na formátovanie nielen zlyhaných diskov, ale aj tých, ktoré fungujú normálne. Toto sa robí, aby sa zabránilo rôznym problémom s kompatibilitou ...

Ak chcete spustiť formátovanie, spustite obslužný program, potom vyberte jednotku (v príklade na obr. 9 - toto je M :) , stlačte kláves Option a kde Format Type  - nastavte  Full (Erase) a kde Format Size Adjustment  -  On . Ďalej musíte kliknúť na tlačidlo  Formátovať .

Obrázok: 9. Hlavné okno SDFormatter

Univerzálny nástroj

Nízkoúrovňový formátovací nástroj HDD LLF

Stránka: //hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

Táto utilita sa používa na formátovanie problematických pevných diskov, flash diskov, SD kariet - vo všeobecnosti podporuje takmer všetky typy diskov pripojených k počítaču.

Na spustenie formátovania v ňom potrebujete (pozri obr. 10):

  1. Vložte jednotku USB flash a spustite pomôcku: potom ju vyberte v zozname jednotiek;
  2. Kliknite na tlačidlo Pokračovať ;
  3. Potom otvorte sekciu Nízkoúrovňový formát (nízkoúrovňové formátovanie);
  4. Kliknite na tlačidlo Formátovať toto zariadenie (počkajte, kým sa operácia nedokončí).

Obrázok: 10. Nízkoúrovňové formátovanie jednotky flash v nástroji na formátovanie na nízkej úrovni HDD LLF

Dôležité!

Po nízkoúrovňovom formátovaní - budete musieť vykonať vysokoúrovňové formátovanie, ako je uvedené ☝ tesne nad v článku.

Spravidla po takomto nízkoúrovňovom formátovaní začne disk pracovať normálne (ak nie je fyzicky poškodený).

*

Určenie modelu radiča a blikanie jednotky flash

Ak všetky ostatné metódy nepomohli, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť pokúsiť znovu flashovať USB flash disk. Je potrebné postupovať opatrne, pretože ak vyberiete nesprávny firmvér, poškodíte jednotku USB flash a nebude ju možné obnoviť ...

? Pokyny na blikanie

Odkaz na článok: //ocomp.info/vosstanovlenie-rabotyi-fleshki.html

Pretože je táto téma dosť rozsiahla, rozdelil som ju do samostatného článku, aby som zvážil všetky nuansy. Všeobecný význam je nasledovný:

  • po prvé, radič jednotky flash je určený jedinečnými VID a PID ;
  • ďalej existuje špeciálny nástroj na blikanie týmito identifikátormi;
  • a až potom bliká jednotka flash.

Spravidla po takomto postupe začnú pracovať aj tie flash disky, na ktorých to mnohí ukončili ...

*

PS 

Konečne ...

Náhodou som spadol na zem jeden zo svojich flash diskov. Všetko by bolo v poriadku, ale potom sa to na mojom počítači prestalo zobrazovať.

Po demontáži som zistil, že došlo k odpojeniu niekoľkých kontaktov a je potrebné ich znovu spájkovať. Mimochodom, vo väčšine prípadov ide o kontakty, ktoré odchádzajú, samotný mikroobvod zostáva nedotknutý (pokiaľ samozrejme na jednotku flash nespadlo kladivo alebo tehla ?).

Poslať kontakty

Po spájkovaní začala flash disk fungovať normálne a nestratil sa ani jeden súbor! Táto metóda je však vhodná len pre tých, ktorí vedia trochu spájkovať (dobre, ak na flash disku nie sú veľmi potrebné údaje, inak je lepšie ich dať do servisného strediska).

Mimochodom, USB flash disk môžete otvoriť nožom a skrutkovačom . U niektorých modelov nie je puzdro skladacie, takže jeho ďalšie použitie nebude veľmi pohodlné (aj keď ho môžete odložiť na poličku a použiť napríklad na „vzácne“ úlohy ...).

*

To je zatiaľ všetko.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 19.12.2016

Oprava: 1. 5. 2020