Denník udalostí systému Windows: ako ho otvoriť a nájsť informácie o chybe

Dobrý deň!

Aj keď pri počítači nič nerobíte, počas fungovania OS Windows zapíše časť dát do špeciálu. dokumenty (nazývané tiež protokoly alebo systémové protokoly). Spravidla spadajú pod čiastkový záznam rôzne udalosti, napríklad zapnutie / vypnutie PC, chyby, aktualizácie atď.

Samozrejme, v niektorých prípadoch môžu byť tieto záznamy veľmi užitočné. Napríklad pri hľadaní príčin chýb, modrých obrazoviek, náhlych reštartov atď. Podotýkam, že ak máte nainštalovanú neoficiálnu verziu systému Windows, môže sa ukázať, že protokoly sú zakázané ...

Všeobecne vám v tomto príspevku ukážem základy práce s protokolmi udalostí vo Windows (napríklad ako vyhľadať chybu a jej kód, čo nepochybne pomôže v diagnostike).

Takže ...

*

Práca s protokolom udalostí (pre začiatočníkov)

Ako ho otvoriť

možnosť 1

Táto možnosť je univerzálna a funguje vo všetkých moderných verziách systému Windows.

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R - malo by sa zobraziť okno "Spustiť";
 2. zadajte príkaz  eventvwr a stlačte OK (poznámka: môžete tiež použiť správcu úloh (Ctrl + Shift + Esc) - kliknite na ponuku „Súbor / nová úloha“ a zadajte rovnaký príkaz eventvwr );

  eventvwr - príkaz na vyvolanie protokolu udalostí

 3. potom by sa malo zobraziť okno „Prehliadač udalostí“  - venujte pozornosť ľavému stĺpcu, ktorý obsahuje všetky druhy protokolov systému Windows ...

  Zobraziť udalosti

Možnosť 2

 1. najskôr musíte otvoriť ovládací panel a prejsť do sekcie „Systém a zabezpečenie“ ;

  systém a bezpečnosť

 2. potom musíte prejsť do sekcie  „Správa“ ;

  Administratíva

 3. potom kliknite na skratku „Prehliadač udalostí“ .

  Prehliadač udalostí - správa

Možnosť 3

Relevantné pre používateľov systému Windows 10.

1) Kliknite na ikonu „zväčšovacie sklo“ na paneli úloh, do vyhľadávacieho poľa napíšte „udalosti“ a vo výsledkoch vyhľadávania vám operačný systém Windows poskytne odkaz na protokol (pozri snímku obrazovky nižšie).

Windows 10 - udalosti

2) Iný spôsob: stlačte kombináciu Win + X - objaví sa ponuka s odkazmi na hlavné nástroje, medzi ktorými bude aj protokol udalostí.

Win + X - vyvolá ponuku

Denníky systému Windows

Denníky systému Windows

Najužitočnejšia (minimálne pre začínajúcich používateľov) je časť „Windows Logs“ (zvýraznená na snímke obrazovky vyššie). Dosť často si v prípade rôznych problémov musíte naštudovať práve to.

Má 5 kariet, z ktorých sú 3 hlavné: „Aplikácia“, „Zabezpečenie“, „Systém“. Pár slov o nich podrobnejšie:

 1. „Aplikácia“ - tu sa zhromažďujú všetky chyby (a varovania), ktoré sa vyskytnú v dôsledku činnosti programov. Táto karta bude užitočná v prípade, že je vaša aplikácia nestabilná;
 2. „Systém“ - táto karta obsahuje udalosti, ktoré sú generované rôznymi komponentmi operačného systému Windows (moduly, ovládače atď.);
 3. „Zabezpečenie“ - udalosti súvisiace so zabezpečením systému (prihlásenia do účtu, distribúcia prístupových práv k priečinkom a súborom atď.).

Ako nájsť a zobraziť chyby (vrátane kritických)

Musím povedať, že Windows zapisuje do protokolov veľa rôznych informácií (môžete to overiť otvorením ktoréhokoľvek z nich). Nie je také ľahké nájsť požadovanú chybu medzi toľkými položkami. A práve kvôli tomu sú tu poskytované špeciály. filtre. Ďalej ukážem jednoduchý príklad ich použitia.

Najprv teda musíte zvoliť požadovaný denník (napríklad „Systém“) a potom kliknúť v pravom stĺpci na nástroj  „Filtrovať aktuálny denník“ .

Systém - aktuálny filter protokolov / je možné kliknúť

Potom zadajte dátum, úroveň udalosti (napríklad chyby) a kliknite na OK.

Kritické chyby

Vo výsledku sa vám zobrazí filtrovaný zoznam udalostí. Pri pohľade na dátum a čas nájdete presne tú chybu, ktorá vás zaujíma. Napríklad v mojom príklade som našiel chybu, ktorá spôsobila reštart počítača (vďaka chybovému kódu a podrobnému popisu nájdete jeho riešenie na webe Microsoftu).

Všetky chyby sú uvedené podľa dátumu a času ich výskytu / kliknutia

Tých. ako vidíte na príklade - použitie protokolu udalostí je veľmi užitočné pri riešení rôznych problémov s počítačom.

Je možné zakázať protokoly udalostí

Môcť! Iba je to nevyhnutné? (aj keď si nemôžem pomôcť, ale všimol som si, že mnohí veria, že to môže ušetriť zlomok miesta na disku a systém je citlivejší a menej zaťažený na pevnom disku). 

Ak chcete zakázať protokoly udalostí, potrebujete:

 1. otvorte "služby" (urobte to stlačením klávesov Win + R , zadajte príkaz  services.msc a kliknite na OK);

  Otváracie služby - services.msc (univerzálna metóda)

 2. potom musíte nájsť službu "Windows Event Log" a otvoriť ju;

  Služby - denníky udalostí

 3. potom prepnite typ spustenia na „vypnutý“ a stlačte tlačidlo „stop“ . Potom uložte svoje nastavenia a reštartujte počítač.

  Zakázané - zastavenie

*

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!