Jas obrazovky notebooku nie je upravený, čo mám robiť? Ako upraviť jas

Dobrý deň!

Problém s nastavením jasu na notebookoch je pomerne častý. A už vôbec by ste pred tým nemali „zatvárať oči“. od toho priamo závisí naše videnie (ak je obrazovka napríklad príliš svetlá, oči sa rýchlo unavia).

V tejto súvislosti musí človek najčastejšie čeliť dvom problémom:

 • jas sa nastavuje automaticky a spontánne - niekedy tmavšie alebo svetlejšie, v závislosti od osvetlenia v mieste, kde sa notebook nachádza (alebo od kontrastu obrazu na obrazovke). Ako vyriešiť tento problém - popísané v tomto článku;
 • jas nie je vôbec nastaviteľný , je vždy konštantný (aj keď stlačíte špeciálne funkčné klávesy).

V tomto článku sa chcem zamerať na druhý vývoj udalostí a ukázať, čo sa dá urobiť.

Takže ...

*

Spôsoby nastavenia jasu

Na začiatok podľa môjho názoru stojí za to vyskúšať rôzne spôsoby nastavenia jasu. Aj keď zrazu jeden z nich nefunguje, nie je to dôvod, aby ste neskúsili iný.

Nakoniec je nastavenie jasu  jednorazový postup, ktorý nie je potrebné robiť tak často, a ak niektorá z možností funguje, možno problém považovať za vyriešený ...

*

Možnosť číslo 1

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako zistiť, čo má batéria a jas, je kliknúť na ikonu „batéria“ v zásobníku. Ďalej sa zobrazí v ponuke, v ktorej môžete pridať alebo odčítať aktuálne hodnoty (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Možnosti batérie, režimy napájania, jas

*

Možnosť číslo 2

Väčšina notebookov má špeciálne funkčné klávesy (mali by mať charakteristickú ikonu  ) - ak ich stlačíte (napríklad Fn + F5 ako v príklade nižšie), potom by sa mal zmeniť jas a na obrazovke sa objaví posúvač (ktorý je možné upravená myšou ...).

? Dôležité!

Ak sa po stlačení funkčných kláves nič nestane, odporúčam použiť odporúčania z tohto článku.

Príklad tlačidiel na zmenu jasu monitora (FN + F5, FN + F6)

*

Možnosť číslo 3

V nastaveniach grafickej karty môžete zmeniť parametre obrazu jasu, sýtosti, odtieňov, farieb atď.

? Pomoc!

Ako otvoriť nastavenia grafickej karty: AMD, nVidia, Intel (nenájdem grafický ovládací panel)

*

Ak ich chcete zadať, vo väčšine prípadov stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na prázdne miesto na pracovnej ploche a v zobrazenej ponuke zvoliť nastavenie AMD (alebo IntelHD / nVidia).

Napríklad, ak máte grafickú kartu IntelHD (ako ja), potom v zobrazenej kontextovej ponuke jednoducho vyberte „Nastavenia grafiky Intel“ .

Nastavenia grafiky Intel

Potom musíte otvoriť sekciu „Nastavenia displeja / farieb“ . Potom môžete doladiť kvalitu obrazu na obrazovke (pozri obrazovku nižšie рин).

Jas, kontrast, odtieň, sýtosť - ovládací panel Intel

*

Možnosť číslo 4

Systém Windows má tiež nastavenia napájania, ktoré vám umožňujú nastaviť jas a nastaviť prevádzkovú dobu zariadenia v závislosti od toho, či je pripojené k elektrickej sieti alebo k batérii.

Ak chcete otvoriť takéto nastavenia, musíte:

 1. stlačte kombináciu tlačidiel: Win + R
 2. zadajte príkaz: powercfg.cpl
 3. stlačte kláves Enter

powercfg.cpl - otvorí nastavenia napájania

Ďalej v súčasnej schéme napájania môžete posúvať posuvník jasu na požadovanú stranu (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Upravte jas pre batériu a napájanie zo siete

*

Možnosť číslo 5

V systéme Windows 10 môžete prispôsobiť zobrazenie pomocou ovládacieho panela. Ak to chcete urobiť, otvorte ponuku: START / parametre / systém / displej (alebo stlačte klávesy Win + R a použite príkaz desk.cpl).

Ďalej budete mať prístup k mierke a rozloženiu, rozlíšeniu obrazovky, jasu a ďalším parametrom (pozri obrazovku nižšie ?).

Displej (ŠTART - Nastavenia - Systém - Displej) // Windows 10

*

Čo robiť, ak nie je nastaviteľný jas

? 1) Aktualizujte ovládače grafického adaptéra // valec späť nie tie staré

Vo väčšine prípadov nemôžete zmeniť jas z dôvodu, že systém nemá aktuálny ovládač grafickej karty.

To sa môže stať, ak napríklad po nainštalovaní alebo aktualizácii systému ste si ich nestiahli z oficiálnych webových stránok (vo výsledku tak stále máte ovládač, ktorý má nainštalovaný samotný Windows - ten samozrejme funguje, ale niektoré možnosti nie sú k dispozícii!).

Tu môžete postupovať nasledovne:

 1. Prejdite na oficiálnu webovú stránku svojho zariadenia, stiahnite si ovládač grafického adaptéra a aktualizujte ho. Ako urobiť celý tento postup - pozrite si tento článok;
 2. pokúste sa vrátiť ovládač späť na starý (ktorý by mohol zostať v systéme, napríklad po jeho aktualizácii). Odporúčam najskôr vyskúšať túto možnosť, a ak v systéme nie sú žiadne ďalšie verzie, potom prvú, pozrite si odkaz uvedený vyššie (?).

*

Ako sa pokúsiť vrátiť systém späť na „starý“ fungujúci ovládač:

 1. choďte do správcu zariadení (otvorte ho stlačením klávesov Win + R, zadajte príkaz devmgmt.msc a stlačte kláves Enter);
 2. potom otvorte kartu „Video adaptéry“ , vyberte svoju grafickú kartu a kliknite na ňu pravým tlačidlom myši - v ponuke vyberte možnosť „Aktualizovať ovládač“ ;

  Správca zariadení - aktualizácia ovládača

 3. potom označte, že chcete vyhľadať ovládače v tomto počítači;

  Vyhľadajte ovládač na tomto počítači

 4. potom budete musieť označiť, že si chcete zvoliť ovládač sami zo zoznamu;

  Vyberte ovládač zo zoznamu manuálne

 5. a nakoniec by ste mali vidieť všetky ovládače (zoradené podľa dátumu a verzie), ktoré sú k dispozícii na inštaláciu. Vyskúšajte inú verziu ako tá aktuálna.

  K dispozícii je niekoľko verzií ovládačov!

V drvivej väčšine prípadov po aktualizácii ovládača na grafický adaptér môžete ľahko zmeniť jas pomocou ovládacieho panela systému Windows (napríklad prostredníctvom nastavení napájania) alebo prostredníctvom ovládacieho centra vodiča, a to dokonca aj v prípadoch, keď metódy nefungujú!

*

? 2) Skontrolujte funkčné tlačidlá

Odporúčam tiež skontrolovať, či funkčné klávesy na vašej klávesnici fungujú. Je možné, že s ovládačmi máte všetko v poriadku, akurát že napríklad tieto potrebné kľúče sú v BIOSe deaktivované.

Ako ich konfigurovať a povoliť sa dozviete z iného môjho blogového článku (odkaz na neho nižšie).

*

? Pomoc!

Čo robiť, ak funkčné klávesy (F1-F12 a Fn) nefungujú, nemôžete meniť jas, hlasitosť, zapnúť / vypnúť touchpad alebo adaptér Wi-Fi.

*

? 3) Zakážte adaptívne riadenie jasu

Niektoré notebooky majú špeciálne snímače okolitého svetla a v predvolenom nastavení upravujú jas obrazovky na základe okolitého svetla v miestnosti (nazýva sa adaptívna regulácia jasu) .

Vo väčšine prípadov - táto možnosť neposkytuje optimálnu úroveň kvality obrazu na obrazovke a odporúča sa ju vypnúť.

Ak to chcete urobiť, otvorte ? Ovládací panel systému Windows a prejdite do nasledujúcej časti: Hardvér a zvuk \ Možnosti napájania \ Zmeniť nastavenie schémy

Musíte otvoriť ďalšie nastavenia schémy napájania.

Zmeniť pridať. možnosti napájania (Windows 10)

Na karte „Zobraziť / Povoliť adaptívnu reguláciu jasu “ bude k dispozícii cenené nastavenie. Stačí prepnúť režimy do polohy „Vypnuté“. ... V niektorých prípadoch bude potrebné reštartovať laptop.

Vypnite adaptívny jas obrazovky

Mimochodom , chcel by som upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že niektoré modely notebookov sú vybavené ďalšími centrami nastavení (napríklad Sony VAIO, Lenovo atď.).

Môžu mať niektoré možnosti, ktoré ovplyvňujú kvalitu obrazu na obrazovke (príklad nižšie). Stačí ísť do podobného centra nastavení a deaktivovať všetky možnosti týkajúce sa senzorov jasu a prispôsobivosti ...

Sony VAIO Control Center - kvalita obrazu

*

? 4) Skúste zmeniť OS (alebo nainštalujte druhý na testovanie)

Posledná vec, ktorú môžem k tomuto problému odporučiť, je pokúsiť sa preinštalovať operačný systém Windows (a spolu s ním aj ovládače) alebo vytvoriť inú podsekciu na pevnom disku a nainštalovať na ňu inú verziu OS.

Hneď poznamenám, že je veľmi vhodné ísť na oficiálnu webovú stránku výrobcu vášho notebooku a zistiť, pre ktorý OS existujú ovládače.

? Ako pomoc!

Odporúčam prečítať si článok o tom, ako zvoliť ten správny OS Windows pre váš notebook alebo PC.

Na oficiálnej webovej stránke výrobcu prenosného počítača skontrolujeme, pre ktoré operačné systémy Windows existujú ovládače

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 01.03.2018

Oprava: 15.11.2020