Ako komprimovať video „bez straty kvality“ (zmenšiť veľkosť videa)

Otázka používateľa

Dobrý deň, Alexander.

Existuje nejaký spôsob kompresie videa bez straty kvality? Nie je to tak dávno, čo som si stiahol program (o ktorom napísali podobnú vec) a skúsil to - video stále vyzeralo horšie, kvalita znateľne poklesla ...

Ahoj!

Všeobecne je to dosť populárna otázka a často začínajúci videoamatéri prepadnú tejto „návnade“ - môžete skomprimovať akékoľvek video, len takmer vždy dôjde k strate kvality!

Ďalšia vec je, že v niektorých prípadoch - v iných je to viditeľné okom - ani v prípade, že ani skúsený pohľad diváka nevidí rozdiel!

V tomto článku by som chcel hovoriť podrobnejšie o tom, ako komprimovať video a ako a v akých prípadoch to urobiť „bez straty kvality“ (poznámka je uvedená v úvodzovkách).

Vzdelávací program pre kompresiu videa - zmenšenie veľkosti video súboru

Malá teória: čo potrebujete vedieť pre správnu kompresiu

Komplexné pojmy týkajúce sa spracovania videa sú z článku zámerne odstránené. Tento článok je pre svoje porozumenie čo najviac zjednodušený najbežnejšími používateľmi, ktorí čelia problémom s konverziou a kompresiou videa.

Všeobecne sú takmer všetky videá (99,9%), ktoré nájdete v sieti (pozerať, sťahovať atď.), Už komprimované pomocou nejakého kodeku. Nekomprimované video - zaberie na disku pomerne veľkú veľkosť (napríklad jeden vysoko kvalitný film môže zabrať niekoľko terabajtov!).

Kľúčové teda je, že rôzne kodeky pracujú podľa rôznych algoritmov a poskytujú rôzne rýchlosti kompresie súborov. Prirodzene to ovplyvňuje aj to, ako sa váš súbor zobrazí neskôr, po kompresii a koľko miesta zaberie súbor na disku.

Aby ste teda mohli komprimovať video bez straty kvality, musíte postupovať od 2 bodov:

 1. ak bolo video komprimované pomocou „slabého“ kodeku (ktorý poskytuje ďaleko od maximálnej kompresie), môžete ho skomprimovať a zmenšiť veľkosť videosúboru bez toho, aby sa znížila kvalita obrazu (mimochodom, v tomto V takom prípade potrebujete na jeho prezeranie výkonnejší počítač. Napríklad video MPEG2 je možné sledovať na slabšom počítači (bez trhania a oneskorenia) ako napríklad s MP4. O tomto ešte poviem pár ďalších slov.) ;
 2. zo zariadenia, na ktorom chcete sledovať video. Napríklad, ak sledujete video na malej obrazovke s nízkym rozlíšením, potom rozdiel v kvalite videa (či už je to 1 GB alebo povedzme 300 MB) - jednoducho si to nevšimnete! Ak chcete vidieť rozdiel, musíte video otvoriť na nejakej veľkej televíznej obrazovke.

To znamená, myslím si, že moja správa je jasná: ak sledujete video na obrazovke s rozlíšením 1024x768 (alebo v takom „okne“ vo Windows a v susednom ...), a kvalita videa je 1920x1080 , toto video je možné skomprimovať. na nižšie rozlíšenie a lepší kodek.

Mimochodom, tu nesmieme zabudnúť na ešte jeden parameter -  bitrate (počet bitov použitých na uloženie jednej sekundy multimediálneho obsahu, viď Wikipedia).

Čím vyššie je rozlíšenie videa, tým vyššia by mala byť bitová rýchlosť. Ak je dátový tok veľmi vysoký, je možné ho pri kompresii súboru znížiť na rozumné limity.

Napríklad maximálny dátový tok pre vytvorenie disku Blu-ray je 35 Mb / s. Rozdiel medzi 30 a 35 nie je ľahké všimnúť, ale medzi 5 a 35 je markantný ...

Poznámka: Teraz je populárne sťahovať videá do telefónu / tabletu a potom ich sledovať niekde na cestách. Takéto video teda nie je len možné, ale dokonca sa odporúča komprimovať ho a potom stiahnuť do mobilného zariadenia.

Tu je vec: po prvé, komprimované video zaberie menej miesta na vašom flash disku (a mobilné zariadenia majú menej pamäte); a po druhé, video sa nespomalí (ako je to často v prípade nepripraveného videa na stiahnutie do mobilných zariadení).

*

Na kodekoch a kontajneroch: čo vyskúšať a čo nie komprimovať

Existujú desiatky (ak nie stovky) video formátov, v ktorých je distribuovaný. Každý formát má svoje vlastné nevýhody a výhody, niektoré z nich sú už zastarané, iné sa, naopak, práve objavili.

V tejto malej podkapitole sa chcem venovať najpopulárnejším formátom, s ktorými sa musím vyrovnať, a tiež povedať pár slov o vhodnosti kompresie jedného alebo druhého formátu.

Poznámka: Mimochodom, mali by ste rozlišovať medzi kodekom a kontajnerom. Napríklad formát súboru je AVI (toto je kontajner) a je možné ho komprimovať pomocou rôznych kodekov: Microsoft VC-1 alebo x.264 (napríklad).

O kodekoch

? Veľký výber kodekov pre Windows - uvedený v mojom výbere ->

x.264 / MPEG-4 AVC je pravdepodobne najrozšírenejší kodek. Používa sa vo väčšine videokamier a fotoaparátov, v ktorých sú zachytené snímky uložené na pevných diskoch, pamäťových kartách atď. x.264 sa pravdepodobne stáva najpopulárnejším kodekom. Adobe to podporuje vo filmoch Flash, x.264 je možné použiť s obrázkami v HTML 5.

MJPEG (Motion JPEG). Starý kodek na kompresiu videa. Dnes je zastaraný, používame ho málo.

MPEG-2. Existuje kodek MPEG-2 (známy ako x.262) a formát kontajnera MPEG-2. MPEG-2 sa používa na DVD video a televízne signály cez vzduch. Spravidla poskytuje optimálny pomer kvalita / veľkosť súboru. Podporované takmer všetkými hráčmi.

Microsoft VC-1. Microsoft VC-1 sa používa ako alternatíva k technológii Adobe Flash a používa sa na internetovej platforme Microsoft Silverlight. Poskytuje kompresiu strednej kvality.

MPEG-1. Zastaraný kodek na kompresiu videa (nahradený MPEG2). Predtým bolo takéto video k dispozícii na diskoch CD-ROM. Teraz je to čoraz menej bežné, aj keď ak si radi pozriete staré videá, pravdepodobne sa s ním stretnete.

WMV. K dispozícii je kodek Windows Media Video a kontajner s rovnakým názvom. Poskytuje veľmi kvalitnú kompresiu videa a celkom dobrý obraz. Veľmi populárne a rozšírené.

DivX je video kodek, ktorého rôzne verzie zodpovedajú štandardom MPEG-4 časť 2, MPEG-4 časť 10 (MPEG-4 AVC, H.264).

Xvid (predtým „XviD“) je knižnica kompresie videa MPEG-4 časť 2. Mimochodom, metódy kompresie používané v MPEG-4 sú patentované, takže v niektorých krajinách môže byť použitie Xvid nelegálne.

O kontajneroch

Teraz existujú desiatky kontajnerov, z ktorých každý má svoje vlastné výhody a nevýhody. Kontajner okrem komprimovaného videa s ľubovoľným kodekom obsahuje aj zvuk (ktorý je tiež komprimovaný. Zvuk spravidla zaberá dosť miesta, takže zvukové kodeky nepovažujem, ich vplyv na veľkosť súboru je nie je významné).

AVI (alebo Audio Video Interleave) je jedným z najpopulárnejších kontajnerov od spoločnosti Microsoft. Najčastejšie sa video v počítači nachádza v tomto formáte. Mimochodom, veľa z nejakého dôvodu neodporúča komprimovať moderné video do tohto formátu.

MP4. Tento formát kontajnera bol vyvinutý spoločnosťou Motion Pictures Expert Group. Mnoho používateľov ho nazýva MPEG-4. Video v súboroch MP4 je zvyčajne kódované kodekom x.264 a zvuk kódovaným kodekom AAC. V tomto kontajneri niekedy môžu byť ďalšie kodeky ...

VOB a BDAV MPEG-2. Používa sa na balenie videí na disky DVD a Blu-ray. Disky Blu-ray (.m2ts) môžu obsahovať videá komprimované pomocou kodekov x.264 a VC-1.

ASF (Advanced Systems Format) - nachádza sa v niekoľkých príponách .asf, .wma a .wmv. Mimochodom, je najpravdepodobnejšie, že súbor .wmv je komprimovaný pomocou kodeku WMV (Windows Media Video), ale samotný súbor je umiestnený v kontajnerovom súbore ASF.

Rýchly čas. Nápad spoločnosti Apple. Kontajner podporuje mnoho zvukových a obrazových kodekov. Apple je zástancom x.264, preto súbory QuickTime (formáty: .mov, .qt) najčastejšie obsahujú video komprimované pomocou kodeku x.264.

Blesk. Mimochodom, formát kontajnera Flash od spoločnosti Adobe je dosť populárny.

Matroska (.mkv, .mk3d, .mka, .mks) je dnes veľmi populárny a žiadaný kontajner. Zadarmo, otvorený zdroj - pravdepodobne preto sa rozšíril. V tomto kontajneri je distribuovaných veľa videí vo vysokej kvalite.

DiVX. Veľmi bežné kodeky a kontajner. Formát má tiež rovnaký názov - „.divx“. Mimochodom, kodek má „pirátsky“ pôvod, čo vám umožňuje získať vysokokvalitné video so silnou kompresiou.

Divx istý čas „veľkí“ výrobcovia zariadení neuznávali, dnes však už mnohí do väčšiny zariadení vkladajú hardvérové ​​kodeky DiVX (nebyť popularity video súborov tohto formátu, asi by sa nič nestalo ... ).

Aký kodek a kontajner zvoliť

 1. Ak chcete dosiahnuť maximálnu kompresiu videa, je logické zvoliť kodek x.264, ktorý poskytuje vynikajúcu kompresiu s dobrou kvalitou. Pamätajte však, že nie všetky zariadenia (najmä nie tie najnovšie) umožňujú prezeranie takýchto súborov. Ak je video vo veľmi vysokom rozlíšení, potom ho ani moderné počítače s nízkou spotrebou energie nebudú môcť prehrať a zobraziť bez oneskorenia a zamrznutia. Mimochodom, ak video nie je komprimované nejakou variáciou kodeku x.264 (napríklad je to formát MPEG1, 2 alebo iný formát), môže byť bez straty kvality komprimované do „kompaktnejšieho“ kodeku. (povedzme Divx) .
 2. Ak plánujete sledovať súbory na DVD prehrávačoch, rôznych zariadeniach atď. - odporúča sa zvoliť kodek a kontajner MPEG2 - je podporovaný takmer všetkým vybavením;
 3. Pre rôzne filmy, klipy, zostrihy z hotového videa - kontajner MP4 je vynikajúci kompromis medzi kompresným pomerom a kvalitou.

*

Komprimujte video krok za krokom: 2 spôsoby

Prvý spôsob

Video Master ?

Web: //video-converter.ru/ (poznámka: súčasťou balíka „Video Studio“)

Vynikajúci program na kompresiu a konverziu rôznych videí: ako filmy, ktoré chcete umiestniť na disk alebo flash disk, tak aj domáce videá, ktoré potrebujete skomprimovať. Podporuje všetky najpopulárnejšie formáty a kodeky, ktoré sa iba nachádzajú: AVI, MP4, MPEG, MKV, DIVX, MP3 atď.

Čo je ešte príjemnejšie: video je možné pri prevode vylepšiť: zmeniť jas, odstrániť šum, orezať okraje a vystrihnúť z neho nepotrebné fragmenty.

Mimochodom, čo ešte chcem poznamenať: program vám umožňuje vopred určiť, akú veľkosť súboru potrebujete (čo je veľmi výhodné). Úplne v ruštine, kompatibilný s Windows 7, 8, 10.

? Pomoc! 

Vylepšenie videa: príklady a efekty pre začiatočníkov!

Ukážem vám, ako previesť film alebo film, na príklade:

 1. Najskôr si stiahnite a nainštalujte program (pozri odkaz vyššie). Potom ho spustite a pridajte súbor, ktorý chcete komprimovať (obrazovka nižšie, tlačidlo „Pridať“ ?);

  pridať súbor

 2. Ďalej vám odporúčam okamžite kliknúť na tlačidlo „Orezať“ a vystrihnúť všetky nepotrebné veci, ktoré nepotrebujete. V zásade nie je nič zložité na samotnej operácii: stačí nájsť vo videu časť, ktorú nepotrebujete, potom ju označiť posúvačmi a vystrihnúť. Týchto fragmentov môže byť veľa (napríklad na obrazovke).

  Vystrihnite z nej prebytok

 3. Potom stlačte ďalšie tlačidlo - efekty.

  Účinky

  Otvorí sa okno, v ktorom môžete znížiť / pridať jas, sýtosť atď. K dispozícii vám budú tiež karty:

  - orezanie (zmena veľkosti rozlíšenia videa, polohy obrázka a zmeny pomeru strán);

  - text (do videa môžete pridať testovacie polia);

  - vylepšenia (napríklad automatický kontrast, redukcia šumu, eliminácia chýb);

  - rotácia (pomôže vám, ak potrebujete otočiť video o 90 stupňov, často sa to stane pri natáčaní videa do telefónu);

  - rýchlosť (môžete zvýšiť / znížiť rýchlosť prehrávania súboru).

  Všeobecne si nastavenia urobte sami!

  Úpravy videa

 4. Potom musíte určiť kontajner a formát (o čom sa veľa diskutovalo na začiatku článku). Vykonáte to stlačením tlačidla Format / AVI (v predvolenom nastavení je tento formát vybratý). Video Master ponúka ukladanie videa do najrôznejších kontajnerov a kodekov: AVI, MPEG4, MTS, WMV, ASF, MPEG 1, 2 atď. Pre svoje video som si vybral MP4.

  Výber kontajnera a kodekov

 5. Ďalej zadajte rozlíšenie videa a jeho kvalitu (bitrate). Všeobecne je v tomto ohľade vynikajúci program: umožňuje vám manuálne nastaviť veľkosť výsledného súboru: týmto spôsobom môžete okamžite určiť, či je kvalitný alebo zlý, bude fungovať. Všeobecne napríklad rozhodol prispôsobiť video na veľkosť CD disku, a tak ručne označil veľkosť 701 MB.

  Výber veľkosti a rozlíšenia

 6. Ďalší krok: označte, kam sa výsledný súbor uloží , a začnite v skutočnosti konverziu . Nie je tu nič zložité, ako je znázornené na nasledujúcom obrázku obrazovky (tlačidlo „Previesť“).

  Výber miesta na uloženie a spustenie obálky

 7. Proces prevodu je dosť časovo náročný a závisí od mnohých parametrov: od výkonu počítača, od kodeku a kontajnera, ktoré ste vybrali, od zdrojového videa atď. Všeobecne bola táto úloha splnená!

  Proces premeny

*

Druhá cesta

Film Shrink & Burn (Ashampoo)

Webová stránka: //www.ashampoo.com/

Nemôžem nespomenúť tento program od Ashampoo - vynikajúci a rýchly prevodník rôznych video súborov (podporuje viac ako niekoľko stoviek formátov). Čo ešte zaujme: v programe nie je nič nadbytočné, program sa veľmi ľahko používa, všetko sa deje v krokoch (je to však takmer vo všetkých programoch od tohto výrobcu).

Program Movie Shrink & Burn umožňuje napaľovať disky DVD / Blu-ray, napaľovať videá na rôzne zariadenia, nahrávať súbory do cloudu.

Podporované mobilné zariadenia: Apple, Sony, Android, Microsoft, videá je možné ukladať v rôznych kvalitách: 720p, SD (vysoké, nízke).

Pre ktoré zariadenia môžete pripraviť video

Program plne podporuje ruský jazyk a je kompatibilný so všetkými verziami systému Windows.

Možno je horší ako prvý v jedinej veci: neexistuje možnosť orezať video, vystrihnúť z neho niečo nepotrebné, niečo prilepiť, otočiť (tj. Neexistuje žiadny minieditor).

Zvážim príklad konverzie bežného video súboru krok za krokom:

 1. Prvá vec, ktorú urobíme, je spustenie „prevodníka“ .

  Spustenie prevodníka

 2. Potom pridajte nejaký súbor (alebo dokonca priečinok so súbormi).

  Pridanie súboru

 3. Potom označíme kontajner a kodek. Mimochodom, v programe nie je veľa kontajnerov - ale zastúpené sú všetky populárne: AVI, WMV, MPG, MP4, MKV (myslím, že tie prezentované sú nad strechou ?).

  Výber formátu a kodeku

 4. Ďalej zadajte priečinok (disk), kam sa bude po prevode ukladať výsledné video.

  Kam uložiť súbor

 5. Posledný dotyk - proces konverzie sa spustí, musíte počkať, kým sa proces nedokončí.

  Proces prevodu súboru

*

To je pre mňa všetko, všetky kvalitné a kompaktné videá.

Doplnky sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 16.02.2017

Oprava: 1. 5. 2020