Kam smeruje priestor na jednotke „C:“?

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomôžte mi identifikovať jeden problém: každý deň mám čoraz menej voľného miesta na systémovej jednotke, na ktorej je nainštalovaný Windows 10 (lokálna jednotka C: \).

Je možné nejako obmedziť chute môjho systému a ako všeobecne zistiť, kam smeruje diskový priestor, existujú na to nejaké špeciálne nástroje. Vopred ďakujem! 

Dobrý deň!

Známy problém. Pozeráte sa dnes na pevný disk 2 GB zmizli, zajtra - ďalšie 2–3 GB, po týždni - už nie viac ako 10 GB ... Nedobrovoľne vás začne zaujímať, čo sa však stane o mesiac - nebude voľné miesto vôbec? ?

Pravdepodobne stojí za to ihneď povedať, že sa to zriedka deje kvôli vírusom, častejšie kvôli určitým nastaveniam samotného Windows OS: nadmerný počet bodov obnovenia, kvôli medzipamäti prehliadača, rôzne „odpadky“, ktoré sa hromadia na systémovom oddiele . V tomto článku vám poviem, ako sa zbaviť všetkých týchto „vecí“ a uvoľniť miesto na disku.

*

? Pomoc!

Mohli by vás zaujímať nástroje na čistenie systému Windows od odpadkov - zlatý výber.

*

Ochrana systému (môže trvať až desiatky GB)

Vytváranie bodov obnovenia je predvolene povolené v systéme Windows (okrem Windows 10, možno aj to závisí od verzie operačného systému).

Takže tieto body obnovy môžu zaberať až 12% miesta na pevnom disku (a na každej jeho sekcii!). Súhlaste, ak máte systémový oddiel pevného disku so systémom Windows, povedzme 200 GB - potom dať asi 25 GB na body obnovenia je príliš veľa?!

*

Poznámka: Nežiadam vás, aby ste úplne pracovali bez bodov obnovenia, ale je celkom možné znížiť horlivosť OS. Okrem toho nie je dôležitý počet bodov, ale ich kvalita.

*

Ak chcete teda nakonfigurovať miesto pre body obnovenia, otvorte ? Ovládací panel a prejdite do časti „Systém a zabezpečenie \ Systém“. 

Systém a bezpečnosť - systém

Potom otvorte kartu „Ochrana systému“  (obrazovka pod ?).

Ochrana systému

Ďalej vyberte pevný disk v časti „Dostupné disky“ a kliknite na tlačidlo „Konfigurovať“ (poznámka: oproti systémovej jednotke „C: \“ - ikona systému Windows sa rozsvieti ).

Ochrana systému - nakonfigurujte

Potom posuňte posúvač a obmedzte použité miesto na disku, aby ste chránili systém (ak používate záložné programy tretích strán, môžete celú túto ochranu úplne deaktivovať).

Zakážte ochranný systém

Poznámka: mimochodom, pod posuvníkom, ktorý ovláda využitie disku, sa nachádza tlačidlo na odstránenie starých bodov obnovenia. Môžete ho použiť na vyčistenie a uvoľnenie miesta na pevnom disku.

*

Hromadenie dočasných a nevyžiadaných súborov. Čistenie disku

Bez ohľadu na to, ako ste opatrní - časom sa na akomkoľvek pevnom disku začnú hromadiť najrôznejšie „odpadky“: súbory zo starých vzdialených aplikácií, dočasné súbory použité počas procesu inštalácie, vyrovnávacia pamäť prehliadača, prázdne priečinky, nesprávne skratky atď.

Všetko toto „dobré“ časom začne vážne ovplyvňovať výkon vášho systému ako celku ...

*

? Najkvalitnejšie čistenie systému Windows od odpadkov poskytujú špeciály. pomôcky:

  1. ? „Starostlivosť o systém“;
  2. ? "Počítačový akcelerátor";
  3. ? „CCleaner“ a ďalšie.

Vyčistenie disku / Computer Accelerator Utility

? Systém Windows má však aj svoj vlastný nástroj na čistenie disku. Ak ho chcete spustiť, musíte najskôr otvoriť „Tento počítač“ („Tento počítač“), potom prejsť na vlastnosti požadovaného disku a kliknúť na tlačidlo „Vyčistenie disku“ (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Vlastnosti. Vyčistenie disku

Potom počkajte niekoľko sekúnd, kým prebieha analýza uvoľneného miesta na disku.

Analýza disku

Potom začiarknite políčka pri údajoch, ktoré umožňujete programu vyčistiť na vašom disku. Napríklad súbory denníka inštalácie, dočasné internetové súbory, offline webové stránky atď.

Mimochodom, upozorňujeme, že čistič vám povie, koľko miesta môžete uvoľniť (na snímke nižšie - až 314 MB).

Výber toho, čo sa má vyčistiť: ktorý súbor sa má odstrániť

*

Mimochodom, nemôžem si nevšimnúť, že existujú aj špeciály. nástroje, ktoré dokážu nielen odstrániť haraburdu, ale aj nakonfigurovať systém tak, aby váš počítač bežal na špičkový výkon.

Podľa môjho skromného názoru je jedným z najlepších svojho druhu ? Advanced System Care (aj v bezplatnej verzii svojej práce).

Napríklad pri analýze môjho disku v systéme Windows (v čase písania tohto článku) - tento nástroj našiel až 16 GB nepotrebných súborov!

Tiež kontroluje bootovacie položky, problémy s ochranou súkromia, chyby zástupcov, malware a kontroluje systémový register. Všeobecne skutočný kombajn!

Advanced SystemCare Disk Cleanup - 16 GB junk found!

*

Zameniť súbor a súbor hibernácie (hiberfil.sys)

O swapovom súbore (pagefile.sys)

Čím viac programov spustíte (a tým sú náročnejšie), tým viac pamäte RAM budú vyžadovať.

Nastáva okamih, keď je pamäť RAM obsadená a vyžaduje sa „kúsok miesta“. Aby nezmrzli - systém Windows využíva miesto na pevnom disku, na ktoré sa odosiela najmenej aktívnych a potrebných údajov.

Používa sa na to špeciálny súbor - nazývajú ho stránkovací súbor (vysvetlil som to neporiadne, ale myslím si, že to pochopí široké publikum).

Takže v skutočnosti je tento súbor potrebný na rozšírenie pamäte RAM. Tento súbor má zvyčajne dvojnásobok veľkosti pamäte RAM. Tento súbor teda môže zaberať značné miesto na disku.

*

Ako skontrolovať, koľko miesta zaberá stránkovací súbor a ako ho nakonfigurovať

Ak to chcete urobiť, otvorte Ovládací panel systému Windows na nasledujúcej adrese:  Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém .

Potom vľavo v stĺpci otvorte odkaz „Rozšírené nastavenia systému“ .

Ďalšie parametre systému

Potom na karte „Rozšírené“ otvorte možnosti výkonu (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

Výkonové parametre

Ďalej odporúčam  nastaviť posúvač pre optimálne fungovanie programu a kliknutím na tlačidlo „Zmeniť“ upravíte veľkosť virtuálnej pamäte (toto je stránkovací súbor).

Zmeňte veľkosť virtuálnej pamäte

Vo väčšine prípadov sa odporúča začiarknuť políčko vedľa položky „Automaticky zvoliť veľkosť stránkovacieho súboru“ .

Je pravda, že systém niekedy zaberá príliš veľa miesta - v takom prípade nastavte hlasitosť na 1,5–2-krát viac, ako je veľkosť vašej pamäte RAM. Tento priestor bude stačiť na normálnu prevádzku systému Windows.

Automatická veľkosť stránkovacieho súboru

Poznámka: Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že čím viac miesta vyhradia pre virtuálnu pamäť, tým rýchlejšie bude ich počítač fungovať. Toto je skutočný klam!

Faktom je, že rýchlosť čítania informácií z pevného disku je oveľa nižšia ako z pamäte RAM. Preto sa stránkovací súbor používa pre aplikácie, ktoré momentálne nepoužívate.

*

O súbore pre režim dlhodobého spánku a dlhodobého spánku (hiberfil.sys)

Ak chcete počítač rýchlo „prebudiť“ a začať s ním pracovať - ​​existuje špeciálna funkcia. režim hibernácie (v ňom sa všetok obsah RAM zapisuje do špeciálneho súboru  hiberfil.sys , ktorý sa nachádza na systémovom disku).

Vďaka tomu dokáže po zapnutí PC v priebehu niekoľkých sekúnd obnoviť všetko z tohto súboru a vrátiť počítač do predchádzajúceho stavu, akoby nebol vypnutý.

Musíte však zaplatiť za všetko - súbor  hiberfil.sys zaberá veľa voľného miesta na disku. Ak tento režim vypnutia počítača nepoužívate, môžete ho „vymazať“.

Za týmto účelom ? otvorte príkazový riadok a zadajte príkaz  powercfg -h vypnutý (snímka obrazovky nižšie).

Zakázať režim dlhodobého spánku - príkazový riadok

*

Analýza použitého miesta na disku: ako nájsť veľké súbory a priečinky

Stáva sa, že som už urobil všetko: vyčistil som Windows od odpadkov, ručne skontroloval všetky súbory a priečinky, pozrel som si nainštalované programy a hry - ale nie je nič podozrivé a nie je dostatok voľného miesta (niekde zmizol, ale kde ?)!

V takom prípade môžete použiť ? špeciálne nástroje, ktoré vám pomôžu zostaviť diagram obsadených meta na disku a môžete vizuálne a rýchlo nájsť najväčšie priečinky a súbory. No a pomocou nájdených priečinkov sa môžete sami rozhodnúť, čo urobíte: odstránite alebo opustíte ...

Podľa môjho skromného názoru je veľmi dobrým nástrojom v tomto prípade program  WinDirStat ( этого ).

*

WinDirStat

Z. webová stránka: //windirstat.net/

Jednoduchý a pohodlný nástroj na hodnotenie obsadeného a voľného miesta na pevnom disku. Aplikácia vám za pár minút zostaví pohodlný diagram, pomocou ktorého rýchlo nájdete súbory a priečinky, ktoré zaberajú značné miesto (všetko, na čo ste už dávno zabudli alebo o čom ste ani len netušili!).

Čo je na programe pútavejšie, je vstavaný nástroj na mazanie priečinkov a súborov. Len buďte opatrní: obslužný program vidí skryté a systémové súbory a údaje potrebné na fungovanie systému môžete ľahko vymazať. Pred odstránením tohto alebo toho súboru - zistite o tom!

*

Ako príklad uvediem snímku obrazovky môjho analyzovaného disku.

WinDirStat - odhad obsadeného miesta na disku

Ako vidíte, ukazuje sa, koľko miesta určité priečinky zaberajú, aké súbory sa v nich nachádzajú atď. Nižšie je uvedený diagram, ktorý sa zobrazí kliknutím na oblasť určitej farby - zobrazí sa súbor, ktorý bol prezentovaný.

Najlepšie je samozrejme začať svoju analýzu s najväčšími oblasťami grafu.

? Pomoc!

Čím je upchatý môj pevný disk alebo kam zmizlo voľné miesto na pevnom disku [Analýza disku].

*

To je pre mňa všetko, dúfam, že váš pevný disk už nebude preplnený a bude v ňom voľné miesto!

Veľa štastia!

Prvé zverejnenie: 19.05.2017

Oprava: 20.10.2020