Ako skontrolovať SD kartu alebo USB flash disk: z hľadiska funkčnosti, chýb, skutočného objemu, rýchlosti

Dobrý deň!

Pri rôznych problémoch s SD kartami a USB flash diskami je často potrebné posúdiť ich výkon, rýchlosť prevádzky a ďalšie body, aby ste pochopili: ide o problém s niektorým zariadením alebo s touto jednotkou.

Niekedy je tiež nevyhnutná kontrola na opravu chýb v systéme súborov, ktoré vznikajú napríklad v dôsledku nesprávnej práce s jednotkou.

Všeobecne sa to dá urobiť pomocou rôznych obslužných programov (našťastie je teraz z čoho vyberať). V tejto malej poznámke by som chcel ponúknuť niekoľko vlastných možností, ktoré vám pri takýchto otázkach pomôžu.

Poznamenávam, že ak ste stratili akékoľvek súbory z jednotky flash alebo pamäťovej karty, najskôr začnite ich obnovou (odporúčam toto: //ocomp.info/kak-vosstanovit-foto-s-sd-karty.html ), a až potom pokračujte v ich kontrole a oprave.

Pomôcť!

Programy na opravu USB flash diskov, SD kariet (diagnostika a testovanie, formátovanie, obnova) - //ocomp.info/usb-flash-utilityi.html

*

Kontrola SD kariet / USB flash diskov

Nástroje systému Windows: Kontrola a oprava chýb

Umožňuje vám rýchlo obnoviť výkon SD kariet, USB flash diskov, externých pevných diskov a iných pamäťových zariadení v prípade rôznych porúch a chýb súborového systému (napríklad v dôsledku nesprávnej činnosti množstva programov, nesprávneho odpojenia) z USB atď.).

A tak ako na to.

KROK 1

Najprv musíte otvoriť kartu Tento počítač (Tento počítač). Ak to chcete urobiť, stačí stlačiť kombináciu Win + E a v ponuke vľavo zvoliť rovnomenný odkaz. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Tento počítač

KROK 2

Ďalej otvorte vlastnosti požadovaného disku / pamäťovej karty (pozri príklad nižšie).

Vlastnosti karty SD

KROK 3

Potom prejdite na kartu „Služba“ a spustite kontrolu disku, či neobsahuje chyby.

Servis - kontrola

KROK 4

Potom kliknite na tlačidlo „skontrolovať a opraviť disk“ . Kontrola môže trvať nejaký čas (v závislosti od veľkosti a stavu disku). Po dokončení sa zobrazí správa o výsledkoch (napríklad sa nenašli žiadne chyby ...).

Skontrolujte a opravte disk

Alternatívna možnosť

KROK 1

Príkazový riadok musíte spustiť ako správca. Ak to chcete urobiť, musíte otvoriť správcu úloh (kombinácia tlačidiel Ctrl + Shift + Esc), kliknúť na „Súbor / nová úloha“ , zadať príkaz CMD a stlačiť kláves Enter (nezabudnite začiarknuť políčko, že úloha je potrebné v mene správcu, pozri príklad nižšie) ...

Beží CMD (príkazový riadok) s právami správcu

KROK 2

Ďalej musíte zadať príkaz: chkdsk g: / f a stlačiť kláves Enter (poznámka: „g:“ je písmeno disku / flash disku, ktoré chceme skontrolovať; „/ f“ je kľúč, ktorý označuje opravu. chýb (ak sa nájdu)).

Spustiť kontrolu (s opravou chyby)

KROK 3

Ostáva čakať na koniec kontroly. Správa o jej výsledkoch bude poskytnutá v rovnakom okne (príklad nižšie).

Disk overený

S H2test: pre výkon a skutočný objem

Poznámka. Aby sme fungovali, potrebujeme utilitu H2test (odkaz na oficiálnu stránku, tiež si ju môžete stiahnuť tam). Tento nástroj je zadarmo, nemusí sa inštalovať a funguje takmer vo všetkých verziách systému Windows. 

H2test vám umožňuje skontrolovať skutočný objem flash disku (nielen podľa vlastností, ktoré sa zobrazujú v prieskumníkovi - ale aj to, koľko na neho vlastne môžete napísať) a jeho rýchlosť. Táto kontrola sa zvlášť odporúča pre nové disky, ktoré pochádzajú z čínskych online obchodov (kde niekedy narazíte na nepoctivých predajcov predávajúcich 32 GB flash disky pod rúškom 256 GB).

Ak chcete začať s kontrolou, potrebujete:

  1. stiahnite a spustite nástroj (je lepšie preložiť jazyk do angličtiny (aspoň je to pre mňa jednoduchšie ));
  2. vyberte disk, ktorý chcete skontrolovať (tlačidlo „Vybrať cieľ“ );
  3. kliknite na tlačidlo „Napísať + overiť“ a počkajte na dokončenie overenia (pozri obrazovku nižšie).

H2test: ako spustiť test jazdy

Ak niečo nie je v poriadku s jednotkou flash (SD kartou), uvidíte červené okno (ako na snímke obrazovky nižšie). Venujte pozornosť riadku, ktorý hovorí, koľko sektorov skutočne pracujete (napríklad keď som skontroloval flash disk na 100 GByte, ukázalo sa, že jeho skutočný pracovný objem je iba 14,8 GByte).

Všeobecne platí, že ak vidíte „červenú“ správu, nie je to dobré. Ak je produkt nový, požiadajte o výmenu alebo vrátenie peňazí. Ak je to ťažké, môžete skúsiť opraviť disk: //ocomp.info/kak-uznat-realnyiy-obem-fleshki.html

H2testw (výsledky skenovania): skutočné čítanie, rýchlosť zápisu a skutočný objem

Ak je s testovaným diskom všetko v poriadku, zobrazí sa „zelená“ správa (bude obsahovať frázu „Test bol dokončený bez chýb“ - to znamená, že test bol dokončený bez chýb).

Mimochodom, písanie je záznam; Overovanie je čítanie (overenie, či je sektor odvolaný). Mimochodom, pod týmito frázami sa skrýva aj rýchlosť práce: v mojom prípade 11,9, respektíve 74,1 MByte / s.

H2test (výsledky skenovania iného disku): test prebehol normálne, neboli nájdené žiadne chyby

Používanie súboru Flash Memory Toolkit: chyby a rýchlosť

Poznámka! Sada Flash Memory Toolkit je k dispozícii na oficiálnych webových stránkach. Umožňuje vykonať všetky najdôležitejšie akcie s jednotkou flash / SD kartou: formátovanie, kontrola chýb, obnovenie súborov z nej, rýchlosť testu atď.

Pretože je pomôcka Flash Memory Toolkit dosť multifunkčná, ukážem v tomto článku jej schopnosti iba pri riešení najpopulárnejších problémov.

1) Takže po pripojení jednotky USB flash (karty SD) k počítaču a spustení nástroja v prvom okne („Informácie“) môžete zistiť veľkosť jednotky flash, súborový systém, ako veľa miesta je na ňom obsadené / koľko je zadarmo (príklad nižšie).

Flash Memory Toolkit - hlavné okno obslužného programu

2) Spustenie testovania chýb: prejdite do časti „Kontrola chýb“ , skontrolujte možnosti testu (zápis, čítanie) a kliknite na tlačidlo „Štart“ .

Ako spustiť test chýb / Flash Memory Toolkit

Ďalej v pravej časti okna uvidíte proces testovania: koľko percent pamäte (z celkovej) bolo skontrolovaných a koľko chýb sa našlo. Ideálne (ak je s flash diskom všetko v poriadku) - nemali by byť!

Proces testovania

3) Ak na jednotke flash chýbajú niektoré súbory (fotografie, obrázky atď.), Potom je možné niektoré z nich obnoviť a program Flash Memory Toolkit vám to umožňuje.

Ak chcete začať skenovať odstránené súbory, prejdite na kartu „Obnova súboru“ a kliknite na tlačidlo „Skenovať“. Po skenovaní: zobrazí sa vám zoznam nájdených súborov, musíte označiť potrebné „začiarkavacie políčka“ a obnoviť (poznámka: súbory potrebujete obnoviť iba na inú jednotku!).

Funkcia obnovenia odstráneného súboru

4) Na kontrolu rýchlosti čítania a zápisu jednotiek v súbore Flash Memory Toolkit sa nachádza karta „Benchmark nízkej úrovne“ . Spustenie testu: otvorte túto kartu a kliknite na tlačidlo Štart.

Po chvíli vám program poskytne minimálnu, maximálnu a priemernú rýchlosť prístupu. To všetko navyše bude prehľadne prezentované aj v grafe (príklad nižšie).

Test rýchlosti čítania SD karty

*

To je zatiaľ všetko (doplnky by boli užitočné ... )

Veľa štastia!