Jednotka CD / DVD nebude čítať ani vidieť disky, čo môžem robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomoc s jedným problémom. Moja jednotka nevidí DVD (vôbec). Keď vložím disk, začne vydávať zvuk, trochu sa chrumká, počítač zamrzne a je to. Po niekoľkých minútach - všetko končí, ak sa už znova nepokúšate zistiť, čo je na disku.

Samotný disk bol zaznamenaný na inej jednotke a je na ňom čitateľný ...

Arkady.

Dobrý deň!

Pred 10 rokmi bol tento problém oveľa populárnejší ... Súhlasím s mnohými používateľmi, že jednotky CD / DVD sa v poslednej dobe používajú čoraz menej (a pravdepodobne prežili svoju užitočnosť).

Niekedy je to však nevyhnutne potrebné, napríklad keď potrebujete prečítať disk so starými dokumentmi (ktoré sa v sieti nedajú nájsť), spustiť hru z licencovaného disku s ochranou, nainštalovať Windows, keď sú USB porty nevidíte USB flash disk atď.

Úprimne povedané, svoju DVD zbierku som sám nepreniesol na externý HDD (aj keď sa o to už dlho snažím). V tomto článku budem diskutovať o tom, čo môžete urobiť na vyriešenie tohto problému „neviditeľnosti“ ...

*

Čo je možné urobiť, ak jednotka CD / DVD nevidí

Pochopte špecifiká problému

Pred tým odporúčam vziať si niekoľko diskov: CD-R, DVD-R, DVD + R, DVD-RW atď. (Oba si nahrávajú samy a zakúpia ich v obchodoch). Potom ich postupne vkladajte do jednotky DVD a pokúste sa z nich načítať informácie.

Ak máte zapisovateľnú disketovú jednotku - skúste tiež napísať informácie na pár diskov.

Podstata tejto akcie: zistiť povahu problému, zistiť, či problém súvisí s jedným konkrétnym diskom alebo s určitým typom diskov (napríklad jednotka vidí disky CD, ale nie disky DVD).

Typ CD (DVD-R, CD-RW)

Myslím si, že predtým, ako utratíte peniaze za nový disk (ktorý problém vždy nevyrieši), je oveľa rozumnejšie stráviť polhodinu „debriefingom“ ...

*

Pre problémy s viditeľnosťou mnohých diskov

Ako už bolo spomenuté vyššie, jednotka nemusí vidieť disky DVD, CD alebo vôbec žiadne. Všetky dôvody neviditeľnosti diskov možno rozdeliť do dvoch typov (ľahšie sa s nimi vysporiadame týmto spôsobom):

 1. buď samotný pohon (laser v ňom) chátral, slučka sa odtrhla, zásuvka je uvoľnená atď. problém súvisí s hardvérom;
 2. alebo problém súvisí so softvérom.

*

Ako zistiť, či nastal problém s hardvérom:

 • ak máte inštalačný disk systému Windows alebo akýkoľvek iný zavádzací disk (napríklad s antivírusovými programami atď.), skúste ho vložiť do jednotky a reštartovať počítač.

  Ak sa inštalácia systému Windows spustí od nej a počítač ju uvidí, problém je takmer s istotou spojený so softvérom (pomoc v článku: Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z disku CD / DVD));

 • ak jednotka vôbec nereaguje na žiadne vaše kroky, otvorte skrinku systémovej jednotky a skontrolujte, či sú k nej pripojené káble, skúste ich znova pripojiť.

  Nie je nezvyčajné, keď sa odpojil napájací kábel a disk nefungoval. To isté, mimochodom, platí aj pre notebooky - pokúste sa vybrať jednotku zo slotu, vyčistiť ju od prachu, otrieť kontakty alkoholom a znova ju nainštalovať;

 • venujte pozornosť tomu, či je jednotka zistená v systéme BIOS. Ak systém BIOS jednotku nevidí, nezistí a neukáže svoj model, je názov vašej jednotky s najväčšou pravdepodobnosťou „zakrytý“ ... Ako vstúpiť do systému BIOS.

  Jednotka je zistená v systéme BIOS!

 • Mimochodom, charakteristickým príznakom poruchy disku je skutočnosť, že prestane vidieť disky určitého typu. Pretože Na čítanie diskov CD a DVD sa používajú rôzne lasery, rozdelenie sa spravidla najskôr dotkne jedného typu disku.

*

Ak je problém v hardvéri

1) Ako je odporúčané vyššie, dávajte pozor na slučky . Ak je to možné, skúste pripojiť jednotku k iným káblom a zistite, či bude fungovať.

2) Najčastejšie problém spočíva v špine a prachu, ktoré dopadajú na laser a teraz nedokáže prečítať informácie z disku. Na jeho čistenie môžete vyskúšať rôzne špeciálne čistiace disky a kvapaliny.

Napríklad existujú disky s kefami, keď sa takýto disk v jednotke roztáča, kefy odhŕňajú prach, čo má priaznivý vplyv na činnosť jednotky.

Čistiaci disk (má na sebe malú kefku)

3) Jednotku môžete vyčistiť aj manuálnou demontážou a vyfúknutím, napríklad pomocou plechovky so stlačeným vzduchom. Nie každý disk sa však dá rozobrať a nie je to také jednoduché.

Môžete vyskúšať iba otvorenie tácky a vyfúknutie disku cez ňu pomocou rozprašovača. Veľmi zriedkavé, ale pomáha.

4) Čo sa týka opráv, teraz, pokiaľ viem, nikto tieto disky neopravuje (nerentabilné). V prípade porúch sa jednoducho nahradia novými.

Ak sami neviete, ako vymeniť jednotku (alebo ktorú namiesto toho kúpiť), venujte pozornosť externým zariadeniam, ktoré je možné bez problémov pripojiť k bežnému USB portu.

5) Mimochodom, teraz sú v predaji veľmi lacné externé jednotky DVD (rekordéry aj čítačky). Môžu vám skvele pomôcť, keď zrazu potrebujete pracovať s formátom CD / DVD.

? Tip!

Veľmi lacné DVD mechaniky nájdete v čínskych obchodoch.

Externá jednotka USB 3.0 DVD-RW

*

Ak je problémom softvér

1) Odstránenie (zakázanie) rušivých programov

Na úvod odporúčam spomenúť si (venovať pozornosť) na čas, kedy sa problém objavil, po nainštalovaní daného programu.

Najčastejšie je problém spojený s programami na emuláciu diskov CD / DVD (sú to programy ako Alcohol 120%, Daemon Tools, Nero, Ultra ISO, Clone CD atď.).

Panda zablokovala všetko ...

Niektoré antivírusy môžu niekedy blokovať čítanie diskov za predpokladu, že existujú hrozby (a kým nebude disk úplne prehľadaný, nebudete ho môcť čítať!). Napríklad Panda Titanium to bývalo známe pri nastavovaní maximálnej úrovne ochrany.

Tip: Počas testovania jednotky DVD odstráňte softvér, ktorý vytvára virtuálnu jednotku. Taktiež deaktivujte (alebo odinštalujte) antivírusový program.

2) Pokúste sa vrátiť systém späť (ak existujú body obnovenia)

Ak máte bod obnovenia v systéme Windows (a všetky systémy s výnimkou systému Windows 10 ich vytvárajú ako predvolené) - skúste obnoviť systém. Ako na to, sa dozviete v tomto článku.

3) Pokúste sa aktualizovať / vymeniť ovládače

Problém často býva s vodičmi. Ak chcete znova nainštalovať aktuálny ovládač, choďte na ? Správca zariadení (stlačte kombináciu tlačidiel Win + Pause, v ľavom menu uvidíte odkaz na Správcu) a otvorte kartu „DVD mechaniky ...“.

Na tejto karte nájdite svoje zariadenie a odstráňte ho.

Odstrániť zariadenie - Správca zariadení

Ďalej kliknite na tlačidlo „Aktualizovať konfiguráciu hardvéru“ v hornej ponuke správcu zariadenia . Jednotka by sa mala nájsť automaticky a ovládač sa znova nainštaluje.

Aktualizujte konfiguráciu zariadenia

Táto jednoduchá metóda zvyčajne obnoví normálnu prevádzku jednotky.

Mimochodom, venujte pozornosť karte „IDE ATA / ATAPI controllers“ : je v nej niekoľko ATA Chanel. Otvorte vlastnosti každého kanála ATA a skontrolujte, či je všade zapojený DMA . Ak niekde nie je, začiarknite políčko a uložte nastavenia.

Vlastnosti - Rozšírené možnosti - Povoliť DMA

*

4) Preinštalujte systém Windows

Stáva sa tiež, že žiadne triky vám nedovolia obnoviť Windows: niektoré systémové súbory môžu byť poškodené, niečo vymazané, infikované atď. V niektorých prípadoch je opätovné preinštalovanie oveľa rýchlejšie ako hľadať dôvody a riešenie toho, čo je v systéme zlé, ...

? Pomoc!

Ako preinštalovať Windows 10 (bez straty údajov) - pokyny krok za krokom

*

Keď je konkrétny disk neviditeľný

Spravidla sú také nečitateľné disky už pekne poškriabané. Pri ich vkladaní, často keď počítač zamrzne a snaží sa z nich načítať informácie. Príklad jedného z týchto diskov je uvedený na fotografii nižšie.

Na povrchu disku sú škrabance

*

1) Skúste použiť inú jednotku CD / DVD

Ak skutočne potrebujete informácie z média, prvá vec, ktorú odporúčam, je použitie inej jednotky (najlepšie DVD-RW, pretože záznamové jednotky majú citlivejšie čítanie informácií). Často, keď jedna jednotka disk nevidí, zatiaľ čo druhá dokáže z nej načítať všetky údaje.

Ak je disk čitateľný na vynikajúcej jednotke, ihneď z neho urobte kópiu. Pretože môže sa stať, že nabudúce si ju nebudeš prečítať ...

? Pomoc!

Ako vytvoriť ISO obraz: 1) z disku; 2) zo súborov a priečinkov

*

2) Skúste disk jemne utrieť

Z tohto dôvodu sú v zľave zľavy. zariadení. Vďaka takémuto stieraniu môžete niektoré škrabance „vyhladiť“ a čitateľnosť disku sa mierne zvýši.

Vytrite disk

*

3) Používajte špeciálne programy

Na čítanie chybných diskov existujú špeciálne informácie. pomocné programy ako Bad Copy alebo Unstoppable Copier . Pokúsia sa niekoľkokrát prečítať sekciu (sektor), ktorá nereaguje, a v najhoršom prípade ju jednoducho „upchajú“ nulou (a nezamrznú ako Windows).

Nezastaviteľná kopírka - okno s ukážkou programu

Pokiaľ máme do činenia s videom, hudbou, obrázkami, potom s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať vo videu iba „stlmenú“ sekundu alebo dôjde k strate časti obrázka. Nie je to také zlé ako stratiť všetky informácie.

Ak sú na disku archívy programov, hier - potom sú následky najsmutnejšie, napríklad také „naplnené“ nulovými časťami - neumožní vám inštaláciu týchto aplikácií (tj. V skutočnosti sa poškodia!).

? Pomoc!

1) Po obnovení sa súbory neotvoria. Je možné si tieto fotografie, videá, dokumenty nejako pozrieť?

2) 10 bezplatných programov na obnovenie odstránených údajov: súbory, dokumenty, fotografie.

*

Jeden posledný tip ...

No a posledná vec, ktorú by som rád poznamenal: teraz v sieti nájdete absolútnu väčšinu súborov (či už starých hier alebo filmov, niektorých programov atď.), Ktoré možno budete chcieť prečítať z „neviditeľného“ disku.

A ak nehovoríme o niečom jedinečnom a konkrétnom, možno stojí za to venovať pár minút hľadaniu informácií na internete, a nie opravovať a „tancovať“ okolo DVD mechaniky? S najväčšou pravdepodobnosťou budete môcť nájsť súbory aj v tej najlepšej kvalite! ?

*

K téme je to zatiaľ všetko ...

Konštruktívna kritika a dodatky sú vítané v komentároch!

Všetko najlepšie!

?

Prvýkrát zverejnené: 06.03.2018

Oprava: 14.10.2020