Ako nahradiť Word a Excel (moja kancelária). Analógy, online editory

Všetko najlepšie!

Jedným z najdôležitejších programov pre väčšinu používateľov (mimochodom, za ktorý si veľa ľudí kupuje počítače) je Microsoft Word (textový editor).

Pomocou neho môžete vytvoriť a pripraviť akúkoľvek textovú prácu: abstrakt, správu, seminárnu prácu atď. Microsoft Office má ale jednu nevýhodu - program je platený, a preto nie je k dispozícii na každom počítači ...

V tomto článku by som chcel uviesť možnosti bezplatných analógov aplikácií Word a Excel a informácie o tom, ako môžete pracovať s textovými dokumentmi a tabuľkami bez toho, aby ste vo svojom počítači nainštalovali tento softvér. Myslím, že to bude veľmi užitočné pre široké publikum ?.

Takže ...

*

Bezplatné analógy aplikácií Word a Excel

WordPad

Poznámka: tento editor je zabudovaný do systému Windows (nižšie je uvedený, ako ho vyhľadať a otvoriť).

Zadarmo, jednoduchý, ľahký a užívateľsky prívetivý textový editor zabudovaný do systému Windows. Mnoho používateľov z nejakého dôvodu ani len netuší o jeho existencii ...

Medzitým vám umožňuje vykonávať všetky základné akcie s textom: zvýraznenie, podčiarknutie, výber písma, veľkosť písma, zarážky, vkladanie obrázkov atď.

V zásade platí, že ak nemáte žiadne veľké úlohy na úpravu dokumentov, tento editor je viac než dosť!

WordPad v systéme Windows 10 - Úpravy textu tohto článku

Nevýhody WordPad (podľa môjho názoru ?):

 1. nemôže otvoriť dokumenty vytvorené v programe Word (pre tie, ktoré sa otvárajú - môže sa posunúť označenie dokumentu);
 2. neexistuje editor tabuliek (aspoň veľmi jednoduchý). Tabuľku môžete samozrejme vložiť z Excelu, ale ak máte v počítači nainštalovaný Microsoft Office, tak prečo WordPad?!

Ako nájsť a otvoriť program WordPad

Ponúknem univerzálnu metódu pre všetky Windows: stlačte kombináciu klávesov Win + R , potom zadajte príkaz wordpad do riadku „Open“ a stlačte Enter.

Ako otvoriť WordPad

Otvorená kancelária

Webová stránka: //www.openoffice.org/ru/

Vynikajúca a bezplatná náhrada za Word a Excel (a PowerPoint s jeho prezentáciami). Umožňuje vám pracovať s tabuľkami, textovými dokumentmi, obrázkami, prezentáciami, vzorcami atď.

Po inštalácii a spustení programu budete mať na ploche 1 ikonu, ktorej otvorením získate prístup ku všetkým týmto aplikáciám (viď screenshot nižšie).

Textové a tabuľkové editory // OpenOffice

Náprotivok Wordu v OpenOffice sa nazýva Writer. Dizajnovo veľmi podobný starému Wordu (asi 2003). Celkovo sú tu všetky základné funkcie potrebné pre väčšinu používateľov a pracujú dôstojne. Program plne podporuje ruský jazyk!

Chcem tiež poznamenať, že program môže otvoriť a upraviť všetky súbory vytvorené v programe Word (doc, docx, rtf atď.).

Spisovateľ - editácia dokumentu

Pokiaľ ide o Excel, OpenOffice má Calc. Môže tiež otvárať tabuľky vyvinuté v programe Excel (formáty xlsx, xls). Príklad práce v programe Calc - môžete vidieť na snímke obrazovky nižšie.

Kompletná náhrada za Excel

Z nedostatkov balíka zdôrazním nasledovné:

 1. čo sa týka nahradenia Excelu: program Calc vám síce umožňuje pracovať so vzorcami, niektoré však fungujú „pokrivene“, v tomto smere sú určité nepríjemnosti;
 2. staré rozhranie, od ktorého sú už používatelia balíka Microsoft Office odstavení;
 3. označenie dokumentov vytvorených v balíku Microsoft Office sa môže mierne zmeniť, keď ich otvoríte v OpenOffice. Pre malé dokumenty to nie je rozhodujúce, ale ak máte celú knihu s niekoľkými stovkami strán, „obrázok“ už nie je nikde smutnejší ...

Ak to zhrniem, všeobecne poviem, že len ťažko nájdete lepšiu náhradu za (zadarmo!) Word a Excel ...

LibreOffice

Webové stránky: //ru.libreoffice.org/download/

Zadarmo kancelársky balík s otvoreným zdrojom. Funguje vo Windows, Linux, Mac OS X. Balík je veľmi ľahký a rýchly a obsahuje:

 • Writer - program na prácu s textovými súbormi, alternatívou k Wordu;
 • Calc - analóg programu Excel, umožňuje prezerať a upravovať tabuľky;
 • Impress - aplikácia na vytváranie prezentácií (podobne ako MS Power Point);
 • Draw - práca s výkresmi;
 • Matematika - práca so vzorcami;
 • Base - práca s databázami.

Hlavné okno LibreOffice

Mimochodom, LibreOffice umožňuje otvárať dokumenty vytvorené v programoch Word a Excel, podporuje nasledujúce formáty: xlsx, xls, doc, docx atď.

Príklad fungovania programu Writer je uvedený na snímke obrazovky nižšie. Všetky základné funkcie dobrého textového editora sú uvedené na paneli úloh v hornej časti.

Spisovateľ z LibreOffice

Čo sa týka mínusov, sú rovnaké ako v OpenOffice: „staromódny“ dizajn, niektoré dokumenty vytvorené vo Worde po otvorení stratia pôvodné formátovanie. Ale v porovnaní s rovnakým balíkom MS Office - LibreOffice pracuje rádovo rýchlejšie, editor sa otvorí takmer okamžite!

Kancelária WPS

Webové stránky: //www.wps.com/ru-GB/

Zadarmo a veľmi výkonný kancelársky balík od čínskych vývojárov. Obsahuje textový a tabuľkový editor, softvér na prácu s prezentáciami a súbormi PDF (na ich úpravu - potrebujete platenú verziu).

Domovská stránka WPS Office

Čo sa týka súborov vytvorených v klasickom Worde (* .doc, * .docx, * .rtf, * .txt, atď.) - WPS Office ich ľahko otvorí (a ani označenie v drvivej väčšine prípadov nikam nevedie. ..).

Mimochodom, venujte pozornosť snímke obrazovky okna textového editora (?) - softvérové ​​rozhranie sa veľmi nelíši od Wordu (práca je jednoduchá a príjemná!).

Textový editor v kancelárii WPS

Kľúčové vlastnosti:

 1. prítomnosť textového a tabuľkového editora, vstavaného nástroja na prácu s prezentáciami a súbormi PDF;
 2. podpora všetkých formátov a textových dokumentov MS Office;
 3. klasický dizajn;
 4. schopnosť inštalovať na Windows, Android, iOS, Linux a ďalšie platformy;
 5. existujú hotové šablóny dokumentov;
 6. relatívne nízke systémové požiadavky (užitočné pre staré slabé počítače);
 7. podpora viacerých jazykov (tiež ruštiny a angličtiny).

*

Dodatok

Ako doplnok odporúčam venovať pozornosť aj bezplatným balíkom AbiWord a Lotus Symphony.

Je pravda, že prvý je veľmi jednoduchý editor, ktorý síce nahrádza Word, ale čo sa týka funkčnosti, neprekonáva WordPad - a preto je potrebný, ak WordPad už je v systéme Windows?!

Pokiaľ ide o Lotus Symphony, program nepodporuje ruský jazyk (aj keď sa zdá, že existovali lokalizátory, ktoré sa však prekladajú „pokrivene“), a preto tento program nepovažujem za úplnú náhradu ...

Poznámka!

Mimochodom, ak pre vás freeness nie je prvoradý a hľadáte lacnejší produkt ako MS Office, môžete venovať pozornosť nasledujúcim produktom: Calligra Suite, SoftMaker Office, Ashampoo Office.

Cena týchto produktov je nižšia ako ceny balíka MS Office a existujú aj „vyrezávané“ verzie (bezplatné).

*

Online editori Word, Excel

Google Dokumenty

Webové stránky: //docs.google.com

Veľmi pohodlný online textový a tabuľkový editor. Samozrejme, čo sa týka funkčnosti, stráca pre MS Office, ale je k dispozícii z ľubovoľného zariadenia pripojeného k internetu, nie je potrebné ho inštalovať, aktualizovať a je zadarmo!

Disk Google - prezentácie

Nehovorím o zabezpečení súborov: pre väčšinu používateľov budú súbory v Dokumentoch Google bezpečnejšie ako súbory na ich pevnom disku. A potom jedna neúspešná preinštalovanie systému Windows môže viesť k úplnej strate všetkých dokumentov na pevnom disku ...

V Dokumentoch Google môžete prezerať a upravovať dokumenty vytvorené v programoch MS Word, Excel a Power Point.

Možno, keď hovoríme o nedostatkoch, potom ide o tieto: potreba registrácie a nie také pokročilé funkcie ako v MS Office.

I ndex-Disk

Webová stránka: //disk.yandex.ru/

Pokyny na prácu s diskom Yandex - //ocomp.info/yandeks-disk-kak-polzovatsya.html

Vynikajúca alternatíva k dokumentom Google od spoločnosti Yandex. Na disk Yandex (v cloude) môžete uložiť veľa súborov bez obáv z ich straty. Okrem toho je možné prezerať a upravovať dokumenty vytvorené v programoch Word, Excel a Power Point. Príklad je uvedený nižšie na snímke obrazovky.

Všeobecne v porovnaní s dokumentmi Google neexistujú žiadne veľké výhody alebo nevýhody, všetko, čo sa hovorí o prvom, je relevantné pre disk Yandex.

Možno iba dodám, že Yandex má ďalšie vychytávky: robiť screenshoty, vytvárať albumy, prezerať si históriu práce s diskom atď. Všeobecne táto funkcionalita nemá nič spoločné s dnešnou témou ...

Cloud z Mail.ru

Webová stránka: //cloud.mail.ru/

Pokyny na vytvorenie a používanie cloudu zo stránky mail.ru - //ocomp.info/oblako-mail-ru.html

Všeobecne veľmi podobná služba ako Yandex Drive a Google Drive. Je pravda, že existujú rozdiely ...

Napríklad Mail.ru má veľmi dobre implementovanú aplikáciu pre Windows: cloudová jednotka sa prakticky nelíši od bežného HDD (tj. Môžete na ňu prejsť priamo z Prieskumníka a akoby sa nič nestalo, „príkazom“ .. .).

Vytvorte tabuľku, dokument, prezentáciu

Štandardne je po registrácii pridelených asi 8 GB miesta (existujú však propagačné akcie a pre inštaláciu mobilnej aplikácie môžu „pridať“ voľné miesto ?).

Disk z Mail.ru

Mimochodom, tiež stojí za zmienku, že k jednotke Mail.ru je možné pripojiť ďalšie cloudové služby: jednotku Yandex, Disk Google, Dropbox atď.

Pripojte cloud

Spisovateľ Zoho

Webová stránka: //writer.zoho.com/

Ľahký a jednoduchý online editor. Na registráciu stačí uviesť iba váš e-mail a môžete okamžite začať pracovať. V porovnaní s dokumentmi Google a diskom Yandex má viac funkcií (sami sa môžete čiastočne presvedčiť na nasledujúcom obrázku obrazovky).

Online editor Zoho

Mimochodom, Zoho má celkom dobrú kontrolu pravopisu: všetky chýbajúce čiarky a nesprávne napísané slová, editor podčiarkne a povie vám, ako tieto miesta v texte opraviť.

Spisovateľ Bighugelabs

Webová stránka: //writer.bighugelabs.com/

Trochu neobvyklý online editor, vyrobený v kontrastnej čiernej a zelenej farbe (čo sa týka skutočných hackerov). Ak sa vám však predvolená farebná schéma nepáči, môžete ju zmeniť. Všeobecne je editor veľmi jednoduchý, ľahký, je radosť v ňom pracovať.

Ak chcete začať, musíte sa zaregistrovať (stačí zadať e-mail). Dokumenty je možné upravovať, posielať na tlačiareň, nahrávať, sťahovať, prevádzať do PDF atď.

Ukážkový text v Writer Bighugelabs

*

Myslím si, že vyššie uvedené možnosti sú celkom dostatočné na to, aby ste sa pri práci s textovými súbormi a tabuľkami cítili sebaisto. Týmto sa článok končí.

Za doplnky k téme - budem vďačný!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 15.04.2017

Článok je revidovaný: 15.01.2020