Ako skontrolovať mikrofón na slúchadlách: Počujem vôbec ...

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Prosím, povedzte mi, ako skontrolovať mikrofón na slúchadlách počítača, či funguje, a ak áno, ako ho zapnúť? Faktom je, že nie tak dávno som si kúpil počítačové „uši“ s mikrofónom. Okamžite som skontroloval iba prítomnosť zvuku v slúchadlách - všetko fungovalo (bolo to normálne), ale chcel som sa rozprávať cez Skype - a nebolo ma vôbec počuť.

Myslím, že problém je buď so samotným mikrofónom, alebo s nastaveniami systému Windows ...

Ahoj.

Pomerne typický problém, ktorý sa najčastejšie nespája s poruchou (alebo poruchou) samotných slúchadiel, ale s nesprávnym nastavením softvéru (napríklad z dôvodu nedostatku ovládačov).

Pridám aj ďalší populárny problém od seba - v slúchadlách sa často môže vyskytnúť cudzí zvuk: syčanie, praskanie atď. Ak máte podobný problém, prečítajte si ďalší môj článok.

Pokúsme sa teda skontrolovať a nakonfigurovať mikrofón na optimálny výkon ...

*

Pripojenie PC / laptop

Prvá vec, ktorú treba začať, je správne pripojenie slúchadiel k počítaču. Najskôr musíte mať nainštalovanú zvukovú kartu (zvyčajne ju majú všetky domáce počítače).

? Pomoc!

Máte v počítači zvukovú kartu a aký je model - ľahký spôsob diagnostiky

Po druhé , ak máte Windows 10, venujte pozornosť nastaveniam ochrany osobných údajov (predvolene je možné mikrofón pre niektoré aplikácie zablokovať).

Súkromie - Windows 10 - Mikrofón

Po tretie , slúchadlá majú iba 1 - 2 konektory (a zdá sa, čo je tu na pripojenie?) - ale stále existuje niekoľko odtieňov (mnohí používatelia tomu ani nevenujú pozornosť!).

Teraz sú na domácich počítačoch / notebookoch okrem klasických konektorov (pre mikrofón a slúchadlá) aj konektor pre headset (pozri obr. 1)! V blízkosti konektora pre náhlavnú súpravu sú zvyčajne malé slúchadlá s ikonou mikrofónu.

Obrázok: 1. Klasický (ľavý) a headset (pravý) konektor (y)

Záverom je, že do konektora pre slúchadlá s mikrofónom nemôžete pripojiť bežné slúchadlá (s dvoma konektormi), rovnako ako slúchadlá s mikrofónom do klasických zvukových konektorov. Pre správne pripojenie musíte použiť špeciálne adaptéry.

Obrázok: 2. Adaptér na pripojenie klasických slúchadiel s mikrofónom do konektora pre slúchadlá

Poznámka!

Ak neviete, aké máte slúchadlá, venujte pozornosť počtu kontaktov na zástrčke: ak 4 z nich sú slúchadlá s mikrofónom, ak 3 sú klasické (príklad je uvedený na obr. 3 nižšie).

Obrázok: 3. Konektor náhlavnej súpravy (vľavo) a klasický konektor (vpravo)

? Podrobnejšie informácie o tejto téme sú uvedené v tomto článku: //ocomp.info/odin-vhod-dlya-mikrofona-i-naushnikov.html

Budem predpokladať, že slúchadlá a mikrofón boli pripojené správne, všetko je v poriadku s vodičmi aj s konektormi. Mimochodom, nebude zbytočné kontrolovať mikrofón na inom počítači (aby ste si boli istí, že mikrofón vôbec funguje ...).

*

Je ovládač nainštalovaný na zvukovej karte?!

Počítač často nie je počuť žiadny zvuk z dôvodu chýbajúceho ovládača zvukovej karty (alebo konfliktu ovládača). Ak chcete zistiť, či vodič je v systéme, ktorý je otvorený ? Device  správcu .

Ak to chcete urobiť, otvorte ovládací panel systému Windows, potom časť „ Hardvér a zvuk “, ktorá bude obsahovať odkaz na správcu (pozri obr. 4).

Obrázok: 4. Hardvér a zvuk -> Správca zariadení

Potom sa pozrite na časť „Zvukové, herné a videozariadenia“  - ak sú nainštalované ovládače, mal by sa zobraziť riadok s názvom zvukovej karty (poznámka: vyhľadajte riadok, ktorý obsahuje slovo „audio“).

Ak v tejto časti nie je nič, skontrolujte časť „Ostatné zariadenia“  - obsahuje všetky zariadenia pripojené k počítaču, pre ktoré nie sú nainštalované ovládače (a ktoré neboli kategorizované do iných tematických častí).

Obrázok: 5. Existuje ovládač - správca zariadenia

Všeobecne je problém s vodičmi dosť rozsiahla téma a na svojom blogu som o ňom nenapísal ani jeden článok. Preto nižšie uvediem niekoľko odkazov, ktoré vám pomôžu vyriešiť tento problém.

? Pomoc!

1) Pomôcky na automatickú aktualizáciu ovládačov - //ocomp.info/update-drivers.html

2) Ako nainštalovať ovládače do počítača / notebooku - //ocomp.info/kak-ustanovit-drayvera-na-kompyuter-noutbuk.html

*

? DOPLNOK

Upozorňujeme, že ak máte neštandardný mikrofón, musíte doň nainštalovať aj ovládač.

Ak chcete skontrolovať, či váš počítač vidí pripojený mikrofón, otvorte Správcu zariadení a skontrolujte časť Zvukové výstupy a zvukové vstupy (pozri obrázok 6).

Obrázok: 6. Zvukové výstupy a zvukové vstupy // správca zariadení

Mimochodom, po nainštalovaní zvukového ovládača by sa v ovládacom paneli systému Windows v časti „Hardvér a zvuk“ mali zobraziť 1-2 odkazy na doladenie zvuku (pozri obrázok 7, nainštalovaný spolu s zvukovým ovládačom). .

Obrázok: 7. Odkazy na jemné doladenie zvuku ...

V mojom prípade ide o Smart Audio (na doladenie zvuku a fungovania mikrofónu) a Dolby Digital Plus Advanced Audio (na úpravu zvuku vo filmoch, hrách, pri počúvaní hudby atď.). Váš môže mať odkaz ako „Realtek Audio HD“ (len ako príklad ☝).

? Pomoc!

Žiadny odznak od správcu Realtek HD! Ako vstúpiť do ovládacieho panela Realtek, inak nemôžem nijako nakonfigurovať zvuk.

Obrázok: 8. Smart Audio (inteligentný zvuk): nastavenie mikrofónu a „uší“

*

Test mikrofónu v systéme Windows

Pred kontrolou si nemôžem pomôcť a pripomeniem, že veľa počítačových slúchadiel s mikrofónom má špeciálny malý vypínač - umožňuje vám zapnúť / vypnúť mikrofón (veľmi pohodlné počas konverzácie, keď nechcete, aby váš partner počul niečo nepotrebné).

Na tomto prepínači je tiež ďalšie ovládanie hlasitosti.

? Dôležité!

Skontrolujte, či je prepínač v polohe ON. A potom som musel čeliť niekoľkokrát, keď používatelia hrešili na mikrofón, a bolo to malé tlačidlo, pozri obr. deväť.

Obrázok: 9. Zapnite / vypnite mikrofón; zvýšenie / zníženie hlasitosti. Dodatočné zapnutie slúchadiel


Začíname s jemným ladením

Najskôr otvorte Ovládací panel systému Windows, prejdite do časti „Hardvér a zvuky“ . Ďalej otvorte odkaz „Zvuk“ (pozri obr. 10, červená šípka).

Obrázok: 10. Otvorte nastavenia zvuku

V okne, ktoré sa otvorí, budú 4 karty:

  1. Prehrávanie: Tu sa zobrazia reproduktory, slúchadlá a ďalšie zariadenia reprodukujúce zvuk;
  2. Nahrávanie: v tomto nájdete pripojené mikrofóny (čo práve potrebujeme);
  3. Zvuky: prispôsobenie zvukov v systéme Windows (napríklad môžete vypnúť zvuk systému);
  4. Komunikácia: nastavenie zvuku pri komunikácii cez sieť.

Otvorením karty „Nahrávanie“ by ste mali vidieť svoj mikrofón: skúste doň niečo povedať: zelený posúvač by mal začať skákať nahor / nadol (pozri obr. 11).

Ak tu nevidíte mikrofón: vyriešte problém so správnym pripojením k počítaču a nastaveniam ovládača (pozri vyššie).

Obrázok: 11. Testovanie mikrofónu // karta „Nahrávanie“

Ďalej otvorte vlastnosti mikrofónu, aby ste mohli podrobne prispôsobiť jeho prácu. Ak to chcete urobiť, vyberte ho a v dolnej časti okna kliknite na tlačidlo „Vlastnosti“ .

Potom otvorte kartu „Počúvať“ a povoľte (začiarknite políčko) pred položkou „Počúvať z tohto zariadenia“ (pozri obr. 12).

Vďaka tomu budete môcť počúvať, čo mikrofón bude vysielať (buďte opatrní s hlasitosťou: môže to znieť silný škrípavý zvuk, klepotanie, pískanie atď.).

Obrázok: 12. Tab počúvajte z mikrofónu

Odporúčam tiež otvoriť kartu „Úrovne“ a nastaviť úroveň citlivosti mikrofónu a v prípade potreby nastaviť požadovaný zisk pre mikrofón (pozri obr. 13).

Obrázok: 13. Úrovne - zisk mikrofónu

Okrem toho otvorte kartu „Pokročilé“ a nastavte formát (bitovú hĺbku a frekvenciu diskreditácie činnosti zariadenia), povoľte exkluzívny režim a tiež ďalšie zvukové nástroje (pozri obr. 14).

Obrázok: 14. Ďalšie nastavenia mikrofónu

Pomocou týchto niekoľkých kariet teda môžete veľmi presne upraviť činnosť mikrofónu, upraviť jeho citlivosť, odstrániť zbytočné pískanie a rušenie.

? Dodatok!

V nastaveniach v časti „Zvuk“ tiež odporúčam prejsť na kartu „Komunikácia“ : v nej je potrebné nastaviť posúvač do režimu „Znížiť hlasitosť ostatných zvukov o 80%“ . Je to nevyhnutné, aby ste pri komunikácii po sieti stlmili hlasitosť ostatných zvukov a aby ste dobre počuli partnera (a aj vás).

Obrázok: 15. Prevádzka mikrofónu v sieťovej komunikácii

*

Nastavenie mikrofónu v aplikácii Skype / Skype

Problémy s mikrofónom v programe Skype najčastejšie vznikajú v dôsledku toho, že program nesprávne zistí predvolený mikrofón (tj. Pracuje s nesprávnym mikrofónom. Stáva sa to, aj keď máte jeden fyzický mikrofón).

V najnovších verziách Skype pre Windows 10 - sú nastavenia skryté (podľa môjho názoru)). Ak ich chcete nájsť, musíte kliknúť na ikonu svojho profilu v ľavej hornej časti okna, potom zvoliť nastavenia a prejsť do sekcie „Zvuk“ . V ňom vyberte mikrofón a skontrolujte zvuk.

Obrázok: 16. Nastavenia zvuku - Skype v systéme Windows 10

Ak máte staršiu verziu programu Skype (myslím, že je to pre počítač oveľa pohodlnejšie), potom je v nastaveniach zvuku o niečo viac parametrov. Odporúčam začiarknuť políčko vedľa položky „Povoliť automatické nastavenie mikrofónu“ (program tak automaticky vyberie úroveň hlasitosti).

Úroveň citlivosti však môžete upraviť aj manuálne (najlepšie je sa s niekým porozprávať a posuňte posúvač do požadovanej polohy).

Obrázok: 17. Konfigurácia mikrofónu (staršia verzia programu Skype)

Ak máte problém s rozprávaním (ťažko počuteľný, škrípavý, koktavý a chvejúci sa hlas atď.), Nezabudnite na toto:

  1. stiahnuť a nainštalovať najnovšiu verziu programu Skype (oficiálna stránka). Aj keď sa mi nepáči dizajn najnovších verzií, pripúšťam, že stabilita a kvalita komunikácie sa zvyšuje;
  2. skontrolujte svoje internetové pripojenie a jeho rýchlosť a zistite, či sa nestratia nejaké pakety. Ako skontrolovať rýchlosť internetu sa dozviete z tohto článku: //ocomp.info/kak-uznat-skorost-interneta.html (platí, že ak je kvalita pripojenia zlá a rýchlosť nízka - Skype sa automaticky zníži kvalita zvuku, aby bolo pripojenie aktívne!);
  3. skontrolujte, či sa váš počítač spomaľuje (či je zavedený procesor, pevný disk atď.). O tom, prečo sa počítač spomalí, a o tom, ako zistiť príčinu, som hovoril v tomto článku: //ocomp.info/pochemu-tormozit-pc.html.

*

PS 

Mimochodom, ak je váš zvuk tichý a ťažko počuteľný, skúste použiť ?  špeciálne nástroje na zvýšenie hlasitosti. 

A na tomto zložím ...

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 12.10.2017

Oprava: 30.01.2020