Ako eliminovať blikanie (blikanie) obrazovky monitora ...

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám dosť starý počítač (už 8-10 rokov starý, vzal som si ho z rúk najmä na rozdávanie). Nedávno som na ňu preinštaloval Windows a obrazovka začala veľmi blikať. Oči sa rýchlo unavia, najmä na bielom pozadí (veľmi nápadné).

Ako je možné toto blikanie odstrániť? 

PS Disk od predchádzajúceho majiteľa s ovládačmi - úplne sa „prehrabal“ a nainštaloval všetko, čo na ňom bolo. Nepomohlo ...

Dobrý deň!

Všeobecne môžu blikať veľmi drahé aj lacné monitory (staré aj nové). A mnoho používateľov sa veľmi mýli, pretože si myslia, že takéto nedostatky monitorov sú niekde v minulosti. Vaše oko nemusí v skutočnosti vidieť blikanie, ale bude to vidieť (napríklad nepriamo si to môžete všimnúť podľa toho, ako rýchlo sa vaše oči unavia)! Ďalej ukážem príklady.

Pokiaľ ide o autora otázky, dôvod blikania, podľa jeho popisu, je spôsobený nízkou obnovovacou frekvenciou obrazovky (obzvlášť to platí pre staré počítače, kde sa používajú monitory CRT (sú také „hrubé“) tie, viď vpravo na náhľadovom obrázku)) ... Spravidla je na odstránenie tohto problému potrebné nainštalovať príslušné ovládače pre monitor a grafickú kartu a potom ich správne nakonfigurovať.

V článku podrobnejšie rozoberiem tieto a ďalšie dôvody. Takže ...

Mimochodom , chcem sem pridať ... Ak sú na vašej obrazovke okrem iného pozorované vlnky, obiehajú zvislé a vodorovné pruhy, ktoré skresľujú obraz (ako v príklade nižšie), potom si radšej prečítajte tento článok prvý: // ocomp. info / ryab-i-polosyi-na-ekrane.html. V ňom som poukázal na hlavné dôvody tohto „správania“ monitora / PC ...

Fotografia monitora so zvislými pruhmi a vlnami (ako príklad)

*

Ako eliminovať blikanie

Mimochodom, existuje veľmi dobrý spôsob, ako zistiť, či obrazovka často bliká (bliká). Väčšina moderných smartfónov je vybavená fotoaparátom: takže zapnite fotoaparát a zamerajte ho iba na obrazovku (nemusíte fotografovať, stačí sa dívať). Dokonale ukáže, či váš monitor bliká.

Spravidla platí, že ak niečo nie je v poriadku, na svojom smartfóne uvidíte, ako prebiehajú zvislé / vodorovné pruhy (zvyčajne zhora nadol (zľava doprava)). Toto je veľmi blikanie, o ktorom hovoríme. Pozri príklad nižšie.

Monitor 1 a Monitor 2 - Všimnite si pruhy na druhom (testujte pomocou telefónu)

Niekoľko slov o moderných a CRT monitoroch

Moderné monitory, ako som už uviedol vyššie, môžu tiež blikať (navyše, aj keď ste si ich práve priniesli z obchodu a len z pohľadu, je to nepostrehnuteľné). Ak chcete zistiť, či sú tieto pruhy k dispozícii, použite fotoaparát smartphonu alebo obyčajnú ceruzku (musia rýchlo zamávať pred obrazovkou a zistiť, ako bude zobrazená jeho silueta (pozri príklad nižšie)).

Vodorovné pruhy

Blikanie podsvietenia

Môže sa to stať kvôli zvláštnostiam činnosti podsvietenia monitora (nejde o manželstvo, a preto sa monitor nedá vrátiť späť! Aby ste sa pred takýmito modelmi chránili, musíte zariadenie osobne otestovať v obchode). Táto funkcia sa spravidla  objaví, keď je jas znížený !

Tých. monitor môže pri 80% jasu fungovať dobre, ale keď sa ho pokúsite nastaviť na 40%, uvidíte (na smartfóne), ako obrazovka začne blikať (a hlavne to podľa mňa nie je dobré).

Lepšie monitory (z tohto hľadiska) spravidla používajú technológie na ochranu očí (Flicker Free, SoftBlue, SmartImage atď.).

Technológia ochrany očí

Ale osobne som dospel k záveru, že to všetko nedáva 100% záruku. A najlepším východiskom je skontrolovať funkčnosť monitora pri zakúpení - t.j. požiadajte predajcu, aby stlmil jas, otvoril prázdny biely list a namieril fotoaparát (alebo kúpil niečo konkrétne, na čo ste sa už v recenziách a testoch pozreli).

Ak už máte blikajúci monitor, môžete sa pokúsiť problém vyriešiť takto: zvýšiť jas (tu by ste mali tiež cvičiť) a zvýšiť obnovovaciu frekvenciu (ak je to možné). Zvyčajne, ak znížite rozlíšenie obrazovky, môžete zvýšiť obnovovaciu frekvenciu.

Pomôcť!

1) Ako zmeniť rozlíšenie obrazovky - //ocomp.info/razreshenie-ekrana.html

2) Ako upraviť jas obrazovky - //ocomp.info/ne-reguliruetsya-yarkost.html

Klasický CRT monitor

Pokiaľ ide o CRT monitory,  neodporúča sa pracovať na frekvencii nižšej ako 85 Hz (oči taký obraz unavujú)! Na novších LCD monitoroch je povolené pracovať pri 60 Hz (pretože ich princíp činnosti je odlišný).

Poznamenávam však, že ak je váš monitor schopný pracovať na vyššej frekvencii, odporúča sa nastaviť ho presne. Ďalej vám ukážem, ako zistiť aktuálnu frekvenciu a ako ju zmeniť ...

Úprava obnovovacej frekvencie obrazovky

Metóda č. 1

Stlačte kombináciu klávesov Win + R , malo by sa zobraziť malé okno Spustiť . Do poľa Otvoriť zadajte  desk.cpl a stlačte kláves Enter.

Vlastnosti úvodnej obrazovky

Ďalej by ste mali otvoriť nastavenia displeja: v závislosti od verzie použitého systému Windows sa obrazovka nastavení môže mierne líšiť. Napríklad v systéme Windows 10 musíte otvoriť odkaz „Vlastnosti grafického adaptéra“.

Vlastnosti grafického adaptéra

V podsekcii „Monitor“ by mala byť karta „Obnovovacia frekvencia obrazovky“. V skutočnosti na ňu kliknete a zmeníte frekvencie na najvyššie, ktoré váš monitor podporuje.

Monitor, 60 Hz

Dôležitý bod!

Ak na monitore alebo grafickom adaptéri nie sú nainštalované ovládače, takmer určite nemôžete nastaviť žiadne režimy okrem 60 Hz (aj keď ich váš monitor podporuje!). V tejto súvislosti odporúčam použiť špeciálne nástroje pre automatickú aktualizáciu ovládačov (automaticky skontrolujú všetok hardvér a aktualizujú všetko potrebné).

Metóda č. 2

Ak máte ovládače pre grafický adaptér, kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto na pracovnej ploche a potom v kontextovej ponuke, ktorá sa zobrazí, vyberte ich nastavenie (v mojom prípade ide o „Nastavenia grafiky Intel“).

Nastavenia grafiky Intel

Spravidla v hlavnej časti môžete určiť obnovovaciu frekvenciu, rozlíšenie, upraviť jas, zmenu mierky a ďalšie parametre.

Frekvencia aktualizácií

O vodičoch

Ak ste nainštalovali všetky ovládače z disku (ktorý bol dodaný s počítačom), potom to ešte zďaleka nie je skutočnosť, že všetky z nich správne „vstali“ do systému. Staré ovládače často po zmene operačného systému Windows nepracujú správne, aj keď je možné ich nainštalovať.

Ak chcete skontrolovať, či máte v systéme grafický ovládač, otvorte správcu zariadení (použite kombináciu Win + R a potom  príkaz devmgmt.msc ).

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

V Správcovi zariadení rozbaľte dve karty: Grafické adaptéry a Ostatné zariadenia.

Ak máte nainštalovaný grafický ovládač, na karte „Grafické adaptéry“ by sa mal zobraziť názov grafickej karty (bez výkričníkov).

Ak na karte „Video adaptéry“ nie je nič alebo sa zobrazuje „Standard VGA video adapter“ (alebo „VGA kompatibilný grafický radič“) , vo vašom systéme nie je žiadny ovládač. Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Správca zariadení - s ovládačmi je všetko v poriadku a vodič nevstal

V skutočnosti mám na svojom blogu „veľký“ článok venovaný aktualizácii grafického ovládača. Ak s tým máte problém, odporúčam si ho prečítať.

Ako aktualizovať ovládač grafickej karty AMD, nVidia a Intel HD: z A do Z.

DODATOK!

Mimochodom, po inštalácii moderného Windows 10 sa môžete stretnúť s tým, že vo svojom systéme budete mať ovládač (tj. Správca zariadenia vám ukáže, že je všetko v poriadku) , nenájdete však odkazy na jeho ovládací panel . V takom prípade musíte znova nainštalovať ovládač stiahnutím z oficiálnej webovej stránky (pozri odkaz na pokyny vyššie).

Odkaz na nastavenie grafického ovládača sa zvyčajne nachádza v paneli (pozri snímku obrazovky nižšie).

Odkaz na ovládací panel vodiča

Odkaz nájdete aj v ovládacom paneli systému Windows, ak prepnete zobrazenie ikon na „Veľké ikony“ (príklad nižšie).

Ovládací panel

O kábloch a šnúrach

Problém s blikajúcim obrazom na obrazovke monitora môže byť spôsobený poškodeným káblom. Mimochodom, často, keď ho domáce zvieratá poškodia ...

Na začiatok odporúčam pozorne skontrolovať, či nie je kábel viditeľne poškodený. Ak existuje podobný, skúste ho vymeniť.

Prasknutý kábel USB

Mimochodom, je veľmi žiaduce kábel zafixovať (aspoň páskou (ideálnou možnosťou sú špeciálne svorky, viď foto nižšie)) , aby sa „nevisel“ v miernom prievane, keď niekto prechádza okolo, príp. sadnete si za počítačový stôl ... ...

Špeciálne vodidlá (svorky), ktoré bezpečne upevňujú káble

O poruche monitora, grafickej karty

Tiež si nemôžem nevšimnúť, že skreslenie obrazu na obrazovke často signalizuje poruchu hardvéru (tj. Vyskytol sa problém v hardvéri). Nie je vždy ľahké diagnostikovať s istotou, ktorý z nich ...

Na začiatok odporúčam pripojiť počítač (notebook) k inému monitoru; a aktuálny monitor do iného počítača. Okamžite tak môžete zistiť, kde hľadať príčinu blikania na obrazovke: v systémovej jednotke alebo na monitore (prepáčte za tautológiu).

Ako doplnok!

Ako pripojiť monitor k notebooku - //ocomp.info/kak-podklyuchit-monitor-k-noutbuku.html

Pokiaľ ide o grafickú kartu, môžete ju skontrolovať pomocou špeciálnych nástrojov, ktoré môžu vykonať test stability. Ako to vykonať, sa dozviete z článku nižšie.

Kontrola výkonu grafickej karty, test spoľahlivosti a stability - //ocomp.info/stress-test-videokartyi.html

*

PS

Viem, že veľa ľudí nedbá na rôzne mihotanie a skreslenie na obrazovke. Avšak čisto môj názor - nemali by ste to nechať bez pozornosti! Faktom je, že nekvalitný obraz na monitore nielen kazí dojem a emócie (Boh by bol s nimi ), ale ovplyvňuje aj naše videnie! Oči sa rýchlo unavia, napnú, začnú polievať atď. Extra zdravotné problémy, akoby to nikto z nás nepotreboval ...

Všetko najlepšie!

Doplnky sú vítané ...

Článok bol upravený 31/12/19