Ako zlepšiť kvalitu videa: odstráňte šum, nepresnosť, urobte ho jasnejším a tmavším. Všetko na príkladoch!

Dobrý deň.

Tí, ktorí často natáčajú video pomocou telefónu alebo fotoaparátu, vedia, že nie všetky videá a fotografie majú normálnu kvalitu. Vo videu často býva šum, nepresnosti v kontúrach objektov, obraz je príliš svetlý alebo príliš tmavý.

Mnohé z týchto defektov sa môžete pokúsiť odstrániť. Samozrejme, nikto nedá 100% záruky, ale šanca na opravu mnohých bodov je veľká! ?

Mimochodom, vpred poviem, že nie je možné vopred odpovedať, o koľko môžete vylepšiť svoje video! Všetko závisí od pôvodnej kvality: rozlíšenie, bitová rýchlosť, čo ste snímali atď. Preto sa to v každom prípade ukáže individuálne.

Teraz poďme na to ...

Pred spracovaním a po spracovaní (čo urobíme)

*

Niekoľko spôsobov, ako zlepšiť kvalitu videa: príklady

Pre prácu potrebujeme jeden veľmi zaujímavý video editor - „Video-MONTAGE“. ? Je to predovšetkým dobré, pretože vám umožňuje vykonávať aj pomerne zložité úlohy v oblasti spracovania videa iba pomocou 2–3 kliknutí myšou ... (samozrejme, aj on dokáže vyriešiť náš problém)

*

INŠTALÁCIA VIDEA

Stránka vývojára: //video-editor.su/

Pokyny „Ako vytvoriť vlastné video“

Jednoduchý a intuitívny editor videa v ruskom jazyku. Umožňuje upraviť vaše vlastné video v priebehu niekoľkých minút, a to aj pre úplne nováčika. Podporuje desiatky formátov video súborov (AVI, MKV, FLV, WMV atď.).

Umožňuje vám výrazne zlepšiť kvalitu videa jeho spustením cez jeho filtre (to urobíme my). Program funguje vo všetkých verziách systému Windows (vrátane kompatibilných s Windows 10).

*

Poznámka: V tomto článku nebudem uvažovať o tom, ako stiahnuť a spustiť editor, ako k nemu pridať video a ako na pridané video uplatniť akýkoľvek efekt.

Zdá sa mi, že na to rýchlo prídete bezo mňa, napríklad pomocou mojich predchádzajúcich článkov o strihaní videa a zlepení 2 - 3 klipov do jedného (najmä ruskojazyčného programu).

*

Sýtosť - efekt je príjemný pre oči!

Video často nemá dostatočnú farebnosť (alebo sýtosť). Najmä pokiaľ ide o staré video, ktoré je už dávno na vašom disku (polica ☝).

Otvorením v programe Video-Montage, prechodom do sekcie „Efekty“ a zapnutím efektu „Sýtosť“  môžete vo svojom videu pekne obnoviť farby.

Súbory - pridávanie videí a fotografií - Úpravy videa 9.25

Efekty - základné - sýtosť

Napríklad som vzal video zo slávneho filmu o Šurikovi: po zapnutí sýtosti sa film znateľne zosvetlil a bude sa na neho príjemnejšie pozerať (vpravo na fotografii dole - obrázok sa stal príjemnejším, v môj názor)!

Poznámka: ak je rozdiel vo filme taký zjavný, viete si predstaviť, ako môžu vaše videá iskriť?! ?

Bol - teraz / efekt sýtosti

*

Stabilizácia obrazu vo videu

Myslím si, že veľa ľudí vo videách, ktoré natočili, si všimlo nepresný obrázok. Presnejšie, akoby hranice objektov neboli presné: v ich blízkosti bol „šum“. Takéto video si, samozrejme, môžete pozrieť, ale je oveľa krajšie pokúsiť sa ho odstrániť.

Editor má špeciálnu funkciu -  stabilizáciu obrazu .

Ak chcete povoliť túto funkciu, vstúpte do sekcie „Upraviť / vylepšenia“ a potom začiarknite toto políčko (pozri snímku obrazovky nižšie ?). O pár sekúnd sa efekt uplatní na vaše video.

Stabilizácia obrazu

*

Stabilizácia je zvláštna. Technológia používaná na spracovanie fotografií a videa, ktorá kompenzuje uhlové a horizontálne / vertikálne pohyby fotoaparátu a eliminuje tak rozmazanie obrazu.

*

Je to dosť orientačné, ako sa môže obrázok zmeniť, zobrazený na nasledujúcej fotografii. Ale opäť, s istotou povedať, ako presne sa váš obraz bude meniť vopred, je nemožné, stupeň vylepšenia závisí od príliš mnohých faktorov.

Pred stabilizáciou (vľavo) a po (vpravo) // Video MONTAZH

Nepresné - presne / žiadna stabilizácia (vľavo) / existuje stabilizácia (vpravo) // VIDEO

Mimochodom, na zaistenie maximálnej kvality videa odporúčam použiť stabilizáciu v spojení s ďalšími efektmi (o nich nižšie).

*

Automatické úrovne

Používa sa na: zlepšenie presnosti a vyváženia farieb obrázka

Všeobecne veľmi užitočný nástroj pre začínajúcich používateľov, ktorí sa vydali na cestu spracovania video súborov ... Umožňuje mierne vylepšiť kvalitu farebného podania vo videu, a to vďaka automatickému výberu vyváženia farieb.

Ak chcete povoliť túto možnosť: otvorte sekciu „Upraviť / Vylepšenia“ a potom začiarknite políčko v ľavej ponuke (pozri obrazovku nižšie, šípky 1 a 2 ?).

Upraviť - automatické úrovne

Ďalej demonštrujem malý príklad z jedného slávneho filmu: rozdiel, zdá sa mi, je zrejmý! Vpravo je obraz jasnejší, hranice sú presnejšie, rozmazanie je odstránené atď.

Automatické úrovne (vľavo - pred spracovaním, vpravo - po)

*

Komplexné vylepšenie

Príjemný doplnok, ktorý dokáže do istej miery objasniť jasnosť jednotlivých znakov a objektov na obrázkoch, objasniť hranice a odstrániť nepresnosti - ide o komplexnú vylepšovaciu funkciu.

Ak ju chcete povoliť, prejdite do sekcie „Upraviť / vylepšenia“ a v ľavej ponuke potom povoľte možnosť „Komplexné vylepšenia“ .

Komplexné vylepšenie / Ako povoliť

Ako môžete vidieť v príklade nižšie, rozdiel tu nie je, aj keď nie je badateľný. Obrázok vpravo napokon vyzerá živšie ...

Komplexné vylepšenie

*

Automatické úrovne + komplexné vylepšenie

Odporúčam použiť dve predchádzajúce automatické úrovne a efekty  komplexného vylepšenia   v kombinácii. Pre názornejšiu ukážku som urobil ďalšie video - o mori (myslím si, že mnohí, ktorí dovolenkovali na mori, majú s ním viac ako jedno video).

Kombináciou dvoch filtrov môžete dosiahnuť „šťavnatejší“ a jasnejší obraz vody: vlny sú jasnejšie, obloha je modrá a nasýtená, horizont je výrazný. Všeobecne sa tieto účinky na použitie odporúčajú.

Automatické úrovne + komplexné vylepšenie

*

Vynikajúce spracovanie s jasom, kontrastom a sýtosťou

Mnoho používateľov z nejakého dôvodu podceňuje také jednoduché nástroje ako manuálna zmena: jas, kontrast, sýtosť a sýtosť. Ak sa medzitým použijú správne a šikovne, dá sa obraz výrazne vylepšiť.

Pri strihu videa sa tieto nástroje nachádzajú v ponuke Upraviť / Obrázok vľavo.

Vo videu meníme kontrast, jas a farebné pozadie obrázka - Úpravy videa 9.25

Napríklad keď som sa trochu pohral s vyvážením jasu a sýtosti, podarilo sa mi dosiahnuť obraz vo filme oveľa jasnejší a šťavnatejší. Všeobecne odporúčam používať!

Bolo - teraz (jas a sýtosť)

Práca s jasom, kontrastom, sýtosťou (Ľavá (bola), Pravá (stala sa))

*

Stmievacie a zosvetľovacie efekty

A nakoniec ...

V programe v sekcii „Úpravy / efekty“ sú nástroje „stmaviť“ , „kontrastovať“„zosvetliť“ .

Zosvetlenie, stmavenie, kontrastné efekty atď.

Sú veľmi užitočné v prípadoch, keď natáčate video, ktoré zobrazuje: oblohu, more, horizont, krajinu atď. Môže byť tiež veľmi užitočné pri slabom osvetlení alebo pri veľmi svetlom (možno užitočné pri snímaní pri západe alebo svitaní). ...

V príklade nižšie som ukázal, ako sa mení more v závislosti od použitia konkrétneho nástroja. Je ťažké uveriť, že je to rovnaké „more“ za rovnakého počasia (a skutočne, ide o rovnaký obraz)!

Zatemnenie a zosvetlenie

*

Teda , pomocou niekoľkých užitočných efektov a nástrojov, hrá s jasu, kontrastu a sýtosti farieb, môžete výrazne zmeniť kvalitu obrazu vo videu, aby bolo živšie a prirodzenejšie.

*

Týmto sa článok končí, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 07.02.2017

Oprava 15. 11. 2020