Ktorá verzia systému Windows je lepšia, ktorá z nich je vhodná na inštaláciu na prenosnom počítači (počítači)

Dobrý deň!

Pri výbere operačného systému Windows je vždy veľa otázok: ktorý je lepší a ktorý rýchlejší a ktorý mám zvoliť pre môj starý notebook a pre PC, ale jeden OS vás sleduje a druhý nie je atď. ?

V tomto článku chcem povedať svoj názor na výber OS. Myslím si, že téma bude pre mnohých veľmi užitočná. Aj skúsení používatelia často menia systém Windows a nemôžu sa uspokojiť s konkrétnou verziou (nieto tým, ktorí nie sú tak dobre oboznámení s počítačmi).

V článku tiež pravdepodobne nájdete odpoveď tých, ktorí si nedávno kúpili počítač / notebook a hľadajú optimálny systém (aby všetko fungovalo tolerantne dobre a nespomalilo).

Možno je čas začať (inak je úvod príliš ťažkopádny ?).

*

Výber OS - ukážka

*

Výber verzie OS pre notebook / PC

? Pokiaľ ide o notebook

Potom musíte najskôr navštíviť oficiálnu webovú stránku výrobcu vášho zariadenia a zistiť, pre ktoré operačné systémy Windows existujú ovládače  (samozrejme pre váš model zariadenia).

Pretože ak neexistujú žiadne oficiálne ovládače pre OS, ktoré chcete, v budúcnosti bude možné veľa problémov: budete ich musieť hľadať od „ľudových“ remeselníkov (a vo väčšine prípadov sa nelíšia v stabilite), sú možné pády a pády , niektoré funkcie nemusia fungovať vôbec.

Napríklad nasledujúca snímka obrazovky ukazuje oficiálny web spoločnosti DELL so sekciou na stiahnutie ovládačov pre model notebooku Inspiron 7572.

Ako vidíte, pre Windows 10 64-bit a Ubuntu existuje iba oficiálna podpora. Výber je malý a už bol urobený pre vás ... ?

Dostupné ovládače notebookov nájdete na webovej stránke výrobcu

? Poznámka!

Rád by som dodal, že v niektorých prípadoch ovládače pre Windows 10 vstávajú a fungujú na Windows 7/8 a v niektorých nie.

Vďaka šikovným metódam inštalácie (napríklad importom rôznych záloh) môžu spôsobiť vážne chyby a budete musieť preinštalovať operačný systém ...

*

O výbere medzi OS x86 a x64 (32/64-bit)

Ak na úsvite vzniku systémov x64 s nimi bolo veľa problémov, teraz je to všetko v minulosti. Pre nich je to rovnaké ako pre x86 - boli vydané tisíce programov a všetko funguje dobre.

Hlavným rozdielom medzi týmito systémami (ak zahodíme všetko nepotrebné pre bežného používateľa) je množstvo podporovanej RAM.

Ak máte viac ako 3 GB RAM  , nainštalujte si systém x64. Faktom je, že systém x86 neuvidí a nevyužije viac ako 3 GB RAM (ak máte 8 GB, povedzme, 3 GB budú viditeľné a budú použité a 5 GB bude „mŕtvych“).

Ak máte 3 GB RAM alebo menej , môžete si nainštalovať aj systém x64, ale to by som neodporúčal. Systém x86 je všeobecne menej náročný ako náprotivok x64. Preto, aby sa zlepšil výkon, pri tomto množstve RAM je lepšie zvoliť x86.

Informácie o tom, ako zistiť aktuálny operačný systém, jeho bitovú hĺbku a veľkosť pamäte RAM:

 1. otvorte prieskumníka (kombinácia tlačidiel WIN + E);
 2. otvorte "Tento počítač" (nachádza sa v ponuke vľavo v prieskumníkovi);
 3. na ľubovoľnom voľnom mieste v okne „Tento počítač“ kliknite pravým tlačidlom myši a v rozbaľovacej ponuke kliknite na príkaz „Vlastnosti“ ;
 4. otvorí sa okno, v ktorom môžete získať všetky zaujímavé informácie o operačnom systéme, procesore a RAM (pozri screenshoty nižšie).

Ako zistiť operačný systém a procesor

Verzia OS, procesor, RAM

*

Informácie o verziách Home, Pro, Enterprise a Education

Pre mnohých používateľov celkovo neexistuje prakticky žiadny rozdiel, ktorú z týchto verzií si zvoliť (hlavný rozdiel je tu pre rôzne podniky a spoločnosti, kde existujú určité problémy s legálnou registráciou celého tohto „prípadu“ a potreba vzdialený prístup do podnikových sietí, nastavenie rôznych systémových politík atď.).

Pokiaľ ide o Windows 10, potom:

 1. Home je hlavná verzia OS určená pre bežných používateľov. Od verzie Pro - líši sa to v nedostatku podpory vzdialeného prístupu, skupinových politík, šifrovania dát a množstva špeciálov. funkcie. Všeobecne povedané, všetky tieto ďalšie. funkcie vo väčšine prípadov na domácom počítači jednoducho nie sú potrebné;
 2. Pro - všetky rovnaké funkcie ako v domácnosti, iba podpora šifrovania jednotiek BitLocker, podpora virtualizácie Hyper-V, viac pracovných plôch, Azure Active Directory (funkcia pre prácu s cloudovými službami). Ako som už uviedol vyššie, toto všetko sa doma prakticky nepoužíva;
 3. Enterprise (alebo skrátene Ent) - táto verzia sa používa vo veľkých spoločnostiach. Má množstvo jedinečných funkcií, ako je priamy prístup, cloudový hosting, vzdialená pracovná plocha atď.
 4. Vzdelávanie - verzia pre vzdelávacie inštitúcie. Takmer rovnaká verzia ako Ent, iba tejto chýba Cortana (hlasová asistentka).
 5. Mobil - táto verzia je určená pre mobilné zariadenia: smartphony, tablety, netbooky atď. Je zameraná na malé zariadenia s uhlopriečkou obrazovky nepresahujúcou 8 palcov, podporuje dotykové obrazovky v plnom rozsahu.

*

O výbere medzi Windows XP / 7/8/10

Všeobecne je rozumné zvoliť si OS nielen na základe vašich osobných želaní, ale aj na základe dostupnosti oficiálnych ovládačov (ako už bolo spomenuté vyššie) a požiadaviek samotného OS. Nemá zmysel stavať moderný Windows 10 na slabý stroj a neustále trpieť brzdami a zamrznutím ...

Dole dám min. tie. pre každý OS a uvediem svoju krátku reputáciu pre každý z nich ?.

*

Windows XP

Legendárny OS, ktorý drží dlaň asi 10 rokov!

V porovnaní so všetkými operačnými systémami, ktoré jej predchádzali, sa stala:

 1. veľmi stabilné: počet chýb a zlyhaní sa výrazne znížil. Rovnaký Windows 98 sa musel preinštalovať takmer každý mesiac;
 2. priateľský k ľuďom, ktorí sú v PC noví (veľa akcií je celkom jednoduchých a jednoduchých, pri mnohých úlohách nájdete podrobnú pomoc).

Tieto dve vlastnosti mu možno umožnili stať sa jedným z najpopulárnejších operačných systémov!

Windows XP - pracovná plocha

Spoločnosť Microsoft do dnešného dňa zastavila oficiálnu podporu tohto operačného systému, preto by som ho odporúčal inštalovať na počítač iba vo výnimočných prípadoch:

 1. ak neexistujú ovládače pre novší operačný systém;
 2. starý počítač so zlým výkonom;
 3. alebo potrebujete tento konkrétny OS na spustenie konkrétneho programu (aj keď v takom prípade sa môžete uchýliť k virtuálnemu stroju).

Minimálne požiadavky:

 1. Procesor Pentium s frekvenciou 233 MHz;
 2. Minimálne 64 MB RAM (odporúča sa minimálne 128 MB);
 3. Minimálne 1,5 GB voľného miesta na pevnom disku;
 4. Jednotka CD alebo DVD.

*

Windows 7

Najobľúbenejší operačný systém súčasnosti. Hlavne kvôli tomu, že:

 • nízke systémové požiadavky (ešte viac podľa moderných štandardov). Mnoho používateľov systému Windows XP má systém Windows 7;
 • systém je veľmi stabilný a spoľahlivý;
 • vysoký výkon (systém je optimalizovaný a sub-notebooky, ktoré sú teraz veľmi populárne);
 • podporuje mnoho zariadení bez inštalácie ovládačov (to je vo všeobecnosti najpohodlnejšia vec!). Predstavte si, že ste už preinštalovali systém Windows XP - potom sieťová karta nefungovala. nebol tam žiadny ovládač a keďže karta nefunguje, znamená to, že neexistuje internet. Začarovaný kruh - nemôžete si stiahnuť ovládač, pretože karta nefunguje, ale na kartu je potrebný ovládač. V systéme Windows 7 je pravdepodobnosť tohto problému omnoho nižšia!

Windows 7 - ponuka ŠTART a otrok. stôl

Nedávno musím povedať, že Windows 7 začal strácať svoju popularitu:

 1. Najprv sú všetky nové notebooky a počítače vybavené predinštalovaným systémom Windows 10;
 2. po druhé, mnoho výrobcov nevydáva ovládače pre Windows 7 pre svoj nový hardvér;
 3. po tretie, nefunguje v ňom všetko moderné vybavenie.

Ale celkovo si myslím, že to bude jeden z hlavných produktov spoločnosti Microsoft ešte niekoľko rokov ...

Požiadavky na systém:

 • Procesor 1 GHz;
 • 1 GB (32-bitová) alebo 2 GB (64-bitová) pamäť s náhodným prístupom (RAM);
 • 16 GB (32 bitov) alebo 20 GB (64 bitov) na pevnom disku;
 • Grafické zariadenie DirectX 9 s ovládačom WDDM 1.0 alebo vyšším.

*

Windows 8

Prvýkrát tento systém predstavil používateľom nový typ dizajnu: pri zapnutí a zavedení operačného systému sa vám nezobrazila obvyklá pracovná plocha, ale dláždená ponuka (ako na snímke obrazovky nižšie).

Na jednej strane je to pohodlné, na druhej strane je to výhodné pre mobilné gadgety, ale nie pre počítače / notebooky. Kvôli tomuto vydláždenému menu sa systém dostal pod tvrdú kritiku a myslím si, že práve preto sa nestal takým populárnym produktom ...

Windows 8 - desktop

Celkovo je systém veľmi stabilný, efektívny a spoľahlivý. Pokiaľ ide o jeho možnosti, nie je nižší ako Windows 7 (navyše skôr prekonáva: existujú nástroje na obnovenie, zabudovaný antivírus / obranca, vylepšený výkon).

Mimochodom, podľa mojich osobných testov a pozorovaní je tento OS najrýchlejší, keď je nainštalovaný na disku, keď sa naštartuje Windows a vypne sa PC (pri bootovaní síce vyhráva iba pár sekúnd, ale napriek tomu .. .). Spolu s SSD systém jednoducho „letí“ ...

Požiadavky na systém:

 • CPU. 1 GHz * alebo rýchlejší s podporou PAE, NX a SSE2;
 • RAM 1 GB (pre 32-bitový systém) alebo 2 GB (pre 64-bitový systém);
 • Miesto na pevnom disku: 16 GB (pre 32-bitový systém) alebo 20 GB (pre 64-bitový systém);
 • Grafický adaptér: Microsoft DirectX 9 s ovládačom WDDM.

*

Windows 10

Najnovší a najmodernejší systém v rade Windows. Má najlepšiu stabilitu a spoľahlivosť (aj keď podľa môjho názoru je stále výkonnejšia ako Windows 8).

Mnoho ľudí kritizuje systém za sledovanie používateľov. To je čiastočne pravda ... Na druhej strane, prehliadače, vyhľadávače, veľa programov a niektoré weby na internete „sledujú“ používateľov (ja ich nesledujem ?).

Teraz však v sieti existuje veľa zostáv systémov s prednastavením, kde je zakázané všetko nadbytočné (vrátane sledovania). Myslím, že toto mínus je možné odstrániť ...

Windows 10 - desktop

Všeobecne platí, že ak máte moderný počítač alebo laptop, myslím si, že by nemali byť problémy s inštaláciou a používaním tohto OS.

Je pravda, že som si všimol, že Windows 10 má problémy pri práci s diskrétnymi a integrovanými grafickými kartami - nedokáže vždy správne prepínať z jednej na druhú (odkaz na článok o tomto).

Preto, ak máte 2 grafické karty a často hráte, odporúčam vám Windows 7 alebo nainštalovať 2 systémy naraz (aspoň majte na pamäti, že v niektorých hrách Windows 10 neprepne vstavaný adaptér na diskrétny) a brzdy sa môžu naštartovať).

Problémy sú aj s podporou starých programov: nefungujú stabilne, zlyhajú. Ak prepnete na tento systém, východiskom bude pravdepodobne použitie virtuálneho stroja (alebo hypervízora).

A ešte jedna vec: v niektorých prípadoch Windows 10 veľmi zaťažuje pevný disk (od spoločnosti Microsoft neexistuje žiadna oficiálna odpoveď na to, s čím je spojený). Obzvlášť sa to často stáva počas spustenia systému Windows. Ako čiastočne znížiť zaťaženie, nájdete tu ?.

Inak je tento systém oprávnene považovaný za najlepší a jeho prvenstvo (podľa môjho názoru) je už za rohom (pokiaľ Microsoft nevydá nový OS ?).

Tých. Požiadavky:

 • Procesor: najmenej 1,5 GHz alebo SoC;
 • RAM 1 GB (pre 32-bitové systémy) alebo 2 GB (pre 64-bitové systémy);
 • Miesto na pevnom disku: 16 GB (pre 32-bitové systémy) alebo 20 GB (pre 64-bitové systémy);
 • Grafický adaptér: DirectX verzia 9 alebo vyššia s ovládačom WDDM 1.0.
 • Displej: 800 x 600.

*

Článok vyvoláva provokatívnu otázku, preto sa opýtam bez zbytočnej drzosti v komentároch ? .

Veľa šťastia všetkým a urobiť správnu voľbu!

?

Prvé zverejnenie: 2. 4. 2018

Oprava: 1. 1. 2020