Ako skontrolovať rýchlosť disku: HDD, SSD. Test, ktorý určuje rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD, stojí za to prejsť na disk SSD?

Typická otázka od používateľa

Dobrý deň.

Mnoho majstrov odporúča kúpiť jednotku SSD pre rýchlejšiu prácu s počítačom (dokonca hovoria, že počítač sa zapne za 7-8 sekúnd). Skutočne sa tak rýchlo zvýši rýchlosť práce? Pozrel som sa na stránky s SSD, indikovali ich rýchlosť čítania a zápisu: napríklad 535/545 MB / s a ​​rozhranie pripojenia SATA 6Gbit / s.

A ako zistím aktuálnu rýchlosť môjho HDD, aby som zhruba odhadol, o koľko sa zvýši, a má SSD nejaký zmysel? Ďakujem vopred za odpoveď.

Dobrý deň.

Je pravda, že po nainštalovaní SSD sa zvýši odozva a rýchlosť bootovania počítača (notebooku). Tvoju „veľkú“ otázku rozbijem na malé a na každú z nich odpoviem. Myslím, že to bude pohodlnejšie na vnímanie (pre vás aj pre ostatných používateľov).

A tak poďme na to ...

Pomôcť!

Ak sa váš disk spomalí a je 100% načítaný, odporúčam vám prečítať si tento článok: //ocomp.info/zhestkiy-disk-zagruzhen-na-100-protsentov.html

*

Otázky týkajúce sa rýchlosti SSD, HDD

Otázka 1: Aké pomocné programy a programy sú potrebné na testovanie rýchlosti HDD, SSD?

Odpoveď:

Možno je to prvá vec, ktorú začneme. Existuje veľa takýchto nástrojov, široký výber. Osobne odporúčam zvoliť si pár utilít od rovnakého výrobcu, hovoríme o: CrystalDiskMark a CrystalDiskInfo. Práve v nich ukážem, ako, na čo a kde kliknúť ďalej v článku.

---

CrystalDiskMark / CrystalDiskInfo

Webové stránky : //crystalmark.info/download/index-e.html

CrystalDiskMark

Pomôcky je možné stiahnuť na jednej stránke. Umožňuje otestovať rýchlosť disku, zobraziť teplotu disku, rozhranie pripojenia, hodnoty SMART a oveľa viac. Podporuje disky HDD aj novo vymenené jednotky SSD. Funguje vo všetkých verziách Windows: XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 (32 | 64 bitov).

Mimochodom, k dispozícii sú prenosné verzie, ktoré nepotrebujú inštaláciu (t. J. Stačí len spustiť a môžete pracovať). Za zmienku stojí aj podpora ruského jazyka. Všeobecne sú to nenahraditeľné pomocné programy pre prácu s diskami.

Otázka 2: Ako skontrolovať rýchlosť disku v CrystalDiskMark?

Odpoveď:

Preskočím sťahovanie a inštaláciu nástroja. Ďalej je potrebné:

 1. zatvorte všetky programy, ktoré načítajú pevný disk (torrenty, správcovia sťahovania, grafické editory atď.);
 2. v okne nastavení vyberte počet cyklov zápisu a čítania (optimálne číslo je 5 a je to predvolená hodnota v pomôcke pri prvom spustení, pozri snímku obrazovky nižšie);
 3. určiť veľkosť súboru pre test (optimálny počet v 1GiB je tiež nastavený v obslužnom programe);
 4. vyberte jednotku pre test (najčastejšie sa pozerajú na systémovú jednotku "C: \", pretože od nej závisí odozva systému Windows);
 5. posledným dotykom je stlačiť tlačidlo VŠETKO a čakať na výsledky. Počas testu nepracujte s počítačom!

Výsledky testu HDD

Závery:

 1. Stĺpec Čítať predstavuje rýchlosť čítania z disku;
 2. Stĺpec Write predstavuje rýchlosť zápisu na disk;
 3. Vo väčšine prípadov vyzerajú a navigujú podľa riadku „SeqQ32T1“ (úplne prvého) - to je postupná rýchlosť zápisu / čítania. Tých. rýchlosť disku HDD na snímke obrazovky vyššie je približne 100 MB \ s;
 4. Mimochodom, pre moderný disk SSD musí byť rýchlosť sekvenčného čítania minimálne 500 MB \ s (za predpokladu, že ste pripojení cez SATA-3.0, pár slov o tom nižšie);
 5. Ak vaša nízka rýchlosť nie je oprávnená (napríklad po zakúpení disku SSD - zostáva „od oka“ rovnaká ako pri pevnom disku) - skontrolujte prevádzkový režim jednotky SATA (pozri otázku 3 nižšie).

Otázka 3:  Ako zistím prevádzkový režim pevného disku SATA? Pripojovacie rozhranie ...

Odpoveď:

Ak chcete získať podrobné informácie o svojej jednotke a jej prevádzkovom režime, stačí spustiť utilitu CrystalDiskInfo (odporúčal som ju na začiatku článku).

Pokiaľ ide o prevádzkový režim SATA - stačí sa pozrieť na riadok „Režim prenosu“. Rozlúštim niekoľko bodov:

 1. SATA / 600 | SATA / 600: vľavo - aktuálny režim, vpravo - podporované;
 2. SATA / 600 - to znamená, že disk pracuje v režime SATA 3.0, max. teor. rýchlosť 600 MB / s (poznámka: SATA 6Gbit / s - zvyčajne sa to píše na diskoch);
 3. SATA / 300 - to znamená, že disk pracuje v režime SATA 2.0, max. rýchlosť 300 MB / s (SATA 3Gbit / s);
 4. Príklad: ak pripojíte jednotku SSD k starému počítaču s podporou SATA 2.0, v riadku „Režim prenosu“ uvidíte „SATA / 300 | SATA / 600“ - tj. aktuálny režim je 300 MB / s, ale disk by mohol potenciálne bežať rýchlosťou 600 MB / s (ak je pripojený k inému počítaču).

Režim prenosu

Otázka 4:  Aký je rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD?

Odpoveď:

Závisí to od toho, ktorý počítač ... Ak máte starý počítač, ktorý nepodporuje SATA 3.0, potom nemôžete získať maximálny výkon z jednotky SSD ...

Všeobecne je priemerná rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu na SSD 5-krát vyššia ako na HDD (pozrite si snímku obrazovky nižšie, o ďalších ukazovateľoch môžete mlčať ☺). Myslím si, že táto snímka obrazovky stačí na hrubý odhad: napríklad ak sa váš počítač predtým bootoval za 60 sekúnd. - potom po inštalácii SSD: stane sa to približne za 12-15 sekúnd ...

SSD VS HDD - rozdiel v rýchlosti

Otázka 5:  Je pravda, že disky SSD nevydržia dlho?

Odpoveď:

Podľa môjho názoru sú fámy o tom, že SSD disky rýchlo zlyhajú a nevydržia dlho, sú akýmsi „mýtom“. Faktom je, že jednotka SSD má určitý počet cyklov zápisu a prepisovania. Keď sú vyčerpané, na disk sa nedá nič viac zapísať (iba čítať). Pokiaľ konkrétne prevádzkujete „šikovne vymyslené“ pomôcky na „vynútenie“ disku (trvalé nahrávanie), potom je celkom možné ho rýchlo deaktivovať.

Inak to nie je. Napríklad snímka obrazovky nižšie zobrazuje oficiálne údaje od výrobcu SSD spoločnosti Kingston. Pre 240 GB disk môžete napísať asi 80 TB (čo je asi 80 000 GB!).

Napísané bajty, SSD disky Kingston série A-400

Prostredníctvom jednoduchých výpočtov to zase získate, keď zaznamenáte 20 GB denne (napríklad pár hier, filmov) - disk vydrží asi 10 rokov! O 10 rokov bude s najväčšou pravdepodobnosťou váš počítač (notebook), na ktorom pracujete, vzácnosťou a možno disky SSD už budú nahradené ešte novšími zariadeniami. Podľa môjho skromného názoru veľmi slušný pracovný čas.

Popis Hodnota Hodnota-2 Hodnota-3
Kapacita disku, GB 240 240 120
Koľko je možné zaznamenať (do zlyhania, z webovej stránky výrobcu), v GB 80 000 80 000 40 000
Koľko sa zaznamenáva za deň, v GB dvadsať tridsať deväť
Koľko dní disk vydrží 4 000 2666,6 4444,4
Koľko rokov disk vydrží 10,95 7.30 12.17

Môj osobný názor je preto taký, že jednotka SSD nebude žiť minimálne na rovnakom pevnom disku (poznámka: pre bežného „priemerného“ používateľa).

Otázka 6:  Čas zavedenia systému Windows bude 8 sekúnd, je to tak?

Odpoveď:

Áno a nie. Faktom je, že je ťažké povedať, koľko bude trvať zavedenie operačného systému Windows. Na to má vplyv veľa faktorov: aká je skutočná rýchlosť novej jednotky SSD, koľko a aké programy máte pri štarte, verzia systému Windows, či je optimalizovaná atď.

Mimochodom, ohľadom optimalizácie Windows odporúčam prečítať si tento článok: //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html

Tu je jeden príklad na fotografii nižšie: po nainštalovaní SSD sa systém (Windows 7) začal bootovať za 15 sekúnd, namiesto 49. Podľa mňa veľmi dobrá akcelerácia.

Rozdiel pri zavádzaní systému Windows

Tiež veľmi odhaľujúci príklad: zatiaľ čo jeden hráč WOW čaká na načítanie hry, iný už začal hrať a letí grifom ...

SSD VS HDD - na príklade hry WOW

Otázka 7:  Mali by ste upgradovať na jednotku SSD? Jeho hlavné výhody ...

Odpoveď:

Možno, tu sa každý rozhodne sám. Podľa môjho názoru, ak existujú finančné prostriedky, potom to samozrejme je (minimálne pre systémový disk s Windows). Uvediem hlavné výhody, budem ich komentovať a potom sa rozhodnite sami. ☺

 1. Ticho. Mnoho pevných diskov počas prevádzky praskne, čo je veľmi nepríjemné (najmä v noci). SSD je a priori tichý!
 2. Vyššia rýchlosť práce (toto je celý článok, už to nekomentujem);
 3. Nízka hmotnosť: obzvlášť dôležité pre notebooky, ktoré je potrebné nosiť so sebou;
 4. Nižšia spotreba energie: relevantné aj pre notebooky, batéria vydrží v priemere o 10 - 15% dlhšie po výmene HDD za SSD;
 5. Nie toľko strachu z otrasov a vibrácií;
 6. Nepodlieha prehriatiu;
 7. Nie je potrebné defragmentovať.

Otázka 8 : Teraz sa začínajú objavovať disky SSD M2 (ktoré sú niekoľkonásobne rýchlejšie ako disky SATA). Mám na ne prejsť?

Odpoveď:

Po prvé, disky SSD M2 sa môžu líšiť: SATA aj PCI-E (verzia SATA funguje presne rovnakou rýchlosťou ako klasické disky SSD). Ak hovoríme o modernom SSD M2 (NVMe), tak áno, v syntetických testoch vykazujú 5-krát vyšší výkon ako SSD (SATA III). Testovacia obrazovka je uvedená nižšie.

SSD (NVMe, SATA), test rýchlosti HDD | Kliknuteľné (Crystal DiskMark - testovací nástroj)

Pomôcť!

SSD M2 - ako si vybrať disk (jemnosti so SATA a PCI-E, 2242, 2260, 2280 a kľúčmi) - //ocomp.info/ssd-m2-kak-vyibrat-nakopitel.html

V praxi (v skutočných úlohách) však rozdiel v rýchlosti nie je taký zrejmý. Napríklad rôzne dokumenty Word, Excel, atď. „Maličkosti“ sa otvoria na SSD (NVMe) rovnako okamžite ako na SATA SSD. Pri načítaní systému Windows - môžete vyhrať 3 - 5 sekúnd, niektoré herné úrovne sa načítajú rýchlejšie (napríklad WOW na obrazovke nižšie: 15 sekúnd oproti 13 sekundám; to však podľa mňa nie je také dôležité).

Rýchlosť načítania hry - 15 s. proti 13 sek. (SSD M2 NVMe a SSD SATA)

Všeobecne možno zhrnúť: po prechode z HDD na SSD (SATA) - zaznamenáte výrazné zrýchlenie vášho počítača; po prechode z SSD (SATA) na SSD M2 (NVMe) - akcelerácia zďaleka nie je taká zrejmá (a citeľná len pri vykonávaní určitých úloh).

*

? Nižšie je malé video, ktoré jasne ukazuje, ako rýchlo sa chová ten istý počítač, ku ktorému sú pripojené rôzne disky SSD a pevné disky (rozdiel 2,5-krát!).

*

K tejto poznámke uzatváram článok.

Veľa šťastia všetkým!