Nemôžem vstúpiť do systému BIOS (UEFI) - počítač nereaguje na tlačidlá DEL, F2, ESC

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi o jednom probléme: Nemôžem vstúpiť do systému BIOS, vyskúšal som všetky tlačidlá (DEL, F2, ESC, F12 atď.) - počítač na ne nereaguje. Základná doska - GIGABYTE GA-H11 (ako je uvedené v špecifikácii pre PC). Čo sa dá robiť?

Ahoj.

Je ťažké pomenovať jednoznačný dôvod (mimochodom, nesprávne ste zadali model základnej dosky). Najčastejšie nemôžete vstúpiť do systému BIOS z dôvodu „nefunkčnej“ klávesnice alebo nesprávne zvoleného klávesu. Ďalej uvediem do poriadku všetko, na čo si treba dať pozor ...

Poznámka: ak potrebujete do systému BIOS nainštalovať nový operačný systém, môžete to urobiť iným spôsobom (pozri s. 4, 5 nižšie) ...

*

Čo robiť, ak počítač neprechádza do systému BIOS / UEFI

❶ 

Kľúč a čas jeho stlačenia

Prvá vec, ktorú treba týmto problémom začať, je objasnenie kľúča pre vstup do systému BIOS. V drvivej väčšine prípadov sa na to používa kláves DEL (rovnako pre dosku od GIGABYTE). O niečo menej často klávesy F2, ESC, F10, F12. Nižšie nájdete pokyny pre tlačidlá od rôznych výrobcov.

Pomôcť!  Klávesové skratky na vstup do ponuky systému BIOS, ponuka Boot - //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Dôležitý je tiež ďalší bod : bootovanie systému BIOS / UEFI môže byť také rýchle, že jednoducho nemáte čas stlačiť požadované tlačidlo. Skúste preto inú možnosť: keď je počítač / laptop stále vypnutý, podržte stlačený kláves Enter (napríklad ESC) a potom zapnite zariadenie (stlačte kláves až po vstupe do systému BIOS!).

Stlačením klávesu vstúpte do systému BIOS (napríklad ESC) a zapnite zariadenie (prenosný počítač)

Existuje možnosť „dostať sa“ do systému BIOS bez stlačenia klávesov v štádiu zavádzania ...

Ak máte nainštalovaný relatívne moderný počítač / notebook s Windows 8/10, môžete do systému BIOS vstúpiť cez rozhranie OS.

Najskôr musíte v nastaveniach systému otvoriť sekciu „Obnovy“ . Ďalej reštartujte počítač pomocou špeciálnych možností spustenia (pozri snímku obrazovky nižšie).

Aktualizácia a zabezpečenie - obnova

Potom otvorte sekciu „Riešenie problémov / Rozšírené možnosti“ a kliknite na „Vstavané možnosti EFI“ (pozri fotografiu nižšie). Potom sa počítač reštartuje a automaticky sa otvorí okno systému BIOS ...

Riešenie problémov / Rozšírené možnosti

Pomôcť!

Ako vstúpiť do systému UEFI (BIOS) z rozhrania Windows 8, 10 (bez použitia špeciálnych kláves F2, Del atď.) - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios-iz-windows.html

❸ 

Použitý model klávesnice a port

Bezdrôtové klávesnice sa teraz stali veľmi populárnymi. Všetko by bolo v poriadku, ale niekoľko modelov jednoducho nefunguje, kým sa nespustia Windows (to isté sa dá povedať o niektorých klávesniciach USB pripojených prostredníctvom rôznych adaptérov ...).

Rada je jednoduchá: majte núdzovú klávesnicu PS / 2 (určite by mala fungovať). Ak máte klávesnicu USB, existujú na ňu malé adaptéry (USB na PS / 2). Tiež stojí za to vyskúšať pripojenie klávesnice priamo k USB portom umiestneným na zadnej strane systémovej jednotky (ak je pripojený k USB 3.0, vyskúšajte porty USB 2.0).

Adaptér USB na PS / 2

Obnovte nastavenia systému BIOS

V niektorých prípadoch obnovenie pôvodných nastavení systému BIOS pomôže problém vyriešiť. Existujú dva spôsoby, ako to urobiť:

  1. použitie na základnej doske špec. jumper (zvyčajne označený ako Clear CMOS, pozri fotografiu nižšie);

    Jumper Clear CMOS

  2. vyberte batériu a počkajte 10-15 minút. Mimochodom, venujte pozornosť jednému bodu: neustále nastavujete čas na počítači (po každom vypnutí)? To môže naznačovať, že batéria je vybitá a mala by sa vymeniť.

    Batéria na základnej doske počítača

Mimochodom! Po podobnom postupe (aj keď stále nemôžete vstúpiť do systému BIOS) sa s najväčšou pravdepodobnosťou obnovili jeho nastavenia. A to vám napríklad môže umožniť spustiť inštaláciu systému Windows z bootovacej jednotky USB flash / DVD (pretože v mnohých verziách systému BIOS je štandardne prvým bootovacím zariadením disk CD / USB a potom pevný disk).

Odpojenie pevného disku

V niektorých prípadoch sa kvôli chybnému pevnému disku jeho inicializácia oneskorí (niekedy dokonca vedie k zamrznutiu počítača). Samozrejme, tento bod by mohol byť tiež príčinou daného problému ...

Čo môžete urobiť: Skúste odpojiť všetky disky od portov SATA, USB, M2 vášho počítača (flash disky, pevné disky, disky SSD atď.). V ideálnom prípade po reštartovaní zariadenia a pokuse o vstup do systému BIOS ponechajte jednu klávesnicu a monitor.

Mimochodom!  Ak potrebujete nainštalovať operačný systém BIOS, môžete skúsiť naformátovať pevný disk v inom počítači a potom ho pripojiť k aktuálnemu. Windows sa z neho teda nespustí a počítač sa automaticky pokúsi zaviesť systém z pripojenej inštalačnej jednotky Flash (CD). Aspoň to je relevantné pre predvolené nastavenie systému BIOS ...

Pomôcť!

Ako pripojiť druhý pevný disk k počítaču a notebooku - //ocomp.info/kak-podklyuchit-vtoroy-hdd.html

Ako formátovať pevný disk: spôsoby - //ocomp.info/kak-otformatirovat-zhestkiy-disk.html

Aktualizácia systému BIOS

Ak boli všetky predchádzajúce kroky neúspešné, možno bude užitočné aktualizovať systém BIOS. Navyše nie je vôbec potrebné aktualizovať verziu - môžete nainštalovať niečo staršie (poznámka: nová verzia nemusí vždy fungovať stabilnejšie ako tá súčasná).

Moderné zariadenia vám umožňujú spúšťať aktualizácie systému BIOS / UEFI priamo z operačného systému Windows. Celá aktualizácia sa zvyčajne zredukuje na stiahnutie a spustenie súboru EXE (ako každý iný program) a potom, čo sa počítač / laptop reštartuje a sám aktualizuje systém BIOS (automaticky, bez vašej účasti).

Táto metóda je samozrejme relevantná pre tých, ktorí už majú na disku operačný systém Windows. Podrobnejšie pokyny nájdete nižšie.

UPDATE BIOS (laptop HP)

Pomôcť!

Ako aktualizovať systém BIOS notebooku (napríklad HP) - //ocomp.info/kak-obnovit-bios-noutbuka.html

*

Šťastnú prácu!

?