Počítač nevidí externý pevný disk: aký je dôvod, ako to opraviť

Otázka od používateľa ...

Ahoj. Môj externý pevný disk 1 TB Seagate Expansion (bez napájacieho adaptéra) bol zakúpený v roku 2015. Odvtedy funguje správne, použil som ho ako ďalšiu pamäť pre hudbu, fotografie, videá (mám počítač a notebook - je vhodné údaje medzi nimi).

Druhý deň ho pripojím k USB portu a vidím, že počítač vôbec nevidí externý pevný disk! Skúšal som to pripojiť k notebooku - to isté, dokonca aj LED nesvieti. Nehovorte mi, čo by mohlo byť dôvodom, ako to môžem opraviť (disk mi nespadol, netrafil ho, nevylial ho, zaobchádzal som s ním veľmi opatrne)?

Na disku sa nenachádzajú nijako zvlášť potrebné dokumenty, ale je tu veľký archív zaujímavých súborov, ktoré sa nedávno zhromaždili.

Vopred ďakujem.

Dobrý deň!

Všeobecne existuje veľa dôvodov, prečo sa to môže stať: napríklad kábel USB sa stal nepoužiteľným. V tomto článku sa pokúsim uviesť najzákladnejšie dôvody tohto problému „neviditeľnosti“. Ich prechodom budete vy a mnohí ďalší používatelia schopní sami vyriešiť podobný problém, a tým ušetriť čas a peniaze ✌.

Takže ...

*

Dôvody neviditeľného externého pevného disku

Problém s hardvérom // možno určiť pomocou vonkajších znakov

Prvá vec, ktorou by som chcel začať tento článok, je „vonkajšími znakmi“ , pretože práve podľa nich môžete určiť, či existujú problémy so samotným hardvérom. Uvidíte ich skôr ako všetky ostatné parametre a nastavenia v systéme Windows.

Pri pripájaní disku k USB portu musíte:

 • LED svieti: takmer všetky externé disky sú vybavené LED diódami, ktoré sa rozsvietia (blikajú) po pripojení k USB. Ak LED nesvieti, môže sa vyskytnúť problém s USB káblom, USB portom (odporúča sa vyskúšať pripojenie k inému USB portu, iným zariadeniam: počítaču, notebooku).

  LED dióda na disku sa začala rozsvecovať

  Ak tiež LED nesvieti (a jednotka je neviditeľná), môže nastať problém nie so samotnou jednotkou vo vnútri skrinky, ale s doskou (ovládačom). Ak na disku nie sú žiadne dôležité údaje, môžete sa pokúsiť otvoriť a priamo ich pripojiť (ako na to - odkaz dole).

 • produkuje sa tiež charakteristický zvuk systému Windows;
 • vo vnútri disku by mal byť počuť zvuk „pohybu“: veľmi jemné „syčanie“ (jemné). Nemýľte si tento zvuk s hlasnými kliknutiami, prerušovanými rytmami, tikmi atď. - to všetko naznačuje problém s mechanikou disku, a v takom prípade je potrebné disk preniesť do služby (najmä ak obsahuje dôležité údaje) . Poznámka: niektoré modely diskov môžu počas prevádzky vydávať jemné jemné kliknutia (dôjde k premiestneniu hláv). Ak sa disk už používal, potom pravdepodobne viete, aký je „šum“ vášho zariadenia  .

Pomôcť!

Oprava externého pevného disku doma // pokus o obnovenie funkčnosti - //ocomp.info/remont-vneshnego-zhestkogo-diska.html

Prečo je všetko vyššie uvedené napísané: len ak pri pripájaní disku k viacerým počítačom nevykazuje známky života (LED nesvieti, zvuk pohybu je nepočuteľný), potom nemá zmysel hľadať ďalej pre príčinu jeho „neviditeľnosti“, pretože tvárou v tvár problému so žehličkou (s vodičmi, so samotným diskom, s USB portami).

*

Konflikt písmen jednotky

Predpokladajme, že disk vykazoval známky života a teraz má zmysel ísť ďalej.    

Každé úložné médium: pevný disk, optický disk, disketa atď. - po pripojení k počítaču sa automaticky priradí písmeno (C: \, D: \, E: \ atď.). Stáva sa, že Windows v dôsledku nejakej poruchy alebo konfliktu priradí nesprávne písmeno (alebo to neurobí vôbec!) - v dôsledku toho sa médium nezobrazí. Navyše sa to nestáva tak zriedka ...

Odporúčam najskôr vyskúšať písmeno jednotky. Ak to chcete urobiť, otvorte nástroj Windows s názvom  Správa diskov .

Ako otvoriť správu diskov (Windows 7/8/10):

 1. stlačte tlačidlá Win + R ;
 2. zadajte príkaz diskmgmt.msc ;
 3. stlačte kláves Enter (pozri obrazovku nižšie).

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

V zozname diskov vyberte externý pevný disk (ak tam nie je, prejdite na ďalšiu položku v článku: problém s ovládačmi), kliknite pravým tlačidlom myši na tento riadok a v rozbaľovacej kontextovej ponuke vyberte „Zmeniť písmeno jednotky alebo cestu k jednotke ...“ (ako na obrázku nižšie).

Zmeniť písmeno jednotky

Potom vyberte akékoľvek ďalšie písmeno a kliknite na položku zmeniť (pozri snímku obrazovky nižšie).

Zmeniť písmeno

Pomôcť!

Externé disky a flash disky sa na mojom počítači nezobrazujú. Systém Windows nepriraďuje písmená pripojeným jednotkám - //ocomp.info/problema-windows-ne-naznachaet-bukvyi-podklyuchaemyim-fleshkam-i-diskam.html

*

Problém so súborovým systémom

V časti Správa diskov venujte pozornosť spôsobu zobrazenia disku. Ak sa nad ním „rozsvieti čierna lišta“ a je napísané „Nepridelené“, znamená to, že disk jednoducho nie je naformátovaný.

Ak je pevný disk nový  , stáva sa to pomerne často (nie všetci výrobcovia ho formátujú).

Formátovanie disku - v časti  Správa diskov  ho vyberte v zozname, kliknite naň pravým tlačidlom myši a potom kliknite na možnosť  „Vytvoriť jednoduchý zväzok“ (pozri obrazovku nižšie) .

Poznámka! Formátovanie vymaže všetky dáta na disku! Ak ste v ňom predtým mali súbory, tak s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k zlyhaniu, skúste najskôr opraviť chyby na disku, podrobnejšie nižšie.

Disk nie je naformátovaný

V ďalšom kroku budete musieť určiť písmeno jednotky (vyberte ľubovoľné voľné), súborový systém (odporúčam NTFS) a nastaviť veľkosť zväzku (zvyčajne na externých pevných diskoch sa tento parameter nezmení, takže jeden jeden zväzok pre celú veľkosť disku).

Pomôcť!

Ako formátovať pevný disk: spôsoby - //ocomp.info/kak-otformatirovat-zhestkiy-disk.html

Ak je váš externý pevný disk už naformátovaný a ešte ste na neho neskopírovali súbory, môže sa zobraziť „nepridelená oblasť“ (alebo systém súborov RAW) z dôvodu:

 • nesprávne odpojenie disku od USB portu (napríklad keď ste kopírovali informácie a vy ste náhle „vytiahli“ USB kábel);
 • môže dôjsť k výpadku napájania: napríklad počas výpadku napájania jeho prepätia;
 • keď sú infikované niektorými druhmi vírusov;
 • v prípade nefunkčnosti železného kusu.

Najčastejšie je však zobrazenie systému súborov RAW spojené s nesprávnym odpojením disku. V takom prípade spravidla môžete rýchlo opraviť chyby a vrátiť disk k životu.

Ako skontrolovať disk (údaje sa nevymažú, všetko zostane na svojom mieste!)

Najprv musíte spustiť príkazový riadok. Ako na to :

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R ;
 2. do otvoreného riadku zadajte cmd a stlačte kláves Enter .

cmd - spustiť príkazový riadok

Ďalej na príkazovom riadku zadajte príkaz chkdsk e: / f (kde „ e: “ je písmeno vašej jednotky). Overenie trvá len pár minút. V mnohých prípadoch po takomto jednoduchom postupe začne počítač vidieť, že disk, súbory a priečinky zostanú nedotknuté.

Skontrolujte disk // chkdsk

Alternatívny spôsob spustenia kontroly: choďte na „Tento počítač“, kliknite pravým tlačidlom myši na disk (ktorý chcete skontrolovať) a z ponuky vyberte vlastnosti (pozri snímku obrazovky nižšie).

Vlastnosti disku / Tento počítač (tento počítač)

Ďalej v ponuke „Služba“ spustite kontrolu chýb disku (počas kontroly bude všetko nájdené opravené).

Servis - skontrolujte disk

Niekoľko slov o televízii

Vo svojej praxi som narazil na ďalší zaujímavý dôvod, kvôli ktorému sa disk stáva neviditeľným. Nová moderná televízia (s niektorými funkciami SmartTV) - pri pripojení disku požiadala používateľa, aby súhlasil s jeho usporiadaním. Súhlasil a všetko sa na ňom zdalo byť normálne zaznamenané.

Ale keď bol disk pripojený k počítaču, odmietol ho vidieť. Záverom je, že televízor naformátoval jednotku na iný systém súborov. Po naformátovaní do súborového systému NTFS začalo všetko fungovať „podľa potreby“ (problém je opravený - tiež prostredníctvom správy diskov nie sú potrebné žiadne ďalšie programy).

*

Konflikt alebo chýbajúci vodič

Ak váš externý pevný disk nie je viditeľný v správe diskov  , odporúčam skontrolovať, či sú na ňom nainštalované ovládače.

Malá poznámka ...

Všeobecne platí, že Windows 7, 8, 10, keď pripájate USB flash disk alebo rovnakú externú jednotku k počítaču, automaticky inštaluje ovládače. Ale v niektorých prípadoch sa to nestane (je ťažké povedať prečo, či už disk nie je „normálny“ a či v ňom nie sú štandardné ovládače v „obchode“ systému, alebo existuje nejaký druh chyby a konfliktu s iných vodičov alebo z iného dôvodu ...).

Ak nie je nainštalovaný ovládač pre váš disk, nenájdete disk v správe diskov !!!

Inštaláciu ovládača skontrolujete otvorením Správcu zariadení . Pre to:

 1. stlačte kombináciu tlačidiel WIN + R ;
 2. v okne, ktoré sa zobrazí, zadajte príkaz devmgmt.msc a stlačte kláves Enter (obrazovka uvedená nižšie, funguje vo Windows 7, 8, 10).

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Pomôcť!

Ako otvoriť správcu zariadení (vrátane systému Windows 10): niekoľkými spôsobmi - //ocomp.info/kak-otkryit-dispetcher-ustroystv.html

V Správcovi zariadení kliknite na kartu Diskové zariadenia.  Ďalej nezabudnite, že:

 • Či je vaše zariadenie v zozname alebo vôbec zobrazené;
 • Skontrolujte tiež kartu „Ostatné zariadenia“ - zobrazuje zariadenia, pre ktoré neexistujú ovládače.
 • Je vedľa vášho disku žltý výkričník (ak existuje, potom nie je nainštalovaný ovládač vášho disku). Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Vľavo: S vodičom je všetko v poriadku (WD Elements) // Vpravo: Žiadny vodič (žltý výkričník) WD My Passport

Ako aktualizovať ovládač pre disk:

 1. Najjednoduchším a najjednoduchším spôsobom je použiť akýkoľvek program na automatickú aktualizáciu ovládačov: //ocomp.info/update-drivers.html
 2. Prejdite na webovú stránku výrobcu pevného disku a stiahnite si tam ovládač;
 3. Môžete sa pokúsiť v správcovi zariadení kliknúť na tlačidlo „Aktualizovať konfiguráciu hardvéru“ (obrazovka nižšie).

  Aktualizujte konfiguráciu hardvéru

 4. môžete sa pokúsiť nájsť ovládač podľa hardvérových kódov (VID, PID). Ako sa to deje, nájdete tu - //ocomp.info/kak-nayti-i-ustanovit-drayver-dlya-neizvestnogo-ustroystva.html
 5. Preinštalovanie systému Windows často pomáha vyriešiť problém s inštaláciou ovládača (najmä ak disk funguje, keď je pripojený k iným počítačom, a ovládač je v poriadku). Aj keď nie som zástancom preinštalovania OS kvôli každej chybe ...

*

Nedostatok jedla

Problémy s externými diskami sa vyskytujú často kvôli nedostatku energie. Najmä ak máte k jednému portu USB pripojených viac zariadení naraz.

Charakteristická vlastnosť pri nedostatku energie: disk sa spočiatku javí ako normálne zobrazený, ale akonáhle na neho chcete niečo skopírovať alebo prečítať, stane sa neprístupným (alebo jednoducho zamrzne).

Ako problém vyriešiť: pokúste sa kúpiť šnúrku v tvare Y (fotografia je uvedená nižšie) a pripojte jednotku k dvom portom USB naraz. Mám to u niektorých diskov, ktoré sa po niekoľkých sekundách stanú neviditeľnými, keď sa ich pokúšam pripojiť k USB portom notebooku.

USB Y-kábel na pripojenie externého HDD

Poradenstvo! Ak pripojíte externý pevný disk k notebooku a nevidí ho, skúste ho pripojiť k stacionárnemu počítaču (alebo k inému zariadeniu). Je možné, že na inom zariadení - disk bude fungovať podľa očakávania.

Dobrým riešením môže byť aj rozbočovač USB s prídavným zdrojom napájania. Príklad takého rozdeľovača je uvedený na fotografii nižšie.

USB rozbočovač s napájaním

PS 

Niektoré typy vírusov (a mimochodom antivírusy) môžu blokovať pripojenie externých médií a zariadení. Preto odporúčam to isté:

 1. skúste pripojiť disk k inému počítaču alebo notebooku;
 2. skontrolovať počítač na prítomnosť vírusov pomocou alternatívneho softvéru. Postup je popísaný v tejto príručke: //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html.

*

Týmto je článok ukončený, dúfam, že problém vyriešite (alebo aspoň zistíte, aký je dôvod)!

Za doplnky k téme - som vopred vďačný.

Veľa štastia!

?

Článok revidovaný: 27.01.2019