Ako zrýchliť internet na počítači, notebooku

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, je možné nejako zrýchliť internet na notebooku? Som pripojený cez Wi-Fi pripojenie, poskytovateľ sľuboval rýchlosť 50 Mbps - ale v skutočnosti sa všetko načítava veľmi pomaly.

Kontaktoval som poskytovateľa internetu - skontrolovali sieť a povedali, že je na ich strane všetko v poriadku, vyhľadajte problém sami. Sám som to nenašiel, ale aby ste mohli zavolať špecialistom od poskytovateľa, musíte ich zaplatiť (a dokonca by som povedal, že nie kyslé ...). 

Dobrý deň!

Písali ste „pomaly“ - a tento koncept je veľmi voľný ?. Pre niektorých si stiahnite film za 10 minút. - je to pomalé, potrebujete 2 ☝. Ale vo všeobecnosti je problém všeobecne veľmi populárny a v tomto článku popíšem hlavné metódy a body, ktoré musíte skontrolovať, a ktoré nakoniec trochu spoja.

Takže ...

? Pomoc! 

Ako zistiť skutočnú rýchlosť internetu na počítači - //ocomp.info/kak-uznat-skorost-interneta.html

*

Spôsoby, ako zrýchliť internet v systéme Windows

Zmena poskytovateľa / tarifného plánu

Táto rada sa nevzťahuje na optimalizáciu a ladenie, ale napriek tomu ...

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zvýšiť rýchlosť internetu, je samozrejme zmena tarifného plánu vášho pripojenia (alebo dokonca zmena samotného poskytovateľa).

Navyše, dnes je vo väčšine miest pripojenie na internet zadarmo, je k dispozícii niekoľko poskytovateľov a vždy existuje možnosť voľby (rukojemníkmi sú možno iba tí, ktorí žijú v malých regionálnych centrách, kde neexistujú prakticky žiadne alternatívy) ...

Poznámka: mimochodom, ak sa rozhodnete zmeniť poskytovateľa, odporúčam sa opýtať susedov pri vchode - takto môžete vyhodnotiť skutočnú rýchlosť a kvalitu internetových služieb (a zvoliť najlepšiu voľbu pre váš konkrétny dom).

Rôzne tarify za internet

*

Konfigurácia rezervácie internetového kanála

Windows štandardne môžu obmedziť vašu internetovú šírku pásma až o 20%! To samozrejme môže vážne ovplyvniť rýchlosť sťahovania, a preto by bolo dobré túto rezerváciu deaktivovať. Ako to spraviť?

Musíte otvoriť Editor zásad skupiny. Ak ju chcete otvoriť - stlačte kombináciu klávesov WIN + R , do otvoreného riadku zadajte  príkaz gpedit.msc a stlačte kláves Enter . Táto metóda je relevantná pre Windows XP / 7/8/10.

gpedit.msc - spustiť editor skupinovej politiky

Poznámka! Ak máte domácu (alebo pôvodnú) verziu systému Windows, s najväčšou pravdepodobnosťou neotvoríte editor zásad skupiny, v ktorom sa vyskytla chyba:  „Nemôžem nájsť gpedit.msc. Skontrolujte, či je názov správny, a skúste to znova .

V takom prípade existujú dve cesty: buď zmeniť verziu systému Windows, alebo nainštalovať tento editor (na internete existujú šikovné spôsoby, ako to urobiť).

Potom musíte prejsť do vetvy: „Konfigurácia počítača -> Šablóny pre správu -> Sieť -> Plánovač balíkov QoS“ . Potom vpravo otvorte parameter „Obmedziť vyhradenú šírku pásma“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Editor miestnych skupinových politík / Windows 7

V okne, ktoré sa otvorí, nastavte posúvač v režime „Povoliť“ a nastavte limit na 0% (ako na snímke obrazovky nižšie). Potom uložte nastavenia a reštartujte počítač. Obmedzenie by sa teraz malo zrušiť ...

Obmedzte vyhradenú šírku pásma na 0

*

Optimalizujte systém, opravujte chyby, upratujte odpadky

Myslím si, že pre nikoho nie je tajomstvom, že rýchlosť internetu závisí od optimalizácie systému a všeobecne od všetkých vašich aktivít pri PC.

Už ani nehovorím o tom, že najrôznejšie odpadky (staré a pokazené skratky, zvyšky z dlho vymazaných programov, chybné záznamy v registri atď.) Môžu „prinútiť“ váš počítač spomaliť ...

Pre automatickú optimalizáciu a vyčistenie systému od tohto „dobrého“ odporúčam nižšie niekoľko nástrojov.

Advanced SystemCare  (odkaz na oficiálnu webovú stránku)

Vyčistite a optimalizujte starostlivosť o systém 12

Vynikajúca utilita, ktorá rieši desiatky najobľúbenejších úloh naraz: eliminuje spyware, čistí register, odstraňuje odpadky, urýchľuje internet, opravuje skratky, defragmentuje disk atď.

Už za tucet minút budete mať kompletne vyčistený a optimalizovaný systém stlačením 1 - 2 tlačidiel!

CCleaner   (odkaz na oficiálne stránky)

Bezplatný veľmi efektívny nástroj na čistenie systému. Funguje rýchlo, bezpečne a bez akýchkoľvek ťažkostí.

CCleaner čistí Augeanove stajne!

Okrem čistenia existujú moduly na optimalizáciu registra, násilné odstraňovanie programov a analýzu výkonu systému. Plne preložené do ruštiny.

Okrem toho vám odporúčam prečítať si aj moje ďalšie dva články o optimalizácii systému Windows, odkazy sú uvedené nižšie ?.

? Pomoc!

1) Najlepšie programy na čistenie počítača (notebooku) od odpadkov - //ocomp.info/programmyi-dlya-ochistki-musora.html

2) Optimalizácia systému Windows 10 na zrýchlenie vášho počítača - //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html

*

Existujú nejaké ďalšie aplikácie, ktoré načítajú sieť

Mnohí používatelia tiež pomerne často ani nevedia, aké aplikácie používajú ich internetový kanál. Je možné, že vo vašom súčasnom programe je rýchlosť internetu pomalá, pretože celý kanál je zaneprázdnený nejakým iným procesom, o ktorom ani neviete!

Pre úplnú kontrolu nad sieťou odporúčam použiť špeciálny program  NetLimiter (v zásade má veľa analógov, môžete použiť niečo iné).

NetLimiter

Webová stránka: //www.netlimiter.com/

Jednoduchá a spoľahlivá aplikácia na ovládanie internetu. Umožňuje vám zobraziť všetky programy využívajúce internetový kanál. Po identifikácii všetkých nepotrebných - tieto aplikácie môžete zablokovať alebo zakázať. Internetový kanál sa tak uvoľní pre vaše súčasné úlohy.

NetLimiter - aplikácia na riadenie dopravy

Môžete tiež čiastočne odhadnúť zaťaženie siete v správcovi úloh (obzvlášť zreteľne to vidno v systéme Windows 10, v systéme Windows 7 - otvorte monitor zdrojov). Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Správca úloh v systéme Windows 10 - minimálne zaťaženie siete

*

Nie je nakonfigurovaná žiadna sťahovacia aplikácia (napr. UTorrent)

Nie je to tak dávno, čo som pomohol známemu, ktorý sa sťažoval, že má príliš dlhé sťahovanie súborov. Predstavte si moje prekvapenie, keď som v uTorrente (a stiahol si ich cez tento program) našiel nastavený rýchlostný limit! Kvôli takýmto maličkostiam a nepozornosti musíte na stiahnutie niekedy čakať hodiny.

Predpoklad je jednoduchý: nezabudnite skontrolovať nastavenie aplikácie, do ktorej sťahujete súbor (a v ktorej nie ste spokojní s rýchlosťou internetu). Je možné, že v nastaveniach existuje obmedzenie!

Ak sa dotknete uTorrent (ako jedného z najpopulárnejších programov na stiahnutie), otvorte nastavenia programu a skontrolujte kartu „Rýchlosť“ . Stanovuje rýchlostný limit pre sťahovanie a nahrávanie. Nastavte svoje hodnoty na základe úloh a výkonu počítača.

Obmedzenia rýchlosti

Skontrolujte tiež kartu „Limit prenosu“  - ak nemáte neobmedzené pripojenie na internet, môže byť veľmi užitočný.

(Ak ste povolili a nastavili určitý limit prenosu, potom po jeho dosiahnutí uTorrent zastaví prenos súborov)

Dopravné obmedzenia

Mimochodom, ak sa otázka týka uTorrentu, odporúčam vám prečítať si aj iný článok:

? Pomoc! 

Prečo sa sťahovanie uTorrent sťahuje nízkou rýchlosťou: sťahovanie torrentov trvá veľmi dlho - //ocomp.info/utorrent-kachaet-s-mal-skorostyu.html

*

Používanie režimov Turbo v prehľadávačoch

Ak sa vaše webové stránky v prehliadači otvárajú pomaly, online video sa spomaľuje atď. - potom odporúčam vyskúšať turbo režim (k dispozícii v niektorých prehliadačoch: Opera, prehliadač Yandex atď.).

Režim Turbo v prehliadači Yandex

Režim Turbo umožňuje komprimovať ťažké stránky pred ich načítaním, vďaka čomu sa stránky načítajú rýchlejšie. Vo všeobecnosti to má zmysel pri pomalom sieťovom pripojení.

Okrem toho môžete vyskúšať prehliadače s nízkymi systémovými požiadavkami. Ich funkčnosť je mierne obmedzená, ale fungujú veľmi rýchlo! Odkaz na článok nižšie.

? Pomoc!

Prehliadače pre slabé počítače - //ocomp.info/brauzeryi-dlya-slabyih-pk.html

*

Aktualizujte ovládače sieťového adaptéra

Ovládače sú všeobecne zložitá vec, niekedy musíte stráviť veľa času, kým bude všetko správne nakonfigurované.

Pokiaľ ide o sieťový adaptér, môže existovať niekoľko možností:

  1. nemáte ovládač pre sieťovú kartu - spravidla v takom prípade nebudete mať internet (vôbec!). Myslím si, že tu je jasné, čo robiť - stiahnuť a aktualizovať ovládač;
  2. Windows automaticky prevzali a nainštalovali ovládač: v takom prípade bude sieť fungovať (a vo väčšine prípadov ani nemusíte robiť nič iné). Stáva sa však tiež, že adaptér s týmito ovládačmi nefunguje tak rýchlo, ako by mohol s „natívnymi“ optimalizovanými ovládačmi. Preto je veľmi vhodné (ak nie ste spokojní s rýchlosťou internetu) stiahnuť a aktualizovať ovládač z oficiálnych webových stránok zariadenia. Napríklad som sa viackrát stretol s tým, že po aktualizácii ovládača sa rýchlosť siete zvýšila 3 - 4-krát!

? Pomoc! 

1) Ako nainštalovať, aktualizovať alebo odinštalovať ovládač Wi-Fi (bezdrôtový sieťový adaptér) - //ocomp.info/kak-ustanovit-drayver-na-adapter-wi-fi.html

2) Ako nájsť a nainštalovať ovládač pre neznáme zariadenie - //ocomp.info/kak-nayti-i-ustanovit-drayver-dlya-neizvestnogo-ustroystva.html

*

Zlé pripojenie k serveru, z ktorého sa sťahujú súbory

Myslím si, že veľa ľudí, ktorí hrajú sieťové počítačové hry už dlhšie, narazili viackrát alebo dvakrát, že sa hra na jednom konkrétnom serveri spomalí a na druhom je všetko v poriadku. Jedná sa o to, že rôzne servery majú rozdielnu kvalitu pripojenia.

Je dosť možné, že máte nízku rýchlosť sťahovania súboru, pretože pripojenie k určitému serveru je slabé. Toto sa deje stále. Skúste si stiahnuť súbory z iných zdrojov.

Prípadne môžete použiť torrenty - ak je súbor populárny, bude sťahovanie prebiehať z mnohých zdrojov a dosiahne maximálnu možnú rýchlosť.

*

Posilnite signál, nastavte smerovač (pre tých, ktorí majú sieť Wi-Fi)

Ak máte doma router, je nakonfigurovaná sieť Wi-Fi a pomocou nej sa pripájate na internet - to znamená, že je potrebné venovať pozornosť mnohým dôležitým veciam: umiestnenie routeru a notebooku (telefónu ), nastavenia kanálov, či je nakonfigurovaná ochrana siete atď.

O všetkých týchto jemnostiach som hovoril v jednom zo svojich článkov (odkaz nižšie).

? Pomoc! 

Spôsoby posilnenia signálu Wi-Fi - zlepšenie príjmu a zväčšenie dosahu domácej siete: //ocomp.info/kak-usilit-signal-wi-fi.html

Vo výsledku sa po dokončení týchto aktivít zvýši rýchlosť vo vašej sieti Wi-Fi, čo znamená, že internet bude fungovať rýchlejšie ...

? Pomoc!

Ako zvýšiť rýchlosť siete Wi-Fi (zrýchlenie prenosu dát) - //ocomp.info/kak-uvelichit-skorost-wi-fi-seti.html

*

Možno sa váš procesor / pevný disk spomalí

A pravdepodobne aj posledná vec, ktorej som sa chcel v tomto článku venovať.

Faktom je, že vás pravdepodobne nespomalí internet, ale povedzme váš pevný disk. Z tohto dôvodu rovnaký uTorrent automaticky zníži rýchlosť sťahovania a čaká na zníženie zaťaženia pevného disku.

Keď sa vráti do normálu - rýchlosť sťahovania sa zvýši, ak zaťaženie disku opäť dosiahne vysoké hodnoty - uTorrent ho znova nastaví (a tak v kruhu) ...

Preto vám odporúčam otvoriť správcu úloh (stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Alt + Del), a zistiť, či je na disku veľké zaťaženie - t.j. > 30 - 50%. Ak je to tak, identifikujte aplikácie, ktoré ju vytvárajú, a zatvorte ich (ak nejde o systémové procesy).

Načítanie pevného disku

Prečítajte si tiež niekoľko ďalších článkov, kde nájdete ďalšie informácie a riešenia.

? Pomoc! 

1) Pevný disk sa spomalí: 100% načítaný, všetko zamrzne a pracuje pomaly - //ocomp.info/zhestkiy-disk-zagruzhen-na-100-protsentov.html

2) Procesor je načítaný na 100% bez zjavného dôvodu, spomaľuje - //ocomp.info/protsessor-zagruzhen-na-100-i-tormozit.html

*

Pokiaľ sa vám podarilo zrýchliť pripojenie na internet iným spôsobom, budem vďačný za pár riadkov v komentároch.

To je všetko, veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 03.11.2017

Oprava: 01.03.2020