Windows 10 nevidí počítače v lokálnej sieti (v susedstve siete sa nič nenachádza). Prečo?

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám nový notebook s licenciou Windows 10 (x64), ktorý nevidia iné počítače v lokálnej sieti (mám router doma a sú k nemu pripojené 2 notebooky a 2 PC). Mimochodom, iné zariadenia sa navzájom vidia (ale majú Windows 7 a na tento notebook ho nemôžem nainštalovať - ​​neexistujú žiadne ovládače).

PS V nastaveniach systému Windows sa zdalo, že je všetko zapnuté, priečinok bol zdieľaný, reštartovaný, spustil sa sprievodca elimináciou chýb (mimochodom, na tomto notebooku funguje internet, t. J. Existuje spojenie s routerom!).

Dobrý čas!

Je veľmi pravdepodobné, že ste zmeškali sieťové zisťovanie počítača niekde v nastaveniach (alebo je pre vás služba zdrojov vyhľadávania jednoducho zakázaná). Všeobecne podľa môjho názoru ide o „chybu“ politiky spoločnosti Microsoft zameranej na zvýšenie úrovne bezpečnosti pred všetkým a od všetkých (bolo by lepšie upraviť „deravé“ protokoly ...).

A tak nižšie uvediem postupne kľúčové body, ktoré je potrebné skontrolovať a predkonfigurovať (ak s vami niečo nie je v poriadku ...).

*

Príčiny a riešenia „neviditeľnosti“

Niekoľko slov o smerovači a antivírusovom softvéri

Na začiatok by som vám odporučil prejsť do nastavení smerovača a zistiť, či sa v ňom zobrazujú všetky zahrnuté počítače (zvyčajne je to možné vykonať na karte „Ovládanie šírky pásma“ ).

Upozorňujeme, že smerovač neblokuje prevádzku vašich počítačov, neexistujú žiadne obmedzenia. Všetky počítače pripojené k smerovaču musia mať adresu IP v tvare: 192.168.0.100, 192.168.0.101, 192.168.0.102 atď. (poznámka: nie konkrétne rovnaká, ale podobná postupnosť ...)

Pomôcť! Ako zadať nastavenie smerovača - //ocomp.info/kak-zayti-v-nastroyki-routera.html

Sú tieto dve zariadenia pripojené k smerovaču

Ďalej otvorte nastavenia sieťového adaptéra prenosného počítača (počítača): stlačte Win + R a otvorte okno Spustiť a použite  príkaz ncpa.cpl .

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia

Potom musíte otvoriť vlastnosti adaptéra, cez ktorý sa uskutočňuje pripojenie (na prenosných počítačoch, najčastejšie ide o bezdrôtové pripojenie, na PC - Ethernet).

Ďalej choďte na vlastnosti IP verzie 4 (viď screenshot nižšie) a v nastaveniach nastavte automatické získavanie IP adresy. Ako DNS by som odporúčal zadať 8.8.8.8 a 8.8.4.4 (jedná sa o DNS spoločnosti Google, sú rýchlejšie a stabilnejšie ako váš poskytovateľ).

Vlastnosti adaptéra / klikateľné

Ak máte nainštalovaný antivírusový program (napríklad Kaspersky), nezabudnite odpojiť akékoľvek pripojenie k virtuálnej sieti ... Všeobecne je vhodné antivírusovú činnosť počas konfigurácie a diagnostiky úplne pozastaviť.

Ochrana - firewall

Názov počítača a názov pracovnej skupiny

Aby sa počítače v lokálnej sieti navzájom videli, musia mať rovnakú pracovnú skupinu a rôzne názvy . Ak chcete zistiť tieto parametre - otvorte program Explorer (kombinácia Win + E), prejdite na kartu „Tento počítač“ a otvorte jeho vlastnosti . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Vlastnosti počítača

Samozrejme je potrebné skontrolovať pracovnú skupinu na každom počítači v lokálnej sieti (mala by byť rovnaká pre všetky. Pre domácnosti sa zvyčajne používa predvolená hodnota WORKGROUP).

Názov počítača a pracovná skupina

Ak potrebujete zmeniť názov pracovnej skupiny alebo počítača, nezabudnite potom zariadenie reštartovať.

Zmeňte parametre

Je zisťovanie siete povolené

Táto funkcia je predvolene z bezpečnostných dôvodov v systéme Windows 10 zakázaná! Ak ju chcete povoliť, musíte otvoriť ovládací panel a prejsť do sekcie „Sieť a internet“ . Potom otvorte kartu „Centrum sietí a zdieľania“ .

Sieť a internet - ovládací panel

Ďalej v ponuke vľavo otvorte ďalšie. možnosti zdieľania.

Zmeňte možnosti zdieľania

Potom postupne rozbaľte všetky tri profily (súkromné, hosťovské a všetky siete) a:

  • povoliť zdieľaný prístup k zdieľaným priečinkom;
  • vypnúť ochranu heslom (viď príklad na snímkach obrazovky nižšie).

Profily

Zapnite zdieľanie a vypnite ochranu heslom

Poznámka: Po zmene týchto nastavení musíte reštartovať počítač.

Protokol SMB je „prepísaný“

SMB sa vyžaduje pre službu Počítačový prehliadač, ktorá uvádza a zobrazuje počítače v sieti. Ale vo Windows 10 (1709 a novších) je SMB predvolene zakázané (z bezpečnostných dôvodov).

Preto, aby ste vyriešili neviditeľnosť sieťového prostredia, musíte skontrolovať, či je pre vás povolená, a ak je to potrebné, použiť ju. To sa deje celkom jednoducho: najskôr musíte otvoriť ovládací panel a prejsť na kartu „Programy / Programy a funkcie“ .

Programy a príslušenstvo

Ďalej v ponuke vľavo otvorte odkaz „Povoliť alebo zakázať súčasti systému Windows“ .

Povolenie a zakázanie komponentov

Nájdite kartu „Podpora zdieľania súborov SMB“ a začiarknite políčka vedľa klientov a serverov. Uložte nastavenia (po systéme Windows vyhľadá a doručí všetko sám). Nižšie je uvedený príklad.

Klient - SMB server

Funguje „Publikácia zdrojov na zisťovanie funkcií“

Vo Windows 10 (1803) bola zmenená prevádzka služby  Publication Resource Publication Function - v predvolenom nastavení sa teraz nespustí. A ak táto služba nefunguje, bude váš počítač neviditeľný pre ostatné počítače v lokálnej sieti.

Ak to chcete vyriešiť, musíte otvoriť kartu v službách Windows Services . Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte príkaz  services.msc . Pozri príklad nižšie.

Otváracie služby - services.msc (univerzálna metóda)

V zozname služieb vyhľadajte  „Publikovanie zdrojov objavovania funkcií“ a zmeňte jeho typ spustenia na automatický. Ďalej uložte nastavenie a reštartujte počítač.

Automatický štart

Je priečinok / disk zdieľaný ...

A posledný dotyk ... Je váš priečinok zdieľaný na prenosnom počítači (PC), ktorý ostatní používatelia nevidia? Ak chcete zistiť, čo máte otvorené pre verejné použitie: choďte do Prieskumníka (Win + E), otvorte kartu „Sieť“ a kliknite na názov vášho počítača. Ak máte niečo zdieľané, mali by ste vidieť tieto priečinky.

Prebieha kontrola - ktoré priečinky boli zdieľané

Ak chcete zdieľať priečinok (disk): kliknite naň pravým tlačidlom myši a potom kliknite na položku Zdieľať / Jednotlivci .

Povoliť prístup

Ďalej vyberte používateľov (zvyčajne označte „Všetci“ - to znamená, aby s priečinkom mohli pracovať všetci používatelia miestnej siete) a dajte im možnosť prístupu:

  • čítanie - z tohto priečinka môžu používatelia kopírovať súbory iba do svojich počítačov (alebo ich jednoducho zobraziť bez úprav a zmien!);
  • čítanie a zápis - plný prístup k priečinku (ľubovoľný používateľ z neho môže odstrániť všetky súbory!).

Čítanie pre všetkých používateľov

Viac informácií o zdieľaní priečinkov sa dozviete z článku, ktorého odkaz je uvedený nižšie.

Pomôcť!

Ako vytvoriť a nakonfigurovať lokálnu sieť medzi dvoma počítačmi - //ocomp.info/kak-sozdat-i-nastroit-lokalnuyu-set-mezhdu-dvumya-kompyuterami.html

*

To je zatiaľ všetko, veľa šťastia!

?