Ako vstúpiť do núdzového režimu v systéme Windows 7 ÷ 10

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, na mojom notebooku HP jednoducho nemôžem vstúpiť do núdzového režimu.

Nainštalovaný Windows 10. Vyskúšal som tlačidlo F8 - nefunguje, pokúsil som sa vytvoriť bootovateľnú jednotku USB flash, ale laptop sa z nej nespustí. Možno naznačte, či existuje 100% funkčný spôsob?

Michal.

Dobrý deň!

Všeobecne platí, že pri rôznych problémoch so systémom Windows je často potrebné bootovať v núdzovom režime . Napríklad váš OS prestal pracovať normálne, pravidelne sa pred vami zobrazuje čierna obrazovka, vyšla nejaká kritická chyba, konflikt vodičov atď.

Nie je to ale vždy možné zadať (ako používateľ, ktorý otázku položil)  - počítač / notebook často nereaguje na vaše stlačenie tlačidla F8 (predtým to bolo základné tlačidlo pre vyvolanie ponuky výberu bootovania).

V tomto článku sa pozriem na niekoľko spôsobov, ako môžete vstúpiť do núdzového režimu v rôznych verziách systému Windows.

Takže ...

*

-> Núdzový režim

V systéme Windows 10 (8, 8.1)

Ak sa spustí Windows

? Metóda číslo 1: použitie msconfig

Ak chcete zmeniť typ zavádzania - otvorte konfiguráciu systému : stlačte kombináciu klávesov Win + R , potom v riadku „Otvoriť“ zadajte  príkaz msconfig a stlačte kláves Enter.

msconfig - otvorí konfiguráciu OS

Ďalej musíte prejsť na kartu „Stiahnutie“ a zaškrtnúť pred položkou „Núdzový režim“ . Mimochodom, upozorňujeme, že existuje niekoľko možností zavedenia: minimálny, iný shell, so sieťovou podporou atď.

Možnosti zavedenia - bezpečný režim

Uložte nastavenia a reštartujte počítač, notebook. Windows by sa mal spúšťať v núdzovom režime.

Ak chcete, aby sa systém Windows znova spustil v normálnom režime, použite opačný postup ( v konfigurácii systému zrušte začiarknutie políčka na karte „Boot“ ).

? Metóda číslo 2: reštartujte počítač so stlačenou klávesou Shift

Metóda funguje vo Windows 8 aj vo Windows 10. Stačí podržať kláves Shift a reštartovať počítač pomocou tlačidla v ponuke ŠTART (vo Windows 8 - na pracovnej ploche).

Reštartujte so stlačenou klávesou Shift

Ďalej sa počítač začne reštartovať a malo by sa vám zobraziť okno s výzvou na výber jednej z možností: v našom prípade vyberte možnosť „Riešenie problémov“ a potom v časti „Diagnostika“ vyberte možnosť „Ďalšie parametre“ (pozri fotografiu nižšie).

Voľba akcie - diagnostika

Potom musíte otvoriť sekciu „Možnosti sťahovania“ .

Možnosti zavedenia

A reštartujte počítač.

Reštartovanie počítača

V skutočnosti vám po reštarte ponúkne niekoľko možností bezpečného režimu: načítanie sieťových ovládačov, podpora príkazového riadku. Výberové tlačidlá: F4, F5, F6.

? Poznámka! 

Na prenosných počítačoch je často potrebné stlačiť funkčné klávesy (F1, F2 atď.) Spolu s klávesom Fn

F4, F5, F6 na zavedenie počítača bez. režim

? Metóda číslo 3: použitie klávesu F8 (pre Windows 8)

Všeobecne platí, že podľa vývojárov v systéme Windows 8 môžete do bezpečného režimu vstúpiť pomocou rovnakého „starého“ klávesu F8 (na strane počítačov / notebookov - Sfift + F8).

Problém však je, že Windows 8 sa načítajú rýchlejšie ako staršie operačné systémy. Z tohto dôvodu užívateľ jednoducho nemá čas stlačiť kláves včas.

Poradenstvo!

Pred zapnutím počítača / notebooku podržte stlačenú klávesu F8 (v niektorých prípadoch je možné spustiť bezpečný režim na 100%).

Najmä ak máte namiesto BIOSu moderný počítač s jednotkou SSD a UEFI. Na starších počítačoch s pevným diskom a klasickým BIOSom - môžete mať čas stlačiť kláves F8 a táto metóda celkom funguje!

*

Ak sa Windows nespustí

Ak namiesto obvyklej pracovnej plochy uvidíte čiernu obrazovku alebo výskyt niektorých kritických chýb alebo počítač okamžite zamrzne a stane sa „mŕtvym“ (hneď ako sa zobrazí pracovná plocha a na nič nemáte čas), máte musíte mať bootovacie CD / DVD alebo USB kľúč.

Pokiaľ nemáte inštalačný flash disk, hneď pod odkazom uvádzam odkaz na aktuálny článok. Ak váš flash disk nebol zaznamenaný v predstihu a nemáte druhý funkčný počítač, budete musieť požiadať o pomoc svojho suseda / priateľa ?.

? Pomoc!

1) Vytvorenie bootovacej jednotky USB flash Windows 10 - pokyny pre začiatočníka

2) Pokyny na vytvorenie zavádzacích jednotiek USB na inštaláciu systému Windows XP, 7, 8, 10 (UEFI a Legacy).

Potom musíte zaviesť systém z tohto média. Aby ste to dosiahli , musíte zodpovedajúcim spôsobom vstúpiť do systému BIOS a nakonfigurovať ho alebo vyvolať  ponuku BOOT (poznámka: ponuka bootovania s výberom média).

Tieto témy sú rozsiahle a nevenujem sa im v tomto článku, nižšie uvediem odkazy na moje pokyny.

? Pomoc!

1) Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z jednotky USB flash alebo disku (CD / DVD / USB).

2) Horúce klávesy pre vstup do ponuky BIOS, Boot Menu, obnovenie zo skrytého oddielu.

Ďalej , keď sa zobrazí prvé okno inštalácie systému Windows - kliknite na odkaz „Obnovenie systému“ (v ľavom dolnom rohu).

Obnova systému (pri inštalácii OS)

Potom pokračujte ďalšou cestou:

Vyberte akciu / Diagnostika / Pokročilé možnosti / Príkazový riadok

Pridať. parametre - príkazový riadok

Potom musíte zadať príkaz uvedený nižšie (?) a stlačiť kláves Enter.

bcdedit / set {default} safeboot minimal

Potom zatvorte príkazový riadok a kliknite na tlačidlo  „Pokračovať“ . Počítač by sa mal spustiť v núdzovom režime - misia splnená! ?

Poznámka!

Ak potrebujete naštartovať Windows v bezpečnom režime so sieťou, použite príkaz:

bcdedit / set {default} bezpečná sieť

*

Vo Windows 7

Platí aj pre Windows XP

Vo Windows 7 otvoríte ponuku s možnosťami bootovania po zapnutí počítača / notebooku niekoľkokrát za sebou stlačte kláves F8   (kým sa nezobrazí obrazovka s ďalšími možnosťami bootovania Windows, príklad nižšie ?).

Výber možnosti zavedenia // Windows 7

Ak kláves F8 nefunguje pre vás alebo z „neznámych“ dôvodov, stále nemôžete zadať - môžete sa uchýliť k jednej metóde ...

Počkajte, kým sa Windows nezačne načítavať, a v tomto okamihu stlačte resetovacie tlačidlo na systémovej jednotke - RESET (na prenosných počítačoch musíte podržať stlačené tlačidlo napájania po dobu 5 - 10 sekúnd).

Vo výsledku sa počítač reštartuje a zobrazí sa vám ponuka bezpečného režimu (zobrazí sa automaticky).

Všeobecne sa však použitie tejto metódy na vstup do bezpečného režimu neodporúča (aby sa predišlo ďalším problémom ?).

*

Na prenosných počítačoch (Asus, Acer, Lenovo, HP)

Všeobecne platí, že v prenosnom počítači prejdete do bezpečného režimu rovnakým spôsobom, ako je popísané vyššie (metódu použite v závislosti od operačného systému Windows).

Notebooky Asus : vyššie uvedené skutočné odporúčania (F8 alebo Shift + F8).

Notebooky Acer : všetko vyššie je relevantné. Je pravda, že existujú niektoré modely (staré), kde bol dosť neobvyklý spôsob:  Ctrl + F9 .

Notebooky Lenovo : Spravidla stlačte kláves F8 počas bootovania (pre Windows 7). Ak máte Windows 8, 10 - použite voľbu s príkazom msconfig .

Notebooky HP (vstup do bezpečného režimu mimo systému Windows)

Ak vyššie uvedené možnosti nefungujú, vyskúšajte nasledovné:

  1. zapnite notebook;
  2. okamžite stlačte kláves Esc, kým sa neotvorí úvodná ponuka;
  3. stlačte kláves F11 (obnovenie systému by sa malo spustiť);
  4. potom spustite Windows v bezpečnom režime (podobne ako druhá metóda na začiatku tohto článku).

? Dôležité!

Upozorňujeme, že na prenosných počítačoch je možné deaktivovať funkčné klávesy F1-F12 v systéme BIOS (alebo sa dajú použiť súčasným stlačením klávesu Fn (kláves F)).

Hovoríme o  HotKey Mode (a ďalších, ktorý sa mu páčia). Preto je niekedy na prenosných počítačoch nemožné vstúpiť do núdzového režimu v systéme Windows 7 stlačením tlačidla F8 ...

? Pomoc!

BIOS nastavenie notebooku na obrázkoch (inštrukcia).

*

Za doplnky - vopred ďakujem.

Veľa štastia! 

?

Prvé zverejnenie: 07.05.2017

Oprava: 30.01.2020