Ako skontrolovať stav jednotky SSD (pomôcky na diagnostiku stavu disku SSD)

Dobrý deň!

Disky SSD sa v poslednej dobe stali rovnako populárnymi ako klasické pevné disky (HDD). A otázka ich stavu (mnoho používateľov používa iný termín - zdravie) je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Keď ste včas zistili, že s diskom nie je niečo v poriadku, môžete si vytvoriť záložnú kópiu a uložiť všetky svoje súbory (a tiež nervy ?).

Vlastne by som v tomto príspevku chcel odporučiť niekoľko utilít, pomocou ktorých môžete pomerne rýchlo skontrolovať stav vášho SSD. Hneď by som rád poznamenal jeden bod: nie všetky modely diskov nám umožňujú posúdiť stupeň ich opotrebenia (neposkytujú štatistiku zaznamenaných údajov), a preto môžu byť niektoré „predpovede“ nepresné (tj. Nemožno im úplne dôverovať) , avšak včas varovať, že čo je zle - môžu!).

Upozorňujeme tiež, že v tomto článku sa zameriavam výlučne na stav disku SSD (ak potrebujete otestovať rýchlosť jeho fungovania, prečítajte si článok, na ktorý odkazujeme nižšie).

Pomôcť!

Testovanie rýchlosti disku SSD - //ocomp.info/skorost-ssd-diska.html

*

Kontrola stavu SSD

Životnosť SSD

Oficiálna webová stránka: //ssd-life.ru/

Zdravie disku je vynikajúce! Životnosť až okolo 2024!

Jeden z najjednoduchších a najpohodlnejších nástrojov na sledovanie stavu SSD. Obslužný program môže nenápadne „existovať“ v systémovej lište a včas vás informovať, ak sa niečo pokazí (napríklad teplota stúpa alebo indikátor zdravia disku prudko poklesne o kritickú hodnotu).

Na začiatok - stačí stiahnuť a spustiť (t. J. Žiadne zložité nastavenia, viď obrazovka vyššie, všetko je v ruštine a je zrozumiteľné).

Ako nástroj určuje opotrebenie a zdravie disku

Faktom je, že všetky disky (SSD, HDD) majú systém vlastnej diagnostiky s názvom SMART (t. J. Samotný disk vyhodnocuje niektoré jeho ukazovatele výkonu). Takže disk SSD má určitý počet cyklov zápisu a prepisovania (to znamená, že na disk možno zapísať 40 TB, povedzme 120 GB, potom zlyhá). 

Obslužný program teda „vyzerá“ SMART (vrátane toho, koľko údajov bolo zapísaných na jednotku) a potom automaticky vypočíta indikátor zdravia. 

Venujte pozornosť snímke obrazovky uvedenej nižšie - SSD Life včas varuje, že zdravie disku kleslo na kriticky nízku hodnotu 4% a je čas ho vymeniť.

Takto vyzerá disk, ktorý nie je v poriadku ... (SSD Life)

Všeobecne platí, že podľa môjho skromného názoru - jeden z najlepších nástrojov tohto druhu ...

Vyladiť HD

Oficiálna webová stránka: //www.hdtune.com/

Ale tento program je skutočným zberačom, ktorý dokáže nahradiť desiatky ďalších „malých“ nástrojov naraz. Umožňuje nielen posúdiť „zdravotný stav“ disku, ale aj otestovať chyby, rýchlosť čítania a zápisu, nenávratne mazať súbory, sledovať teplotu, údaje o modeli, sériové číslo, znižovať hladinu hluku (to platí pre HDD atď.).

Pokiaľ ide o kontrolu stavu disku, odporúčam použiť kartu „Zdravie“ (ak je v anglickej verzii). Mimochodom, program môže „visieť“ v zásobníku a pravidelne tieto údaje kontrolovať a akonáhle sa stav OK zmení, včas vás na to upozorní.

Vyhodnocovanie stavu disku v HD Tune

Tiež by som odporučil prejsť na kartu „Chyba skenovania“ a skontrolovať chyby disku. V ideálnom prípade by všetky kocky mali byť zelené.

Skontrolujte chyby na disku (HD Tune)

Na vyhodnotenie rýchlosti SSD - HD Tune má záložku „Benchmark“. Počas testu program vykreslí rýchlosť čítania / zápisu (v ideálnom prípade by sa mala podobať priamke - to znamená, že sa disk správa stabilne a počas prevádzky „nereštartuje“ rýchlosť).

Odhad rýchlosti čítania a zápisu (vyladenie HD)

CrystalDiskInfo

Oficiálna stránka: //crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/

Veľmi slávny nástroj určený na diagnostiku diskov HDD a SSD. Ako sa líši od mnohých iných: CrystalDiskInfo poskytne nielen SMART čítanie disku, ale ich aj vyhodnotí - napríklad napíšte, že s vašim diskom je všetko v poriadku (je to vhodné pre mnohých začínajúcich používateľov, ktorí s nimi nie sú veľmi oboznámení. „veci“: koniec koncov je omnoho jednoduchšie pozerať sa na technický stav disku, ako analyzovať atribúty SMART (pozri príklad nižšie).

CrystalDiskInfo - dobrý technický stav

Okrem jednoduchého posúdenia technického stavu vám nástroj umožňuje zistiť aj veľa informácií o jednotke:

 • pracovná teplota;
 • výrobné číslo, výrobca;
 • rozhranie;
 • koľko GB prečítaných / zapísaných na disk;
 • podporované štandardy atď.

Všeobecne je tento nástroj mimoriadne pohodlný a veľmi ho odporúčam mať na zálohovacej jednotke flash (na stránkach webu som ho odporúčal viackrát ...).

Ako príklad: ako vyzerá disk, ak niečo nie je v poriadku (CrystalDiskInfo)

Sentinel pevného disku

Oficiálna webová stránka: //www.hdsentinel.com/

Veľmi výkonný a efektívny program na získavanie maximálnych informácií o pevných diskoch, jednotkách SSD atď. Umožňuje posúdiť výkon a stav disku, zistiť jeho prevádzkovú dobu, koľko dát sa naň zapíše a približne ako dlho bude disk stále fungovať (pozri snímku obrazovky nižšie). Upozorňujeme, že toto hodnotenie vykonáva program automaticky (údaje sú samozrejme približné).

Hard Disk Sentinel - hodnotenie stavu disku / klikateľné

Pre spoľahlivosť a aktualizáciu údajov sa odporúča pridať program do spustenia na neustále sledovanie stavu diskov v systéme. Hneď ako program Hard Disk Sentinel zistí, že s diskom nie je niečo v poriadku, program vás na to okamžite upozorní. Pohodlne!

Nemôžem si pomôcť, ale všimnem si, že okrem automatického hodnotenia má program zabudovaných aj niekoľko užitočných kariet:

 • teplota (zobrazuje sa nielen prúd, ale aj max., minimum. Pri neustálom používaní sa tiež zostavuje graf);
 • SMART;
 • "Informácie" - karta vám umožňuje zistiť maximálne informácie o disku (pozri snímku obrazovky nižšie);
 • Výkon;
 • Varovania (užitočné, ak ste niečo premeškali).

Hard Disk Sentinel - informácie o disku / klikateľné

V programe je samozrejme zabudovaných niekoľko testov: môžete vykonať krátku a rozšírenú diagnostiku disku, analyzovať povrch, posun hlavy atď. (Vďaka rôznym testom môžete skontrolovať všetky svoje disky naraz: HDD, SSD, SSHD atď. ?).

Test pevného disku

Data Lifeguard Diagnostic pre Windows

Oficiálna webová stránka: //support.wdc.com/downloads.aspx?lang=ru&p=3

Všeobecne je tento obslužný program určený pre disky WD (pracuje však s takmer ľubovoľnou jednotkou). Obslužný program vám umožňuje skontrolovať a oceniť technický stav disku, môžete tiež vidieť údaje SMART, kapacitu disku, sériové čísla atď.

Program implementuje dva typy testovania:

 • rýchlo (Rýchly test) - za 1-2 minúty. obslužný program vyhodnotí vašu jednotku (kontrolou sady parametrov);
 • extended (Extend test) - pomôcka skontroluje, či na disku nie sú zlé bloky, a pokiaľ je to možné, pokúsi sa ich opraviť (podobne ako v prípade pomôcky Victoria).

Ak chcete spustiť rýchlu diagnostiku: otvorte obslužný program, kliknite pravým tlačidlom myši na požadovanú jednotku a vyberte možnosť „Spustiť diagnostiku“ . (pozri snímku obrazovky nižšie)

Data Lifeguard Diagnostic pre Windows - spustite diagnostiku

Ďalej vyberte možnosť „Rýchly test“ (toto je rýchly test).

Data Lifeguard Diagnostic for Windows - Quick Test - quick test

Pomôcka do ~ 2 minút vyhodnotí stav vášho disku - v ideálnom prípade by sa mala zobraziť „zelená“ značka začiarknutia (že test prešiel) - znamená to, že s diskom je všetko v poriadku.

Test prešiel

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky by boli veľmi užitočné ...

Šťastnú prácu!

?