Ako odstrániť vírus z prehliadača (v 5 krokoch!)

Otázka používateľa

Ahoj.

Zdá sa, že môj prehliadač Chrome „zachytil“ vírus. Na veľkom počte webov teraz existujú hovoriace reklamy, kliknutia, ponuky na darček atď. Niektoré stránky inzerujú pre kasíno Vulcan (aj keď som to nikdy nehral). To je veľmi nepríjemné a časovo náročné. 

Pokúsil som sa preinštalovať prehliadač - nepomohlo to (myslím si, že vírus sa zasekol nielen v prehliadači, ale aj vo Windows). Stiahol som si Dr.Web, prehľadal všetky disky v systéme: všade je všetko čisté, nenašli sa žiadne vírusy. Pokúsil som sa spustiť program Internet Explorer - nie sú v ňom žiadne reklamy, ale nie je vhodné ho používať. Povedzte mi, ako odstrániť vírus z prehliadača, aby sa táto reklama so zvukom nezobrazila.

Vopred ďakujem...

Všetko najlepšie!

To zďaleka nie je ojedinelá otázka ... Všeobecne platí, že ak sa vo vašom prehliadači začali okná otvárať a otvárať samy, uvítacia stránka a stránka vyhľadávania sa zmenia bez vašich pokynov, existujú neznáme rozšírenia, vyskakujú rôzne reklamné jednotky (a kde nikdy predtým) - s najväčšou pravdepodobnosťou (99%) ste zachytili vírus (pravdepodobne nejaký adware).

V tomto článku uvediem krátke pokyny na odstránenie tohto softvéru z Windows a z vášho prehľadávača.

Takže ...

? Pomoc!

Nástroje na blokovanie automaticky otváraných okien - //ocomp.info/kak-ubrat-reklamu-v-brauzere.html

*

Systém a prehliadač čistíme od adware v 5 krokoch

Keď sa v prehliadači objaví podobný „skok“, mnoho používateľov si najskôr nainštaluje antivírus a začne úplne prehľadávať všetky svoje disky. V drvivej väčšine prípadov zatiaľ klasický antivírus nenájde nič!

To však neznamená, že vo vašom počítači nie je žiadny adware, iba to, že sa antivírus nešpecializuje na boj proti tomuto druhu hrozieb (aj keď v poslednej dobe sa v tomto ohľade veľa antivírusov umúdrilo ?).

Navrhujem postupovať podľa jednoduchej série krokov, ktoré vo väčšine prípadov úplne zbavia váš systém reklám, ktoré sa náhodne pridajú do vášho prehliadača. ?

*

KROK 1: Odstráňte „podozrivé“ programy v systéme Windows

Prvá vec, ktorú začnete s čistením systému, je prejsť na zoznam nainštalovaných programov v ovládacom paneli Windows a zistiť, či tam nie je niečo podozrivé a neznáme.

Moja rada: odstráňte všetky programy, ktoré ste dlho nepoužívali. Rovnaké, iba miesto je obsadené! Adware je často maskovaný za neznáme názvy programov.

? Ako otvoriť ovládací panel v systéme Windows - //ocomp.info/control-panel.html

Odinštalovanie programu - Windows 10

Poradenstvo!

Ešte lepšie je, že na odstránenie iných programov použite špeciálny nástroj (prepáčte za tautológiu). Odstráni akýkoľvek nainštalovaný program (dokonca aj ten, ktorý sa nedá odstrániť z operačného systému Windows) a tiež skontroluje, či v registri alebo na disku nezostali „chvosty“ (staré položky, súbory, ktoré už nie sú potrebné). Pozri odkaz nižšie.

? Pomoc!

Akýkoľvek program z počítača odstránime čisto (špeciálny softvér) - //ocomp.info/programma-dlya-udaleniya-programm.html

*

KROK 2: Odstráňte nepotrebné rozšírenia a doplnky z prehľadávača

Druhým najobľúbenejším miestom na „predpísanie“ vírusového softvéru sú rozšírenia prehľadávača. Maskovanie ako nejaké cudzie meno medzi tuctom doplnkov - taký softvér zostáva väčšinou používateľov nepovšimnutý.

Odporúčanie: choďte do ponuky pre inštaláciu a odstránenie rozšírení v prehliadači a odstráňte všetky neznáme, ktoré ste nenainštalovali (alebo si ani nepamätáte, čo to je).

Chrome

Stačí otvoriť v paneli s adresou:  chrome: // extensions /

Ak chcete odstrániť akékoľvek rozšírenie, stačí kliknúť na ikonu koša oproti nej (príklad nižšie).

Rozšírenia v prehliadači Chrome

Firefox

Adresa nastavenia:  about: addons

Prejdite si karty a doplnky s rozšíreniami.

Správa doplnkov

Opera

Ak chcete zobraziť kartu s rozšírením - klepnúť na kombináciu tlačidiel Ctrl + Shift + E . Dá sa otvoriť cez menu Opera (hore, vľavo).

Správa rozšírení v Opere

*

Krok 3: Skontrolujte Windows, či neobsahuje adware. HOSTS zotavenie

Pretože V prípade adware vám klasický antivírus pomôže len ťažko - potom im nebudem odporúčať, aby tu čistili systém (aj keď kontrola navyše nikdy nie je príliš veľká ?). Namiesto antivírusu odporúčam použiť špeciálny nástroj -  MalwareBytes .

MalwareBytes

Webové stránky: //ru.malwarebytes.com/

Jeden z najlepších nástrojov zo všetkých druhov adware. Umožňuje vyčistiť počítač od väčšiny hrozieb, ktoré môže akýkoľvek klasický antivírus „preskočiť“.

Program navyše chráni váš systém pred ransomwarovými vírusmi, pred zneužitím, pred škodlivými webovými stránkami, na ktorých môžete zachytiť vírusový skript.

Všeobecne určite odporúčam stiahnuť a skontrolovať počítač úplne pomocou MalwareBytes.

? Tip!

Okrem MalwareBytes odporúčam mať vo svojom počítači aj ďalší nástroj -   AdwCleaner . Špecializuje sa tiež na čistenie počítačov od najrôznejších reklamných „harabúrd“.

HOSTS zotavenie

Systém Windows má špeciálny systémový súbor, pomocou ktorého vírusový softvér mení skutočnú adresu webovej stránky na falošnú. Môžete ho tiež použiť na blokovanie prístupu na akýkoľvek web (obmedzenie sa samozrejme bude týkať iba vášho počítača).

Každopádne odporúčam vyčistiť a zreštaurovať. To sa deje na 2 až 3 kliknutia, a to aj pre ľudí, ktorí sa nedávno oboznámili s počítačom. Odkazy sú uvedené nižšie.

? Pokyny!

Najlepší spôsob opravy súboru HOSTS: pomocou nástroja AVZ (odkaz na popis a na stiahnutie) - //ocomp.info/luchshie-antivirusyi-17.html#AVZ).

Článok pomocníka s úpravami a obnovou súboru HOSTS - //ocomp.info/kak-izmenit-i-vosstanovit-fayl-hosts.html

Referencia!

Ak chcete obnoviť HOSTS do AVZ, musíte:

  1. Otvorte ponuku „Obnovenie súborov / systému“;
  2. Začiarknite políčko vedľa položky „Vymazať súbor HOSTS“ a kliknite na tlačidlo „Vykonať označené operácie“. Táto utilita v skutočnosti urobí všetko za vás!

    Vymazáva sa súbor HOSTS

*

KROK 4: Odstráňte odkazy z prehliadača z pracovnej plochy

Vírus porovnateľne zmení skratku prehľadávača na pracovnej ploche. Vďaka tomu sa vírusu podarí získať prístup pri každom otvorení programu. V takom prípade sa v takom prípade pri spustení prehliadača úvodná stránka automaticky presmeruje na inú stránku, a nie na stránku, ktorú ste zadali v nastaveniach.

Ak chcete skontrolovať, či je všetko v poriadku, stačí otvoriť jeho vlastnosti . Vo vlastnostiach sa pozrite na riadok „Objekt“ , kam vedie. Napríklad v prípade prehliadača Chrome by riadok mal končiť textom „Application \ chrome.exe“ , ale ničím iným (na snímke nižšie sú zobrazené dve možnosti: vľavo - normálna skratka a vpravo - upravený riadok v adware. ).

Ak sa skratka zmení: stačí ju odstrániť a znova vytvoriť. Je to 10 sekúnd!

Vľavo: so štítkom je všetko v poriadku, vpravo: štítok bol zmenený vírusom

*

KROK 5: vyčistenie systému od nečistôt

No a posledná vec, ktorú by som poradil, po všetkých kontrolách a odstránení spyware a adware - vyčistite počítač aj od nahromadeného odpadu: staré dočasné súbory, „chvosty“ z dlho vymazaných programov, chybné položky v registri atď.

Nižšie je uvedený screenshot nástroja System Care, ktorý dokázal nájsť viac ako 3,5 GB harabúrd a desiatky chýb ...

Nájdené problémy po skenovaní v aplikácii System Care 12

Uvediem tiež niekoľko odkazov na svoje články, kde sa táto problematika podrobne rozoberá.

? Pomoc!

Najlepšie programy na čistenie vášho počítača (laptopu) od odpadu - //ocomp.info/programmyi-dlya-ochistki-musora.html

Ako vyčistiť počítač od odpadu a urýchliť prácu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-musora.html

*

PS

Okrem toho odporúčam vykonať nasledujúce kroky:

  1. nainštalovať špeciálne nástroje na blokovanie automaticky otváraných okien;
  2. nainštalovať moderný antivírus (ktorý bude pravidelne aktualizovaný. Pozri v bočnej ponuke môjho webu - vždy existuje odkaz na najnovšie antivírusy tohto roku);
  3. prestaňte navštevovať pochybné stránky a inštalujte „pokazený“ softvér.

Pri dodržaní takto jednoduchej sady pravidiel je oveľa menšia pravdepodobnosť, že narazíte na adware (na vašom počítači ...) ...

*

Dodatky, ako vždy, by boli vítané ...

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 29.5.2017

Oprava: 2.11.2019