Čo robiť, ak systém Windows nevidí druhý pevný disk (HDD)

Otázka používateľa

Ahoj.

Kúpil som si druhý disk a pripojil som ho cez adaptér (Optibay) k notebooku, ale Windows ho nevidia. Povedzte mi, čo sa dá robiť?

Ahoj.

Problém vo všeobecnosti nie je ojedinelý ... S najväčšou pravdepodobnosťou, ak je disk nový, potom jednoducho nie je naformátovaný (inicializovaný). Niektoré verzie systému Windows tiež často nevykonávajú automatické nastavenie písmen jednotiek (a bez písmena nie je jednotka viditeľná v priečinku „Tento počítač“).

Všeobecne v tejto poznámke ukážem na jednoduchých príkladoch postupnosť akcií tohto problému ...

*

Druhý disk nie je viditeľný - čo robiť ?

KROK 1: Skontrolujte, či sa jednotka zobrazuje v systéme BIOS

Prvá vec, ktorú odporúčam začať, je prejsť do systému BIOS / UEFI a zistiť, či je disk zistený. Systém BIOS by mal rozpoznať a „vidieť“ disk, aj keď nie je naformátovaný (tj. Existujú iba 2 možnosti: buď „áno“ alebo „nie“).

Poznámka: Samozrejme, ak systém BIOS disk nevidí, všetky ďalšie kroky v tomto článku vám budú zbytočné. Najprv sa musíte vysporiadať s inými dôvodmi ...

Ak máte nainštalovaný moderný operačný systém Windows 10, potom pre vstup do BIOSu stačí použiť ponuku „Update and Security / Recovery / Special Boot Options“ v parametroch OS. Po reštarte otvorte na karte „Rozšírené nastavenia“ odkaz „Nastavenia firmvéru“ .

Ďalšie informácie o tom, ako vstúpiť do systému UEFI (BIOS) z rozhrania systému Windows 8, 10 - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios-iz-windows.html

Nastavenia systému Windows 10

Môžete tiež vstúpiť do systému BIOS pomocou špeciálneho nástroja. klávesy (Delete, F2, Esc, F1 - každý výrobca má svoju vlastnú klávesu), ktoré je potrebné stlačiť ihneď po zapnutí počítača.

Pokyny k tejto téme sú tu.

Spravidla sa informácie o všetkých pripojených jednotkách zobrazujú v systéme BIOS / UEFI okamžite na prvej obrazovke (Hlavné, Informácie). Ak počítač vidí disk, potom by sa mal v stĺpci „Hard Disk“ („Úložisko“) zobraziť model vašej jednotky. Nižšie nájdete niekoľko snímok obrazovky.

Systém BIOS vidí obe pripojené jednotky, adaptér funguje!

Úložisko - disky (UEFI, notebook Asus)

Ak sú disky zistené a sú viditeľné v systéme BIOS, môžete ísť ďalej ...

Ak nie je zobrazené:

  1. skúste pripojiť disk k inému počítaču / notebooku. Ak máte špeciálny. SATA -> USB adaptér - potom je všetko výrazne zjednodušené! Tých. naším prvým cieľom je skontrolovať, či je s diskom všetko v poriadku (vykonať diagnostiku);

    Stav disku HDD

  2. skontrolujte všetky konektory, káble a slučky, či nie sú poškodené, zlomené atď. Ak hovoríme o Optibay (adaptér pre notebooky) - dávajte pozor na špeciál. prepínač kompatibility . Skúste ho prepnúť z režimu „A“ do režimu „B“ (napríklad). Toto sa samozrejme musí robiť vo vypnutom stave!

    Prepínač kompatibility na Optibay

  3. skúste resetovať BIOS / UEFI na optimálne predvoľby. To sa deje celkom jednoducho, tu je inštrukcia: //ocomp.info/kak-sbrosit-nastroyki-bios.html
  4. mimochodom, ak disk funguje správne, je možné, že jednoducho nemá dostatok energie (to je dôležitejšie pre počítače, v ktorých sú nainštalované nedostatočne silné zdroje napájania).

KROK 2: Inicializácia disku (formát, ak je nový)

V niektorých prípadoch systém Windows automaticky neinicializuje novo namapovanú jednotku. Samozrejme, dá sa to urobiť ručne ...

Najprv musíte otvoriť špeciálny. obslužný program na správu diskov (zabudovaný do systému Windows): stačí stlačiť klávesy Win + R a potom použiť príkaz  diskmgmt.msc .

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

Správa diskov by mala zobrazovať všetky pripojené jednotky k počítaču (bez formátovania a inicializácie - vrátane).

Spravidla sa nad neinicializovaným diskom rozsvieti „červený“ kruh - stačí na tento disk kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť funkciu inicializácie .

Inicializovať disk

Potom zadajte tabuľku oddielov (môžete ponechať predvolené, ktoré odporúča Windows) a kliknite na OK.

Deliaca tabuľka

Potom sa pod názvom disku objaví nový stav - „Online“ . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Potom upozorňujeme, že nové disky sú v drvivej väčšine prípadov neformátované (v správe diskov - oproti nim bude čierna lišta s nepridelenou oblasťou). Ak chcete formátovať pevný disk - stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na túto oblasť a zvoliť možnosť vytvorenia jednoduchého zväzku .

Vytvorte jednoduchý zväzok

Ďalej musíte určiť veľkosť zväzku - vo väčšine prípadov môžete nechať predvolenú hodnotu a kliknúť na „Ďalej“.

Veľkosť zväzku

Potom je nastavené písmeno jednotky (môžete určiť akékoľvek voľné).

Priraďte písmeno jednotky

Predposledným krokom je špecifikácia súborového systému. Ak máte prenosný disk (USB), odporúčam zvoliť súborový systém exFAT, inak - NTFS.

DÔLEŽITÉ! Pri formátovaní disku budú odstránené všetky informácie na ňom! Ak je váš disk nový, spravidla na ňom nie je nič okrem továrenského pomocného programu na vytvorenie rýchlej zálohy.

Formát

Ak všetko prebehlo dobre, po naformátovaní by ste mali vidieť stav disku „Dobrý“ .

Disk je zdravý!

Otvorenie "Tento počítač" - jednotka by sa mala zobraziť ako zvyšok. Teraz s ním môžete naplno pracovať!

Môžete disk použiť!

KROK 3: zmeňte (nastavte) písmeno jednotky

Ďalším častým problémom (najmä vo Windows 10) je deaktivácia funkcie automatického priradenia písmena novým pripojeným jednotkám (vrátane flash diskov, pamäťových kariet atď.). Samozrejme, ak písmeno nie je priradené (alebo je omylom vybrané písmeno, ktoré už používa iná jednotka), disk sa v prieskumníkovi nezobrazí!

Ak to chcete opraviť, musíte prejsť na správu diskov (Win + R -> diskmgmt.msc), kliknúť na neviditeľný disk a zvoliť možnosť zmeny písmena (pozri snímku obrazovky nižšie).

Zmeniť písmeno jednotky

Potom zmeňte písmeno na ľubovoľné iné (zadarmo).

Upraviť

Nový list ...

Spravidla disk po takomto postupe - jednotka sa okamžite stane viditeľnou. ✔

Pomôcť!

Externé disky a flash disky sa na mojom počítači nezobrazujú. Systém Windows nepriraďuje písmená pripojeným jednotkám - poznámka odkaz

PS

V niektorých prípadoch môžu byť disky skryté vírusmi (a niektoré z nich nie sú detekované antivírusom!) Pomocou tohto pokynu skontrolujte prítomnosť škodlivého softvéru v systéme Windows: //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

*

Dodatky k téme - budú užitočné!

Všetko najlepšie!

?