Súbor alebo priečinok je poškodený. Nie je možné prečítať [chyba]

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám externý pevný disk s kapacitou 1 000 GB a používam ho na ukladanie fotografií a videí. Nie je to tak dávno, čo som ho pripojil k počítaču a skopíroval niekoľko priečinkov. Počas operácie blikala elektrina a všetko sa vyplo.

Po zapnutí som prešiel na disk a uvidel som chybu, že „Prístup k F: \ je odmietnutý. Súbor alebo priečinok je poškodený. ​​Čítanie je nemožné ...“. Existuje nejaký spôsob obnovenia súborov?

Ahoj.

Všeobecne existuje veľa dôvodov pre takúto chybu: od banálnej chyby softvéru po zlyhanie mechaniky HDD. Vo vašom prípade (s najväčšou pravdepodobnosťou) chyba súvisí s nebezpečným vysunutím disku (chyby systému súborov sú možné). Spravidla sa to dá vyriešiť pomerne rýchlo pomocou príkazového riadku (viac nižšie).

Mimochodom, podobná chyba sa môže vyskytnúť aj na iných diskoch: USB flash diskoch, SSD, SD kartách atď.

Súbor alebo priečinok je poškodený ... - príklad chyby

*

Dôvody tejto chyby a čo robiť ...

Skontrolujte pripojenie jednotky 

Najprv sa neuspokojte s formátovaním disku (alebo opravou chyby), ktoré by mohol systém Windows navrhovať.

Po druhé, najskôr skúste jednotku pripojiť k inému portu USB, to platí aj pre flash disky. Môžete tiež odporučiť pripojenie jednotky k inému počítaču / notebooku na účely diagnostiky.

USB klúč

Mimochodom, ak pripájate externý pevný disk cez rôzne rozdeľovače (a adaptéry) - pokúste sa ich na chvíľu opustiť (často sa môžu vyskytnúť chyby v dôsledku skutočnosti, že veľa zariadení je pripojených k jednému portu USB a prúd je jednoducho disk nestačí na normálnu prevádzku).

USB rozbočovač

SMART disk

Ak sa vyskytne problém s SSD alebo HDD, potom v prvom rade odporúčam pozrieť sa na SMART disk.

Poznámka: SMART je systém vlastnej diagnostiky disku, ktorý monitoruje jeho stav. V ideálnom prípade by mala mať čas včas vás informovať, ak sa s diskom začali problémy, a je čas ho vymeniť ...

Na prezeranie SMART je vhodné použiť obslužný program CrystalDiskInfo. Ukáže nielen málo pochopené SMART atribúty, ale urobí z nich aj vlastný záver - čo potrebujeme! (Venujte pozornosť snímke obrazovky nižšie - zobrazuje dva disky: normálny a ktorý sa už začal „rozpadať“).

V ideálnom prípade, ak je s diskom všetko v poriadku, mal by sa zobraziť technický stav „dobrý“  (a medzi atribútmi by nemali byť žiadne červené čiary).

CrystalDiskInfo - analýza disku

Ak je technický stav HDD zlý!

Ako skontrolovať chyby na pevnom disku a chybné sektory (chybné bloky) a ako ich opraviť. Ako pracovať s programom Victoria v systéme DOS a Windows - //ocomp.info/proverit-hdd-na-oshibki-bed-bloki.html

Opraviť chyby súborového systému

Ak disk SMART ukázal, že s diskom je všetko zlé, potom by som ako prvú vec odporučil vytvoriť zálohu súborov (ktoré sa dajú čítať). K tomu špeciálne. obslužné programy môžu skenovať disk a obnoviť aj neviditeľné súbory (pozri nasledujúci odsek článku).

Teraz, ako skontrolovať disk na chyby súborového systému.

Metóda 1

Príkazový riadok musíte spustiť ako správca . Ak to chcete urobiť, otvorte správcu úloh (Ctrl + Shift + Esc) a vytvorte novú úlohu: napíšte cmd do riadku „Otvoriť“ , začiarknite políčko, že úloha musí mať oprávnenie správcu a kliknite na OK. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Spustiť príkazový riadok ako admin

Ďalej musíte do príkazového riadku napísať  chkdsk v: / f   a stlačiť kláves Enter (poznámka: „v:“ je písmeno jednotky, ktorú chcete skontrolovať).

chkdsk v: / f - skontrolovať disk

Metóda 2

Podobnú operáciu je možné vykonať aj bez príkazového riadku (prostredníctvom prieskumníka). V niektorých prípadoch však môže prieskumník zamrznúť (potom pozri metódu 1).

Najprv teda musíte otvoriť program Explorer (Win + E) a prejsť na kartu „Tento počítač“). Potom otvorte vlastnosti  disku, na ktorom sa vyskytla chyba.

Vlastnosti disku

Ďalej prejdite na kartu „Služba“ a kliknite na tlačidlo skontrolovať disk.

Skontrolujte chyby na disku

Potom potvrďte začiatok kontroly a počkajte na jej ukončenie.

Kým systém Windows opravuje chyby, nebudete môcť disk používať

O obnovení súborov

Aj keď súbory na disku teraz nie sú viditeľné, po zadaní priečinka je možné väčšinu z nich obnoviť pomocou špeciálneho nástroja. inžinierske siete.

Poznámka: je to všetko o jednej veci ... Určite ste si všimli, že operácia kopírovania trvá oveľa dlhšie ako vymazanie. Vieš prečo? Ide len o to, že keď odstránite informácie z disku HDD, fyzicky sa nevymažú z palaciniek disku, iba Windows si myslia, že „také a také“ sektory sa stali bezplatnými a dajú sa do nich zapisovať nové informácie ...

To znamená, že kým disk úplne naformátujete (alebo na neho nezapíšete nové súbory), väčšinu informácií je možné obnoviť!

Operácia obnovy má vo všeobecnosti svoje vlastné nuansy, preto vám odporúčam prečítať si jeden z mojich predchádzajúcich článkov (odkaz nižšie bol mnohokrát skontrolovaný - súbory už pomocou neho obnovili stovky ľudí).

Inštrukcie! Ako obnoviť súbory z SD karty, flash disku alebo externej jednotky (krok za krokom) - //ocomp.info/kak-vosstanovit-foto-s-sd-karty.html

Niekoľko možností obnovenia (klikateľných) / pomôcka R.Saver

Pomôcť!

10 bezplatných programov na obnovenie odstránených údajov: súbory, dokumenty, fotografie - //ocomp.info/10-programm-dlya-vosstanovleniya-dannyih.html

Možno je váš disk (jednotka flash) napadnutý vírusom

Ak Windows nenájde logické chyby na disku, disk SMART ukazuje, že s ním nie je všetko zlé, jednotka nespadla a zdá sa, že je s ňou všetko v poriadku - pozor na vírusy ... Existujú niektoré typy vírusov, ktoré dokážu nielen skryť (vymazať) súbory z jednotky, ale aj zneviditeľniť disky, naformátovať ich atď.

Aj keď už máte v počítači nainštalovaný antivírus, odporúčam si stiahnuť niektorú online verziu antivírusu (nevyžaduje inštaláciu a môže pracovať súčasne s nainštalovaným antivírusom). O tom, čo a ako skontrolovať, sa dozviete z mojich predchádzajúcich článkov, odkazov nižšie.

Pomôcť!

Ako odstrániť vírusy z počítača, ak ich antivírus nevidí - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

Ako skontrolovať, či disk USB flash neobsahuje vírusy a vyčistiť ho - //ocomp.info/kak-proverit-fleshku-na-virusyi.html

Ako obnoviť externý pevný disk

Ak váš externý pevný disk nejaví známky života a všetky vyššie uvedené tipy nijako nepomohli, môžete sa ho pokúsiť obnoviť doma (dôležité! Táto možnosť je vhodná iba pre tých, ktorí na počítači nemajú veľmi potrebné dokumenty. disk a ktorí ho do služby neprenesú) ...

Záverom je toto: externá jednotka je zvyčajne malá „krabica“, ktorá má vo vnútri jednotku a dosku s radičom. V polovici prípadov problémov s externým HDD je problémom táto doska. Vonkajšie puzdro môžete opatrne rozobrať, vybrať samotný disk a pripojiť ho priamo k notebooku / PC (alebo pomocou adaptéra k portu USB, pozri obrazovku nižšie).

Pomôcť!

Oprava externého pevného disku doma // pokus o obnovenie funkčnosti - //ocomp.info/remont-vneshnego-zhestkogo-diska.html

Disk bol vybratý z puzdra

Mimochodom, takéto adaptéry môžete kúpiť v čínskych online obchodoch. Odporúčam pozrieť si jeden z mojich posledných článkov (odkaz nižšie) - obsahuje 10 najužitočnejších vecí pre PC, ktoré sa kupujú za „drobné“ (vrátane tohto adaptéra).

Top 10 najlepších počítačových produktov z Číny s dopravou zdarma - //ocomp.info/podborka-tovaryi-iz-kitaya.html

Adaptér SATA na USB

*

To je zatiaľ všetko, šťastné uzdravenie!

?