Ako vstúpiť do systému BIOS / UEFI na prenosných počítačoch HP

Dobrý deň!

Na prenosných počítačoch HP je položka BIOSu trochu neštandardná (ak sa na väčšine zariadení používajú tlačidlá F2 alebo Delete, potom majú ESC). Navyše sa to často deje prostredníctvom add. systémová ponuka. To je pravdepodobne dôvod, prečo nie každý používateľ je schopný okamžite sa s touto otázkou vyrovnať ...

Okrem toho stojí za zmienku ešte jeden bod: rok vydania zariadenia. V závislosti od toho sa môže proces prihlásenia „rozdeliť“ na niekoľko možností. Všeobecne je všetko trochu mätúce  ...

Možno je čas dokončiť úvod a prejsť priamo k riešeniu problému. Takže ...

*

Viaceré možnosti zadávania systému BIOS na HP

1) Ak máte do činenia s relatívne novým zariadením (vydanie po roku 2013)

Ak je váš notebook nový, po zapnutí sa nezobrazí žiadna bootovacia obrazovka ( poznámka : na starších zariadeniach sa po zapnutí zobrazila bootovacia obrazovka s klávesmi na vstup do systému BIOS). Páči sa vám to alebo nie, ale teraz existuje taká tendencia výrobcov (vrátane spoločnosti HP): načítať systém Windows čo najrýchlejšie a poskytnúť používateľovi príležitosť prejsť na prácu s operačným systémom (a spravidla preto , nie je možné vstúpiť do systému BIOS / UEFI).

Preto ihneď po stlačení vypínača postupne stlačte kláves  ESC (niekoľkokrát!). Malo by sa zobraziť systémové menu (ako na fotografii nižšie) s niekoľkými možnosťami (poznámka: pre vstup do systému BIOS - musíte stlačiť kláves F10 ):

  1. F1 - zobraziť informácie o systéme;
  2. F2 - diagnostika;
  3. F9 - zobraziť bootovacie menu;
  4. F10 - zadajte nastavenia systému BIOS / UEFI (čo potrebujeme!);
  5. Enter - pokračujte v bootovaní (Windows).

Systémová ponuka na prenosnom počítači HP (vyvolaná klávesou Esc)

Doplnok !

Ak nemáte čas stlačiť tlačidlo ESC pred zavedením systému Windows, môžete stlačiť tlačidlo ESC pred zapnutím notebooku (a podržať ho, kým sa nezobrazí ponuka systému).

Mimochodom, tiež na niektorých modeloch notebookov môžete ihneď po zapnutí stlačiť kláves F10 (t.j. vstúpiť do systému BIOS bez sprostredkovateľa vo forme systémovej ponuky).

2) Ak je váš notebook už dosť starý ...

V takom prípade by ste mali ihneď po zapnutí zobraziť úvodnú obrazovku (najčastejšie obsahuje tlačidlo na otvorenie ponuky nastavení systému BIOS). Na fotografii nižšie je niekoľko možností (v jednom prípade sa na vstup používa kláves F10 , v druhom ESC ).

Poznámka! Upozorňujeme tiež, že na prenosných počítačoch vyrobených približne pred rokom 2008 možno na spustenie systému BIOS použiť tlačidlo Odstrániť .

Načíta sa obrazovka na HP

3) Ak máte nainštalovaný Windows 10 ...

V takom prípade môžete do systému BIOS vstúpiť bez toho, aby ste stlačili akékoľvek systémové tlačidlá (metóda je však vhodná, ak sa systém bootuje za vás a môžete otvoriť jeho parametre).

Najprv teda otvorte ponuku ŠTART a prejdite na parametre systému (pozri obrazovku nižšie).

Nastavenia (Windows 10, ponuka ŠTART)

Potom otvorte sekciu „Aktualizácia a zabezpečenie“ , karta „Obnovenie“ . Malo by mať tlačidlo „Reštartovať teraz“ (pozri špeciálne možnosti spustenia).

Obnova - reštartujte teraz

Ďalej sa váš laptop reštartuje. V zobrazenej ponuke vyberte možnosť „Diagnostika“ po položke „Nastavenia firmvéru“ . Teraz ste v skutočnosti zadali nastavenia systému BIOS / UEFI (pozri snímky obrazovky nižšie).

BIOS (notebook HP Pavilion G6)

4) Pozor!

F1, vymazať, F11 . Venujte pozornosť aj týmto tlačidlám. Niektoré zariadenia (väčšinou staré) tieto klávesy podporujú iba do systému BIOS (keď stlačíte kláves ESC - na týchto prenosných počítačoch sa nič nestane).

Špecifikácie . Venujte pozornosť dokumentom (ak samozrejme prežili), ktoré boli dodané s nákupom notebooku. Takmer vždy obsahujú také informácie.

Pripojte zariadenie k sieti . Faktom je, že niektoré notebooky neumožňujú vstup do systému BIOS pri napájaní z batérie (neviem, či to bolo urobené zámerne, alebo „závada“ ...).

Pomôcť!

Tiež vám odporúčam prečítať si veľký článok s tabuľkami pre vstup do systému BIOS na zariadeniach od rôznych výrobcov - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!