Ako naformátovať jednotku USB Flash (FAT32, exFAT, NTFS)

Dobrý deň!

Pomerne často sa pri práci na počítači (notebooku) musíte vyrovnať s činnosťou formátovania diskov, flash diskov a iných diskov.

Napríklad vymazať z nich všetky údaje, v prípade rôznych porúch a chýb, zmeniť súborový systém atď. Tento článok sa zameria na flash disky ...

Musím poznamenať, že zďaleka nie je vždy možné formátovať flash disk bez problémov prvým možným spôsobom. Preto som sa rozhodol načrtnúť poznámku s niekoľkými možnosťami formátovania (myslím, že bude užitočná pre všetkých, ktorí nemôžu túto operáciu vykonať alebo ktorí nemôžu nijako rozhodnúť o systéme súborov).

Takže ...

? Dodatok!

Ak pri formátovaní alebo pri pokuse o kopírovanie súborov na jednotku USB flash uvidíte chybu, že je disk chránený proti zápisu, odporúčam vám, aby ste sa s týmto materiálom oboznámili.

Dôležité!

Formátovaním sa zničia všetky údaje na jednotke. Ak má jednotka USB Flash potrebné súbory - vopred ich skopírujte na vynikajúce médium (urobte zálohu).

*

Spôsoby formátovania flash diskov

O výbere súborového systému a veľkosti klastra

Pri formátovaní jednotky (pomocou ktorejkoľvek z metód) musíte určiť systém súborov , veľkosť klastra a názov zväzku. A ak uvediete názov ťažkostí nespôsobuje ťažkosti, potom majú ostatní otázky ... ?

Všeobecne sa dnes najčastejšie používajú nasledujúce systémy súborov:

 • ? FAT32  je najstarší súborový systém podporovaný takmer všetkými zariadeniami (dokonca aj rôznymi hernými konzolami). Väčšina jednotiek flash je v tomto systéme súborov formátovaná predvolene. Má jednu významnú nevýhodu: nemôže zaznamenávať súbory väčšie ako 4 GB!
 • ? NTFS  je modernejší súborový systém podporovaný systémom Windows XP a novšími verziami (v systéme Mac OS X je to iba na čítanie, v systéme Linux existujú distribúcie, ktoré podporujú iba na čítanie, existujú také, ktoré zapisujú aj čítajú). Veľkosť súboru - neobmedzená.

  Čo sa týka rôznych konzol a zariadení, NTFS nie je podporovaný všetkými (napríklad Xbox 360 alebo Sony Play Station ho nepodporujú). Všeobecne je NTFS vhodnejší pre disky (ako pre flash disky), ktoré sa budú používať v systéme Windows.

 • ? exFAT (alebo FAT64) je špeciálne navrhnutý súborový systém pre flash disky. Podporuje súbory väčšie ako 4 GB, veľkosť diskovej oblasti nie je obmedzená.

  Mimochodom, exFAT má jednu kľúčovú výhodu: počas prevádzky prepíše ten istý sektor menej, čo ovplyvňuje životnosť diskov (t. J. Flash disk s exFAT by mal fungovať dlhšie ako s NTFS). Preto je pre flash disky vhodnejšie použiť exFAT ako NTFS.

*

? Závery

Ak chcete maximálnu kompatibilitu a plánujete pripojiť jednotku USB flash ku konzolám alebo starým počítačom, zvoľte FAT32 (bude vás však obmedzovať veľkosť súboru 4 GB).

V ostatných prípadoch je vhodnejšie zvoliť exFAT (poznamenávam však, že napríklad niektoré televízory nedokážu prečítať tento súborový systém a práve pre ne musíte zvoliť NTFS).

*

A čo veľkosť klastra (alebo sa mu hovorí aj distribučná jednotka)

Tento parameter je zodpovedný za to, koľko pamäte flash pridelí miesto pre jeden súbor. Napríklad, ak je štandardná veľkosť klastra 64 kB a váš súbor váži 50 kB, potom na flash disku zaberie 64 kB miesta!

Ak sa chystáte uložiť veľa malých súborov na USB flash disk, zvoľte minimálnu veľkosť klastra. V takom prípade však bude rýchlosť pohonu nižšia!

Väčšina používateľov môže podľa môjho názoru toto nastavenie ignorovať, je optimálne ponechať predvolenú hodnotu .

*

Metóda číslo 1 - prostredníctvom „Tento počítač“ (prieskumník)

 1. Pripojíme USB flash disk k USB portu počítača / notebooku;

  Pripojíme flash disk k USB portu

 2. Prejdeme do prieskumníka (kombinácia tlačidiel Win + E) a v ponuke vľavo otvoríme „Tento počítač“. Vaša jednotka by sa mala zobraziť v zozname zariadení. Ak nie, prejdite na nasledujúcu metódu formátovania.

  Tento počítač - USB kľúč je pripojený

 3. Ďalej kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku USB flash a v zobrazenej ponuke zvoľte možnosť „Formátovať ...“ (pozri snímku obrazovky nižšie ?);

  Naformátujte jednotku flash

 4. Potom sa zobrazí okno, v ktorom musíte vybrať súborový systém a určiť distribučnú jednotku (veľkosť klastra). O tom, čo a v akých prípadoch zvoliť - v článku som hovoril o niečo vyššie. Mimochodom, Windows vás upozorní, že formátovanie zničí všetky údaje na médiu.

  Výber súborového systému a distribučnej jednotky

 5. V skutočnosti potom získate čistý disk USB flash, na ktorý môžete preniesť potrebné súbory ...

  Prázdna jednotka flash ...

*

Metóda číslo 2 - prostredníctvom správy diskov

V tomto počítači / tomto počítači nie sú vždy viditeľné všetky médiá. Môže to byť spôsobené konfliktom písmen písmen, ak jednotka flash nie je vôbec naformátovaná, v prípade zlyhania súborového systému a v mnohých ďalších prípadoch.

Prirodzene, ak ho nevidíte v priečinku Tento počítač  , nebudete ho môcť takto naformátovať ...

Windows má však špeciálny nástroj - správu diskov  . Zobrazuje všetky disky pripojené k systému (aj tie, s ktorými sú problémy).

Univerzálny spôsob otvorenia ?  správy diskov :

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R (v rohu obrazovky by sa malo zobraziť okno "Spustiť");
 2. potom zadajte príkaz diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter.

*

Správu diskov môžete otvoriť aj tak, že prejdete na ? Ovládací panel systému Windows a použijete vyhľadávanie.

*

Všetky disky, flash disky a ďalšie médiá, ktoré váš počítač uvidí, sa zobrazia v správe diskov. Stačí vybrať požadovanú jednotku zo zoznamu, kliknúť na ňu pravým tlačidlom myši a v ponuke zvoliť príkaz „Formátovať ...“ .

Správa diskov - formátovanie jednotky

Ďalej sa zobrazí klasické okno so zadaním štítku zväzku, veľkosti klastra a systému súborov. Zadajte požadované parametre a kliknite na OK. Úloha je v skutočnosti splnená ...

Štítok zväzku, súborový systém, veľkosť klastra

*

Metóda číslo 3 - prostredníctvom príkazového riadku

V niektorých prípadoch, napríklad keď prieskumník zamrzne alebo sa zobrazí chyba „Nepodarilo sa dokončiť formátovanie“  , musíte sa uchýliť k práci s príkazovým riadkom ? (poznámka: môžete s ním formátovať aj disky).

*

Dôležité! Buďte opatrní, vykonajte všetky kroky krok za krokom, ako je uvedené nižšie.

*

Všetko ti ukážem na osobnom príklade.

Najprv musíte spustiť ? príkazový riadok ako správca.

Ak to chcete urobiť, otvorte správcu úloh (klávesové skratky Ctrl + Alt + Del alebo Ctrl + Shift + Esc), potom kliknite na „Súbor / nová úloha“ a zadajte príkaz CMD. Nezabudnite začiarknuť políčko „Vytvoriť úlohu s právami správcu“ " (ako v príklade nižšie ?).

Prevádzka CMD s právami správcu

Ďalej by sa malo otvoriť „čierne“ okno príkazového riadku. Všetky príkazy napíšem v poradí (pozri vysvetľujúcu obrazovku nižšie ?):

 1. najskôr musíte zistiť písmeno flash disku (ak ste flash disk nepripojili k USB portu - zapojte ho!). Za týmto účelom zadajte príkaz diskpart a stlačte kláves Enter.
 2. potom zadajte príkaz list volume a stlačte Enter (všimnite si, že v zozname diskov by ste mali vidieť písmeno vašej flash disku! V mojom prípade je písmeno „E“ zvýraznené žltou farbou);
 3. potom zatvorte diskpart, zadajte exit a stlačte kláves Enter;
 4. na formátovanie použite formát príkazu E: / FS: exFAT / Q / V: fleska (kde „E“ je písmeno vašej jednotky flash; FS: exFAT je systém súborov (pre NTFS - zadajte FS: NTFS); V : fleska je názov jednotky flash, môže byť akýkoľvek (napríklad V: mydisk).

Práca v príkazovom riadku

Po zadaní posledného príkazu by sa mal vlastne spustiť proces formátovania. Len dávajte pozor , aby ste nezamieňali písmeno jednotky - veľa operácií príkazového riadku nevyžaduje potvrdenie! ?

*

Metóda číslo 4 - použitie formátovania „na nízkej úrovni“

Existuje jeden univerzálny nástroj, ktorý dokáže naformátovať disk bez ohľadu na chyby programu Explorer a Windows (funguje priamo so zariadením *). Hovoríme o  HDD LLF Low Level Format Tool (? odkaz na webovú stránku vývojára).

Tento nástroj je vhodný na prácu s bežnými jednotkami USB-flash a SD, externými jednotkami atď.

Nižšie mám snímku obrazovky (?), ktorá ukazuje, ako v nej môžete formátovať disk. Pre jednotku flash - budete musieť urobiť to isté.

Nízkoúrovňové formátovanie jednotky Flash v HDD LLF Nízkoúrovňový formátovací nástroj

Dôležitý bod: po takomto „nízkoúrovňovom“ formátovaní budete musieť vykonať vysokoúrovňové formátovanie (napríklad ako v metóde 1, 2).

*

Metóda číslo 5 - použitie špeciálnych nástrojov (firmvér jednotky flash)

Ak boli všetky ostatné metódy neúspešné, je pravdepodobné, že s vašou jednotkou flash nie je niečo v poriadku: zlyhanie systému súborov (môže byť napríklad označené ako RAW); infekcia vírusmi, ktoré blokujú prácu s jednotkou atď.

V takom prípade musíte použiť špeciálne nástroje (na takzvané blikanie flash disku). Okrem toho chcem poznamenať, že vo väčšine prípadov budete pre každý model jednotky flash potrebovať svoj vlastný nástroj (použitie iného výrobcu ho môže trvale poškodiť)!

Ďalej uvádzam niekoľko odkazov na moje články, ktoré vám pomôžu dokončiť túto operáciu!

? Pomoc!

1) Tento článok vám povie, ako nájsť špeciálny nástroj a formátovať aj napoly zabité flash disky (ktoré nie sú viditeľné a pri prístupe k nim zamrznú).

2) Niektoré ďalšie tipy, čo robiť, ak jednotka flash nie je naformátovaná, sú uvedené v tomto článku.

*

Dodatky k téme - budú užitočné!

To je zatiaľ všetko, všetko najlepšie!

?

Prvýkrát zverejnené: 14. 3. 2018

Oprava: 29.09.2020