Ako zistiť, akú grafickú kartu mám: určenie modelu na vyhľadanie ovládačov

Otázka používateľa.

Ahoj.

Povedzte mi, ako zistiť, ktorú grafickú kartu mám nainštalovanú v počítači?

Je to tak, že sa hra nenačíta a vydá chybu, ale chcem aktualizovať ovládače. Skúšal som ísť do správcu zariadení, ale hovorí sa o ňom, že je nainštalovaný štandardný grafický radič VGA ...

Dobrý deň!

Prvá vec, ktorá nás napadne, je otvorenie systémovej jednotky a vizuálne videnie, aký druh grafickej karty je nainštalovaný v počítači. ?

Je pravda, že môže nastať niekoľko problémov: nie každý používateľ vie, ako vyzerá (čo znamená, že sa môžu vyskytnúť ďalšie otázky a pochybnosti), nie každý počítač je možné demontovať (najmä pre začínajúceho používateľa, a ak sa to týka aj notebooku ..) .).

Ďalej v článku uvediem niekoľko spôsobov, ako môžete bez otvorenia alebo rozobratia systémovej jednotky (notebooku) zistiť model grafickej karty a nájsť pre ňu ovládače.

Takže ...

? Pomoc!

Možno sa vám budú hodiť najlepšie programy na automatickú aktualizáciu ovládačov (vrátane grafických kariet).

(automaticky zistia model vašej karty, verziu operačného systému, nájdu a aktualizujú ovládač. Vyžaduje sa prístup na internet)

*

Zistite model grafickej karty bez demontáže zariadenia

Metóda číslo 1: použitie obslužných programov HWiNFO, AIDA 64 atď.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zistiť model a parametre procesora, grafickej karty, operačného systému Windows atď., Je použitie špeciálnych nástrojov. Pokiaľ ide o určenie modelu grafickej karty, odporúčam vám zastaviť pohľad na HWiNFO alebo AIDA 64.

? Pomoc!

Najlepšie nástroje na sledovanie výkonu počítača.

Napríklad po spustení nástroja HWiNFO sa okamžite zobrazí okno, v ktorom:

  1. vľavo: zobrazí sa model procesora;
  2. vpravo: model grafickej karty (v mojom príklade nižšie ? - NVIDIA GeForce 920M);
  3. verzia operačného systému je zobrazená v spodnej časti okna.

Ak poznáte všetky tieto údaje - teraz môžete ľahko nájsť ovládač zariadenia a nainštalovať (aktualizovať) ho. Všeobecne platí, že nič zložité. ?

HWiNFO - model procesora, grafická karta a verzia pre Windows

Poznámka: ak máte v notebooku 2 grafické karty (zabudované a diskrétne), upozorňujeme, že v hornej časti okna v programe HWiNFO je obrázok s výrobcom grafickej karty a pod ním „GPU # 1 "prepínač. Pomocou neho môžete zistiť model integrovaných aj samostatných grafických kariet.

*

? V obslužnom programe  AIDA64 je  v zásade všetko rovnaké: stačí otvoriť sekciu „Zobrazenie“ a potom kartu „GPU“ .

Ďalej venujte pozornosť riadku „Grafický adaptér“ (na snímke obrazovky nižšie je zvýraznený žltou farbou) - ide o presný model vašej grafickej karty.

AIDA64 - Zobraziť informácie o grafickom adaptéri

*

Metóda číslo 2: pomocou jedinečných identifikátorov VID a PID (VEN a DEV)

Nie je vždy možné stiahnuť a nainštalovať nástroj na určovanie charakteristík počítača (nemusí to vždy pomôcť určiť model zariadenia - aj keď si nepamätám, kedy som sa s takouto vecou naposledy stretol).

Preto v tomto článku uvediem pomerne univerzálny spôsob, ako nájsť ovládač pre akékoľvek zariadenie, ktoré nie je v systéme Windows známe.

Záverom je, že každý hardvér má svoje vlastné jedinečné identifikátory, ktoré sú označené výrobcami (hovoríme o VID a PID (alebo VEN a DEV, ktoré sú identické)).

VID je ID výrobcu a PID je ID zariadenia výrobcu. Každý hardvér má teda svoje vlastné VID a PID, pričom viete, ktorý model môžete určiť a nájsť preň ovládače.

#

Ako zistiť VID a PID grafickej karty

Najprv je nutné otvoriť ? Device  správcu . Vykonáte to stlačením tlačidiel Win + R, zadaním príkazu devmgmt.msc do riadku „ otvorenie“ a stlačením klávesu Enter (univerzálna metóda fungujúca vo Windows XP, 7, 8, 10).

Ako otvoriť správcu zariadení

V Správcovi zariadení môže byť vaša grafická karta pomenovaná inak, nižšie uvádzame niekoľko príkladov:

  1. ak nie sú nainštalované ovládače grafickej karty, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou v sekcii „Ostatné zariadenia“ , názov karty bude „Grafická karta (kompatibilná s VGA)“ . Vedľa tohto zariadenia sa rozsvieti výkričník;
  2. grafická karta môže byť tiež v sekcii „Grafické adaptéry“ (zvyčajne, ak je v systéme Windows nainštalovaný jej generický ovládač). Na snímke obrazovky nižšie - pozri „Štandardný grafický adaptér VGA“ .
  3. Všeobecne platí, že v obidvoch prípadoch musíte aktualizovať ovládač. Ak chcete zistiť VID a PID - kliknite pravým tlačidlom myši na svoju grafickú kartu v správcovi zariadení a otvorte kartu „Vlastnosti“ .

Čo možno nazvať grafickou kartou v správcovi zariadení

Ďalej vo vlastnostiach musíte otvoriť sekciu „Informácie“ , potom kartu „ID zariadenia“ (pozri obrazovku nižšie) a pozrieť sa na hodnoty VEN a DEV. V mojom prípade je to VEN - 10DE , DEV - 1299 .

Teraz, keď poznáte VEN a DEV, môžete začať hľadať vodiča. Zvyčajne stačí jeden dopyt do vyhľadávača Google (napríklad dopyt ako „Ovládač pre VEN - 10DE, DEV - 1299“ ) na nájdenie desiatok webov s požadovanými ovládačmi.

? Môžete použiť:

  1. //devid.drp.su/ je dobrá stránka (príklad zobrazený nižšie) z riešenia Driver Pack Solution. Vodičov je veľa, vyhľadávanie je pohodlné a rýchle. Vedľa každého nájdeného ovládača sa zobrazuje model zariadenia, verzia systému Windows, s ktorou bude pracovať. Odkaz na stiahnutie ovládača je priamy, bez všetkých doplnkov.
  2. //devid.info/ Obrovská databáza ovládačov pre rôzne zariadenia (otravuje ma snáď len hojnosť reklamy). Tiež odporúčam použiť.

Verzie ovládačov

*

Metóda č. 3: Používanie DxDiag, systémových informácií a správcu zariadení

Existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako môžete zistiť model grafickej karty (skombinoval som ich všetky do jednej, pretože budú fungovať, ak už v systéme máte ovládač a chcete ho vymeniť). V iných prípadoch sa s najväčšou pravdepodobnosťou o vašom hardvéri nič nedozviete. ?

#

DxDiag (diagnostický nástroj DirectX)

Najskôr musíte stlačiť tlačidlá Win + R, do riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz dxdiag a stlačte kláves Enter. Mal by sa spustiť diagnostický nástroj DirectX.

V záložkách  „Zobrazenie“ a „Prevodník“ nájdete model grafických kariet nainštalovaných v notebooku (PC). Poučné a rýchle ...

Diagnostický nástroj DirectX

#

Systémové informácie (msinfo32)

Stlačte podobne ako Win + R, do riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz msinfo32 a stlačte Enter.

Ďalej musíte otvoriť sekciu „Súčasti“ , kartu „Zobrazenie“ . Riadok „Názov“ bude obsahovať model grafickej karty (nVidia GeForce 920M - pozri obrazovku nižšie).

Informácie o systéme (displej)

#

správca zariadení

Ak chcete otvoriť manager  správcu zariadení , použite príkaz devmgmt.msc v riadku „otvorené“ (ak ho chcete vyvolať, stlačte kombináciu klávesov Win + R ).

Potom otvorte kartu „Video adaptéry“ , ak ste pre ne nainštalovali ovládače, uvidíte model svojej karty (ako na snímke obrazovky nižšie).

Mimochodom, ak sa nezobrazí, bude tam riadok ako „Štandardný grafický adaptér VGA atď.“ (príklad bol uvedený vyššie, na začiatku článku).

Video adaptéry (správca zariadenia)

*

Dúfam, že som na otázku dal vyčerpávajúcu odpoveď.

Ostáva už len aktualizovať ovládač a ísť do boja!

Pekný deň!

?

Prvé zverejnenie: 23.05.2017

Oprava: 30.01.2020