Ako pripojiť slúchadlá s mikrofónom k ​​počítaču alebo notebooku

Ahoj.

Pri zvuku vždy vyvstane dosť otázok: buď tam nie je, potom je ho nepočuť, potom konektory nie sú tie, ktoré slúžia na pripojenie zástrčky, potom niečo iné ...

V tomto článku by som sa chcel venovať otázke pripojenia a nastavenia počítačových slúchadiel s mikrofónom (približne rovnakých ako na obr. 1).

Koniec koncov, bez nich je dosť ťažké si predstaviť bežnú prácu na PC: nebudete sa rozprávať s priateľmi a príbuznými na internete, nebudete večer počúvať hudbu ani pozerať film (aby ste nikoho nerušili) ), atď.

? Referencia

Pre vašu informáciu odporúčam články uvedené nižšie:

  1. ak je váš zvuk príliš tichý a chcete ho zosilniť;
  2. ak na počítači nemáte vôbec žiadny zvuk.

Obr. Slúchadlá s mikrofónom // ako príklad (nie reklama!)

*

Pripojenie slúchadiel: Hlavné prvky

Typy konektorov a zástrčiek / adaptérov

Najbežnejšie klasické počítačové slúchadlá s mikrofónom majú dve zástrčky: zelenú a ružovú (pozri obr. 2). Zelená slúži na prenos slúchadiel a ružová slúži na mikrofón.

Obrázok: 2. 2 konektory na klasických počítačových slúchadlách (nazývané tiež mini jack (Mini Jack))

V skutočnosti, ak sa pozriete na zadnú stenu systémovej jednotky počítača, uvidíte 3 konektory (obr. 3). Ich farby sú zvyčajne vždy štandardné: ružová (pre mikrofón), modrá (line-in pre pripojenie zvukových zariadení) a zelená (line-in pre slúchadlá, reproduktory atď.).

? Mimochodom , také konektory (ako na obr. 3) nemusia existovať, ak vo svojom počítači nemáte nainštalovanú zvukovú kartu. Ako zistiť jeho model a zistiť, či je nainštalovaný, môžete z tohto článku.

Obrázok: 3. Výstupy na zadnej strane počítača

Ak je všetko tak, stačí, aby ste nezmiešali farby a zapojili zástrčky do potrebných konektorov. Je to jednoduché ...

Pokiaľ ide o notebooky, ich konektor nie je vždy označený farbou: ikona slúchadiel alebo mikrofónu je často iba nakreslená.

Mimochodom, nové notebooky majú konektor pre slúchadlá  (pozri obrázok 4). Tých. ak existujú 2 klasické zvukové výstupy, potom, keď pracujete s konektorom pre slúchadlá - je to 1 (je na nich charakteristická ikona, pozri rozdiel na obr. 4)!

Obr. Konektory na notebookoch

Ak máte klasické počítačové slúchadlá a váš notebook má práve takýto konektor pre slúchadlá, máte niekoľko výstupov:

  1. kúpte si špeciálny adaptér (pozri obr. 6). Nie je to drahé, predáva sa to v mnohých obchodoch s počítačmi;
  2. kúpiť malú zvukovú kartu, ktorá sa pripája k portu USB (existujú aj lacné možnosti);
  3. môžete si kúpiť nové slúchadlá s mikrofónom (alebo ich vymeniť s niekým ?);
  4. Ak nepotrebujete mikrofón, môžete skúsiť pripojiť zelenú zástrčku zo slúchadiel do konektora pre slúchadlá. Vo väčšine prípadov budú slúchadlá pracovať za vás (aj keď sa to neodporúča!).

Obrázok: 5. Rôzne konektory na slúchadlách

Mimochodom , upozorňujeme, že zástrčka na náhlavnej súprave má 4 kontakty (zástrčka na klasických slúchadlách má 3 kontakty). Aj na tomto základe môžete ľahko určiť, aké slúchadlá kupujete ...

Obrázok: 6. Adaptér na pripojenie klasických počítačových slúchadiel do konektora pre slúchadlá s mikrofónom (mimochodom, existujú aj reverzné adaptéry na pripojenie slúchadiel s mikrofónom k ​​klasickým zvukovým výstupom)

? Ďalší článok, ktorý vám pomôže!

Jeden vstup pre slúchadlá a mikrofón v notebooku - ako ich pripojiť

? Ešte jeden bod!

Na drahých (najčastejšie štúdiových) slúchadlách je nainštalovaná zástrčka Jack (na klasických slúchadlách Mini Jack). Ak na počítači / notebooku nemáte konektor Jack, môžete si kúpiť malý adaptér od Jacka po Mini Jack (pozri obr. 7) a tieto „uši“ pokojne používať ...

Obrázok: 7. Zástrčky (Jack a Mini Jack). Adaptér

*

Ak máte jeden výstup pre slúchadlá a reproduktory

Niekedy sa ma pýtajú, čo robiť, ak potrebujete k počítaču pripojiť slúchadlá aj reproduktory, ale ten má na zadnej strane systémovej jednotky jeden zvukový konektor (t.j. jeden zvukový konektor) . Pokúsim sa v tejto súvislosti uviesť niekoľko odporúčaní.

1. Použite zvukový výstup na reproduktoroch

Mnoho reproduktorov má vyhradené zvukové konektory na pripojenie slúchadiel. Keď k nim pripojíte slúchadlá, zvuk z reproduktorov zmizne. Môže to dopadnúť veľmi nepríjemne, ak náhle zástrčka náhodne opustí zásuvku (najmä ak to bude večer, keď všetci spia ✌). Preto si pozrite druhú možnosť.

Zvukový konektor na reproduktoroch na pripojenie slúchadiel

2. Kúpte si rozbočovač (špeciálny adaptér)

K audio konektoru môžete pripojiť paralelne reproduktory a slúchadlá (rozdeľovač, pozri snímku obrazovky nižšie). Používanie bifurkátora má podľa mňa svoje výhody:

  • zvuk ide do reproduktorov aj slúchadiel súčasne;
  • ak nepotrebujete reproduktory, jednoducho ich vypnite (týmto spôsobom, aj keď konektor slúchadiel vyjde zo zásuvky, z reproduktorov nebude žiadny hluk!);
  • cena emisie je lacna ...

Bifurcator

3. Použite predný panel na systémovej jednotke

V niektorých systémových jednotkách sú na prednom paneli ďalšie multimediálne konektory (ak taký panel nie je, môžete ho tiež získať, ľahko ho pripojí veľa servisných stredísk). K takejto zásuvke môžete v skutočnosti ľahko pripojiť slúchadlá aj mikrofón (a oveľa užitočnejšie ?).

*

Kontrola ovládačov zvukovej karty

Budeme predpokladať, že sme sa zaoberali priamo zástrčkami a konektormi, „vodiče“ sú teraz pripojené ?. Ďalším krokom je kontrola a konfigurácia ovládačov.

A musím povedať, že vodiči niekedy spôsobujú veľa problémov so zvukom. Ovládače najčastejšie jednoducho neexistujú alebo je ich verzia neaktuálna, čo spôsobuje konflikty.

Ak chcete zistiť, či je v systéme ovládač pre vašu zvukovú kartu - otvorte správcu zariadení (stlačte kombináciu klávesov WIN + R a zadajte príkaz devmgmt.msc).

Obrázok: 8. Ako otvoriť správcu zariadení // WIN + R (okno „Spustiť“).

Potom otvorte kartu „Zvukové, herné a videozariadenia“ - mal by tam byť názov vašej zvukovej karty (v mojom prípade „Conexant SmartAudio HD“).

Obrázok: 9. Zvukové, herné a videozariadenia

Ak pred vaším prístrojom svieti žltý výkričník, v systéme sa nenachádza žiadny ovládač. Mimochodom, zvyčajne tie zariadenia, pre ktoré neexistujú žiadne ovládače, sa nachádzajú na karte „Ostatné zariadenia“ .

Obrázok: 10. Pre zvukové zariadenie neexistuje žiadny ovládač! Je potrebné aktualizovať!

Pre aktualizácie ovládačov odporúčam prečítať si články uvedené nižšie. Takéto tematické články som už na svojom blogu mal, nebudem sa opakovať ...

? Pomoc!

1) Ako nainštalovať ovládač zvuku. Vyhľadajte zvukové ovládače (napríklad Realtek).

2) Programy na aktualizáciu ovládačov - môj výber softvéru.

3) Ako nainštalovať ovládače do počítača alebo notebooku.

*

Konfigurácia ovládača Windows a zvuku. Žiadny zvuk zo slúchadiel

Ak je zástrčka zo slúchadiel správne pripojená (do správneho konektora), sú nainštalované ovládače - mali by ste už mať zvuk (aj keď zatiaľ nie veľmi kvalitný). Ak nemáte vôbec žiadny zvuk , odporúčam tiež ? prečítať si materiály tohto článku.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať ovládanie hlasitosti na samotných slúchadlách. Väčšina počítačových „uší“ má takýto regulátor (pozri obr. 11).

Obrázok: 11. Zapnite / vypnite mikrofón; zvýšiť / znížiť hlasitosť

Potom venujte pozornosť úrovni hlasitosti: kliknite na ikonu zvuku na paneli. Často je taká banálna vec dôvodom absencie zvuku ...

Obrázok: 12. Zvýšte hlasitosť

Potom vám odporúčam skontrolovať aj mixér hlasitosti (je dosť možné, že ste v konkrétnej aplikácii stíšili zvuk). Ak ju chcete otvoriť, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu zvuku na paneli, v zobrazenej ponuke vyberte možnosť „Mixér hlasitosti“, ako na obr. 13.

Obrázok: 13. Otvorte Volume Mixer

Na snímke obrazovky mixéra hlasitosti na obr. 14 sú napríklad znížené systémové zvuky (presnejšie dokonca zakázané). Na úvodnú kontrolu a nastavenie - odporúčam posunúť všetky posúvače vyššie.

Obrázok: 14. Mixér hlasitosti - pridajte všetko!

Potom otvorte Ovládací panel systému Windows, sekciu „Hardvér a zvuk“ (relevantné pre Windows 7/8/10). V tejto časti otvorte kartu „Zvuk“ , pozri obr. 15.

Obrázok: 15. Otvorte kartu ZVUK

V ňom nezabudnite skontrolovať, či je pred prehrávacím zariadením zelená značka začiarknutia - t.j. bolo vybrané predvolene!

Poznámka : Predvolené zariadenie na prehrávanie zvuku je možné zvoliť v systéme Windows, ktorý je všeobecne zakázaný! A potom nebude žiadny zvuk!

Ak neviete, ktoré zariadenie chcete predvolene vytvoriť na prehrávanie zvuku - vyskúšajte každé jedno po druhom, keď ste predtým zapli nejakú skladbu / film ...

Kontrola kvality zvuku - vyberte požadované zariadenie: kliknite naň pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť „Testovať“ . Mala by znieť krátka melódia, najskôr z jedného reproduktora, potom z druhého.

Obrázok: 16. Kontrola reproduktorov, slúchadiel

? A ešte jedna vec!

Nezabudnite skontrolovať a upraviť nastavenia zvuku v zvukových ovládačoch. Ich nastavenia môžete otvoriť pomocou ikony na paneli (vedľa hodín, ak je tam ikona hodín) alebo na ovládacom paneli v časti „Hardvér a zvuk“, ako na obr. 17.

Obrázok: 17. Konfigurácia zvukových ovládačov

Samotné nastavenie ovládača bude v skutočnosti závisieť od konkrétneho výrobcu. Je dosť ťažké dať sem nejaké konkrétne odporúčania ...

Príklad takého jemného doladenia slúchadiel je znázornený na obr. 18: môžete znížiť hlasitosť ľavého alebo pravého „ucha“, nastaviť hlasitosť slúchadiel a mikrofónu, skontrolovať činnosť zvukových konektorov, nastaviť požadovaný zvukový efekt a oveľa viac ...

Obrázok: 18. Smart Audio - jemné doladenie zvuku

*

Kontrola mikrofónu

Váš partner vás dobre nepočuje (alebo nepočuje vôbec), sú tam cudzie zvuky, syčanie atď. „Kúzla“ - a ďalšie problémy môžu byť spôsobené tým, že mikrofón nie je v systéme Windows doladený a aplikácia pre konverzácie, ktoré používate (Skype, Viber atď.).

V systéme Windows môžete mikrofón nakonfigurovať na karte „Zvuk“ (môžete ho otvoriť na ovládacom paneli v časti „Hardvér a zvuk“ ). Pre nastavenie hlavných parametrov - otvorte vlastnosti mikrofónu, viď obr. 19.

Obrázok: 19. Vlastnosti mikrofónu

Všeobecne som nedávno na svojom blogu mal článok o kontrole a konfigurácii mikrofónu v systéme Windows, takže sa tu nebudem opakovať (odkaz na článok nižšie).

? Pomoc!

Ako skontrolovať mikrofón na slúchadlách (niečo ma ťažko počuť ...).

*

Dodatky v komentároch sú vítané ...

To je všetko, všetky rýchle a úspešné nastavenia.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 17.11.2017

Oprava: 15.2.2020