Ako zvýšiť FPS: spôsoby od hráča

Dobrý deň.

Kvalita obrazu hry, jej plynulosť, dynamika atď. Priamo závisí od indikátora FPS. Čím je vyššia, tým lepšie ... ?

Ale väčšina používateľov sa spravidla stretáva s tým, že ich FPS je nízka a tráviť čas v hre je veľmi nepríjemné. Vlastne sa v tomto článku pokúsim pomôcť pri riešení tohto populárneho problému (je to vtip, keď hovorím, ako som sám bojoval za každú „kvapku“ FPS 3 ÷ 4 pred 15 rokmi pomocou vodičov „miestnych“ remeselníkov, starý OS a ďalšie triky. Hráč ) ...

Mimochodom, hneď poznamenám, že problém sa netýka iba slabých starých PC, FPS často padá na dosť nové a produktívne počítače.

A teda, k veci ...

Dôležité!

1) Mimochodom, možno vám bude užitočný článok o tom, ako zistiť FPS v hre: na čom závisí, čo by malo byť

2) Objavila sa cloudová služba GFN, ktorá umožňuje spúšťať herné novinky na starom PC.

3) Ak dosiahnete FPS nad 60, má zmysel „pretaktovať“ monitor na 75 Hz (a vyššie).

*

Skutočné spôsoby, ako zvýšiť FPS

Určite úzke miesto, vykonajte aktualizáciu

Jedným z najlepších a „najsilnejších“ spôsobov zvyšovania FPS v hrách je bezpochyby aktualizácia. nákup nového hardvéru (napríklad výmena grafickej karty za novší produktívny model). Ale, ako si myslím, je to dosť zrejmý spôsob a nebudem to v článku podrobne zvažovať ...

Nemôžem si však nevšimnúť jeden detail: pred zakúpením novej grafickej karty by ste samozrejme mali posúdiť príčinu brzdenia - možno za to nemôže grafická karta, ale napríklad prítomnosť problémov s pevný disk.

K tomu je vhodné použiť obslužný program monitora FPS , ktorý dokáže v reálnom čase zobraziť zaťaženie grafickej karty, procesora, pamäte RAM, disku (pozri obrazovku nižšie ?). Tých. táto pomôcka vám umožní nájsť úzke miesto vášho počítača a určiť dôvod, prečo sa hra spomalí ...

? Pomoc!

Ďalšie informácie o pomôcke FPS Monitor - pozri poznámka ->

Screenshot obrazovky FPS Monitor: sledovanie zaťaženia mnohých počítačových komponentov

*

Optimalizácia ovládačov grafickej karty

Okamžite tu chcem povedať nasledovné: rýchlosť FPS môže byť silne ovplyvnená nielen nastavením grafického ovládača, ale dokonca aj jeho verziou.

Faktom je, že nie tak zriedka vychádzajú nedávno vydané verzie ovládačov (najmä pre nový hardvér, OS) nedokončené. Preto v mnohých prípadoch pred vykonaním konečných záverov odporúčam vyskúšať niekoľko rôznych verzií ovládačov (starých aj nových)!

A ešte jeden tip: neskúšajte okamžite prejsť na novú verziu operačného systému Windows (prinajmenšom hneď, ako vyjde).

Všeobecne som už na svojom blogu napísal niekoľko článkov o konfigurácii a aktualizácii ovládačov. Preto, aby som sa neopakoval, uvediem tu odkaz na jednu z nich (pozri nižšie).

? Pomoc! 

Pomôcky, ktoré automaticky nájdu a aktualizujú ovládače - //ocomp.info/update-drivers.html

Úprava ovládačov videa na zlepšenie výkonu:

  1. AMD (Radeon);

  2. nVidia (GeForce);

  3. IntelHD.

Všimnite si, že vo vyššie uvedených článkoch je zlepšenie výkonu grafických kariet dosiahnuté vďaka ich „bodovému“ ladeniu: vypnutie niektorých efektov, filtrov, mierne zníženie kvality obrazu (čo je pre oko „vôbec“ vôbec neviditeľné) !).

Aktualizácia 2020

Počet FPS môžete zvýšiť aj pretaktovaním (niekedy môžete zo železa vytlačiť ďalších 10 - 30%). Existujú samozrejme určité riziká, že zariadenie môže zlyhať - ale ak „príliš ďaleko“ nedáte - sú riziká malé ...

? Pomoc!

Ako pretaktovať grafickú kartu NVIDIA GeForce a zvýšiť FPS v hrách (najjednoduchší spôsob)

Dajú sa integrované grafické karty Intel HD a AMD Radeon pretaktovať? Ako zvýšiť ich produktivitu

*

Pre procesory Intel: kontrola, či je povolené Turbo Boost

Pokiaľ máte moderný procesor Intel Core i5, i7 (i3 minimálne 8. generácie), odporúčam skontrolovať, či máte povolené Turbo Boost *.

Čo je Turbo Boost:

toto je špeciálne. Technológia Intel, ktorá pri vysokom zaťažení automaticky zvyšuje rýchlosť procesora. V skutočnosti ide o skutočné „smart self-pretaktovanie“ procesora.

Ak poznáte svoj model procesora (PC Characterization Utilities), môžete navštíviť webovú stránku spoločnosti Intel a zistiť, či podporuje túto technológiu.

Na obrazovke sa zobrazia tie. Špecifikácie procesora z webovej stránky Intel. Základný takt je 2,5 GHz, s Turbo Boost sa zvýši na 3,1 GHz.

Pokiaľ teda váš procesor podporuje Turbo Boost, uistite sa, že ho používa (najmä v prípade notebookov, ktoré často „šetria“ batériu a nepoužívajú toto automatické pretaktovanie, v dôsledku toho spomalia).

Ak to chcete skontrolovať, jednoducho načítajte počítač hrou, minimalizujte ju (kombinácia tlačidiel Alt + Tab alebo Win ) a vyhľadajte utilitu CPU-Z alebo oficiálnu od spoločnosti Intel (k dispozícii na webových stránkach výrobcu).

Funguje Turbo Boost na notebooku

? Pomoc!

Z dôvodu nízkeho výkonu procesora Intel. Ako to môžete urýchliť? (o Turbo Boost) - //ocomp.info/increase-performance-intel-for-laptop.html

*

Nastavenie grafiky v hre

Veľmi silnú hodnotu počtu vydaných FPS ovplyvňuje grafické nastavenie samotnej hry. Čím vyššie sú požiadavky používateľa na kvalitu grafiky, tým menej FPS uvidíte ...

Takmer každá hra má nastavenie videa. Osobitná pozornosť by sa v nich mala venovať takým momentom, ako sú rozlíšenie, obrazovka a efekty (možno to je to hlavné, čo váš systém najviac zaťažuje).

Účinky

Na obraz a jeho realistickosť majú veľmi veľký vplyv efekty, ako je chvenie a striekajúca voda, prach na ceste, vietor, tieňové efekty atď.

Všetky tieto efekty veľmi zaťažujú grafickú kartu, a ak nie je veľmi produktívna, počet FPS bude nízky. Zakázaním týchto efektov (alebo znížením požiadaviek na ne) môžete výrazne zvýšiť FPS (aj keď sa obraz v hre zhorší).

Nastavenie efektov v hre WOW (Nízke - efekty sú nastavené na minimum)

Rozlíšenie a vertikálna synchronizácia

Rozlíšenie môže mať veľký vplyv na výkon . Dá sa to zmeniť takmer vo všetkých hrách: s brzdami odporúčam vyskúšať nižšie rozlíšenie, je dosť možné, že kvalita obrazu zostane prijateľná a plynulosť a dynamika hry (FPS) sa výrazne zvýši.

Tiež odporúčam pokúsiť sa povoliť a zakázať (vyskúšať!) Vertikálna synchronizácia . V niektorých prípadoch má silný vplyv na počet FPS.

Nastavenia hry - Rozlíšenie a Vsync

DODATOK!

Ak máte grafickú kartu IntelHD, potom má web Intel špeciálnu sekciu venovanú optimálnemu nastaveniu hry. Tých. samotní vývojári ukazujú, ako najlepšie prispôsobiť túto alebo tú hru (veľmi užitočné).

Viac podrobností o nastaveniach grafickej karty IntelHD - //ocomp.info/kak-uskorit-videokartu-intelhd-povyishenie-proizvoditelnosti-minimum-na-10-15.html#___Intel

Nastavenia grafiky v hre Counter Strike Global Offensive z webu spoločnosti Intel pre grafickú kartu IntelHD 620

*

Znižujeme počet spustených aplikácií. Prebieha kontrola načítania disku

Ak sa zdá, že hry zaostávajú, ani keď poklesne FPS, nebude nadbytočné sledovať, čo sa deje v správcovi úloh : existuje proces, ktorý významne načíta systém (okrem samotnej hry). Napríklad je často zaťažené CPU, RAM, pevný disk (ktorý niekedy začne praskať pri 100% zaťažení) .

Mnoho používateľov má často vo svojich prehliadačoch otvorených tucet kariet (ktoré môžu výrazne načítať CPU a RAM), paralelne beží hra, video editor a Skype (program načíta PC počas rozhovorov, niekedy dosť výrazne). Nie každý počítač to samozrejme zvládne ...

Mimochodom, venujte pozornosť aj torrentom (môžu zaťažiť procesor a pevný disk).

Poznámka!

Správcu úloh otvoríte súčasným stlačením klávesov - Ctrl + Shift + Esc .

Správca úloh - využitie procesora a disku

V správcovi úloh zoraďte programy podľa zaťaženia CPU (potom podľa zaťaženia pamäte, disku) a skontrolujte, či nie je niečo navyše. Mám napríklad spustené torrenty náročné na CPU - pred spustením hry sa odporúča zavrieť ich.

Správca úloh

Všeobecne je téma načítania dosť rozsiahla, odporúčam vám prečítať si článok, ktorého odkaz je uvedený nižšie.

? Pomoc! 

Prečo sa procesor spomalí, aj keď sa zdá, že nie je ničím nabitý - pozri poznámku

*

Čistíme Windows od nepotrebných súborov, optimalizujeme systém

Počas práce v systéme Windows sa vám hromadí veľké množstvo „nevyžiadaných“ súborov a záznamov: dočasné súbory, staré súbory zo vzdialených programov, chybné záznamy v registri, veľa programov pri štarte ( tj. začínajú sa zapínaním počítača), vyrovnávacou pamäťou prehliadača atď.

Toto všetko časom začne ovplyvňovať výkon počítača (vrátane FPS). Napríklad v prípade čistého optimalizovaného operačného systému môže byť rýchlosť FPS o 10 - 15% vyššia ako v prípade „zabaleného“ do očných buliev so všelijakými „dekoráciami“: gadgety, doplnky, bočné ponuky atď.

Odporúčam nasledujúci recept na čistenie:

1) Najskôr odstráňte všetky nepotrebné programy, vymažte spustenie. Tento nástroj tomu všetkému pomôže (článok popisuje, ako s ním pracovať) - //ocomp.info/programma-dlya-udaleniya-programm.html

*

2) Ďalej vyčistite počítač od zvyškov odpadu - //ocomp.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-musora.html

*

3) Potom nainštalujte pomôcku na optimalizáciu hier a operačného systému, vyčistite a opravte systémový register, defragmentujte pevný disk. Všetky tieto utility nájdete tu: //ocomp.info/programmyi-optimizatsii-windows.html

*

4)

Ďalej odporúčam optimalizovať Windows pre maximálny výkon. To môže mať pozitívny vplyv aj na výkon hier - //ocomp.info/super-optimizatsiya-windows-10.html

Mimochodom, nemôžem si nevšimnúť, že vo Windows 10 sa objavil špeciál. herný režim (vývojári systému Windows sa snažia, aby bol systém pre milovníkov hier čo najpohodlnejší). Odporúčam ísť do nastavení Windows a skontrolovať (nakonfigurovať) tento režim.

Herný režim (obrazovka okna s možnosťami v systéme Windows 10)

*

Znižujeme teplotu: prach čistíme, používame „záludné“ metódy, aby sme zabránili prehriatiu

Jedným z hlavných nepriateľov počítačového hardvéru je prach (okrem samotného používateľa самого). Už za pár mesiacov môže úplne upchať chladič, v dôsledku čoho prestane odvádzať teplo a teplota v prístroji začne stúpať (a v dôsledku toho začnete pozorovať spomalenia).

? Pomoc!

Pomôcky na sledovanie teploty a charakteristík počítača -> 

Čistenie prachu a prachu

Ako vyčistiť počítač od prachu:

  • najskôr vypnite, odpojte od siete, odpojte všetky vodiče a zástrčky smerujúce k systémovej jednotke;
  • potom otvorte puzdro;
  • potom môžete použiť konvenčný vysávač so spätným chodom (takýto režim má veľa domácich vysávačov) a prach sfúknuť;
  • ak nie je vysávač (alebo v ňom nie je taký režim) - môžete si kúpiť plechovky so stlačeným vzduchom a vyfúknuť nimi prach (nájdete v počítačových obchodoch);
  • radiátory je možné čistiť bežnými kefami, pričom jemne odstráňte zvyšný prach medzi mriežkami.

Poradenstvo!

V horúcom letnom počasí, keď teplota za oknom výrazne stúpa, môžem poradiť nasledovne: otvorte bočný kryt systémovej jednotky a umiestnite pred ňu najbežnejší ventilátor. Teplota teda výrazne poklesne.

? Pomoc!

Podrobný popis spôsobu čistenia počítača od prachu (monitor, systémová jednotka, klávesnica) sa tiež dozviete v tomto článku ->

O notebookoch

S notebookmi je to trochu komplikovanejšie. Je tiež možné sfúknuť prach, ale je pomerne ťažké ich rozobrať (najmä pre začínajúcich používateľov). Odporúčam ich dať na čistenie 1-2x ročne. Nie je to veľmi drahé v službách.

Pokiaľ ide o vysokú teplotu: pre notebooky sa predávajú špeciálne stojany, ktoré dokážu znížiť teplotu o 5 - 10 ° C (stupne Celzia).

? Pomoc!

Tiež vám odporúčam prečítať si jeden z mojich článkov o prehriatí notebooku (existuje niekoľko praktických rád, ako znížiť teplotu, aj keď zadarmo).

Chladiaca podložka na notebook

Kontrolujeme prácu antivírusov [obmedzte ich]

Vírusy aj antivírusy môžu mať významný vplyv na výkon vášho počítača, a to nielen v hrách. Mnoho ľudí vo všeobecnosti ide v tejto otázke do extrémov ...

Jeden extrém: vôbec nepotrebujete antivírus a všetky programy (z rôznych zdrojov) fungujú bez akejkoľvek kontroly. Vďaka tomu mnoho ľudí chytí banner na podlahe pracovnej plochy, otvorí karty, vymaže súbory alebo čelí strate osobných údajov atď.

Potom strávia veľa času liečením a odstraňovaním vírusovej infekcie (oveľa viac času, ako by strávili inštaláciou a konfiguráciou jedného antivírusu).

Na druhej strane: bojte sa vírusov natoľko, že inštalujú niekoľko bezpečnostných programov, každý súbor skontrolujte pomocou 2-3 antivírusov, neustále tam niečo testujte atď.

Podľa môjho názoru pre väčšinu používateľov stačí mať na PC jeden normálny antivírus (ktorý sa pravidelne aktualizuje) a z času na čas si urobiť zálohu dôležitých dokumentov, dát na iných médiách.

? Tip!

Spôsoby inštalácie 2 antivírusov na počítač - //ocomp.info/2-antivirusa-na-pk.html

Všeobecne vám odporúčam najskôr kompletne skontrolovať počítač, či neobsahuje vírusy (odkaz na článok, ako to najlepšie urobiť, je uvedený nižšie).

? Pomoc! 

1) Ako nájsť a odstrániť vírusy, ktoré bežný antivírus nevidí - pozri poznámku

2) Najlepšie antivírusy zadarmo pre domácnosť - môj výber ->

Pred spustením hry potom vypnite všetky antivírusové programy a porovnajte, či sa výkon hry zlepšil so zapnutým a vypnutým antivírusom. Výsledky sú veľmi často úžasné!

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu

Mimochodom, veľa moderných antivírusov má špeciálny herný režim .

*

Pre tých, ktorí majú samostatnú a integrovanú grafiku

Ak máte dve grafické karty (integrované a diskrétne), potom sa môžete stretnúť s jednou „zaujímavou“ funkciou. Faktom je, že pri práci v programe Windows Explorer je zvyčajne zahrnutá integrovaná grafická karta (alebo sa tiež nazýva integrovaná).

Pri spustení hier by sa malo spustiť diskrétne, ale to sa nestane vždy. Vďaka tomu integrovaná karta „nezvláda“, FPS je nízke (hra sa začína spomaľovať).

Screenshot nižšie ukazuje rozdiel v počte FPS v hre WOW pri hraní na integrovanej (ľavej) a diskrétnej (pravej) grafickej karte. Mimochodom, hra beží na rovnakom notebooku.

Rozdiel v FPS medzi diskrétnou a integrovanou grafikou

Ak máte pochybnosti o tom, koľko grafických kariet máte, otvorte správcu zariadení (otvoríte ho: stlačte kombináciu Win + R, zadajte príkaz devmgmt.msc). Potom otvorte kartu „Video adaptéry“ . Napríklad variant s 2 grafickými kartami je uvedený nižšie: IntelHD 5500, NVidia GeForce 920M.

Video adaptéry (správca zariadenia)

Môže existovať niekoľko dôvodov, prečo sa hra nespustí na diskrétnej karte. Aby som sa tu neopakoval, uvediem odkaz na jeden z mojich článkov (pomôže to vynútiť si spustenie hry na samostatnej grafickej karte) : //ocomp.info/igru-na-diskretnoy-videokarte. html

*

Dodatky sú vítané ako vždy ...

Veľa šťastia a vysoké FPS!

?

Prvé zverejnenie: 15.07.2018

Oprava: 01.03.2020