Pretaktovanie monitora na 75 Hz: Nútene zmeňte obnovovaciu frekvenciu obrazovky z 60 Hz na 75 Hz alebo vyššiu

Dobrý čas všetkým!

Myslím, že veľa používateľov vie, že obnovovacia frekvencia obrazovky väčšiny moderných monitorov je 60 Hz. Ale v predaji sú zariadenia s frekvenciou 75, 144, 240 Hz (a čím je tento údaj vyšší  , tým je v hrách plynulejší a jasnejší obraz!).

Nie všetci však počuli, že veľa monitorov sa dá „pretaktovať“. prinútiť ich, aby pracovali s obnovovacou frekvenciou nie 60 Hz, ale 75 Hz. A teda je celkom dobré vylepšiť plynulosť obrazu v dynamických hrách (bez nákupu nového monitora).

Vlastne v dnešnom príspevku ukážem jeden z najjednoduchších spôsobov, ako to urobiť. Poznámka je určená pre začínajúcich používateľov (materiál je relevantný pre ktorúkoľvek z grafických kariet).

Takže ...

? Poznámka!

1) všetko, čo robíte na základe materiálov tohto článku - robíte na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko. Existuje malá percentuálna pravdepodobnosť, že poškodíte váš monitor;

2) pre každý prípad vytvorte bod obnovenia ?, aby ste mohli systém vrátiť späť, ak monitor nepracuje správne pri vyššej obnovovacej frekvencii.

*

Ako „pretaktovať“ monitor: krok za krokom

KROK 1

1) Mali by ste okamžite urobiť jednu  rezerváciu : stupeň „pretaktovania“ závisí od modelu a typu matice vášho monitora. Napríklad VA a IPS sa na pretaktovanie nehodia tak dobre ako TN (TN + Film). Mimochodom, matice notebookov (podľa štatistík) sú v priemere o niečo lepšie pretaktované.

Avšak takmer každý monitor zvládne 10–15%. Preto sa snaží „dobehnúť“ zo 60 Hz na 75 Hz - to má určite zmysel.

*

2) Na "otvorenie" v nastaveniach monitora je možné nastaviť jeho obnovovaciu frekvenciu vyššiu, ako je tá, pri ktorej môže štandardne pracovať - ​​potrebujete špeciálnu. ? Nástroj Custom Resolution Utility (CRU).

Poznámka!

Nevyžaduje inštaláciu, stačí stiahnuť archív s obslužným programom a rozbaliť ho.

*

KROK 2

V priečinku extrahovaného pomocného programu (CRU) bude viac súborov. Najprv musíte ako správca spustiť program „CRU.exe“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

CRU.exe - spustiť ako správca

*

KROK 3

Potom uvidíte okno s prevádzkovými režimami vášho monitora. Zatiaľ ich môžete ignorovať - ​​stačí kliknúť na tlačidlo „Pridať“ .

Pridať - pridať nový režim

Do poľa „Obnovovacia frekvencia“ zadajte hodnotu 75 Hz a dvakrát kliknite na tlačidlo „OK“. Nastavenia sa uložia.

Poznámka: Váš monitor zatiaľ „nenútime“ prepnúť do nového režimu 75 Hz - zatiaľ iba pridávame do nastavení nový režim, aby ho bolo možné neskôr zvoliť.

75 Hz

*

KROK 4

Teraz musíte spustiť súbor „restart64“ ako správcu . Týmto sa nový režim monitora pridá do zoznamu dostupných.

Poznámka: Táto operácia reštartuje grafický ovládač, čo znamená, že obraz na obrazovke „bliká“ a na niekoľko sekúnd. môže zmeniť mierku. Stačí pár sekúnd počkať a všetko sa automaticky obnoví.

restart64.exe - spustiť

KROK 5

Ďalej musíte otvoriť nastavenia monitora: v systéme Windows 10 musíte stlačiť kombináciu tlačidiel Win + i , prejsť do sekcie „Displej“ a otvoriť „Ďalšie nastavenia zobrazenia“ (pozri obrazovku nižšie).

Poznámka: Univerzálnym spôsobom, ako otvoriť možnosti zobrazenia, je stlačiť kláves Win + R a použiť príkaz  desk.cpl .

Nastavenia zobrazenia v systéme Windows 10

Potom musíte otvoriť vlastnosti grafického adaptéra (príklad na snímke obrazovky nižšie ?).

Vlastnosti zobrazenia

Ďalej na karte „Monitor“ bude možné určiť novú frekvenciu 75 Hz.

Dôležité! Po zadaní 75 Hz - kliknite na tlačidlo „Použiť“ a počkajte 10-15 sekúnd. (je to potrebné na to, aby ste videli, ako sa bude monitor správať). Ak sa niečo pokazí, Windows sa automaticky prepne na predchádzajúci prevádzkový režim (t. J. 60 Hz), pokiaľ samozrejme nestlačíte nič ...

Obnovovacia frekvencia obrazovky

Ak je s obrázkom všetko v poriadku (žiadny šum, vlnenie atď.), Potom bolo pretaktovanie úspešné a môžete vyskúšať, ako sa bude monitor správať v hrách.

Ak sa na obrazovke objaví šum, znamená to, že monitor „neodoláva“ tejto frekvencii a musí sa znížiť (o tom v kroku 6).

Monitor plával - príliš silné pretaktovanie

*

KROK 6

Tento krok sa vám môže hodiť, ak sa počas „pretaktovania“ ukázalo, že monitor „nedrží“ 75 Hz a potrebujete znížiť frekvenciu (alebo naopak, všetko funguje od 75 Hz a chcete to „dobehnúť“) na 100 a vyššie ... ?).

Najskôr musíte ako správca spustiť súbor „CRU.exe“ (rovnako ako v kroku 2). Ďalej vyberte náš pridaný režim 75 Hz a stlačte tlačidlo „Upraviť“ (tj. Upraviť).

Upraviť - režim úprav pri 75 Hz

Potom v riadku „Obnovovacia frekvencia“ zmeňte hodnotu napríklad zo 75 Hz na 70 Hz.

Úprava starej hodnoty

Potom uložte nastavenia a postupujte podľa krokov 3 ÷ 5 ☝. Takže po vykonaní týchto krokov niekoľkokrát s rôznymi hodnotami obnovovacej frekvencie môžete nájsť „optimálne“ maximum pre váš monitor, s ktorým bude všetko fungovať ...

? Upozorňujeme , že rozdiel v dynamických scénach hier medzi 60 a 75 Hz je viditeľný voľným okom! Obrázok je jasne nastavený lepšie: plynulo sa zvyšuje.

? Pomoc!

Okrem toho, že sme „pretaktovali“ monitor na 75 Hz - je dôležité si uvedomiť, že snímková frekvencia FPS v hre musí byť tiež minimálne 75! V opačnom prípade si rozdiel jednoducho nevšimnete!

Ako zvýšiť FPS sa dozviete z jedného z mojich predchádzajúcich príspevkov, odporúčam!

PS

Mimochodom, táto „vynútená“ prevádzka monitora pri vyššej obnovovacej frekvencii - môžete „kľučkovať“ a používať nastavenia nVidia (pre niektoré modely zariadení).

*

Doplnky sú vítané!

No, na simíku mám všetko, veľa šťastia!

?