Ako nainštalovať Windows 10 na USB flash disk a bootovať z neho (Live USB stick)

Ahoj.

V prípade problémov s pevným diskom, vírusovej infekcie alebo zlyhania OS Windows je veľmi žiaduce mať po ruke pohotovostný flash disk, z ktorého môžete bootovať a dať veci do poriadku. Podľa môjho názoru môže byť takýmto riešením flash disk, na ktorom je nainštalovaný Windows 10 - druh Live-USB (nie je to ideálna voľba, ale je veľmi jednoduchá a pohodlná pre začínajúcich používateľov) ...

V tomto článku som chcel navrhnúť jeden zo spôsobov, ako vytvoriť taký flash disk. Podotýkam, že vám umožní bootovať aj z tých počítačov / notebookov - ku ktorým nie je pevný disk vôbec pripojený (čo môže tiež dobre poslúžiť pri zostavovaní a konfigurácii PC).

A tak prejdem k téme ...

Dôležité!

  • jednotka flash a váš port USB musia podporovať USB 3.0 (môžete tiež použiť USB 2.0 - ale čakacia doba vás „vyplaší“);
  • objem použitej jednotky flash - najmenej 16 GB (lepšia je 32 GB, pretože v niektorých prípadoch je možná chyba počas inštalácie);
  • podporované je iba bootovanie pod UEFI *;
  • namiesto flash disku si môžete vziať malý externý pevný disk: a rýchlosť práce bude vyššia a na taký disk (2 v 1) môžete robiť zálohy z hlavného HDD.

*

Inštalácia systému Windows 10 na jednotku USB flash

KROK 1: Príprava jednotky flash a ISO obrazu

1) Informácie o jednotke flash

Skopírujte z neho všetky potrebné údaje na iné médium (v priebehu písania súborov OS - všetky údaje z neho budú odstránené).

Tiež by som odporučil naformátovať ho na súborový systém FAT32 (urobíte to tak, že prejdete na „Tento počítač“ , kliknete pravým tlačidlom myši na jednotku flash a v ponuke vyberiete „Formátovať“ , pozri príklad nižšie).

Pomôcť! Ako naformátovať jednotku USB flash (FAT32, exFAT, NTFS) - //ocomp.info/kak-otformatirovat-fleshku.html

Tento počítač - naformátujte jednotku flash

2) O obraze ISO 

Je vysoko vhodné používať „čistý“ ISO obraz v systéme Windows 10: t.j. zaobísť sa bez akýchkoľvek poplatkov „20 v 1“. Podľa môjho názoru by najlepším riešením bolo stiahnuť súbor ISO z webovej stránky spoločnosti Microsoft. Aby to bolo teraz veľmi jednoduché - stačí si stiahnuť nástroj (utilitu) od spoločnosti Microsoft, spustiť ho a v ponuke zvoliť stiahnutie ISO (pozri príklad nižšie na snímke obrazovky).

Pomôcť! Ako stiahnuť ISO z Windows 10 z oficiálnej webovej stránky spoločnosti Microsoft: //ocomp.info/kak-skachat-win10-legalno.html

Nástroj od spoločnosti Microsoft - Stiahnite si súbor ISO

KROK 2: Vypálenie ISO z Windows na USB kľúč

Aby ste „správne“ napísali ISO na USB flash disk, potrebujete špeciálny program. Jedným z najjednoduchších a najefektívnejších (pre aktuálnu úlohu) je Dism ++ (odkaz na softvérový portál).

V mojom článku nižšie to použijem.

Po spustení Dism ++ - choďte do sekcie „Advanced“ a vyberte funkciu „Recovery“ .

Obnovte OS z ISO obrazu (Dism ++)

Potom nastavte nasledujúce parametre (pozri obrazovku nižšie, označil som ich číslami):

  1. určiť súbor ISO, ktorý sme pripravili v predchádzajúcom kroku;
  2. zadajte písmeno jednotky flash (na ktorú plánujete inštalovať OS);
  3. začiarknite políčka vedľa položiek: „Windows ToGo“, „Pridať bootloader“, „Formátovať“ ;
  4. kliknite na OK.

Nastavenia v Dism ++ pred zápisom obrázka na USB flash disk

Ďalej začne proces kopírovania inštalačných súborov na USB flash disk. Podotýkam, že vydrží dosť dlho: v mojom prípade to trvalo asi hodinu (a to pri pripojení k USB 3.0).

Proces nahrávania obrazu

Ak boli súbory skopírované úspešne, na konci operácie by ste mali vidieť správu "pre obnovenie obrazu bola úspešná . " Pozri príklad nižšie.

Snímanie obrázka bolo úspešne dokončené

KROK 3: prvé * zavedenie z výslednej jednotky flash (nastavenie)

Po zvláštnom spôsobe extrahovania obrazu ISO do jednotky USB flash je potrebné nainštalovať operačný systém * Windows OS (tj. Zaviesť systém z tejto jednotky USB flash) a poskytnúť OS čas na prípravu a konfiguráciu systému).

Ak chcete bootovať z USB flash disku, musíte podľa toho nakonfigurovať BIOS, ale podľa môjho názoru je stále najlepšie použiť bootovacie menu. V mojom prípade sa v ponuke bootovania jednotka flash nazývala „InnostorInnostor 1.00“ (pozri fotografiu nižšie).

Pomôcť! Pre vstup do bootovacej ponuky - stlačte spec. kláves (najčastejšie F8, Esc) ihneď po zapnutí zariadenia. Tabuľka s kľúčmi od rôznych výrobcov je uvedená tu: //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Výber zavádzacieho zariadenia

Potom uvidíte „obvyklé“ správy z Windows: úplne rovnaké ako pri bežnej inštalácii OS (napríklad „zariadenia sa pripravujú ...“).

Prípravné zariadenia

Podotýkam, že počas inštalácie systému Windows 10 na jednotku USB flash sa počítač môže reštartovať 1 - 2 krát. Zakaždým, keď naštartujete počítač z „našej“ jednotky flash (poznámka: hneď po reštarte - počítač môže zaviesť systém Windows z pevného disku a inštalácia samozrejme nebude pokračovať).

Počkaj ...

Počas procesu inštalácie vás systém Windows vyzve na konfiguráciu siete, nastavenie zabezpečenia, zadanie prihlasovacieho mena a hesla správcu atď. Zrušil som všetky tieto okná ako neinformatívne.

Tip : Počas procesu inštalácie nenastavujte žiadne parametre siete. Existuje možnosť, že systém Windows po získaní prístupu k internetu začne sťahovať aktualizácie a tento proces môže trvať dlho!

Kto bude tento počítač používať

Spravidla sa na konci inštalácie zobrazí obvyklá známa pracovná plocha (pozri fotografiu nižšie). Teraz je jednotka flash pripravená a môžete ju začať používať ...

Inštalácia OS na USB flash disk je dokončená

KROK 4: použitie USB kľúča

Ako už bolo uvedené vyššie, takto pripravený flash disk bude fungovať na moderných počítačoch a notebookoch (pod UEFI). Podotýkam, že je veľmi žiaduce pripojiť ho k portom USB 3.0 - inak existuje riziko, že čakanie na stiahnutie vás jednoducho omrzí (po použití SSD je čakanie 3-5 minút na zapnutie PC hrozné ?).

Zavádzanie OS z USB flash disku

Pridám ešte jednu vec: hneď po načítaní Windows 10 - 2 - 3 minúty (v mojom prípade) nereagoval na žeriav a zaťaženie disku dosiahlo 100%. Preto je celkový čas na zavedenie operačného systému z USB flash disku minimálne 5 - 6 minút! Až po takom časovom období ho môžete začať používať relatívne pohodlne.

Fotografia prieskumníka (tohto počítača) po zavedení systému z podobnej jednotky flash sa zobrazuje na snímke obrazovky nižšie.

Tento počítač / kliknuteľný

Pokiaľ ide o zvyšok, neexistujú žiadne zvláštne sťažnosti: jednotka flash vám umožňuje rýchlo skopírovať potrebné informácie z pevného disku (ak je pokrytý hlavný operačný systém), otvárať a prezerať dokumenty, používať prehliadač, sieť atď. Všeobecne platí, že základná sada pre prípad núdze tam určite je ...

*

To je zatiaľ všetko. Veľa štastia!

?