Ako zosilniť zvuk z mikrofónu v systéme Windows

Dobrý čas všetkým!

Dnešná poznámka bude užitočná pre tých používateľov, ktorí sú ťažko počuteľní pri rozhovoroch v aplikácii Skype (Zoom), online hrách alebo pri nahrávaní zvukových podcastov. ?

Vo všeobecnosti musím vopred povedať, že úroveň hlasitosti zvuku (ktorá vychádza z mikrofónu) závisí nielen od kvality samotného zariadenia (a všetkých zariadení všeobecne), ale aj od zvoleného softvéru, jeho nastavení a prevádzka OS!

Samozrejme, v tomto článku najskôr zvážime predovšetkým „jemné“ nastavenie operačného systému Windows, ktoré môže byť príčinou slabého zvuku.

Tiež si všimnem, že ak je váš problém globálnejší (to znamená, že zvuk niekedy úplne zmizne), potom si najskôr prečítajte pokyny uvedené nižšie a potom informácie o tom, o čom si tu povieme ...

? Pomoc!

Čo robiť, ak v počítači nie je [vôbec ...] žiadny zvuk - pozri pokyny

*

Niekoľko rád na zlepšenie zvuku mikrofónu

? Tip 1

Mali by ste teda začať kontrolovať a konfigurovať mikrofón z nastavení systému Windows. Otvorenie nastavení zvuku: stlačte kombináciu Win + R ( otvorí sa okno „Spustiť“) a použite príkaz mmsys.cpl .

Win + R - mmsys.cpl - nastavenie zvuku

Ďalej na karte „Nahrávanie“ musíte otvoriť vlastnosti  aktívneho mikrofónu (to znamená, cez ktorý sa zvuk privádza).

Na karte „Úrovne“ skontrolujte úroveň hlasitosti, v prípade potreby nastavte posúvače „Mikrofón“ a „Zisk mikrofónu“ na 100% (dB).

Úrovne hlasitosti (nastavenie mikrofónu)

Venujte pozornosť aj karte „Vylepšenia“ (poznámka: nie všetky verzie OS ju majú). Odporúča sa aktivovať funkcie potlačenia šumu a ozveny.

Potlačenie hluku a ozveny

Ak problém so „slabým“ zvukom z mikrofónu obťažuje program Skype (Zoom'e a ich analógy), potom na karte „Komunikácia“ vám odporúčam zabrániť systému Windows v nastavovaní hlasitosti (presunutím jazdca do polohy „Nie“ požadovaný režim). Pozri príklad nižšie. ?

Zvuk - komunikácia - nie sú potrebné žiadne kroky

*

? Tip 2

Po zmene nastavení zvuku v systéme Windows by som odporučil otvoriť nastavenia programu, v ktorom máte ťažkosti.

Napríklad v programe Skype stačí kliknúť na „tri bodky“ v hornej časti okna ? ... A potom v sekcii „Zvuk a video“ vypnúť automatické nastavenie mikrofónu a ručne nastaviť posuvník. Pozri príklad nižšie.

Úprava úrovne hlasitosti mikrofónu v aplikácii Skype

Ak hovoríme o Zoom'e, takmer všetko sa deje rovnakým spôsobom. Najprv musíte kliknúť na „malú šípku“ (na ikone mikrofónu) a potom v časti „zvuk“ nastaviť požadovanú hlasitosť. ?

Zoom - parametre mikrofónu

Zoom - nastavenie zvuku

*

? Tip 3

Skontrolujte, či máte od výrobcu zariadenia nainštalovanú plnú verziu zvukového ovládača (spolu s ovládacím panelom zvuku). Približne. : po automatickej inštalácii ovládača v systéme Windows 10 - takýto panel sa vo väčšine prípadov nezobrazí!

Najjednoduchší spôsob aktualizácie ovládača zvukovej karty je všeobecne:

  1. zistite ? presný model karty (základná doska / notebook), potom choďte na web výrobcu a stiahnite si;
  2. použite špeciály. nástroje na for automatické vyhľadávanie a inštaláciu ovládačov.

Spravidla vo väčšine prípadov, ak máte úplnú verziu zvukového ovládača (s manažérom!), Potom control na ovládacom paneli systému Windows budete mať ikonu odkazu na jeho konfiguráciu (napríklad na Realtek HD).

? Pomoc!

Žiadny odznak od správcu Realtek HD! Ako vstúpiť do ovládacieho panela Realtek, inak nemôžem nijako nakonfigurovať zvuk

Realtek HD Manager dorazil!

V správcovi ovládania zvuku - je tu časť s parametrami mikrofónu: má nastavenia hlasitosti, citlivosti, filtrov ozveny, redukcie šumu atď.

Samozrejme, túto „dobrotu“ je potrebné upraviť pre váš hardvér a systém ...

Realtek Dispatcher - potlačenie ozveny

*

? Tip 4

Venujte pozornosť aj jednej „malej“ maličkosti: na mnohých mikrofónoch sa nachádza penový filter určený na ochranu zariadenia pred prachom a tiež na odstránenie „syčania“ a „píšťalky“ počas rozhovoru.

Ak ho odstránite, v mnohých prípadoch sa zvýši hlasitosť zvuku z mikrofónu (až o 10 - 15% a vyššia - v závislosti od typu zariadenia, množstva a kvality penovej gumy).

Penový filter na mikrofóne

Tiež by nebolo nadbytočné odporúčať vám priblížiť sa k mikrofónu (čím menšia je vzdialenosť „medzi vami“ - tým vyššia bude hlasitosť (a viac šumu ... ?)). Toto odporúčanie sa v zásade vzťahuje na vstavané mikrofóny, ako sú napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v prenosných počítačoch. ?

Kde je mikrofón zvyčajne umiestnený na notebooku

*

Ak ste zvuk vylepšili iným spôsobom, stačí vložiť pár slov do komentárov. Vopred ďakujem.

?