Ako nakonfigurovať systém BIOS (UEFI) na zavedenie z jednotky flash alebo disku (CD / DVD, USB, SD)

Všetko najlepšie!

Jednou z najbežnejších otázok, ktoré sa používatelia pri inštalácii systému Windows pýtajú, je:  „Prečo počítač (BIOS) nevidí moju jednotku USB flash?“ ... Prirodzene som na ňu opakovane odpovedal a viackrát som na blogu uviedol moje odporúčania. Teraz som sa rozhodol zhromaždiť ich všetkých v tomto jednom článku.

Hneď vám poviem, že počítač (notebook) „vidí“ vašu bootovateľnú jednotku USB flash (tu sa dozviete, ako ju správne vytvoriť) - tu je potrebné správne nakonfigurovať systém BIOS (UEFI). Ak sa tak nestane, potom bez ohľadu na to, koľko bojujete, z toho nič nebude ...

V článku vám ukážem, ako to urobiť správne, na príklade niekoľkých verzií systému BIOS (UEFI). Myslím si, že poznámka bude veľmi užitočná pre tých, ktorí tak často nepreinštalujú systém .

Takže ...

*

Vstup do systému BIOS / UEFI: možnosti

Možno by článok nemal začínať nastavením systému BIOS, ale tým, ako ho zadať ? ... To tiež nie je ani zďaleka také zrejmé a jednoduché pre neskúseného používateľa.

Všeobecne sa to všetko (zvyčajne) spája s tým, že ihneď po zapnutí počítača / notebooku, zatiaľ čo sa počas bootovania objaví iba prvé logo, stlačte špeciálnu klávesu. kľúč (najlepšie niekoľkokrát). Ak ste stlačili správne tlačidlo, zobrazí sa vytúžené okno s nastaveniami systému BIOS.

Najviac obyčajné tlačidlá pre vstup BIOS: F2, Esc, Del. Ak máte notebook, je možné, že ich musíte stlačiť spolu s tlačidlom Fn (t. J. Napríklad Fn + F2). Závisí to od nastavení klávesnice v rovnakom systéme BIOS ...

Hlavnou ťažkosťou je, že neexistuje jediný kláves pre vstup do systému BIOS! Každý výrobca môže mať svoje vlastné špeciality. klávesy (niekedy sú to celé kombinácie 3 - 4 tlačidiel!).

Ďalej uvediem niekoľko možností, ako vstúpiť do systému BIOS, a odkazy na články, kde nájdete tieto ochraňované kľúče.

Možnosť číslo 1

Ak máte v počítači nainštalovaný Windows 8/10, nemusíte vôbec hádať pomocou tlačidiel, ale do systému BIOS vstupujete z rozhrania OS. To sa deje celkom jednoducho, pozrite si pokyny, na ktoré odkaz nájdete nižšie.

Pomôcť! 

Ako vstúpiť do systému UEFI (BIOS) z rozhrania Windows 8, 10 (bez použitia špeciálnych kláves F2, Del atď.) - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios-iz-windows.html

Možnosť číslo 2

Ak chcete zistiť kľúč na otvorenie systému BIOS, môžete použiť dokumentáciu (ktorá bola dodaná so zariadením po zakúpení) alebo špeciálnu dokumentáciu. tabuľky a technické údaje (ktorých je na internete veľa).

Na svojom blogu mám tiež zverejnených niekoľko tabuliek a pokynov, možno tam niečo nájdete.

Inštrukcie!

1) Ako vstúpiť do systému BIOS alebo UEFI (inštrukcia) - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

2) tabuľky s tlačidlami na vstup do systému BIOS / Boot Menu pre rôznych výrobcov počítačov - //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Možnosť číslo 3

Venujte pozornosť prvej obrazovke, ktorá sa zobrazí ihneď po reštartovaní počítača (aby ste videli prvú obrazovku, stačí reštartovať počítač, nezapínajte ho ...).

Ak nemáte čas vidieť „prvú“ obrazovku (alebo si prečítať informácie na nej) - stlačte kláves Pause (Break) .

Ak to zvládnete, obrazovka „zamrzne“ a počká na ďalšie stlačenie (tj. Si môžete všetko prečítať a skontrolovať).

Screenshot nižšie ukazuje uvítaciu obrazovku systému AMI BIOS: F2 alebo Del sú tlačidlá na otvorenie nastavení systému BIOS (v angličtine: na spustenie inštalácie).

AMI BIOS: kláves F2 - vstup do nastavení systému BIOS.

Možnosť 4

Niektoré notebooky majú špeciály. tlačidlá pre vstup do systému BIOS (sú zvyčajne malé a sú umiestnené buď vedľa tlačidla napájania, alebo vedľa zásuvky).

Lenovo B70 - tlačidlo vstupu do systému BIOS vedľa vstupu napájania. Najvýhodnejšie je tlačiť ceruzkou alebo perom

Keď je notebook vypnutý, musíte ich stlačiť perom (alebo ceruzkou). Po kliknutí na ňu sa zariadenie zapne a zobrazí sa vám bootovacia ponuka (z ktorej môžete prejsť do systému BIOS).

Boot Menu / Lenovo (ako príklad)

Základy práce

Poznámka: pre tých, ktorí sú už v najmenšej miere oboznámení so správou systému BIOS - túto časť článku možno preskočiť.

Ovládacie klávesy, zmeňte nastavenia

Systém BIOS bude musieť spravovať a nastavovať nastavenia bez použitia myši (mnoho začínajúcich používateľov sa toho bojí. Mimochodom, UEFI podporuje ruský jazyk a myš).

V skutočnosti dokonca aj vo Windows (kde myš funguje) - veľa akcií je pomocou klávesnice oveľa rýchlejších!

Ovládacie tlačidlá sú väčšinou rovnaké všade (aj keď existuje rozdiel, väčšinou nie sú výrazné). Ešte jeden detail: v systéme BIOS je nápoveda vpravo alebo dole: sú v ňom zobrazené všetky hlavné ovládacie klávesy (pozri fotografiu nižšie).

Ovládacie klávesy (AMI BIOS)

Hlavné klávesy:

 • F1 - zavolajte pomoc (pomoc);
 • ← a → šípky - vyberte sekciu nastavení (napríklad Boot, Advanced atď.);
 • Šípky ↓ a ↑ - vyberte konkrétny parameter v požadovanej časti;
 • + a - - zmena nastavenia (zvýšenie / zníženie);
 • F9 - načítať predvolené nastavenia;
 • F10 - Uložte nastavenia systému BIOS a ukončite program (môžete stlačiť v ktorejkoľvek sekcii systému BIOS);
 • ESC - výstup;
 • Enter - nastavenie (schválenie) vybraného parametra / alebo otvorenie parametra alebo sekcie pre ďalšiu konfiguráciu (všeobecne jeden z najzákladnejších tlačidiel).

Vo všeobecnosti, keď poznáte týchto desať tlačidiel, môžete ľahko zmeniť všetky nastavenia systému BIOS.

Ukladajú sa nastavenia

V systéme BIOS môžete zmeniť ľubovoľné nastavenia, ktoré sa však prejavia až po ich  uložení a reštartovaní zariadenia (mimochodom, počítač / laptop sa reštartuje automaticky po ukončení systému BIOS).

Existujú dva spôsoby, ako uložiť nastavenia v systéme BIOS:

 1. Stlačte kláves F10 - vo väčšine verzií systému BIOS to znamená uložiť nastavenia a reštartovať zariadenie;
 2. Prejdite do sekcie Exit a kliknite na Save Changes and Exit (uloženie nastavení a ukončenie, príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie - šípky 1 a 2).

Ukladanie nastavení v systéme BIOS

Mimochodom, môžete ukončiť BIOS bez uloženia nastavenia - pre to, vyberte Zrušiť zmeny a ukončiť možnosť v Koniec úseku (nastavenie zbaviť a odchod / neukladať nastavenia, exit).

Systém BIOS môžete tiež ukončiť jednoduchým reštartovaním počítača (aj keď sa to neodporúča robiť ešte raz ...).

Obnovte optimálne nastavenia

Ak ste zmenili akékoľvek nastavenia v systéme BIOS a počítač prestal bootovať (alebo napríklad zmizol zvuk) - dobre, alebo ste sa rozhodli vrátiť všetko späť, ako to bolo - potom by ste mali vedieť, že systém BIOS má špeciálnu funkciu pre resetovanie nastavení. Tých. táto funkcia vráti všetky nastavenia na pôvodné hodnoty (t. j. urobí všetky predvolené, ako to bolo pri zakúpení).

Existujú dva spôsoby, ako obnoviť nastavenia:

 1. stlačte tlačidlo F9 (aj keď to nefunguje vo všetkých verziách systému BIOS);
 2. Prejdite do sekcie Exit a kliknite na Load BIOS Defaults (pozri snímku obrazovky nižšie).

Obnovenie predvolených nastavení - AMI BIOS

Mimochodom, po načítaní predvolených nastavení ich musíte uložiť stlačením klávesu F10 (v článku o tom pozri trochu vyššie).

Inštrukcie! Ako vynulovať nastavenia systému BIOS - //ocomp.info/kak-sbrosit-nastroyki-bios.html

V rôznych verziách systému BIOS sa názov položky na obnovenie nastavení môže mierne líšiť. Napríklad nasledujúca snímka obrazovky zobrazuje sekciu Ukončenie prenosného počítača Dell - tu musíte kliknúť na Obnoviť predvolené a potom uložiť nastavenia - Uložiť zmeny a Obnoviť . Po reštarte zariadenia bude pracovať s predvolenými nastaveniami.

Reset to Default // Dell Laptop // Restore Defaults

Nastavenie systému BIOS na zavedenie z jednotky flash / disku

Prejdeme k najdôležitejšej veci . Nastavenia systému BIOS zvážim na príklade jednej z najpopulárnejších verzií systému BIOS - AMI BIOS  a Award BIOS   (v zásade je potrebné pochopiť význam - všade sa všetko deje rovnako, v mierke sa líši označenie menu).

AMI BIOS

Najskôr musíte prejsť do sekcie Rozšírené (pokročilé, pozri šípku 1 na snímke obrazovky nižšie), potom musíte otvoriť sekciu Konfigurácia USB . Potom skontrolujte, či sú povolené všetky porty USB (to znamená, že pred nimi svieti nápis Povolené )!

Kontrolujú sa porty USB - sú povolené?

Ďalej otvorte sekciu Zavádzanie , zobrazí sa poradie spustenia. Napríklad som mal toto:

 1. 1st Boot Device - CD / DVD ... (znamená, že prvé bootovacie zariadenie, z ktorého sa počítač pokúsi zaviesť systém, je jednotka CD / DVD. Ak v ňom nie je bootovací / inštalačný disk, počítač sa pokúsi zaviesť systém z 2. zavádzacie zariadenie);
 2. 2. bootovacie zariadenie - SATA: 5M-WDC WD5000 (pevný disk počítača. Je na ňom nainštalovaný systém Windows, preto sa spustí, ak v jednotke CD / DVD nie je žiadny disk).

Prirodzene, s takýmto frontom na stiahnutie sa počítač nebude bootovať z USB flash disku!

Ako to bolo a aké by malo byť zavedenie z USB flash disku // AMI BIOS

Aby systém BIOS videl váš flash disk, musíte zmeniť poradie zavádzania na nasledovné:

 1. USB: Všeobecné USB SD;
 2. CD / DVD: 6M-TSST;
 3. SATA: 5M-WDC WD5000.

V takom prípade systém BIOS najskôr skontroluje jednotku USB flash vloženú do portu USB, potom jednotku CD / DVD a potom zavedie systém z pevného disku. Vo väčšine prípadov najlepšia voľba.

Pri ukončení systému BIOS nezabudnite uložiť nastavenia (kláves F10), inak sa všetky vykonané zmeny neuložia a počítač neuvidí vašu jednotku USB flash znova ...

Ocenenie BIOS

V zásade je nakonfigurovaný rovnakým spôsobom, v označení ponuky je mierny rozdiel. A tak po vstupe do systému BIOS odporúčam okamžite otvoriť sekciu Štandardné funkcie CMOS.

Ocenenie BIOS - hlavné menu

V tejto časti skontrolujte, či sú povolené porty USB (zariadenia). Stačí skontrolovať, či je pred riadkami, kde je spomenuté „USB“, [Enabled] (príklad na snímke obrazovky nižšie).

USB porty: fungujú? Oni pracujú!

Ďalej prejdite do časti Rozšírené funkcie CMOS a postupujte takto:

 1. Prvé bootovacie zariadenie (prvé bootovacie zariadenie) - USB-HDD (najoptimálnejšou voľbou na zavedenie z flash disku je USB-HDD. Vo výnimočných prípadoch, ak systém BIOS náhle vašu flash disk nevidí, skúste USB-FDD) ;
 2. Druhé bootovacie zariadenie (druhé bootovacie zariadenie) - pevný disk (pevný disk).

Ocenenie: Zavedenie z USB

Potom stlačte tlačidlo F10 (Save & Exit Setup, tj. Uložte nastavenia a ukončite program) a pokúste sa zaviesť systém z jednotky flash ...

Nastavenie systému BIOS notebooku

Vykonáva sa rovnakým spôsobom ako v prípade počítača. Je pravda, že v jednotlivých modeloch sa môžu vyskytnúť určité „vážne“ rozdiely, ale vo všeobecnosti je všetko totožné.

Konfigurácia bootovania v prenosných počítačoch - existuje samostatná časť BOOT. Po otvorení máte k dispozícii všetky možnosti sťahovania.

Uvediem univerzálnu verziu parametrov, ktoré sa najčastejšie používajú (napríklad prenosný počítač série Dell Inspiron 3000):

 • Secure Boot - [Zakázané] (režim chráneného zavádzania je zakázaný. Podporujú ho iba nové verzie systému Windows 8, 10 a mnohé majú niekoľko operačných systémov alebo používajú 7-ku ...);
 • Možnosť Boot List - [Legacy] (boot v starom režime);
 • Fast Boot - [Zakázané] (rýchle bootovanie - vo väčšine prípadov to až tak neurýchľuje ...)
 • 1st Boot Priority - prvé bootovacie zariadenie [USB Storage Device] (USB-médium);
 • 2nd Boot Priority je druhé bootovacie zariadenie [Hard Disk].

Laptop - zavedenie z USB

V mnohých ďalších modeloch notebookov je systém BIOS nakonfigurovaný rovnakým spôsobom, ponuky a nastavenia sú podobné alebo rovnaké.

Niekoľko slov o UEFI

Moderné počítače a notebooky používajú namiesto systému BIOS systém UEFI. Je to pokročilejšia a pokročilejšia verzia systému BIOS: napríklad v nej môžete pracovať s myšou, často dochádza k rusifikácii ponuky atď. V rámci tohto článku poviem, že pokiaľ ide o úpravy sekcie Boot , všetko je tu rovnaké ...

Napríklad fotografia nižšie zobrazuje hlavné okno UEFI na notebooku Asus, ktoré sa zobrazí ihneď po jeho zadaní. Ak chcete otvoriť rozšírenú ponuku a vyhľadať sekciu Boot, venujte pozornosť spodnej časti okna: musíte stlačiť kláves F7 (alebo vôbec stlačiť F8 - a okamžite spustiť bootovanie z USB flash disku).

Asus UEFI (BIOS Utility - Ez Mode) - hlavné okno

V rozšírených nastaveniach v sekcii Boot sa všetko vykonáva rovnakým spôsobom ako v „normálnom“ systéme BIOS: na prvé miesto stačí presunúť jednotku flash (v mojom prípade „jetFlashTranscend 16 GB“) a potom uložiť nastavenia (kláves F10 ).

Zavádzacia sekcia - konfigurácia zavádzania

Zavádzanie z USB flash disku / disku pomocou ponuky Boot Menu

Prečo konfigurovať a meniť bootovací rad v systéme BIOS, keď môžete bootovať z USB flash disku stlačením jediného tlačidla?

Hovoríme o Boot Menu - bootovacej ponuke preloženej do ruštiny. Ak zavoláte toto menu, môžete si zvoliť, kde chcete počítač / notebook zaviesť: z pevného disku, CD / DVD, flash disku, SD karty atď.

Tlačidlo pre vyvolanie Boot Menu je zvyčajne zobrazené na prvej obrazovke, ktorú vidíte po zapnutí. Príklad na fotografii nižšie:

 1. F2 alebo Del - zadajte nastavenia systému BIOS;
 2. F11 - zavolajte do bootovacej ponuky.

Poznámka! Tlačidlá na vyvolanie ponuky Boot pre rôznych výrobcov prenosných počítačov (PC) - tiež sa dozviete v tomto článku: //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Zavádzanie pomocou ponuky BOOT

Po vyvolaní ponuky Boot Menu uvidíte všetky zariadenia, z ktorých môžete bootovať. Príklad na fotografii nižšie: môžete bootovať z pevného disku, jednotky flash a jednotky CD / DVD.

Zobraziť bootovacie menu

Prečo sa systém BIOS nespustí z jednotky flash / disku

Pomôcť! Okamžite odporučím jeden z mojich článkov: prečo BIOS nevidí inštalačný flash disk - //ocomp.info/bios-ne-vidit-zagr-usb-fleshku.html

1) Zakázaný radič USB v systéme BIOS

Takmer všetky verzie systému BIOS majú možnosť deaktivovať porty USB. Samozrejme, ak sú zakázané, nebudete môcť bootovať z USB disku. Skontrolujte, či sú povolené (alebo obnovte predvolené nastavenia) - priamo v článku som uviedol, ako sa to deje.

2) Nesprávne napísaná bootovacia jednotka USB flash

Často môže byť napísaný nesprávne z dôvodu nesprávneho nastavenia programu (v ktorom ste ho zaznamenali) alebo „rozbitého“ ISO obrazu v systéme. Odporúčam vám prečítať si tento článok: //ocomp.info/sozdat-zagruz-fleshku-v-rufus.html

3) Po reštartovaní počítača sa inštalácia začne odznova

Pomerne často nastáva nasledujúca situácia. Vložili ste jednotku USB flash, počítač sa z nej zaviedol a inštalácia začala, potom sa reštartovala a inštalácia sa začala znova. A tak v kruhu ...

V takom prípade stačí odpojiť USB kľúč a reštartovať počítač. Zavádza sa z pevného disku (kde už boli skopírované inštalačné súbory z jednotky USB flash) - a inštalácia bude pokračovať (a nespustí sa odznova).

4) USB 3.0 a USB 2.0

Teraz na moderných počítačoch / notebookoch existuje niekoľko typov portov USB: USB 3.0 (USB 3.1) a USB 2.0 (USB 3.0 - označené modrou farbou). „Staré“ operačné systémy Windows nepodporujú USB 3.0, preto v prípadoch, keď je flash disk „neviditeľný“, odporúčam skúsiť nainštalovať OS z portu USB 2.0.

Prípad v prípade: USB 2.0 a USB3.0

5) USB-HDD, USB-FDD atď.

V systéme BIOS pri nastavovaní poradia spúšťania zvyčajne musíte zvoliť USB-HDD, ale v niektorých prípadoch systém BIOS nevidí jednotku USB flash. V takom prípade skúste zmeniť USB-HDD na USB-FDD.

6) Chyba „Reštartujte a vyberte správne bootovacie zariadenie alebo vložte bootovacie médium do vybraného bootovacieho zariadenia a stlačte kláves“

Často sa to vyskytuje, ak ste pripojili napríklad disk (disketu) k počítaču, ktorý nemá bootovacie záznamy. Stačí vybrať a odpojiť všetky médiá okrem toho, z ktorého chcete inštalovať (napríklad USB kľúče).

Inštrukcie! Riešenie chyby „reštartovať a zvoliť správne ...“ - //ocomp.info/reboot-and-select.html

7) Odpojte od počítača všetky doplnky. vybavenie

Odporúča sa tiež odpojiť druhý monitor, tlačiarne, skenery atď. Od počítača. Faktom je, že pri inštalácii systému Windows to môže spôsobiť ďalšie problémy. Napríklad sa mi stalo, že Windows nesprávne detekoval predvolený monitor a „poslal“ obrázok na iný monitor, ktorý bol vypnutý (a uvidel som „čiernu“ obrazovku ...).

8) Zapnite režim Legacy

V časti Boot musíte zmeniť režim bootovania z EFI (UEFI) na Legacy (ak existuje). V tejto súvislosti som uviedol vyššie odporúčanie. Faktom je, že nie všetky operačné systémy Windows podporujú „novú“ funkciu (okrem toho je potrebné správne zapísať jednotku USB flash pre tento režim inštalácie).

9) Vypnite zabezpečené spustenie

V systéme BIOS v časti Boot (zvyčajne) sa nachádza možnosť Secure Boot - tiež ju zakážte, prepnite na možnosť Disable (ak existuje).

10) Povolte spustenie CSM (ak je k dispozícii (zvyčajne je to bootovací oddiel))

V systéme BIOS v časti Boot zmeňte možnosť Launch CSM na Enable (ak existuje).

*

Týmto sa článok končí, veľa šťastia!

Prvýkrát zverejnené: 24.12.2016

Oprava: 27.01.2019