Ako zistiť model základnej dosky počítača, notebooku

Pozdravujem všetkých!

Pri riešení niektorých problémov s počítačom (alebo notebookom) musíte poznať model základnej dosky (napríklad vyhľadať a aktualizovať ovládače alebo zistiť, ako a čo zariadenie podporuje). Takáto potreba často nastáva po preinštalovaní systému Windows, keď je potrebné stiahnuť ovládače pre čipovú sadu a zvuk.

Je dobré, ak ešte máte dokumenty, ktoré ste dostali s kúpou počítača (ale ako ukazuje prax, vo väčšine prípadov sa buď nedajú nájsť, alebo už vôbec nie ?). V tomto článku uvediem niekoľko jednoduchých a rýchlych spôsobov určenia modelu základnej dosky (v angličtine - motherboard, mainboard).

Takže ...

5 spôsobov, ako zistiť model svojej základnej dosky

Používanie špeciálnych nástrojov

Podľa môjho názoru je to jeden z najjednoduchších a najrýchlejších spôsobov, ako zistiť všetky jeho vlastnosti týkajúce sa počítača (nielen základnej dosky). Takýchto utilít je pomerne veľa, pár z nich vám odporučím.

Poznámka! Najlepšie pomôcky na prezeranie technických údajov počítača nájdete v tomto článku: //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html

*

AIDA64

Jednoduchý a nevyhnutný nástroj pri práci za počítačom. Umožňuje bez mihnutia oka zistiť všetky vstupy a výstupy: procesor, OS, mat. doska, teplota komponentov, pevné disky atď.

V našom prípade stačí otvoriť sekciu „Počítač / súhrnné informácie“ (pozri snímku obrazovky nižšie). Mimochodom, program sa nemusí inštalovať - ​​má prenosnú verziu (môžete napríklad napísať na jednotku USB flash a spustiť ju z nej).

AIDA64 - informácie o počítači (CPU, základná doska atď.)

CPU-Z

Ďalšia populárna pomôcka na prezeranie charakteristík počítača. V ňom stačí otvoriť kartu „Hlavná doska“ a potom program zobrazí všetky informácie o vašej doske (poznámka: Hlavná doska je základná doska v preklade z angličtiny).

Základná doska - model základnej dosky (CPU-Z)

*

Zobraziť vo vlastnostiach systému Windows

Samotný model základnej dosky môžete vidieť v systéme Windows. Je pravda, že Windows niekedy zobrazuje informácie oproti tejto položke „Nie je k dispozícii“ . Preto, ak sa vám to nepodarí zistiť týmto spôsobom, choďte na ďalší ...

Najskôr stlačte kombináciu klávesov WIN + R a zadajte  príkaz msinfo32 . Stlačte kláves Enter (pozri snímku obrazovky nižšie).

msinfo32 - Zobraziť informácie o počítači

Ďalej v okne, ktoré sa otvorí, zobrazte všetky vlastnosti vášho systému. Zoznam by mal obsahovať informácie o mnohých zariadeniach: verzia systému BIOS, názov systému, informácie o operačnom systéme Windows, model základnej dosky, procesor, systémové priečinky atď.

msinfo32 - Model mat. poplatky

Okrem príkazu msinfo32 môžete použiť dxdiag (tiež vyvolaním ponuky Spustiť , pozri príklad vyššie). Upozorňujeme, že v tomto prípade môžete zistiť výrobcu a model vášho zariadenia (čo je, mimochodom, pri práci s notebookom viac než dosť).

DxDiag - model a výrobca počítača

*

 ❸ pohľad Príkazový riadok

Táto metóda je dobrá pre svoju univerzálnosť (takže príkazový riadok funguje aj v najsmrteľnejších Windows) a spoľahlivosť: funguje takmer vždy.

Ako spustiť príkazový riadok:

  • odkaz nájdete v ponuke ŠTART ;
  • vo Windows 10 - môžete kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu „ ŠTART “ a z rozbaľovacieho zoznamu zvoliť spustenie príkazového riadku ;
  • môžete stlačiť kombináciu tlačidiel Win + R , potom zadajte príkaz cmd a stlačte kláves Enter (toto je univerzálna možnosť!).

Pomôcť!  Ako otvoriť príkazový riadok v systéme Windows 7-10 (vrátane práv správcu) - //ocomp.info/kak-otkryit-komandnuyu-stroku.html

Ako spustiť príkazový riadok - univerzálny spôsob pre Windows 7, 8, 10

Poznámka! Týmto spôsobom môžete okrem príkazového riadku spustiť aj mnoho ďalších aplikácií v systéme Windows - //ocomp.info/spisok-komand-vyipolnit.html

*

Aké príkazy treba zadať:

  • aby ste zistili, kto je výrobca základných dosiek - wmic baseboard get Manufacturer
  • model základnej dosky - základná doska wmic získať produkt

Výrobca a model mat. dosky (Príklad fungovania príkazového riadku)

*

Rozpoznajte model podložky. dosky v BIOSe

V systéme BIOS môžete nielen meniť nastavenia zavádzania, čas, dátum, konfigurovať vybavenie atď., Ale tiež získať informácie o akomkoľvek hardvéri (poznámka: množstvo informácií o hardvéri závisí od verzie systému BIOS).

Aby som sa neopakoval, hneď sem uvediem odkazy:

  • ako vstúpiť do systému BIOS - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html
  • klávesové skratky na vstup do systému BIOS - //ocomp.info/goryachie-klavishi-dlya-vh-bios-boot-menu.html

Napríklad, ak ste vstúpili do systému BIOS mat. Dosky Gigabyte: stačí stlačiť kláves F9 a zobrazia sa o ňom podrobné informácie.

BIOS - informácie o základnej doske

Tiež odporúčam zamerať sa na prvú obrazovku, ktorá sa objaví po zapnutí počítača - tiež často zobrazuje informácie o podložke. doska.

*

 ❺  Vizuálna kontrola samotnej podložky. poplatky

Jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako zistiť model svojej základnej dosky, je pozrieť sa na jeho označenia. Je pravda, že táto metóda má svoje nevýhody: trvá to dlhšie ako iné metódy; zložitejšie (najmä pokiaľ ide o notebook, pretože je oveľa ťažšie ho rozobrať ako otvoriť veko skrinky na PC).

Preto osobne odporúčam túto metódu, ak máte do činenia s PC, alebo z nejakého dôvodu iné metódy nefungovali ...

Takmer každá základná doska má označenie modelu: zvyčajne je umiestnená niekde pozdĺž okrajov alebo v strede. Je jednoducho nemožné si to všimnúť!

Poznámka! Všetko, čo je napísané vyššie, sa týka značkových výrobcov: Asus, Gigabyte atď. Pokiaľ ide o lacné čínske haraburdy, môže to byť čokoľvek ...

Model základnej dosky: Asus z97-k

*

Mám na tom všetko ...

Úspešná práca a rýchla diagnostika!

?

Článok revidovaný: 20.01.2019