Ako nahrávať zvuk do počítača (z mikrofónu alebo ten, ktorý je počuť v reproduktoroch)

Dobrý čas všetkým!

Niekedy vznikne zdanlivo jednoduchá úloha: zaznamenať zvuk, ktorý počujete zo slúchadiel / reproduktorov (alebo zvuku, ktorý sami hovoríte, iba do mikrofónu).

Napríklad, ak ste počuli nejaký zaujímavý online program, musíte nahrať zvukovú lekciu pre podriadených alebo sa porozprávať so vzdialenými príbuznými a chcete sa o nahrávku podeliť s blízkymi. Ale podľa zákona podlosti s najjednoduchšími úlohami, ako je tento, môžete sedieť dlhšie ako jednu hodinu, kým nedosiahnete optimálnu kvalitu .

Vlastne v tomto článku chcem ukázať niekoľko príkladov, ako a ako môžete nahrávať zvuk na PC. Myslím si, že tento príspevok môže byť veľmi užitočný pre všetkých zvukových editorov pre začiatočníkov.

Takže ...

? Mimochodom!

Ak chcete nahrávať telefonické rozhovory, odporúčam vám prečítať si túto poznámku

*

Ako a čo nahrávať zvuk

Najskôr skontrolujte funkčnosť mikrofónu

Ak sa chystáte nahrávať z mikrofónu - najskôr skontrolujte jeho funkčnosť. Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu Win + R a v okne „Spustiť“ použite príkaz mmsys.cpl (pozri príklad nižšie).

? Pomoc!

Čo robiť, ak ikona zvuku zmizla (nie je v zásobníku vedľa hodín).

Win + R - mmsys.cpl - nastavenie zvuku

Ďalej otvorte kartu „Záznam“ a vyberte funkčný mikrofón.

Dôležité! Ak máte na tejto karte niekoľko zariadení, potom s nesprávne vybraným mikrofónom nebudete môcť nahrávať zvuk (jednoducho nebudete počuť).

Výber predvoleného zariadenia

Pre správnu voľbu - venujte pozornosť posúvačom vpravo (oproti každému zariadeniu). Ak niečo poviete do mikrofónu, uvidíte, že sa rozsvietia nazeleno (v závislosti od hlasitosti). Pozri príklad nižšie.

Kontrola mikrofónu

Mimochodom, venujte pozornosť tiež skutočnosti, že moderné notebooky majú zabudovaný mikrofón: zvyčajne sa nachádzajú vedľa webovej kamery, nad obrazovkou. Pozrite si príklad na fotografii nižšie.

Je to tak, že veľa používateľov pripojí k notebooku externý mikrofón a ako predvolený si zvolí zabudovaný mikrofón.

Vo výsledku sú veľmi ťažko počuteľné. hovoria do nesprávneho mikrofónu (vysvetlil to chaoticky, ale myslím si, že pointa je jasná ...).

Kde je mikrofón zvyčajne umiestnený na notebooku

? Pomoc!

Pripojenie a konfigurácia externého mikrofónu v systéme Windows - pozrite si príručku pre začiatočníkov

*

Vstavaná aplikácia systému Windows: Záznam zvuku (alebo Hlasový záznamník)

Windows už má veľmi jednoduchú aplikáciu na záznam zvuku z mikrofónu. V systéme Windows 7 sa nazýva „Záznam zvuku“ (pozri snímku obrazovky nižšie), v systéme Windows 10 - „Hlasový záznamník“ (  je ľahšie ho spustiť pomocou vyhľadávania, pozri príklad nižšie).

Záznam zvuku v systéme Windows 7

Hlasový záznam (Windows 10)

V mojom príklade nižšie ukážem program „Hlasový záznamník“ . Po spustení programu stačí stlačiť jedno tlačidlo „Nahrať“ (alebo kombinácia tlačidiel Ctrl + R).

Hlavné okno (hlasový záznam)

Potom budete môcť sledovať proces nahrávania: všimnite si, že kruh v blízkosti tlačidla „Zastaviť nahrávanie“ zobrazí aktivitu mikrofónu (čím je zvuk hlasnejší, tým väčší je priemer kruhu, pozri snímku obrazovky nižšie).

Proces nahrávania

Po ukončení nahrávania sa zobrazí v ponuke vľavo. Môžete si ho vypočuť, odrezať z neho nepotrebné fragmenty, premenovať ho, zdieľať s niekým atď. Všeobecne platí, že všetko, čo potrebujete pre neskúseného používateľa ...

Vytvorené nahrávky

Pokiaľ vám nestačia možnosti štandardného programu vo Windows, odporúčam venovať pozornosť špecializovaným programom (o pár z nich si poviem nižšie).

*

Audio Master

Stránka vývojára: //audiomaster.su/

Audio Master - hlavné okno programu / klikateľné

Multifunkčný program na prácu so zvukom. Umožňuje nielen úplnú úpravu zvukových súborov, ale aj záznam reči z mikrofónu (alebo napríklad akýkoľvek zvuk z reproduktorov / slúchadiel), extrakciu hudby zo zvukových diskov CD, vytváranie vyzváňacích tónov pre smartphony, rôznych efektov atď.

Vlastnosti:

 1. program umožňuje zachytiť zvuk z rôznych zvukových zariadení: mikrofón, zvuková karta, TV tuner atď. (zachytené časti je možné navyše kombinovať neskôr). Zvukovú stopu je možné uložiť vo formátoch OGG, MP3 alebo WAV;
 2. môžete prevádzať hudbu zo zvukových diskov (tiež vo formátoch OGG, MP3 alebo WAV). V procese snímania môžete navyše upraviť ktorúkoľvek zo stôp: napríklad odrezať prebytočnú časť od nej;
 3. schopnosť extrahovať zvuk z video súboru (napríklad mnohí „dostanú“ svoje obľúbené piesne, melódie a frázy a dajú si ich do svojich telefónov);
 4. program vám umožňuje pracovať so všetkými obľúbenými zvukovými formátmi: MP3, WAV, WMA, OGG, FLAC, M4R atď .;
 5. schopnosť orezávať súbory a kombinovať viac zvukových stôp do jednej;
 6. je možné použiť desiatky rôznych efektov (môžete napríklad pridať ozvenu, pokúsiť sa zmeniť hlas atď.);
 7. intuitívne jednoduché rozhranie: pre vykonanie požadovanej úlohy ju jednoducho vyberte z ľavého menu (viď obrazovka vyššie);
 8. podpora ruského jazyka a populárnych OS Windows 7, 8, 10 (32/64 bitov).

Pokiaľ ide o proces spustenia nahrávania, ihneď po inštalácii a spustení aplikácie jednoducho vyberte v okne možnosť „Záznam zvuku z mikrofónu“ .

Záznam zvuku mikrofónu

Potom zadajte záznamové zariadenie (mikrofón, pozri obrazovku nižšie) a začnite nahrávať. Všeobecne dosť jednoduché!

Spustiť nahrávanie

*

Drzosť

Stránka vývojára:  //www.audacityteam.org/

Stiahnutie z Source Forge

Audacity - hlavné okno programu / klikateľné

Bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom na úpravu zvukových súborov. Môže sa tiež použiť na záznam zvuku z mikrofónu aj z iného zdroja zvuku. Funguje na Windows, Mac OS X, GNU / Linux atď.

Upozorňujeme, že v porovnaní s predchádzajúcim softvérom je ovládanie o niečo ťažšie je tu oveľa viac funkcií.

Vlastnosti:

 1. Audacity dokáže nahrávať živý zvuk z mikrofónu alebo zvukovej karty počítača (môžete to robiť paralelne);
 2. schopnosť orezávať, vkladať, kopírovať a mazať zvukové stopy pridané do okna programu;
 3. možnosť pridať do programu na úpravy akékoľvek svoje minulé nahrávky, hudobné stopy atď.
 4. podporuje zvuk rôznej bitovej rýchlosti: 16-bitový, 24-bitový a 32-bitový;
 5. program podporuje zásuvné moduly (efekty, ktoré vytvárajú, môžete navyše zmeniť úpravou bežného textového súboru!);
 6. ktorúkoľvek z vašich akcií v programe je možné zrušiť (navyše môžete vrátiť ľubovoľný počet krokov späť);
 7. väčšinu akcií na úpravu stopy je možné vykonať pomocou klávesnice (čo znamená, že časom si zvyknete, že budete môcť súbory upravovať veľmi rýchlo);
 8. režim sledovania frekvenčného spektrogramu (pre vizuálne a jednoduché vnímanie).

Pre referenciu : pre nahrávanie zvuku musíte najskôr nastaviť úroveň vstupného signálu (pozri obrazovku nižšie, č. 1), potom zvoliť zariadenie „Mikrofón“ (2), stlačiť tlačidlo nahrávania (3).

Venujte pozornosť tomu, ako sa zvuková stopa začne „prehrávať“, v závislosti od hlasitosti prichádzajúceho zvuku (4). Nahrávanie zastavíte stlačením tlačidla „Stop“ (5).

Pokyny na nahrávanie zvuku v Audacity

? Mimochodom!

Pre tých, ktorí chcú z obrazovky zaznamenávať nielen zvuk, ale aj video, odporúčam túto poznámku.

*

Vopred ďakujem za doplnky ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 07.12.2018

Oprava: 2.04.2020