Ako zistiť stav a zdravotný stav pevného disku, ako zobraziť SMART hodnoty (HDD, SSD) a odhadnúť, ako dlho disk vydrží

Dobrý deň!

Koľko vecí by sa dalo napraviť, keby sme vopred vedeli, čo nás čaká ...

A ak je v živote takmer nemožné predpovedať niektoré udalosti, potom v prípade pevného disku - niektoré problémy sa dajú napriek tomu predvídať a predvídať!

K tomu existujú špeciálne nástroje, ktoré dokážu zistiť a analyzovať čítania SMART * disku (v prípade potreby vám ich zobraziť) a na základe týchto údajov vyhodnotiť stav vášho disku a pri výpočte toho, ako ešte veľa rokov bude môcť slúžiť.

Informácie sú mimoriadne užitočné, navyše také nástroje môžu sledovať váš disk online a akonáhle sa objavia prvé príznaky nestabilnej práce, okamžite vás na to upozornia. Podľa toho budete mať čas urobiť si zálohu včas a podniknúť kroky (hoci zálohu by ste mali robiť vždy, aj keď je všetko v poriadku ?).

Preto v článku zvážim niekoľko metód (a niekoľkých nástrojov) na analýzu stavu HDD a SSD.

* Poznámka: 

SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) je špeciálna technológia na hodnotenie stavu pevného disku systémom integrovanej hardvérovej autodiagnostiky / samomonitorovania. Hlavnou úlohou je určiť pravdepodobnosť poruchy zariadenia a zabrániť tak strate údajov.

*

Hodnotenie stavu pevného disku: ako dlho vydrží

Možno je to jedna z najobľúbenejších otázok, ktoré kladú všetci používatelia, ktorí sa prvýkrát stretnú s problémami s pevným diskom (alebo premýšľajú o bezpečnosti ukladania svojich údajov). Každého zaujíma čas, kedy bude disk fungovať, kým sa úplne „nezastaví“. Skúsme predpovedať ...

Preto som sa v prvej časti článku rozhodol ukázať pár utilít, ktoré dokážu získať všetky čítania z disku a nezávisle ich analyzovať a poskytnúť vám iba hotový výsledok (v druhej časti článku vám ukážem dať nástroje na prezeranie údajov SMART pre nezávislú analýzu).

Metóda číslo 1: použitie Sentinelu pevného disku

Sentinel pevného disku

Webová stránka: //www.hdsentinel.com/

Jeden z najlepších nástrojov na sledovanie stavu počítačových diskov (pevných diskov (HDD) aj „nových diskov“ SSD). Na programe najviac zapôsobí to, že sám analyzuje všetky prijaté údaje o stave disku a ukáže vám hotový výsledok (veľmi vhodný pre začínajúcich používateľov).

Aby som nebol neopodstatnený, okamžite zobrazím hlavné okno programu, ktoré sa objaví po prvom spustení (analýza disku sa vykoná okamžite automaticky). Zdravie a výkon disku sa odhadujú na 100% (v ideálnom prípade by to tak malo byť), čas, ktorý bude disk stále fungovať v normálnom režime, program odhaduje na asi 1000 dní (~ 3 roky).

Čo je s diskom podľa Hard Disk Sentinel

Okrem toho vám program umožňuje sledovať teplotu: aktuálnu aj priemernú a maximálnu teplotu počas dňa, týždňa, mesiaca. Ak teplota prekročí „normálny“ rozsah, program vás na to upozorní (čo je tiež veľmi výhodné).

Hard Disk Sentinel vám tiež umožňuje prezerať údaje SMART (na ich vyhodnotenie je však potrebné dobre porozumieť diskom), získať úplné informácie o pevnom disku (model, sériové číslo, výrobca atď.), Zistiť, aký je pevný disk disk je načítaný (tj. získať informácie o výkone).

Všeobecne je podľa môjho skromného názoru Hard Disk Sentinel jedným z najlepších nástrojov na sledovanie stavu diskov v systéme. Je potrebné dodať, že existuje niekoľko verzií programov: profesionálna a štandardná (pre profesionálnu verziu s rozšírenou funkcionalitou existuje prenosná verzia programu, ktorú nie je potrebné inštalovať (môžete ju napríklad spustiť dokonca z USB flash disk)).

Hard Disk Sentinel funguje vo všetkých populárnych Windows (7, 8, 10 - 32 | 64 bitov), ​​podporuje ruský jazyk v plnom rozsahu.

Metóda číslo 2: použitie HDDlife

HDDlife

Webová stránka: //hddlife.ru/

Tento program je podobný prvému programu a tiež jasne ukazuje aktuálny stav disku: jeho zdravie a výkon (v percentách), jeho teplotu, množstvo odpracovaného času (v mesiacoch). V hornej časti okna na základe všetkých týchto údajov zobrazí HDDlife konečné zhrnutie vášho disku, napríklad v mojom prípade „ALL RIGHT“ (čo znamená, že s diskom je všetko v poriadku).

Mimochodom, program môže pracovať online, monitorovať stav vášho disku a v prípade, že sa niečo pokazí (pri prvých príznakoch problémov) - okamžite vás o tom informujte.

Stav disku HDD

Ako príklad ukazuje nasledujúca snímka obrazovky, že disk SSD dostal varovanie: jeho zdravie je stále v prijateľných medziach, ale spoľahlivosť a výkon sú podpriemerné. V takom prípade by ste disku nemali dôverovať žiadnym dôležitým údajom a pokiaľ je to možné, musíte sa pripraviť na jeho výmenu.

S SSD nie je v poriadku ...

Mimochodom, v hlavnom okne programu je vedľa množstva času stráveného na disku odkaz Nastavenia disku“ (umožňuje zmeniť niektoré potrebné parametre). Po otvorení môžete ovládať rovnováhu medzi šumom a výkonom), čo je veľmi užitočné pri diskoch, ktoré vydávajú veľa šumu), a upravovať nastavenia spotreby energie (užitočné pre notebooky, ktorým rýchlo dôjde batéria).

Dodatok: HDDlife funguje na počítačoch aj notebookoch. Podporuje disky HDD a SSD. Existujú prenosné verzie programu, ktoré nepotrebujú inštaláciu. Môže byť nakonfigurovaný tak, aby program bežal spolu s vašim Windows. HDDlife funguje vo Windows: XP, 7, 8, 10 (32 | 64 bitov).

*

Ako zobraziť SMART čítanie

Pokiaľ predchádzajúce obslužné programy nezávisle hodnotili stav disku na základe údajov SMART, potom vám nasledujúce pomôcky poskytnú viac slobody a údajov pre vlastnú analýzu. V správach bude možné nájsť pomerne veľkú sadu parametrov, na základe ktorých bude možné zhruba posúdiť stav disku a urobiť prognózu jeho ďalšieho fungovania.

Metóda číslo 1: použitie СrystalDiskInfo

СrystalDiskInfo

Oficiálna webová stránka: //crystalmark.info/download/index-e.html

Vynikajúca bezplatná utilita na prezeranie stavu a SMART údajov pevného disku (podporované sú aj disky SSD). Čím táto utilita zvíťazí - poskytuje vám úplné informácie o teplote, technickom stave disku, jeho vlastnostiach atď., Navyše sú niektoré údaje označené (tj. Sú relevantné, ako pre skúsených používateľov, ktorí sami vedia „čo je - to“ a pre začiatočníkov, ktorí potrebujú nápovedu).

Napríklad, ak niečo nie je v poriadku s teplotou, potom na nej uvidíte červený indikátor, t.j. СrystalDiskInfo vás o tom bude informovať.

Hlavné okno programu CrystalDiskInfo

Hlavné okno programu možno podmienene rozdeliť na 4 zóny (pozri snímku obrazovky vyššie):

  1. „1“ - tu sú uvedené všetky vaše fyzické disky nainštalované v počítači (notebooku). Vedľa každého je zobrazená jeho teplota, technický stav a počet sekcií na ňom (napríklad „C: D: E: F:“);
  2. "2" - tu sa zobrazuje aktuálna teplota disku a jeho technický stav (program vykoná analýzu na základe všetkých údajov prijatých z disku);
  3. "3" - údaje o disku: sériové číslo, výrobca, rozhranie, rýchlosť otáčania atď .;
  4. „4“ je SMART čítanie. Mimochodom, to, čo program podpláca - nemusíte vedieť, čo tento alebo ten parameter znamená - ak niečo nie je v poriadku s ktoroukoľvek položkou, program to označí žltou alebo červenou farbou a upozorní vás na to.

Ako príklad vyššie uvediem snímku obrazovky zobrazujúcu dva disky: vľavo - s ktorým je všetko v poriadku, vpravo - ktorý má problémy s preradenými sektormi (technický stav - alarm!).

Ako referencia (o preradených sektoroch):

keď pevný disk zistí napríklad chybu zápisu, prenesie údaje do špeciálne určenej náhradnej oblasti (a tento sektor sa bude považovať za „pridelený“). Preto na moderných pevných diskoch nevidieť zlé bloky - sú skryté v preradených sektoroch. Tento proces sa nazýva premapovanie a premapovaný sektor sa nazýva premapovanie .

Čím vyššia je hodnota premapovaných sektorov, tým horší je povrchový stav diskov. Pole „nespracovaná hodnota“ obsahuje celkový počet preradených sektorov.

Mimochodom, pre mnohých výrobcov diskov už aj jeden preradený sektor predstavuje záručný prípad!

Odporúčam, aby ste z takého disku uložili všetky dôležité údaje a pokiaľ je to možné, vymenili ich za iné (ak existuje záruka, nahraďte ich ním).

Aby obslužný program CrystalDiskInfo mohol  sledovať stav vášho pevného disku online, v ponuke „Servis“ označte dve začiarknutia: „Spustenie agenta“ a „Automatické spustenie“ (pozri obrazovku nižšie).

Potom uvidíte ikonu programu s teplotou vedľa hodín v zásobníku. Všeobecne môžete byť teraz v stave stavu disku pokojnejší be ...

*

Metóda číslo 2: použitie Victoria

Victoria  je jedným z najslávnejších softvérov na pevné disky. Hlavným účelom programu je posúdiť technický stav disku a nahradiť poškodené sektory záložnými pracovníkmi.

Tento nástroj je zadarmo a umožňuje vám pracovať z Windows aj DOSu (ktorý v mnohých prípadoch zobrazuje oveľa presnejšie údaje o stave disku).

Z mínusov: práca s Viktóriou je dosť náročná, aspoň v ňom neodporúčam náhodné stlačenie tlačidiel (všetky dáta na disku ľahko zlikvidujete).

Na svojom blogu (pre začiatočníkov) mám jeden dosť jednoduchý článok, ktorý podrobne popisuje, ako skontrolovať disk s pomocou Victorie (vrátane zistenia údajov SMART - príklad na snímke obrazovky nižšie (v ktorej Victoria upozornila na možný problém s teplotou) )).

? Pomoc!

Rýchla diagnostika disku vo Victorii: //ocomp.info/diagnostika-i-proverka-diska.html

Rýchle testovanie (rýchle) - Victoria 5

*

V tomto prípade zavŕšim, veľa šťastia všetkým!

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

?

Prvé zverejnenie: 18.07.2017

Oprava: 15.11.2019