Ako zväčšiť veľkosť písma na obrazovke počítača

Otázka používateľa

Ahoj.

Prosím, povedzte mi o jednom probléme: po zakúpení nového veľkého monitora radosť nebola dlhá, fotografie a filmy na ňom sa stali úžasnými a text nebol veľmi malý! Pri čítaní takéhoto textu oči rýchlo unaví kvôli jeho malým rozmerom ...

Je možné nejako všeobecne zväčšiť veľkosť písma vo všetkých programoch a v samotnom Windows?

Rada: mimochodom, na vašom webe som si všimol, že písmo je tiež malé (pre mňa) Radím vám, aby ste to trochu zvýšili ...

Svetlana.

Ahoj.

Áno, je tu taký problém: teraz sa zväčšuje uhlopriečka monitorov a zároveň sa zvyšuje rozlíšenie obrazovky neočakávaným tempom (z tohto dôvodu sa text na monitore a len niektoré podrobnosti ťažko čítajú. ).

V tomto článku preskúmam rôzne možnosti, ako zväčšiť písmo a prvky na obrazovke pre ľahšie čítanie. Mimochodom, podľa ubezpečení lekárov existuje odporúčanie sedieť pri obrazovke nie bližšie ako 50 cm od nej (ak sa často musíte pri práci priblížiť k obrazovke, potom je to ďalší dôvod, prečo zväčšiť písmo. v počítači).

Mimochodom, písmo na tejto stránke bolo mierne zvýšené, pozrime sa na reakciu návštevníkov ☺ (ďakujem za tip, na to som akosi ani len nepomyslel).

*

Zväčšenie písma a niektorých ďalších prvkov

Metóda číslo 1: použitie klávesových skratiek

Metóda funguje v prehliadači, na pracovnej ploche Windows, v mnohých aplikáciách.

Na začiatok by som chcel poukázať na najjednoduchší, najuniverzálnejší a cenovo dostupný spôsob, ako RÝCHLO zväčšiť veľkosť textu (a niektorých prvkov) pomocou niekoľkých tlačidiel!

Kombinácia tlačidiel:

  • podržte stlačený klávesCtrl “ a stlačte „ + “ - zväčšenie písma o 10% a všetkého, čo je otvorené v okne prehliadača (alebo napríklad na pracovnej ploche systému Windows alebo v inej aplikácii);
  • podržte stlačený klávesCtrl “ a stlačte „ - “ - zníži sa o 10% (podobne ako v predchádzajúcom);
  • podržte stlačený klávesCtrl “ a otočte kolieskom myši - podobný efekt;
  • podržte stlačený klávesCtrl “ a stlačte „ 0 “ - vráťte mierku na predvolenú (resetujte priblíženie / oddialenie).

Tieto kombinácie sa používajú veľmi pohodlne. Napríklad ste otvorili web (napríklad pracujete a potrebujete veľa čítať), máte pocit, že písmo na obrazovke je pre vás príliš malé - podržte stlačené tlačidlo „ Ctrl “ a otočte kolieskom myši . Môžete teda rýchlo upraviť písmo na požadovanú veľkosť a pokojne si ho prečítať (príklad nižšie).

Rovnaká pracovná plocha, ale rôzne veľkosti ikon

Chrome - Zobraziť web (priblížené: ikona lupy plus)

*

Metóda číslo 2: Zmena rozlíšenia a zmena mierky obrazovky

Všetko, čo sa zobrazuje na monitore, závisí od rozlíšenia obrazovky! Čím vyššie je rozlíšenie - čím menšie sú všetky prvky na obrazovke (avšak čím viac miesta máte), tým nižšie je rozlíšenie - tým menej miesta na pracovnej ploche, ale všetky prvky sú väčšie.

Všeobecne musíte hľadať strednú cestu a nie vždy je optimálne odporúčané rozlíšenie ovládačov alebo systému Windows.

Dôležité!

Niektorí používatelia nastavujú vysoké rozlíšenie na monitore s malou uhlopriečkou (vyššou ako tá, ktorú pre túto uhlopriečku odporúča Windows). To nie je dobré, pretože detaily a prvky na obrazovke sú príliš malé a vaše oči sa rýchlo unavia z neustáleho namáhania ...

Full HD vs Ultra HD (4k) - príklad rozdielu v rozlíšení

Ak chcete zmeniť rozlíšenie, kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľné miesto bez ikon na ploche. V ponuke, ktorá sa zobrazí, je vhodné otvoriť odkaz na nastavenie vášho grafického adaptéra (v mojom prípade je to IntelHD, vo vašom môže byť buď tiež, alebo AMD, alebo NVIDIA).

Grafické špecifikácie - nastavenia ovládača grafickej karty

Dôležité!

Ak v tejto ponuke nie sú žiadne odkazy na konfiguráciu grafického adaptéra, skúste otvoriť časť Ovládací panel systému Windows: Hardvér a zvuk (pozrite sa tiež na ikony na paneli vedľa hodín).

Odkaz na IntelHD (v zásobníku vedľa hodín)

Ak nikde nie sú žiadne odkazy - je pravdepodobné, že ste na grafickú kartu nenainštalovali (neaktualizovali) ovládače. V jednom z mojich článkov som vám už povedal, ako ich najlepšie aktualizovať, uvádzam odkaz nižšie:

//ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

Ďalej musíte otvoriť kartu so základnými nastaveniami displeja: zvyčajne vždy obsahuje požadovanú možnosť nastavenia rozlíšenia. Odporúčam zvoliť nižšie rozlíšenie a vyskúšať, či to bude pohodlné. Empiricky určte optimálne rozlíšenie.

Grafický ovládací panel Intel (R) - výber rozlíšenia

Mimochodom, ak na grafickej karte nie sú nainštalované ovládače, môžete rozlíšenie zmeniť pomocou nástrojov systému Windows (zvyčajne ☺).

Kliknite pravým tlačidlom myši na voľné miesto na pracovnej ploche a v zobrazenej kontextovej ponuke vyberte možnosť „Nastavenia zobrazenia“ (to je relevantné pre Windows 10, vo Windows 7 - môžete okamžite otvoriť možnosť výberu rozhodnutie).

Nastavenia displeja // Windows 10

Ďalej v sekcii „Zobraziť“ kliknite na  kartu „Rozlíšenie“ (pre Windows 10) a nastavte požadovanú hodnotu (pozri šípku 2 na snímke obrazovky nižšie).

Zmena mierky a rozlíšenia / Windows 10

Potom tiež odporúčam „experimentovať“ s ďalšími možnosťami zmeny mierky (umožňujú vám napríklad upraviť veľkosť obrázka, všetky prvky na obrazovke môžete zväčšiť o 20%).

Vlastné škálovanie / Windows 10

*

Metóda číslo 3: Upravte veľkosť a jasnosť písma v systéme Windows

Ak máte moderný Windows 10, potom veľkosť písma v ňom môžete zmeniť pomocou špeciálneho. aplikácie (možnosť v ovládacom paneli bola odstránená) - //ocomp.info/kak-izmenit-razmer-shrifta-windows-10.html

Podrobné nastavenie písma v systéme Windows - otvorte ovládací panel, potom sekciu „Vzhľad a prispôsobenie“ a podsekciu „Obrazovka“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Dizajn a personalizácia

Na karte, ktorá sa otvorí, odporúčam skontrolovať každú kartu. Napríklad prvá vec, ktorú môžete urobiť, je nastaviť veľkosť nadpisov okien, veľkosť ikon, podnadpisov atď. (Pozrite si snímku obrazovky nižšie, podpísané).

Tiež odporúčam otvárať postupne všetky odkazy vľavo v menu, sú tam aj veľmi dôležité parametre!

Obrazovka

*

V nastaveniach parametra obrazovky (toto je prvá karta v ponuke vľavo na snímke obrazovky vyššie) môžete zmeniť veľkosť textu, zväčšiť mierku rôznych prvkov atď. Posuňte posúvač doprava a test, vyberte si najlepšiu voľbu pre seba.

Zmena veľkosti textu v systéme Windows

*

V nastaveniach jasu a farebnej kalibrácie  - upravte parametre aj sami pre seba. Všeobecne platí, že optimálny jas závisí od miestnosti, v ktorej pracujete: ak je tma a nie je v nej denné svetlo, potom je potrebné znížiť jas (niekedy na minimum), ak je svetlý, musí byť zvýšil. Pamätajte, že príliš vysoký jas unaví vaše oči rýchlejšie!

Zmena nastavení schémy napájania - úprava jasu displeja

*

Upravte jasnosť textu (ClearType).

Nemyslím si, že by so mnou mohli argumentovať, že jednoduchosť čítania závisí nielen od veľkosti písma, ale aj od jeho kvality: jasnosť, jas, plynulosť a obrysy písmen atď. Technológia ClearType bola vyvinutá špeciálne pre LCD displeje, aby boli písma čo najpohodlnejšie - čitateľné (takpovediac upravte vyhladzovanie pod sebou!).

Vďaka presnej kalibrácii je navyše kvalita písma (vyhladenie, jas, čistota atď.) Upravená pre každý konkrétny monitor a konkrétneho používateľa! Preto určite odporúčam nastaviť tento parameter.

Začíname s  ClearType :

  • kliknite na Win + R ;
  • v zobrazenom okne „Spustiť“ zadajte  cttune ;
  • potom začiarknite políčko „Povoliť ClearType“ a kliknite na tlačidlo „Ďalej“.

Textový tuner ClearType

Potom vám bude ponúknutý výber z niekoľkých testov: na obrazovke sa objavia štvorce s textom: vyberte ten, na ktorom je text na vašom monitore najčitateľnejší.

Obrazovka - vyberte čitateľnejšie písmo

Po niekoľkých takýchto možnostiach bude testovanie dokončené a písmo bude optimalizované čo najviac presne podľa vášho hardvéru a vašich požiadaviek.

Nastavenie zobrazenia písma dokončené (text ClearType)

*

To je pre mňa dnes všetko.

Za doplnky k téme - samostatný milosrdenstvo!

Veľa štastia!

?

Článok je revidovaný: 1.03.2019