Ako odstrániť ovládače: staré alebo nadbytočné

Dobrá hodina!

Pri inštalácii a aktualizácii ovládačov je často potrebné odstrániť staré: napríklad nový ovládač môže byť v konflikte so starým alebo môže jednoducho spôsobiť chybu počas inštalácie. Najčastejšie sa to stane s ovládačmi pre: tlačiareň, sieťové karty, USB, zariadenia PCI.

Navyše, ak ste predtým mali nainštalovaný nejaký hardvér a potom ste ho vypli, v systéme pre neho zostali ovládače a bolo by dobré ich odstrániť (aby sa v budúcnosti predišlo konfliktom).

Viackrát som dostal podobné otázky, a preto som sa rozhodol načrtnúť podobný článok, kde ukážem niekoľko spôsobov, ako ich odstrániť.

Takže ...

Poznámka! Ak chcete vyhľadať a aktualizovať ovládače v automatickom režime, odporúčam špeciálne. obslužné programy: //ocomp.info/update-drivers.html

*

3 spôsoby, ako odstrániť zastarané a nepotrebné ovládače

Cez správcu zariadenia

Je to spoľahlivý, jednoduchý a pomerne rýchly spôsob. Môžete odstrániť takmer akýkoľvek ovládač, nemusíte sťahovať ani inštalovať nič navyše. Všetko zvážim postupne.

 1. Najskôr otvorte správcu zariadení . Môžete to urobiť pomocou ovládacieho panela systému Windows alebo jednoducho stlačením klávesov Win + R a potom do riadku „ Otvoriť “ zadajte príkaz devmgmt.msc (príklad nižšie na snímke obrazovky) .

  Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

 2. Ďalej musíte v zozname nájsť zariadenie, z ktorého chceme odstrániť ovládač. Potom naň kliknite pravým tlačidlom myši a v zobrazenej kontextovej ponuke vyberte vlastnosti .

  Správca zariadení - vlastnosti

 3. Potom otvorte kartu „ Ovládač “ a kliknite na tlačidlo „ Odstrániť zariadenie “ (pozri snímku obrazovky nižšie).

  Odstrániť zariadenie

*

Cez ovládací panel

Niektoré ovládače je možné odinštalovať pomocou štandardnej aplikácie Windows „ Odinštalovať programy “ (odkaz sa nachádza v ovládacom paneli, pozri snímku obrazovky nižšie).

Poznámka!

Táto metóda je dobrá, pretože okrem samotného vodiča je súčasťou súpravy na správu a zmenu nastavení ovládača aj pracovné stredisko.

Napríklad ovládače pre zvuk (ovládací panel Realtek), pre grafickú kartu (Nvidia alebo AMD) atď. - všetky majú špeciálne prvky. riadiace centrá. Ak sú tieto ovládače odstránené prostredníctvom správcu zariadení, potom tieto „centrá“ zostanú v systéme, takže je účelnejšie ich odstrániť pomocou ovládacieho panela.

Ako otvoriť ovládací panel (vrátane systému Windows 10) - //ocomp.info/control-panel.html

Ovládací panel - Programy - Odinštalovať

Ďalej v zozname skúste nájsť ovládače, ktoré chcete odstrániť. Napríklad som našiel:

 • Grafický ovládač Intel (ovládač grafickej karty);
 • Komponenty Intel;
 • Balík ovládačov Windows - Atheros Communications (ovládače Wi-Fi);
 • Balík ovládačov pre Windows - Dell Inc atď.

Zvýraznené ovládače, ktoré sa nachádzajú v zozname programov

Pre odinštalovanie vyberte požadovaný ovládač a kliknite na tlačidlo „ Odinštalovať / Zmeniť “ v hornej časti okna. V skutočnosti k tomu nie je čo komentovať.

*

Pomocou obslužného programu Driver Sweeper

V prípadoch, keď nie je možné odstrániť ovládač obvyklými metódami, môžete použiť špeciálne nástroje ?. Jednou z takýchto pomôcok (a jednou z najlepších) je Driver Sweeper!

Zametač vodiča

Stránka vývojára: //phyxion.net/

Mäkký portál: //www.softportal.com/software-18719-driver-sweeper.html

Spoľahlivý nástroj určený na odstránenie ovládačov zo systému Windows (chcem zdôrazniť, že odstránenie bude prebiehať veľmi čisto, dokonca sa skontroluje, či v systémovom registri nie sú všetky „chvosty“, a ak sa nájdu, bude tiež vyčistený. !).

Pomôcka vám okrem iného umožňuje vytvoriť záložnú kópiu všetkých ovládačov v systéme (pred odstránením - odporúčam to urobiť!).

Po nainštalovaní a spustení programu je prvou vecou, ​​ktorú odporúčam urobiť, prepnúť jazyk na ruštinu (štandardne sa vyberie angličtina). Kliknite na jazyk v ponuke a vyberte ruštinu (pozri snímku obrazovky nižšie).

Prepínanie jazyka na ruštinu

Potom v ponuke vľavo vyberte možnosť „ Analyzovať a vyčistiť “, začiarknite políčka všetkých položiek, ktoré chcete nájsť, a kliknite na tlačidlo Analyzovať .

Analýza a hľadanie starého „palivového dreva“

Driver Sweeper vám za chvíľu poskytne celý zoznam ovládačov, ktoré môžete vyčistiť. Napríklad v mojom prípade som odstránil ovládače AMD (čo je zaujímavé, pretože laptop má iba integrovanú Intel HD kartu - a tie v podstate nie sú potrebné!).

Prebieha výber ovládačov na odinštalovanie ...

*

To je v skutočnosti všetko.

Jednoduché a rýchle odstránenie!

?

Článok je opravený: 25.01.2019