Windows 10 sa prebúdza z hibernácie sám, bezo mňa! Čo robiť?

Otázka používateľa

Ahoj!

Pomoc s notebookom: večer ho uspávam, aby som ráno mohol rýchlo pokračovať v práci. Ale posledných pár dní sa v noci budil sám (bezo mňa!) A ráno som ho našiel s vybitou batériou.

Notebook ASUS s nainštalovaným systémom Windows 10 Pro.

Dobrý deň všetkým!

Problém je bežný, a to nielen v systéme Windows 10. Najčastejšie je to buď náhodný úder myšou (napríklad by sa s ňou mohla hrať mačka), alebo časovače alebo správca úloh (napríklad Windows sa môže rozhodnúť aktualizácia).

Tento článok vám ukáže, ako nájsť príčinu a odstrániť chyby. Relevantné predovšetkým pre Windows 7/8/10 (aj keď vo Windows XP by to malo byť rovnaké!).

*

Prečo sa Windows 10 prebúdza z režimu spánku, ako vylúčiť takúto samostatnosť

Najskôr (logicky) zistite, kto alebo čo spôsobilo zapnutie notebooku / počítača. Dozviete sa to otvorením ? protokolov systému Windows (moderný operačný systém zaznamenáva do protokolu mnoho svojich akcií vrátane času zapnutia / vypnutia).

Ak chcete otvoriť tento protokol, musíte najskôr ? prejsť na ovládací panel systému Windows v sekcii „Systém a zabezpečenie“ a potom na kartu Nástroje na správu“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Systém a bezpečnosť, správa

Potom otvorte odkaz „Zobraziť udalosti“ .

Zobraziť udalosti (na karte Správa)

Tu musíte z ponuky vľavo zvoliť „Windows Logs / System“ .

Ďalej by sa pred vami mali objaviť stovky udalostí (predvolene sú zoradené podľa dátumu výskytu). Musíme sa pozrieť na tie, ktoré majú dôvod „Zdroj“ z dôvodu „Nástroj na riešenie problémov s napájaním“ (všimnite si tiež čas ukončenia. Pomôže vám to nájsť požadovanú udalosť).

Po otvorení udalosti sa zobrazí zdroj výstupu . To je v podstate dôvod, prečo sa váš laptop / počítač prebudil.

Výstupný zdroj - Intel (R) USB 3.0 eXtensible Host Controller

Napríklad ak výstupný zdroj obsahuje „Tlačidlo napájania“  , znamená to, že niekto pomocou tohto tlačidla prebudil laptop z režimu spánku.

Ďalší príklad // Zdroj výstupu - tlačidlo napájania

? Možné možnosti vo výstupnom zdroji:

  1. tlačidlo napájania - niekedy pod to nespadá len samotné tlačidlo, ale aj otváranie / zatváranie veka notebooku. Dodám, že môže zlyhať v prípadoch, keď máte problém s podložkou. doskou alebo samotným tlačidlom;
  2. zariadenie, ktorého názov obsahuje „HID“, je buď myš, alebo klávesnica, alebo niečo podobné (napríklad joystick). Podotýkam, že často sa tieto zariadenia dajú spustiť „automaticky“: stačí aj veľmi jemné vibrovanie myši (napríklad ak s ňou niečo položíte na stôl);
  3. časovače - zvyčajne sa to stane, ak máte v plánovači úloh nastavenú nejakú úlohu (napríklad aktualizujte systém!);
  4. sieťový adaptér - tento výstupný zdroj označuje, že váš adaptér je nakonfigurovaný tak, aby sa počítač po pripojení k nemu zobudil;
  5. hostiteľské radiče (môže existovať veľa variantov mien) - dôvod je zvyčajne v zariadeniach pripojených k USB portom;
  6. žiadne údaje - najnepríjemnejší zdroj výstupu, ktorý sa tiež vyskytuje v protokole. V takom prípade by som odporúčal urobiť nasledujúce odporúčania (vo väčšine prípadov to pomôže vyriešiť problém).

*

? Ako nájsť a zabrániť prebudeniu zariadení z režimu spánku

Ak chcete vidieť všetky zariadenia, ktoré majú povolené prebúdzať laptop / počítač, otvorte ? príkazový riadok (stlačte kombináciu Win + R, zadajte cmd a stlačte Enter).

Na príkazovom riadku zadajte jeden príkaz: powercfg -devicequery wake_armed 

V mojom prípade tu bol jeden kus hardvéru - myš kompatibilnáHID .

Myš kompatibilná s HID prebúdza počítač

Ďalej musíte otvoriť ? Správca zariadení (Win + R, potom príkaz devmgmt.msc).

V správcovi zariadení vyhľadajte zariadenie, ktoré chcete zabrániť prebudeniu počítača (v mojom prípade myš kompatibilná s HID). Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte vlastnosti .

Vlastnosti myši kompatibilné s HID // Správca zariadení

Vo vlastnostiach na karte „Správa napájania“ zrušte začiarknutie políčka s povolením prebudiť počítač z pohotovostného režimu. Uložte nastavenia a to je všetko, potom môžete počítač bezpečne používať ...

Zrušte začiarknutie políčka s povolením prebudenia

Dodám, že ak máte niekoľko zariadení, môžete im tiež postupne zakázať prebúdzať počítač / notebook z pohotovostného režimu (hibernácie). Nakoniec to môžete vyrobiť tak, aby z neho laptop vyšiel iba pomocou vypínača.

*

? Ako zakázať časovače prebudenia (takže žiadna aktualizácia ani kontrola nemôžu zapnúť počítač)

Vykonáte to tak, že prejdete na nastavenie napájania (ovládací panel, potom časť „Hardvér a zvuk / Napájanie / nastavenie schémy napájania (aktuálna schéma!)“ ).

Ďalej otvorte ďalšie nastavenia napájania (pozri obrazovku nižšie).

Zmeniť pridať. výkonové parametre

V nich musíte otvoriť kartu „Sleep / Allow Wake Timers“ a nastaviť hodnoty „Disable“ (pozri obrazovku nižšie ?). Uložte nastavenia a reštartujte počítač.

Zakázať časovače prebudenia

Teraz, keď idete spať - vaše zariadenie by nemal prebudiť žiadny plánovač úloh!

Pre každý prípad tiež otvorte Ovládací panel systému Windows na nasledujúcej adrese:

Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Centrum zabezpečenia a servisu \ Automatická údržba

Skontrolujte, či je tu začiarknutie, ktoré vám umožňuje prebudiť počítač na automatickú údržbu v naplánovanom čase (zrušte jeho začiarknutie, ak máte túto možnosť povolenú).

Automatická údržba

*

Mimochodom, všetkým blahoželám 23. februára!

To je zatiaľ všetko. Všetko najlepšie!

?

Prvýkrát zverejnené: 23.02.2018

Oprava: 06/05/2020