Ako zistiť, kto je pripojený k mojej sieti Wi-Fi. Pripojil sa k tomu sused?

Otázka používateľa

Dobrý deň. 

Povedzte mi, ako môžem zistiť, kto je pripojený k mojej sieti Wi-Fi, môže byť k nej pripojený niekto iný, okrem mňa? (napríklad susedia). Je to len tým, že rýchlosť každý večer nevysvetliteľne klesá (bez oneskorenia nemôžete pozerať ani YouTube), neviem, čo robiť ...

PS zavolala poskytovateľovi - hovoria, že so sieťou je všetko v poriadku.

Dobrý deň!

Všetko samozrejme môže byť, ale najčastejšie internet brzdí, zaostáva a koktá na YouTube nesúvisí s tým, že sa k vám pripojil sused, ktorý sťahuje vašu komunikáciu, ale s bežnejšími vecami: zlou kvalitou siete poskytovateľa (iba večer všetci prídu z práce a „zavesia“ kanál - nie je dostatok zdrojov), chyby a zlyhania programu v operačnom systéme atď.

Navyše!

Dôrazne vám odporúčam pozrieť sa tiež na to, akými a akými programami je načítaný internet a kde úplne zmizne prevádzka. Ako to urobiť, nájdete tu: //ocomp.info/help-my-internet-trafik-loss.html

Teraz o tom, ako zistiť, aké zariadenia a počítače používajú váš smerovač ...

*

Zistite, kto je pripojený k sieti Wi-Fi

Možnosť číslo 1: pomocou webového rozhrania smerovača

Najjednoduchším a najinformatívnejším spôsobom, ako zistiť, ktoré zariadenia sú pripojené k sieti Wi-Fi, je pozrieť sa na nastavenia smerovača (webové rozhranie). Takmer každý moderný smerovač (v 99% prípadov) má v nastaveniach záložku zobrazujúcu všetky aktívne zariadenia.

Pomôcť! Ako zadať nastavenie smerovača (pokyny) - //ocomp.info/kak-zayti-v-nastroyki-routera.html

Najčastejšie na zadanie nastavení smerovača stačí zadať do panela s adresou prehliadača IP 192.168.0.1 (alebo 192.168.1.1, 192.168.10.1). „Správca“ sa používa ako heslo a prihlasovacie meno.

Adresa pre zadanie nastavení

Napríklad môj router Tenda má kartu „Stav“, ktorá sa predvolene otvára (hneď ako vstúpite do nastavení). V ňom sa dozviete počet pripojených zariadení, celkovú rýchlosť sťahovania a nahrávania (viď screenshot nižšie).

Poznámka. V závislosti od modelu smerovača, verzie firmvéru - sekcie ponuky a nastavenia sa môžu mierne líšiť. Spravidla budete musieť nájsť kartu Stav.

Pripojené zariadenia (smerovač Tenda) / klikateľné

Podrobné informácie o pripojených zariadeniach nájdete na karte „Ovládanie šírky pásma“: venujte pozornosť názvu zariadení a aktivite ich práce.

Ovládanie šírky pásma (smerovač Tenda) / klikateľné

Ak hovoríme o modeloch iných smerovačov, potom napríklad v smerovačoch TP-Link uvidíte podobnú kartu v časti „Bezdrôtový režim / štatistika bezdrôtovej siete“. MAC adresa je zobrazená pred každým zariadením (okamžite môžete zistiť, ktoré zariadenie je „susedom“).

Smerovač TP-Link - štatistika bezdrôtového pripojenia

Ďalší príklad uvedený nižšie: v anglickej verzii firmvéru (smerovač D-Link) otvorte kartu „Stav / bezdrôtové pripojenie“ (v ruštine „Stav / bezdrôtové pripojenie“) .

D-link - anglická verzia firmvéru (pozri stav)

Spravidla je takmer nemožné poskytnúť snímky všetkých modelov smerovačov a firmvéru v jednom článku. Ale našťastie - takmer vo všetkých modeloch je menu identické (môžete použiť aj technickú príručku k zariadeniu).

Dôležité!

Ak zistíte, že k vášmu smerovaču je pripojených viac počítačov (zariadení), ako ste k nemu pripojili sami, nezabudnite zmeniť nastavenie zabezpečenia.

Nastavte nové heslo, skontrolujte, či používa WPA2 so šifrovaním AES, zapnite zámok adresy MAC a vypnite WPS. To všetko je vo webovom rozhraní smerovača celkom jednoduché.

Pokyny na konfiguráciu smerovačov: Tenda, TP-Link

Možnosť číslo 2: pomocou špeciálneho. programov

Ak nemôžete otvoriť nastavenia smerovača (niekedy sa to stane  ), potom môžete vidieť, kto je pripojený pomocou programov. Je pravda, že v tomto prípade sa môžete dozvedieť iba o „extra používateľovi“ ... Aby ste však mohli zmeniť heslo alebo odpojiť „nepotrebného“ používateľa od siete, musíte prejsť na web smerovača Wi-Fi rozhranie a zmeňte nastavenia ...

Wireless Network Watcher [pre Windows]

Dôstojník. webová stránka: //www.nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html

Poznámka: Aplikácia pre Windows

Wireless Network Watcher - hlavné okno po skenovaní / kliknutie

Bezplatný a prenosný nástroj (nie je potrebné inštalovať) na rýchle skenovanie siete Wi-Fi. Po spustení automaticky „prebehne“ celou sieťou a zobrazí všetky aktívne zariadenia (ich MAC adresy, IP adresy, mená, názov adaptéra atď.).

Mimochodom, výsledný zoznam je možné odoslať do textového súboru, HTML, XML, CSV a vytlačiť. Je veľmi výhodné prejsť všetky svoje zariadenia a vykonať minimálnu kontrolu, ak sa jeho adresa MAC zhoduje ...

Monitor Wi-Fi [pre Android]

Odkaz na aplikáciu v Google Play: //play.google.com/

Poznámka: Aplikácia pre Android

Jednoduchá a pohodlná aplikácia na sledovanie siete Wi-Fi zo smartphonu, tabletu. Ak chcete zobraziť všetky momentálne aktívne zariadenia v sieti - prejdite na kartu „Skenovanie“ a kliknite na rovnomenné tlačidlo v dolnej časti okna. Po 10-30 sek. sieť bude prehľadaná a zobrazí sa zoznam zariadení. Ľahko a rýchlo?!

Monitor Wi-Fi - výsledky skenovania

Mimochodom, Wi-Fi Monitor má tiež užitočnú funkciu: môžete vidieť rýchlosť príjmu, výstup, kanály (ktoré obsadzujete vy, ktoré sú vašimi susedmi), zistiť úroveň signálu atď. Potrebné informácie .

Rýchlosť príjmu, prenosu

*

Dúfam, že sa situácia vyjasnila?!

Veľa štastia!