Ako rozbaliť archív RAR, 7Z, ZIP. Ako archivovať priečinok, súbor. Mini inštruktáž

Dobrý čas všetkým!

Zdalo by sa, že archív  je jednoduchý súbor, s ktorým môžete pracovať rovnako ako s ostatnými. Ale vždy je na ne veľa otázok ? ...

Všeobecne na spustenie analýzy je potrebné povedať, že archív  je komprimovaný súbor, ktorý môže obsahovať akékoľvek ďalšie priečinky a súbory: obrázky, dokumenty alebo dokonca ďalšie archívy (napríklad tautológia). 

Pred použitím ľubovoľného súboru z archívu ho musíte z neho extrahovať (aj keď teraz existujú programy, ktoré umožňujú napríklad prezeranie fotografií z archívov bez ich extrahovania (hovorí o ACDSee)).

Pre bežnú prácu s archívmi (bez takzvaných barlí) potrebujete špeciálny program -  archivátor . Je pravda, že moderné verzie systému Windows už majú zabudovanú funkciu (ale nazvať to bežným archivátorom - jazyk sa nakoniec nestane).

Ďalej zvážime, čo a ako presne urobiť. Ďalej uvádzam odkaz na článok s najlepšími archivátormi. Odporúčam vám zvoliť archivátor 7-Zip  - je zadarmo a je multifunkčný. Ukážem v ňom svoje príklady!

? Pomoc!

Analógy WinRAR: bezplatné archivátory pre Windows - môj výber

*

Pomoc v archíve: vybalenie a zabalenie ?

Ako rozbaliť RAR, ZIP atď.

Metóda č. 1: pre archívy ZIP

Ak máte do činenia s archívom ZIP, nemusíte inštalovať ani ďalší archivátor (v moderných operačných systémoch Windows 7/8/10 už existuje funkcia pre prácu s formátom ZIP. Je pravda, že síce funguje krivo, ale stále má ...).

Prieskumník vo všeobecnosti predvolene nezobrazuje príponu súborov, ale dbajte na ikonu archívu v systéme Windows -  (a popisom súboru je komprimovaný priečinok ZIP, v stĺpci „Typ“ (zapnite zobrazenie tabuľky. súborov v Prieskumníkovi)).

Tento komprimovaný priečinok ZIP, ako ho Windows označuje, je archívom ZIP. Ak ho chcete rozbaliť, musíte: pravým tlačidlom myši kliknúť na súbor a potom v kontextovej ponuke zvoliť možnosť „Extrahovať všetko ...“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Nástroje na extrakciu údajov z priečinka ZIP

Ďalej budete musieť určiť cestu, kam sa má súbor extrahovať a spustiť operácia. Vlastne po extrakcii ho môžete použiť. Je to také jednoduché!

Rozbaľovanie komprimovaných priečinkov zip

Metóda číslo 2: pre RAR, 7Z a ďalšie formáty

Ako som už uviedol vyššie, je oveľa pohodlnejšie pracovať so špecializovanými programami - archivátormi.

Najskôr rýchlejšie extrahujú a zbalia súbory (majú lepšie algoritmy); po druhé, vidia a môžu extrahovať takmer všetky formáty archívov (nielen ZIP); po tretie, majú ďalšie funkcie, napríklad rozdeliť príliš veľký archív na malé alebo nastaviť heslo (aby nikto nemohol čítať vaše súbory v archíve).

7-ZIP

Webová stránka: //www.7-zip.org/

Jednoduchý, bezplatný a pohodlný archivátor pre Windows. Po inštalácii je veľmi prehľadne zakomponovaný do prieskumníka a umožňuje vám extrahovať všetky dáta z ktoréhokoľvek z najbežnejších archívov na 1-2 kliknutia: 7Z, RAR, GZ, ZIP, CAB, ACE atď.

Budeme predpokladať, že máte tento archivátor ✌ ...

Teraz, keď pôjdete do priečinka s archívmi, uvidíte, že sa na nich objavili nové vizuálne ikony - je ľahké ich odlíšiť od ostatných súborov (dávajte pozor na čísla a písmená na týchto ikonách: „7“ je 7Z formát, „R“ je formát RAR, „Z“ je formát ZIP) .

Ak chcete extrahovať súbory, kliknite pravým tlačidlom myši na archív a potom z kontextovej ponuky vyberte možnosť „7-Zip -> Rozbaliť tu“ . A je to! Archív sa začne extrahovať.

Poznámka: V kontextovej ponuke prieskumníka sú k dispozícii aj ďalšie možnosti: stačí otvoriť archív, otestovať ho alebo ho dokonca poslať poštou!

7-Zip - rozbaľte tu!

*

Ako skomprimovať priečinok alebo súbor

Takže ... Otázka rozbalenia je, myslím si, uzavretá, zostáva vyriešiť otázku „balenia“ ?.

Všeobecne platí, že najčastejšie musíte zbaliť súbory, ktoré chcete odoslať cez sieť, ktoré na vašom disku zaberajú príliš veľa miesta na disku (a zriedka ich používate), alebo ktoré chcete chrániť heslom (aby je možné čítať údaje v takom archíve). Všetky tieto možnosti zvážim nižšie.

V najjednoduchšom a najbežnejšom prípade, ak chcete vytvoriť archív z priečinka alebo súboru, kliknite na tento priečinok pravým tlačidlom myši a v ponuke vyberte príkaz „7-Zip -> Pridať do archívu ...“ (poznámka: myslím, že 7- Zip, ktorý ste nainštalovali) .

7-Zip - pridať do archívu (Windows Explorer)

Ďalej musíte určiť:

  1. formát archívu: záleží to na tom, ako veľmi sa v ňom vaše súbory skomprimujú. Najoptimálnejšou voľbou pre dnešok je 7Z (komprimuje sa silnejšie ako ZIP alebo RAR);
  2. úroveň kompresie: najvyššia úroveň je „Ultra“ (ak je veľa súborov, môže kompresia trvať dlho).

V skutočnosti, keď boli parametre nastavené, zostáva kliknúť na OK a počkať na koniec operácie.

Pridať do archívu (je potrebné zadať základné nastavenie)

Vytvorenie archívu viacerých zväzkov (alebo rozdelenie veľkého súboru na časti)

V niektorých prípadoch musíte súbor skomprimovať a napáliť na jednotku USB flash alebo na disk CD / DVD (napríklad). Keď stlačili, videli, že sa to „nezmestilo“ na disk ☝ ...

V týchto prípadoch je vhodné vytvoriť viaczväzkový archív (tj. Rozdeliť ho na niekoľko častí s určitou veľkosťou). Zvážte príklad uvedený nižšie.

Povedzme, že máme priečinok s dokumentmi, ktorý je potrebné skomprimovať a zapísať na diskety (3,5 Floppy je samozrejme anachronizmus, ale čisto napríklad ☺). Ak priečinok skomprimujete do archívu, bude jeho veľkosť stále väčšia ako veľkosť diskety.

Veľkosť archívu asi 3 MB

V takom prípade musíte v parametroch pri vytváraní archívu urobiť jednu vec - určiť, na ktoré časti sa má zväzok rozdeliť (veľkosť je uvedená v bajtoch). 7-Zip už má všetky najobľúbenejšie:

  1. existujú veľkosti 650 a 700 MB na zápis dokumentov na CD;
  2. 4092 MB je maximálna veľkosť pre súborový systém FAT 32;
  3. existujú veľkosti pre rôzne typy diskov DVD;
  4. vrátane toho, že existujú pre Floppy 3.5 (ktorú som si vybral ☺).

Výber častí, do ktorých sa má rozdeliť archív

Venujte pozornosť (pozri obrazovku nižšie): existujú tri súbory, maximálna veľkosť každého súboru nie je väčšia ako veľkosť diskety. Tých. Teraz môžete vkladať 3 diskety jednu po druhej a zapisovať na ne jeden súbor.

Ak chcete z tohto archívu extrahovať informácie, musíte otvoriť úplne prvý zväzok (001)! Mimochodom, na extrakciu súborov z takého viacvrstvového archívu budete potrebovať všetky zväzky (všetky kúsky, na ktoré bol archív pri vytváraní rozdelený!).

Rozbaľuje sa viaczväzkový archív

Vytvorenie šifrovaného archívu (s prístupom pomocou hesla)

Je to užitočné, ak nechcete, aby vaše dokumenty (alebo napríklad fotografiu) videl niekto bez vášho súhlasu. Mimochodom, poznamenávam, že takto zašifrovaný archívny súbor s prístupom pomocou hesla je dosť ťažké prelomiť, a preto môžete byť v jeho údajoch relatívne pokojní.

Pri vytváraní archívu v systéme 7-Zip zadajte formát 7Z, potom začiarknite políčko vedľa položky „Šifrovať názvy súborov“ , zadajte metódu šifrovania „AES-256“ a zadajte heslo (príklad nájdete na snímke obrazovky nižšie). .

Vytvorte šifrovaný archív hesiel

Po vytvorení takéhoto archívu v skutočnosti sa pri pokuse o otvorenie (v akomkoľvek archíve!) Zobrazí okno s výzvou na zadanie hesla. Ak bude zadaný nesprávne, nebudete mať prístup k svojim údajom (majte na pamäti, že ak zabudnete svoje heslo, bude s najväčšou pravdepodobnosťou nemožné získať údaje z takého archívu!).

Teraz až do zadania hesla nevidíte ani názvy súborov

? Pomoc!

Mimochodom, o ochrane súborov, priečinkov a flash diskov pomocou hesla mám na svojom blogu ďalší článok, ktorý odporúčam.

Ako vytvoriť archív, ktorý je možné rozbaliť bez archivátora

Ďalšia mimoriadne nepríjemná situácia: Zbalil som súbory do archívu, napísal som ich na disk a priniesol do iného počítača - a nie je na nich archivátor, ktorý by podporoval formát vášho archívu ... ?

V takom prípade, aby ste si boli istí, že každý, kto chce, môže extrahovať tento archív, môžete vytvoriť archív SFX (SFX sa samorozbaľuje, t. J. Na jeho rozbalenie nie sú potrebné žiadne ďalšie programy, dokonca ani archívy).

Ak to chcete urobiť, pri vytváraní archívu v 7-Zip začiarknite iba jedno začiarkavacie políčko: „Vytvoriť archív SFX“ .

Vytvorte samorozbaľovací archív

Keď je archív pripravený, uvidíte, že sa podobá bežnému programu s príponou EXE. Je to tak - tento archív je program, ktorý po spustení extrahuje všetky súbory zo seba do priečinka, ktorý určíte!

Skoro ako bežný program ...

Po spustení archívu SFX sa zobrazí výzva na zadanie priečinka, ako v príklade nižšie. Po zadaní kliknite na tlačidlo „Extrahovať“ . To je vlastne všetko!

Kam extrahovať súbory // SFX archív vytvorený v 7-Zip

Dôležité!

Všetky tri verzie archívov, ktoré sme teraz vytvorili (viaczväzkové, samorozbaľovacie, šifrované), je možné kombinovať a kombinovať. Môžete napríklad skomprimovať súbory a urobiť archív samorozbaľovacím pomocou prístupu pomocou hesla.

Keď teda niekto spustí tento súbor EXE, požiada ho o zadanie hesla pre ďalší prístup a extrakciu súborov ...

*

To je zatiaľ všetko ...

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 18.12.2017 

Oprava: 10.02.2020