Windows nejde spat, ako to opravit?

Otázka používateľa

Ahoj. 

Povedzte mi, ako vyriešiť jeden problém - môj laptop neprechádza do režimu spánku: t.j. obrazovka zhasne, zdá sa, že sa všetko vypne, ale doslova po jednej alebo dvoch sekundách sa znova zapne. Zaujímavé je, že normálne zapnutie / vypnutie funguje dobre. 

V zásade nejde o nič trestné, ale keď potrebujete nechať notebook 15 - 20 minút na služobnej ceste, už ho vôbec nechcete vypínať / zapínať. 

Dobrý deň!

Všeobecne platí, že ak zovšeobecníme a zvýrazníme hlavné varianty správania sa počítača (v ktorých vzniká problém „spánku“), narazíme na tieto problémy:

  1. počítač opustí a okamžite sa prebudí z režimu spánku (ako autor otázky);
  2. počítač sa prebudí kedykoľvek, často bez používateľa;
  3. počítač nejde vôbec spať (vždy zapnutý alebo vypnutý).

Tieto problémy najčastejšie vznikajú z niekoľkých dôvodov. Dnešná poznámka bude o tom, ako ich opraviť ✌.

A tak poďme na to ...

? Dodatok! 

Mimochodom, ak máte opačný problém: počítač alebo notebook sa prebudí z režimu spánku sám, potom vám odporúčam prečítať si tento článok

*

Prečo môj počítač nejde spať

1) Staré, konfliktné ovládače

Prvá vec, ktorú odporúčam venovať pozornosť, keď sa objavia takéto problémy, sú ovládače. Najmä sa tento bod týka ovládača grafickej karty.

Existuje niekoľko možností, ako aktualizovať ovládače. Môžete použiť programy na automatické vyhľadanie a aktualizáciu ovládačov, môžete prejsť na webovú stránku výrobcu vášho zariadenia, stiahnuť požadovanú verziu a vykonať manuálnu aktualizáciu. Nižšie je uvedený odkaz na článok, ako na to.

? Pokyny!

Ako nainštalovať ovládače do počítača alebo notebooku - pokyny krok za krokom

*

2) Zastarané nastavenia napájania

V polovici všetkých prípadov môže za nesprávne nastavenie napájania skutočnosť, že laptop (počítač) neprechádza do režimu spánku (hibernácie) .

Ak ich chcete skontrolovať a zmeniť, stlačte kombináciu klávesov Win + R a zadajte príkaz  powercfg.cpl , stlačte kláves Enter (pozri príklad nižšie).

powercfg.cpl - otvorí nastavenia napájania

Ďalej by ste mali vidieť rôzne plány napájania. Musíme otvoriť nastavenia pre prepnutie do režimu spánku (alebo nastavenie aktuálneho plánu napájania), pozri snímku obrazovky nižšie. ?

Nastavenie prechodu do režimu spánku

Zaznamenajte si čas potrebný na prechod do režimu spánku. Nastavte hodnotu napríklad na 15 min. (hlavné je, že parametre nemajú hodnotu „nikdy“).

Ako dlho trvá uvedenie počítača do režimu spánku

Nezabudnite tiež otvoriť ďalšie možnosti napájania. Odkaz na úpravu týchto parametrov je v dolnej časti okna (príklad nižšie).

Zmeňte rozšírené nastavenia napájania

Tu sú otvorené dve karty:

  1. Spánok \ Povoliť časovače prebudenia: oba parametre z batérie a zo siete nastavte na „Zakázať“. Takto bránime zariadeniam v prebudení počítača;
  2. Nastavenia multimédií \ Pri zdieľaní multimédií: nastavte v parametroch tak z batérie, ako aj zo siete „Povoliť počítaču prejsť do režimu spánku“. Uložte nastavenia.

Nechajte počítač ísť spať

*

3) Zariadenia, ktoré prebúdzajú počítač, nie sú zakázané

Na úvod navrhujem určiť zariadenie, ktoré prebudí vaše zariadenie z režimu spánku (napríklad myš). Potom už len zabránime prebudeniu počítača.

A tak najskôr stlačíme Win + R , zadáme príkaz  compmgmt.msc , stlačíme Enter. Takto otvoríme ovládanie počítača (môžete cez ovládací panel, ale to je podľa mňa rýchlejšie ✌).

compmgmt.msc - správa počítača

V správe PC otvorte nasledujúcu vetvu: Prehliadač udalostí / Windows Logs / System. Vyhľadajte udalosť, ktorej zdrojom je Power-TroubleShooter. Keď nájdete najbližší, otvorte ho.

Sledovanie protokolov systému Windows

Vlastnosti udalosti budú označovať zdroj výstupu: v mojom prípade ide o tlačidlo napájania (pretože som laptop sám zobudil ?).

Kto zobudil počítač z režimu spánku?

Dôvod prebudenia spočíva najčastejšie v myši. V každom prípade, keď zariadenie poznáte, môžete mu v tom zabrániť. Za týmto účelom otvorte správcu zariadení (kombinácia tlačidiel WIN + R a potom zadajte príkaz  devmgmt.msc ).

Ako otvoriť správcu zariadení

Potom otvorte sekciu „Myši a ďalšie ukazovacie zariadenia“ a potom otvorte vlastnosti požadovaného zariadenia (zvyčajne myš kompatibilná s HID).

Vlastnosti myši

Vlastnosti sú špeciálne. Karta Správa napájania: zrušte začiarknutie políčka Povoliť tomuto zariadeniu prebúdzať počítač. Uložte parametre.

Zakázať povolenie na prebudenie

Týmto spôsobom môžete zabrániť prebudeniu počítača a iných zariadení.

Poznámka : Vo vašom prípade je možné, že počítač prebudí iné zariadenie, nie myš. Ale princíp fungovania bude podobný ...

*

4) Systém BIOS nie je nakonfigurovaný 

Niektoré verzie systému BIOS majú určité možnosti na prebudenie počítača. Napríklad môžeme hovoriť o Wake on LAN  - mimoriadne užitočnej možnosti pre správcov systému, ktorá im umožňuje prebúdzať počítače v sieti.

? Pokyny!

Ako vstúpiť do systému BIOS (BIOS) v počítači / notebooku

Zvyčajne je položka Wake umiestnená v sekcii Power (tiež skontrolujte kartu Advanced ). Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Ak chcete vylúčiť túto funkciu (a niekedy to nefunguje správne), nastavte režim Povolené na Zakázané (t.j. zakázané).

Prebudenie v sieti LAN

*

5) Je možné, že existuje proces, ktorý neumožňuje hibernáciu

Ak chcete zistiť, ktorý proces zabraňuje hibernácii, musíte otvoriť príkazový riadok (ako správca).

Ak to chcete urobiť, spustite správcu úloh (stlačte súčasne Ctrl + Shift + Esc), potom kliknite na súbor \ nová úloha a zadajte CMD (nezabudnite začiarknuť políčko „Vytvoriť úlohu s oprávneniami správcu“, pozri obrazovku nižšie).

? Pomoc!

Pokyny na otvorenie príkazového riadku

Spustite príkazový riadok ako správca

Ďalej zadajte príkaz  powercfg / requests a stlačte kláves Enter. V ideálnom prípade, ak spánok neblokujú žiadne procesy, oproti DISPLAY, SYSTEM, AWAYMODE atď. By sa malo rozsvietiť „nie“ (alebo „žiadny“ v anglickej verzii). Pozri snímku obrazovky nižšie:

  • vľavo - všetko je v poriadku, procesy blokujúce PC neboli identifikované;
  • vpravo - bol nájdený jeden proces, ktorý môže notebooku zabrániť v prechode do režimu spánku.

Čo vám bráni v prechode do režimu spánku?

PS

Mimochodom, na prebudenie počítača z režimu hibernácie stlačte tlačidlo napájania (inak zakážeme prebúdzanie počítača myšou ?)

*

A teraz dokončujem článok a prajem vám všetkým veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 05.09.2017

Oprava: 30.01.2020