Ako hodnotiť výkon notebooku / počítača

Dobrý deň!

Pomerne často je potrebné zistiť (alebo lepšie povedané zhodnotiť) približný výkon počítača: povedzme odhadnúť jeho možnosti pri nákupe (koniec koncov, nie všetci používatelia dôkladne poznajú najbežnejšie typy počítačov železo dnes).

Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je použitie výkonových indexov (ktoré v dnešnej realite ukazujú objektívne hodnotenie hardvéru vášho zariadenia).

Tu je niekoľko odhadov pre príklad:

 1. ak potrebujete herný počítač / notebook: pozrite sa na index výkonu najmenej 7 (7,5 *);
 2. pre trojrozmerné filmy, hudbu atď .: od 5;
 3. ak pre kancelársku prácu: stačia dokonca 3;
 4. pod 3 - s týmto počítačom s najväčšou pravdepodobnosťou nič nečaká okrem trápenia ... ?

Teraz, v skutočnosti, o tom, ako zistiť tento odhad ...

*

? Poznámka!

1)  Upozorňujeme vás na skutočnosť, že článok sa nezaoberá záťažovým testom, ktorý preveruje spoľahlivosť systému (a najmä niektorých hardvérov). Našim dnešným cieľom je rýchlo diagnostikovať a hodnotiť železo.

2) Ak chcete poznať skutočný výkon vášho procesora v MHz - odporúčam vám túto poznámku

*

Rýchle hodnotenie výkonu

Metóda 1

V modernom Windows 10 bol index výkonu odstránený z pohľadu (čo je podľa mňa veľmi márne). Preto v tejto prvej metóde odporučím nástroj tretej strany, ktorý funguje takmer vo všetkých verziách systému Windows.

*

? ExperienceIndexOK

Oficiálna stránka: //www.softwareok.com/

Obrazovka z webu vývojára

Veľmi malý nástroj (~ 63 kB), ktorý nevyžaduje inštaláciu do systému (čo je veľmi výhodné!).

Po svojom spustení automaticky vyhodnotí výkonový index procesora, grafickej karty, diskového subsystému, pamäte. Najnižším indexom - je dané celkové skóre.

Obslužný program funguje vo všetkých moderných operačných systémoch: Windows XP, 7, 8, 10 (32/64 bitov). Podporuje ruštinu, existujú pohodlné odkazy na správcu úloh, správcu zariadení atď.

V príklade nižšie spoločnosť ExperienceIndexOK ohodnotila systém diskov na 7,8 a na základe toho dal celkové hodnotenie.

Všeobecne je táto pomôcka mimoriadne pohodlná pri nákupe počítača / notebooku - môžete ju napísať na USB flash disk a vziať so sebou na diagnostiku.

Príklad užitočnosti

*

Metóda 2 (bez obslužných programov tretích strán)

Nie vždy je možné stiahnuť pomocné programy tretích strán (a ešte viac ich spustiť, najmä ak počítač nie je váš ...). V takom prípade môžete využiť príležitosti, ktoré nám Windows poskytuje ...

*

Pre Windows Vista / 7

Tieto operačné systémy Windows majú zabudované skóre - index výkonu. Ak ju chcete zobraziť, musíte otvoriť priečinok „Tento počítač“ a kliknúť na odkaz „Vlastnosti systému“ v hornom menu (pozri obrazovku nižšie ?).

Vlastnosti systému (Tento počítač Windows 7) / Kliknuteľné

Ďalej v časti „Systém“ uvidíte celkovú známku (v príklade nižšie je to 4,9 bodu).

Ak si chcete pozrieť podrobnejšie index výkonu jednotlivých komponentov počítača - kliknite na odkaz vedľa „Indexu výkonu systému Windows“ .

Systém - index výkonu (klikateľný)

V nasledujúcom okne, ktoré sa otvorí, uvidíte niekoľko odhadov pre každý hardvér zvlášť: procesor, pamäť, grafika (grafická karta), pevný disk.

Hodnotenie pre každý hardvér (Windows 7) / klikateľný

*

Pre Windows 8/10

Vo Windows 8/10 bol index výkonu „odstránený“ z pohľadu (čo je podľa mňa márne). Ale pomocou niekoľkých príkazov môžete získať tieto údaje ...

1) Najprv musíte otvoriť Windows PowerShell (alebo Príkazový riadok) - v systéme Windows 10 stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ŠTART (alebo stlačiť klávesy Win + X).

? Pomoc!

Ako otvoriť príkazový riadok (pre rôzne OS Windows).

Windows Powershell (správca). Windows 10

2) Ďalej zadajte príkaz  winsat formal  a stlačte kláves Enter. Potom by malo začať testovanie počítača - 1 ÷ 2 minúty. musieť počkať ... ?

winsat formal - príkaz na spustenie testovania PC

Rovnaký príkaz z príkazového riadku (CMD)

3) Ak ste pracovali cez Windows PowerShell: zadajte príkaz -  Get-CimInstance Win32_WinSAT a stlačte kláves Enter. Malo by sa objaviť niekoľko riadkov s indexmi (pozri príklad nižšie ?).

 • CPU Score - skóre pre procesor;
 • Skóre disku - pre pevný disk;
 • Grafické skóre - pre grafickú kartu;
 • Skóre pamäte - pre RAM;
 • Úroveň SPR - všeobecný stupeň (nastavený na najnižšiu hodnotu z predchádzajúcich)

Get-CimInstance Win32_WinSAT - zobrazenie výsledkov testu

Ak ste pracovali prostredníctvom príkazového riadku:

 1. Otvorte priečinok  C: \ Windows \ Performance \ WinSAT \ DataStore v programe Windows Explorer (približne: adresu môžete jednoducho skopírovať a vložiť do riadku adresy vodiča);
 2. potom nájdite súbor „... Formálne ...“ a otvorte ho v aplikácii Microsoft Edge (urobíte to tak, že na tento súbor kliknete pravým tlačidlom myši a použijete kontextové menu, ako v príklade nižšie ?).

  Otvorenie súboru známok v Edge (klikateľné)

 3. potom nájdite podnadpis „WinSPR“ (takmer na začiatku súboru). Tu môžete vidieť index výkonu pre jednotlivé komponenty počítača (podobne ako v prostredí Windows PowerShell).

  Takmer na začiatku súboru nájdete odhady

*

? Dodatok!

Mimochodom, súbory XML sa oveľa pohodlnejšie zobrazujú nie v prehliadači Edge, ale v špeciálnom poznámkovom bloku XML 2007 (odkaz na webovú stránku CNET).

Umožňuje vám veľmi pohodlne zobraziť rovnaké indexy - pozrite si snímku obrazovky nižšie (podľa môjho názoru, ak to porovnáte s predchádzajúcim, všetko vyzerá oveľa prehľadnejšie!).

XML Notepad 2007 - Zobraziť súbor XML

*

To je zatiaľ všetko ...

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 28.07.2018

Oprava: 28.09.2020