Voice over text - programy na čítanie textu živým hlasom (syntetizátory reči)

Všetko zdravie!

Ľudová múdrosť: „Kniha od nepamäti vychovávala človeka“ ...

Kto by nepovedal nič o modernom digitálnom svete, ten papier čoskoro vyhynie atď. - koniec koncov, knihy budú podľa môjho názoru dlho užitočné a relevantné. Naopak, moderné technológie vám pomôžu rýchlejšie a ľahšie vyhľadať tie knihy a informácie v nich, ktoré potrebujete.

Teraz mimochodom môžete do jednej tablety načítať celú knižnicu a zoznámiť sa s ňou kdekoľvek, napríklad cestou do práce, doma, v škole atď.!

Existuje však aj ďalšie plus, ktoré nám poskytuje moderný softvér - to je schopnosť počúvať knihy , akoby vám ich čítala skutočná osoba (mimochodom, také programy sa nazývajú syntetizátory reči )! Moderné hlasové nástroje vám umožňujú počúvať text mužským, ženským a detským hlasom. O všetkom, podrobnejšie nižšie ...

? Dôležité!

Aby aplikácie uvedené nižšie boli schopné čítať váš text knihy (časopis, noviny atď.), Je potrebný hlasový modul (syntetizátor). Tých. na prácu potrebujete čítačku aj motor!

Mimochodom, kvalita čítania priamo závisí od toho druhého (aby tu nebolo „be-me“, treba si zvoliť dobrý hlasový engine). Viac podrobností o motoroch PC sa nachádza v druhej časti tohto článku.

*

Syntetizátory reči: čo si vybrať

Pre telefón

Syntetizátor reči Google

Odkaz na Play Market ->

Tento produkt je predvolene zabudovaný do mnohých smartphonov (aj keď nie je vždy uvedený ako predvolený syntetizátor). V časti „Jazyk a vstup“ dvakrát skontrolujte, či je nastavený ako preferovaný modul (v mojom prípade bol použitý engine od Samsungu, príklady sú na snímke obrazovky nižšie ?).

Nastavenia systému Android 10 - jazyk a vstup

Pokiaľ ide o použitie - potom pomocou neho budete môcť hovoriť texty:

 1. v Knihách Google Play;
 2. v Google Translate (navyše si môžete vypočuť cudzí text / slová);
 3. v mnohých aplikáciách na čítanie, ktoré si môžete stiahnuť z Play Marketu a jeho analógov (samozrejme budete musieť nezabudnúť uviesť požadovaný syntetizátor v nastaveniach aplikácie).

*

Voice Aloud Reader

Odkaz na Play Market ->

Veľmi solídna aplikácia schopná čítať text z najrôznejších zdrojov: webové stránky, články (dokumenty), e-maily, SMS, PDF, FB2, MOBI atď.

Voice Aloud Reader - snímky obrazovky aplikácie

Používanie aplikácie je veľmi jednoduché a pohodlné: stiahnite si požadovaný dokument do telefónu, pridajte ho do knižnice Voice Aloud Reader, otvorte a začnite čítať. Všetci!

Tiež by som rád poznamenal, že aplikácia má svojho vlastného hlasového manažéra (aj keď jej zvuk je veľmi žiadaný a odporúčal by som ho nahradiť produktom od spoločnosti Google ?).

Mimochodom, ak chcete, môžete použiť niekoľko hlasov naraz (na to je potrebné nainštalovať aspoň niekoľko rôznych syntetizátorov: Acapela, Ivona Google TTS, SVOX TTS atď.). Všetky tieto veci sú na trhu Play ...

*

Čítačka TTS (pre knihy)

Odkaz na Play Market ->

Univerzálna čítačka kníh (podporuje formáty: TXT, FB2, PDF, DJVU, EPUB, RTF, HTML atď.).

Najviac sa mi páči pre jeho knižnicu: po prvé, všetky vaše knihy budú zoradené (a ľahko nájdete tú, ktorú potrebujete), a po druhé, môžete vyhľadávať nové knihy priamo v programe. Pohodlne ?!

Ako začať čítať podľa sluchu! Čítačka TTS

Čo sa týka čítania nahlas - tu je všetko jednoduché! Po otvorení požadovanej knihy kliknite na ikonu „hlava so slúchadlami“ , vyberte motor, rýchlosť, hlasitosť (a ďalšie parametre) a kliknite na tlačidlo Prehrať. ?

Mimochodom, ak potrebujete prerušiť a prestať čítať - v aplikácii TTS Reader sú implementované pohodlné záložky (t. J. Vždy môžete pokračovať tam, kde ste prestali).

*

Online služby

Yandex SpeechKit

Veľmi zaujímavé riešenie od spoločnosti Yandex vám umožňuje hlasom Alice zaznieť 5 000 znakov. Podotýkam, že aj napriek malému objemu je kvalita samotného čítania veľmi slušná: ich motor robí dobrú intonáciu a kladie dobrý dôraz.

Yandex SpeechKit - obrazovka s oficiálnym stránky

Táto služba vám samozrejme neumožňuje prečítať celú knihu, ale ak sa potrebujete zoznámiť s nejakým článkom v pozadí, prečo nie ?! ...

*

Prekladač Google (až 5 000 znakov)

Prekladač Yandex (až 10 000 znakov)

Nie veľa ľudí venuje pozornosť skutočnosti, že okrem hlavnej funkcie môžu online prekladatelia slúžiť aj na čítanie malých textov (v tomto ohľade je vhodnejší Yandex, pretože podporuje až 10 tisíc znakov).

Screenshot z webu Google

*

Acapela

Zadarmo: iba 300 znakov (t. J. Malý text)

Celkom dobrý syntetizátor, ale platený. Hovorí rusky hlasom „Alyonka“. Na testovanie môžete použiť malý text nahraním do špecifikácie. formulár na hlavnej stránke webu (?).

Acapela - čítanie môjho článku

Ak vás však obmedzenia z bezplatnej verzie nemýlia, môžete ich tiež použiť ... ?

*

Prevod textu na reč

Táto služba je podľa mňa vhodnejšia pre tých, ktorí študujú cudzie jazyky. Umožňuje vám nahlas čítať texty v ruštine aj v angličtine, nemčine, taliančine a ďalších jazykoch.

Mimochodom, jeho kvalita čítania je stále nižšia ako kvalita vyššie uvedených riešení ...

Screenshot z hlavnej stránky webu

*

Pre PC / notebook (pod Windows) ✌

Softvér na čítanie

(poznámka: na čítanie textu)

Govorilka

Webové stránky: //www.vector-ski.ru/vecs/govorilka/

Veľmi malý program určený na čítanie textov hlasom. Program dokáže čítať text v rôznych jazykoch podľa toho, aký hlasový modul pripojíte. Poskytuje možnosť vytvárať súbory MP3 (napríklad vytvárať audioknihy, tak populárne v poslednej dobe).

Hlavné okno programu „Govorilka“

Kľúčové vlastnosti:

 1. čítanie textu z rôznych súborov: kódovanie DOS a Windows; čitateľný text môže mať veľkosť až 2 GB; otvára Word, Html súbory;
 2. schopnosť upraviť rýchlosť čítania, výšku hlasu, hlasitosť atď .;
 3. schopnosť nahrávať čitateľný text vo formáte MP3 (mimochodom, môžete nahrávať so zvýšenou rýchlosťou);
 4. program automaticky listuje stránkami (textom) knihy pri jej čítaní (a ukazuje vám ju);
 5. je možné opraviť jednotlivé slová a slovné spojenia, ako je potrebné správne vyslovovať;
 6. keď je program zatvorený, automaticky si pamätá poslednú pozíciu kurzora;
 7. kompletne v ruštine, funguje vo všetkých moderných verziách Windows 7, 8, 10.

Demagog

Stránka: //aloys.narod.ru/part3.htm

Tento program je 2 v 1: jedná sa o textový editor s podporou Unicode a syntetizátor reči (t. J. Softvér na skórovanie textu) s podporou SAPI4 / SAPI5 ( poznámka: o motoroch, pozri druhú časť článku ). Program sa líši od mnohých svojich konkurentov, pretože pri jeho vývoji boli použité špeciálne algoritmy substitúcií slovníka, ktoré ovplyvňujú správnu výslovnosť prečítaného textu. Demagog má tiež kontrolu pravopisu bez slov.

Demagog - príklad čítania // hlavné okno

Kľúčové vlastnosti programu:

 1. čítanie textov z rôznych formátov: MS Word, E-Book a HTML (podpora importu obrázkov);
 2. schopnosť nahrávať zvukové súbory vo formátoch: WAV, MP3, OGG, WMA, MP4;
 3. schopnosť pripojiť vlastné zvukové kodeky;
 4. zvýraznenie pravopisných chýb;
 5. podpora slovníkov výslovnosti (formát DIC), možnosť ich úpravy;
 6. 100% podpora ruského jazyka;
 7. pracuje v OS Windows XP, Vista, 7, 8, 10 (32/64 bitov).

Balabolka

Stránka: //www.cross-plus-a.ru/balabolka.html

Hlavným účelom programu „Balabolki“ je čítanie textov kníh, dokumentov atď. „Živým ľudským“ hlasom. Na čítanie je možné použiť akékoľvek hlasové enginy, ktoré sú nainštalované v počítači.

Kľúčové vlastnosti:

 1. okrem „normálneho“ čítania (ako to robia iné obslužné programy) dokáže „Balabolka“ čítať text zo schránky, zobrazovať text z rôznych dokumentov, vyslovovať text napísaný na klávesnici;
 2. podporuje iba obrovské množstvo formátov súborov: AZW, AZW3, CHM, DjVu, DOC, DOCX, EPUB, FB2, HTML, LIT, MOBI, ODT, PDB, PDF, PRC, RTF, TCR, WPD;
 3. vie skontrolovať pravopis, rozdeliť veľké dokumenty na niekoľko malých, hľadať homografie;
 4. text je možné uložiť vo formáte zvukových súborov: WAV, MP3, MP4, OGG a WMA;
 5. vie, ako pracovať s balíčkami z rozhrania Microsoft Speech API (SAPI);
 6. môžete zmeniť rýchlosť a zafarbenie reči;
 7. úplná podpora ruského jazyka;
 8. OS: Microsoft Windows XP / Vista / 7/8/10.

ICE Book Reader

Webové stránky: //www.ice-graphics.com/ICEReader/IndexR.html

ICE Book Reader je jeden z najvýkonnejších programov na čítanie textu (podľa sluchu aj jednoducho z obrazovky počítača). Jedna z hlavných výhod: program šetrí váš zrak a umožňuje prispôsobiť zobrazenie textu z knihy tak, aby vám vyhovovalo čo najviac (veľkosť písma, zarážky, farba atď. - desiatky všetkých druhov parametrov) .

Ukážka čítania knihy

Čo sa týka čítania kníh nahlas pre používateľa, ICE Book Reader to samozrejme zvládne (inak by som to do recenzie nezahrnul). Podporuje hlasové motory SAPI4 a SAPI5.

Okrem čítania dokáže vytvárať súbory MP3 / WAV z knihy (ktoré je potom možné počúvať na ľubovoľnom prehrávači MP3). Mimochodom, pri vytváraní kníh MP3 nemusíte ukladať veľké súbory WAV - program ich prevádza za behu do formátu MP3. Mimochodom, vďaka jadru s viacerými vláknami môže program vytvoriť audioknihu veľmi rýchlo: niekoľko modulov syntézy reči (SAPI) dokáže súčasne „povedať“ celú knihu.

V neposlednom rade vám program ICE Book Reader umožňuje vyčistiť pevný disk pomocou kníh: spôsob, ako spravovať informácie o 250 000 knihách! Program funguje vo všetkých populárnych verziách systému Windows: XP, 7, 8, 10.

Hovorca

Stránka vývojára:  //govorunplus.narod.ru/

Jednoduchý a spoľahlivý program založený na technológii MS Agent 2.0. Na syntézu reči môže použiť akékoľvek motory SAPI, ktoré sú vo vašom systéme. Program nežiari svojim dizajnom, ale je vyrobený dosť originálne (obrazovka dole). A program je dosť multifunkčný (takže je to tak, keď je predčasné robiť na prvý pohľad závery!).

Hovorca - čítanie textu

Vlastnosti programu:

 1. číta a ukladá formáty súborov: TXT, RTF (je možné ho pripraviť v ľubovoľnej verzii Wordu);
 2. schopnosť pracovať s príkazovým riadkom;
 3. schopnosť integrovať sa do prieskumníka na čítanie textu kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor (podporované sú iba programy Win 98 / ME, NT, 2000, XP);
 4. je vstavaný prehrávač mediálnych súborov;
 5. program obsahuje anekdoty, aforizmy, humor atď. - nikdy sa nenecháte nudiť;
 6. reprodukovanú reč je možné zaznamenať do súboru WAV;
 7. program si môžete prispôsobiť sami: farbu, dizajn, písma atď .;
 8. v ruštine, funguje vo Windows XP, 7, 8, 10.

RussAcc

Stránka pre vývojárov:  //bzsoft.spb.ru/russacc.html

Kde stiahnuť: //www.softportal.com/software-18755-russacc.html

Veľmi rýchly a pohodlný program na hlasné čítanie textov a tvorbu audiokníh (existuje veľa formátov, najmä v porovnaní s podobným softvérom: wav, mp3, amr, aac). Program vám navyše umožňuje správne klásť dôraz na texty a čítať knihy z obrazovky PC. Program má zabudovaný editor a akýkoľvek reprodukovaný text - môžete ho upravovať.

Hlavné okno programu // RussAcc

V nastaveniach programu môžete nastaviť veľkosť písma, určiť farbu, ktorou zvýrazníte čitateľný kúsok. Môžete určiť a nakonfigurovať parametre pre nahrávanie MP3: bitová rýchlosť, počet bitov atď.

RussAcc podporuje všetky populárne zvukové enginy a pracuje s nimi. Vo svojej vlastnej databáze má program pre každé slovo svoje špeciálne tvary so stresom v rôznych situáciách (viac ako 3 milióny foriem!).

Mimochodom, RussAcc podporuje taký populárny formát elektronických kníh ako fb2 (a dokáže ho tiež previesť na bežný súbor txt). Podporuje ruštinu, kompatibilnú s novým OS Windows 7, 8.1, 10.

*

Hlasové mechanizmy: mužské a ženské

 Text-to-speech motory sú špeciálny softvér, druh ovládače, ktoré sú nevyhnutné pre počítač "hovoriť" (teda pre prevod textu na reč). Online sú teraz stovky motorov: sú platené aj zadarmo. Najlepšiu kvalitu čítania samozrejme vykazujú platené enginy.

Dôležitá poznámka: mechanizmus prevodu textu na reč nemá žiadny dizajn ani rozhranie. Po jeho nainštalovaní do systému si vôbec nevšimnete žiadne zmeny! Aby ste mohli pracovať s motorom, potrebujete nejaký program na čítanie textov: Balabolka, Talker, Ice Reader atď., Vyššie som dal tie, ktoré „mám rád“ ✌).

Preto mimochodom používatelia často kritizujú tento alebo ten program, že nedokáže čítať ruský text (alebo vôbec). Len zabúdajú na potrebu inštalácie rečového modulu.

Niekoľko slov o normách ...

Hlasové nástroje je možné implementovať v rôznych štandardoch (tzv.), Najzákladnejších troch: SAPI 4, SAPI 5 alebo Microsoft Speech Platform (poznámka: takmer v každom čítacom programe si môžete zvoliť hlasový modul) .

SAPI 4

Pevný štandard, bol to relevantný pred tuctom rokov. Dnes je zastaraný a jeho použitie nie je na moderných počítačoch / notebookoch oprávnené.

SAPI 5

Na tomto štandarde sú postavené takmer všetky moderné hlasové nástroje (platené aj bezplatné). Najpopulárnejším štandardom je motor s mužským, ženským a detským hlasom.

Microsoft Speech Platform

Microsoft Speech Platform je bohatá sada vývojárskych nástrojov, ktoré vám umožňujú implementovať možnosti prevodu textu na reč.

je to sada nástrojov, ktoré vývojárom rôznych aplikácií umožňujú implementovať v nich schopnosť previesť text na hlas.

Poznámka! Aby syntetizátor reči fungoval, musíte:

Microsoft Speech Platform - Runtime - serverová strana platformy, ktorá poskytuje API pre programy;

Microsoft Speech Platform - Runtime Languages ​​- jazyky pre spustenie na strane servera.

Viac podrobností nájdete tu - //msdn.microsoft.com/en-us/library/hh361572.aspx

Viac hlasových mechanizmov

Nástroje na prevod textu na reč Digalo // Nikolay

Webové stránky:  //www.digalo.com/index.htm

Veľmi populárny ruský hlasový modul (mužský hlas!). Vhodné pre väčšinu programov, ktoré dokážu čítať text hlasom. Podľa môjho skromného názoru jeden z najlepších verejne dostupných nástrojov na syntézu reči (v ruštine). Okrem ruštiny sú mimochodom na webových stránkach vývojára k dispozícii aj motory pre niekoľko ďalších jazykov. Mínus: bez registrácie funguje iba dva týždne.

Acapela // Hlasový modul (modul) Alena

Webové stránky:  //www.acapela-group.com/

Alyonka je relatívne nový ruský ženský rečový modul od spoločnosti Acapela. Pracuje podľa štandardu SAPI-5 s frekvenciou 22 KHz. Niektorí používatelia sa domnievajú, že Alenin hlas je príjemnejší ako hlas Nikolaja.

Hlasový modul (modul) Katerina 2

Vývojárska spoločnosť: ScanSoft RealSpeak 

Celkom dobrý ženský hlasový modul. Po revízii bol motor porovnateľný s „Nikolai“. Fonetická základňa motora prešla významnou aktualizáciou, bol zmenený algoritmus nastavenia stresu (čo malo pozitívny vplyv na zvuk), problém s rýchlosťou výslovnosti bol opravený.

RH hlas

Webová stránka: //tiflo.info/rhvoice/

RHVoice je open source viacjazyčný syntetizátor reči. Môže byť použitý v OS Windows a Linux. Syntetizátor je kompatibilný s SAPI5. Vývojárkou syntetizátora je Olga Yakovleva.

Mimochodom, motor je založený na rečovej základni zaznamenanej reproduktormi. Ruské hlasy „Elena“ a „Irina“ sú k dispozícii na stiahnutie na oficiálnych webových stránkach.

IVONA Tatyana / Maxim

Webové stránky:  //www.ivona.com/us/about-us/voice-portfolio/

Veľmi zaujímavé mladé hlasové nástroje (sú 2 z nich: mužský a ženský hlas). Mnohí považujú Tatyanin hlas za jeden z najlepších (ak nie najlepší!). Pomocou odkazu vyššie si môžete vypočuť, ako budú vaše texty znieť, takpovediac portfólio (podľa mňa znejú veľmi pekne).

Či sa motor stane najpoužívanejším - neviem, čas ukáže!

*

Mimochodom, myslíte si, že niekedy existuje rečový stroj, ktorý je na nerozoznanie od hlasu bežného človeka? Alebo možno už existuje, ale nepočul som o ňom ... (zahoďte meno!)

To je všetko, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 26.02.2017

Oprava: 15.06.2020