Aký je štandard zásuviek v Rusku, na Ukrajine a v Bielorusku: USA, EÚ, Veľká Británia alebo AU? V čom sa líšia a ktorú zástrčku zvoliť pri nakupovaní v internetových obchodoch?

Dobrý čas!

Nie je to tak dávno, čo si môj priateľ objednal telefón v zahraničnom online obchode (nerobím reklamu samotnému obchodu, ktorý potrebuje ich zoznam - je tu). Keď otvoril balík, trochu ho to odradilo: zástrčka (podzásuvka) bola úplne iná ako tá, ktorá sa používa v našej krajine ... ?

Všeobecne, ako sa ukázalo, pri objednávke jednoducho nevenoval pozornosť takej „drobnosti“, akou bol výber typu zástrčky (a objednal si zariadenie s nabíjačkou pre anglický typ zásuviek ...). To bol úlovok ...

Vlastne v tomto článku uvediem najpopulárnejšie normy pre zásuvky (samozrejme tie, ktoré sa používajú v našej krajine). A zvážim tiež otázku, či je možné k našej sieti pripojiť zariadenie s iným štandardom.

Takže ...

*

Mám si zvoliť USA, EU, UK alebo AU?

Základy

Ak zahraničný internetový obchod predáva elektrický tovar do rôznych krajín, spravidla je potrebné pri objednávke uviesť typ zástrčky (v ruských obchodoch je tovar lokalizovaný podľa nášho štandardu a v zásade neexistuje žiadna takáto otázka ).

Najbežnejšie sú 4 typy:  USA, EÚ, Veľká Británia a AU . Niektorí používatelia, ktorí sa s tým ešte nestretli, týmto skratkám ani nevenujú pozornosť ... (ale márne ☝).

Venujte pozornosť výberu štandardu ...

Takže , tieto skratky označujú typ zástrčky (ako môžete vidieť na fotografii nižšie, všetky majú rôzne geometrie a nie sú spätne kompatibilné!).

USA, EU, UK, AU

Poznámka!

V Rusku, na Ukrajine a v Bielorusku sa používa norma (pozri fotografiu). Stále je niekedy označený ako ES alebo EU typu C. Ale o ich rozdiele trochu nižšie ...

Stručné vysvetlenie:

  1. USA  - americký typ zásuviek (vo všeobecnosti existuje niekoľko poddruhov). Používa sa v krajinách: USA, Japonsko atď. Napätie: 100 - 120 V, frekvencia: 60 Hz;
  2. je jedným z najpopulárnejších typov takzvaných „euro“ zásuviek. Používa sa v Rusku, Turecku, Egypte, Alžírsku, krajinách EÚ a SNŠ. Napätie: 220 voltov, frekvencia: 50 Hz.
  3. UK  - anglický typ zásuviek (krajiny: Veľká Británia, Singapur, Malta, Cyprus atď.). Napätie 220 Voltov;
  4. AU - Austrálsky outlet (krajiny: Austrália, Čína, Fidži, Nový Zéland atď.). Napätie: 220 voltov.

Aký je rozdiel medzi EC, EU, EU Type C?

V rôznych online obchodoch Euro je štandard zásuvky označený rôznymi skratkami. Napríklad:

  • je Európska únia;
  • (Európska únia) je to isté, len iným spôsobom. Tých. nie je rozdiel medzi ES a EÚ.

Niekedy však môžete nájsť iné označenie: EÚ typ C (alebo ES typ C). Líši sa od EÚ prítomnosťou dodatočnej izolácie na základni (považuje sa to za bezpečnejšiu, pretože náhodné dotyky prstov sú pri pripojení zástrčky k sieti prakticky vylúčené). Samozrejme, EÚ a EÚ typu C sú spätne kompatibilné. Pozri fotku nižšie.

USA, EÚ, Veľká Británia, AÚ (iná ilustrácia)

Čo robiť, ak bolo zariadenie zakúpené s nesprávnou zástrčkou (dá sa pripojiť k našej zásuvke?)

Ak vaše zariadenie používa iný štandard zástrčky, nemusí sa rozdiel líšiť iba v samotnej geometrii nôh zástrčky, ale aj v napätí (frekvencii), pre ktoré je navrhnutý.

Tých. nemôžete jednoducho odrezať jednu zástrčku a znova ju pripojiť k druhej a potom zariadenie pripojiť k sieti! Ak napríklad nie je brané do úvahy napätie (a nie všade má hodnotu 220 Voltov!), Zariadenie môžete jednoducho spáliť (alebo napríklad vyradiť vypínač alebo niečo iné ...).

Preto nebudem originálny, ale ak nie ste elektrikári, je najlepšie použiť hotové adaptéry a adaptéry. Našťastie sú vo veľkom v každom obchode zaoberajúcom sa elektrickým tovarom. Ak sa nechystáte pripojiť k sieti niečo silné, potom je možné problém vyriešiť v rozmedzí 1 000 - 1 500 rubľov.

Adaptéry a adaptéry

PS 

V tejto poznámke mi tiež nedá poznamenať, že existuje (v skutočnosti) o niečo viac druhov zásuviek, ako som uviedol vyššie (pozri obrazovku nižšie). Niektoré z nich sú si navzájom veľmi podobné a líšia sa napríklad iba v prípade uzemnenia (a samozrejme zástrčka bez uzemnenia sa spravidla hodí do zásuvky s uzemňovacími nožičkami).

Typy zásuviek ...

Pretože nie som elektrikár a blog sa tejto téme nevenuje, už sa pri tom nezastavujem. Vyššie uvedené by malo stačiť na všeobecné pochopenie a možnosť nákupu „vhodného“ elektrického výrobku ...

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?