Ako zistiť FPS v hre: na čom závisí, čo by malo byť

Dobrý deň!

O FPS je vždy veľa otázok a sú kladené aj v práci (dobre, v tomto článku nebudem rozoberať morálnu stránku).

Všeobecne platí, že každý milovník hry sa skôr či neskôr dozvie o takom ukazovateli, ako je FPS (zvyčajne sa dozvie, kedy sa hra začne spomaliť, zamrznúť, obraz je skreslený, trhne atď.).

FPS  je počet snímok za sekundu zobrazený na obrazovke. Čím viac snímok za sekundu na obrazovke, tým lepšie: hra bude plynulejšia, pohyby postáv budú prirodzenejšie, budete ich vidieť zreteľne a dobre a budete mať čas reagovať na všetky udalosti.

Indikátor FPS najčastejšie odráža skutočný výkon vášho hardvéru: grafická karta, procesor a celý počítač / notebook ako celok (neberiem tie prípady, keď je FPS ovplyvnený napríklad vírusmi ...) .

V tomto článku uvediem niekoľko užitočných nástrojov, ktoré sa hodia na sledovanie FPS, ako aj odpoviem na niekoľko populárnych otázok, na ktoré sa pýtajú všetci začínajúci hráči.

Dôležité!

Tento článok bol rozdelený na 2 časti. Ako zvýšiť FPS sa dozviete tu ->

*

Obslužné programy na prehliadač FPS

Fraps

Oficiálna webová stránka: //www.fraps.com/

Podrobný popis - pozri tu ->

Jeden z najslávnejších programov na zaznamenávanie herných videí, vytváranie snímok obrazovky a sledovanie FPS. Program sa vyznačuje nízkymi systémovými požiadavkami, takže herné video je možné zaznamenávať aj na relatívne slabých strojoch.

Pokiaľ ide o FPS, program má špeciálnu kartu, na ktorej môžete nastaviť uhol obrazovky, v ktorej sa bude hodnota zobrazovať, ako aj klávesovú skratku (pozri obrazovku nižšie ?).

Nastavenie Fraps / FPS v hre

Screenshot nižšie zobrazuje príklad stanovenia FPS - pozri žlté čísla „56“ v ľavom hornom rohu obrazovky.

Počet FPS v hre - 56

Všeobecne platí, že ak Fraps pracuje pre vás, nemá zmysel hľadať alternatívy na stanovenie FPS ...

Poznámka: V niektorých hrách sa program FRAPS chová nestabilne a nezobrazuje FPS (nie je jasné prečo). Preto, ak program nefunguje pre vás, odporúčam použiť nižšie uvedené analógy.

PlayClaw

Webová stránka: //playclaw.ru/

Fraps konkurent. Program môže: nahrávať videá a screenshoty z hry, vysielať hry, určovať FPS, podporuje nastavenie klávesových skratiek, výber kodekov pre kompresiu (čo nie je vo Fraps).

Hlavné okno je vyrobené v štýle „kachličiek“ ...

Hlavné okno PlayClaw

Ak chcete prispôsobiť zobrazenie FPS - prejdite do sekcie „Pluginy“ , potom začiarknite políčko vedľa položky „FPS prekrytie“ a upravte farby displeja (môžete ponechať predvolené - kontrastné farby).

Nastavenie zobrazenia FPS

Po spustení hry nemusíte ani stlačiť žiadne tlačidlá - FPS sa automaticky zobrazí v ľavom rohu obrazovky (hore). Obrazovka je uvedená nižšie.

Definícia FPS - PlayClaw (pozri zelené čísla - 62)

Vlkodlak

Webové stránky: //www.overwolf.com/download/

Všeobecne platí, že program  Overwolf  je pre hráča celý svet: tu nájdete odporúčania k hrám a nahrávanie videozáznamov z hier, správy, všetky druhy odporúčaní atď. (škoda, že veľa je v angličtine ...).

V rámci tohto článku je tento program zaujímavý tým, že veľmi kvalitatívne určuje indikátor FPS. Ak chcete povoliť zobrazovanie FPS v hre Overwolf, musíte prejsť do ponuky Nastavenia, potom otvoriť sekciu FPS a začiarknuť políčko vedľa položky „Povoliť herný monitor FPS“   (ako na snímke obrazovky nižšie).

Overwolf - Povoliť detekciu FPS

Teraz vlastne spustením hry uvidíte počet rámčekov v ľubovoľnom rohu obrazovky (v závislosti od nastavení, ktoré ste vybrali).

Overwolf - zobrazuje počet FPS

Mimochodom, program podporuje ruský jazyk, pracuje vo všetkých moderných verziách systému Windows: 7, 8, 10.

FPS monitor

Webové stránky: //fpsmon.com/ru/

Screenshot z monitora FPS

Tento program sa líši od mnohých iných v tom, že zobrazuje nielen počet FPS, ale aj zaťaženie každého jadra CPU, zaťaženie grafickej karty, stav pamäte RAM atď.

Tých. ak sa vaša hra spomalí, budete môcť zistiť, ktorý hardvér zažíva najväčšiu záťaž a nedokáže si s tým poradiť (napríklad pomôže vyriešiť bežnú otázku: „čo neťahá, grafická karta alebo procesor?“ ) .

Upozorňujeme, že program je dosť „flexibilný“ a umožňuje zahrnúť iba tie čítania, ktoré potrebujete, a samozrejme ich umiestniť do rohu obrazovky, kde je to pre vás pohodlnejšie.

Z mínusov: program je platený (hoci lacný). Nepodporuje niektoré staré hry (nekompatibilita ...).

*

Otázky FPS

Aký by mal byť indikátor FPS pre pohodlnú hru

Normálnym indikátorom pre všetky hry je FPS pri 60 (pokiaľ samozrejme nehovoríme o profesionálnych hráčoch, ktorí majú svoje vlastné úlohy a požiadavky ...) .  Upozorňujeme, že keď je FPS menej ako 30, veľa hier sa stane nepríjemným a niekedy nemožným!

? To znamená, že najpriaznivejší rozsah FPS pre pohodlnú hru je od 40 do 60+ .

Všeobecne veľa závisí od samotnej hry:

  • ak je to ťahová stratégia, potom na príjemnú  hru môže stačiť aj 20 FPS  ;
  • ak dynamický strelec (strelec) - potom 50 FPS nemusí stačiť ...

Prirodzene, v každej hre sa vaše FPS budú líšiť a neustále sa meniť. Poviem ešte viac - v každej úrovni hry (alebo umiestnení, mape) môžu byť FPS odlišné, pretože grafika každej úrovne sa môže navzájom líšiť. Okrem toho, s výskytom niektorých efektov (alebo ich zmiznutím) sa FPS môže výrazne zmeniť.

Od čoho závisí FPS, ako ho zvýšiť

  1. O výkone vášho hardvéru: grafická karta, procesor a systém ako celok;
  2. Z hry, ktorú chcete spustiť;
  3. Z grafických parametrov a nastavení v hre (filtre, rozlíšenie atď.);
  4. Z verzie ovládača videa, jeho nastavenia.
  5. Počet FPS môže byť ovplyvnený aj: vysokou teplotou komponentov (napríklad procesora); vírusy, chyby systému Windows atď.

Otázka zvýšenia FPS je dosť „rozsiahla“ (nedá sa povedať v skratke). Preto som sa dostal do samostatného článku: ? //ocomp.info/kak-povyisit-fps.html

Môže ovplyvňovať FPS prach

Faktom je, že prach sa môže usadzovať na malých vetracích otvoroch na skrinke na notebook / PC a upchávať chladiče procesora a grafickej karty. V dôsledku toho sa zhorší výmena vzduchu a nebude unikať teplo z skrinky počítača. Teplota začne stúpať ... ☝

Ale ako teplota stúpa, procesor počítača sa môže začať spomaľovať (tj. Aktivuje sa automatická ochrana: procesor začne pracovať pomalšie, aby sa zabránilo ďalšiemu zahrievaniu).

Ak to nepomôže, potom sa počítač po dosiahnutí určitého bodu kritickej teploty jednoducho vypne.

Prach teda samozrejme môže ovplyvniť počet FPS (aj keď nepriamo).

? Pomoc!

1) Ako čistiť počítač od prachu

2) Čistenie notebooku od prachu doma

Ovplyvňuje verzia systému Windows FPS v hrách

Pozorovanie! Mnoho používateľov si všimne, že po prechode z Windows 7 na Windows 10 začali niektoré hry spomaľovať menej často a menej ...

Spravidla áno. Niekedy je to navyše nevyhnutné. Napríklad v „starých“ časoch som dlho nechával Windows 2000 na disku (hoci Windows XP už bol vonku).

Faktom je, že veľa hier fungovalo v systéme Windows 2000 oveľa lepšie: FPS bol vyšší (a ovládače videa pre staré operačné systémy boli spravidla už vypracované a boli vykonané všetky úpravy.).

Potom samozrejme vyšli balíčky Service Pack pre Windows XP a dostal sa na „normálnu“ úroveň prevádzky ...

Všeobecne platí, že optimalizácia OS veľmi ovplyvňuje: jedna vec je spustiť hru na vyladenom systéme, ktorý bol vyčistený od „smetí“ a ? optimalizovaný, a úplne iná - na „preplnenom“.

Rozdiel môže byť dosť výrazný: od normálnej hry v prvej, až po hrozné brzdy v druhej (s rovnakou „železnou“ výplňou počítačov).

Mimochodom, rovnako ako v prípade rovnakého systému Windows 10, v jeho arzenáli sa objavil herný režim .

Herný režim (obrazovka okna s možnosťami v systéme Windows 10)

Vývojári systému sa snažia, aby bol čo najpohodlnejší, tak pre milovníkov hier, ako aj pre ostatných. Zatiaľ nemám konkrétne čísla o zvýšení výkonu v dôsledku tohto režimu, ale vo všeobecnosti to má pozitívny vplyv.

Musím „robiť“ FPS viac ako 60

Všeobecne platí, že čím viac FPS, tým lepšie a pohodlnejšie sa bude hrať. Ak je ale rozdiel medzi 20 a 60 FPS badateľný voľným okom, potom si nie každý skúsený hráč všimne rozdiel medzi 60 a 90 FPS.

Bod tu je tiež v monitore: najbežnejší klasický LCD monitor spravidla produkuje obnovovaciu frekvenciu 60 Hz . Preto, aj keď máte viac ako 60 FPS, stále uvidíte 60 (pretože monitor jednoducho nebude zobrazovať viac snímok za sekundu), čo znamená, že nemá zmysel zvyšovať FPS ...

? Mimochodom!

Existuje spôsob, ako môžete pretaktovať monitor na 75 Hz: vynútená zmena obnovovacej frekvencie obrazovky z 60 Hz na 75 Hz a viac

Obnovovacia frekvencia obrazovky - na príklade dvoch obrazoviek 144 Hz a 60 Hz

Je to iná záležitosť, ak máte monitor s obnovovacou frekvenciou, napríklad 144 Hz  - potom má zmysel zvýšiť FPS na 144. Kvalita dynamického obrazu môže jednoducho odradiť, najmä ak ho porovnáte s klasickým monitorom. (viď foto vyššie).

Je pravda, že cenovky za takéto „veci“ sú stále „hryzavé“ a používajú ich najčastejšie profesionálni hráči.

Všeobecne platí, že vo všeobecnosti, ak nie ste sofistikovaným hráčom, potom prenasledovanie 60+ FPS na úkor vašej peňaženky pravdepodobne ešte nemá veľký zmysel. Každopádne, o rok alebo dva také vybavenie zlacnie ...

PS

Mimochodom, ak máte nízke FPS alebo veľa moderných hier nefunguje vôbec - nezúfajte! Nie je to tak dávno, čo sa na mojej stránke „objavil“ článok o spomienkach: predstavuje najlepšie hitové hry minulosti, veľa z nich dá šancu moderným novinkám!

? Poznámka!

Najlepšie hity minulosti (môžete si dokonca zahrať na starých laptopoch a počítačoch).

*

Dodatky v komentároch sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 1. 8. 2017

Oprava: 1. 5. 2020